Trisdešimties rublių armija. Taip dar vadinami rusų „troliai“ ne vienus metus siautėjo interneto platybėse, platino dezinformaciją įvairių šalių žiniasklaidos portaluose, socialiniuose tinkluose, kartu su profesionaliais programišiais prisidėjo prie kibernetinių atakų Vakarų šalyse.

Kitaip sakant, „trolių“ fermų, kurių vadu vadinamas „Vagner“ samdinių vadeiva Jevgenijus Prigožinas, vaidmuo išaugo nuo paprasčiausių sąmyšio kėlėjų iki grėsmės nacionaliniam saugumui. Neatsitiktinai prieš kelerius metus JAV į sankcijų sąrašą įtraukė 19 rusų ir Interneto tyrimų agentūrą (vadinamąjį „trolių fabriką“), kurią valdo J. Prigožinas.

Prieš Kremliaus „trolius“ stojo ir oficialios institucijos, ir organizacijos, žiniasklaida, ir neformalūs judėjimai, pvz., „Lietuvos elfai“, prieš kelerius metus išgarsėję Vakaruose, kaip grupė, kovojanti su Kremliaus dezinformacija. Visų šių pastangų efektyvumas visada kėlė diskusijų – ar tai veikia, ar tai svarbu ir ar iš viso verta užsiimti „tokiais niekais“. Juk iš Kremliaus pastaruoju metu liejasi tokios nesąmonės bei kliedesiai, kad vargu ar kas tuo dar betiki.

Tačiau karas Ukrainoje viską sustatė į savo vietas: jau nuo gegužės mėnesio socialiniuose tinkluose iš pirmo žvilgsnio kvailai atrodantys ir prastai sumontuoti Šiba inu veislės šunelių atvaizdai tapo informacinio pasipriešinimo Kremliaus dezinformacijai simboliu.


Gali pasirodyti, kad jų misija tėra trolinimas ir tiesiog pasipriešinimas Rusijos informaciniam karui socialiniuose tinkluose – vaikų žaidimas, palyginus su realiu kinetiniu karu Ukrainoje, Rusijos diplomatiniu, energetiniu šantažu ir bandymais tam atsispirti.

Tačiau už tokių NAFO „draugužių“, regis, nebrandžių patyčių, erzinimo ir smagaus šūdrašinėjimo kampanijos slypi kur kas daugiau – reali finansinė parama Ukrainai, naujoviško psichologinio karo priemonės, prieš kurias Kremlius neturi jokių priešnuodžių.

Nuo „elfų“ iki NAFO „draugužių“

Tai, ką prieš kelerius metus Vakaruose išgarsėję Lietuvos elfai darė internete, medžiodami rusų „trolius“, Kremlių šlovinančius ir dezinformaciją platinančius komentarus, kuriuos masiškai skundė socialinių tinklų ir portalų administracijoms, buvo iš dalies sėkminga kampanija. Pavykus blokuoti „trolio“ paskyrą neleidžiama plisti bent daliai melo srauto. Tai atrodė unikalu – savanoriai, eiliniai piliečiai be jokios valdžios iniciatyvos, palaikymo ar įsakymo kovoja su Rusijos platinamais melais.


Tačiau gegužę socialiniuose tinkluose, ypač „Twitter“, pradėjęs plisti NAFO judėjimas sujungė daugiau sričių: absurdą bei plačią interneto subkultūrą, kai pašaipiai pavadintas judėjimas, kurio sąskambis neatsitiktinai primena NATO, aktyvuoja 5-ąjį straipsnį, ir šimtai ar net tūkstančiai Šiba inu avatarais pasipuošusių socialinių paskyrų veikėjų ima atakuoti Rusijos dezinformacijos skleidėjus, psichologines operacijas, tiesioginę paramą Ukrainai. Ir visa tai – savanoriškai, žaidimo principu.

Paramą Ukrainai prieš pat karą ir jo pradžioje simbolizavusi JAV prieštankinė sistema „Javelin“ dėl savo efektyvumo įgijo kone mitinį ir tiesiogine šio žodžio prasme ikoninį statusą: keli savanoriai sukurpė pirmuosius kuklius lipdukus, antsiuvus ir marškinėlius su „St. Javelin“ – Šventojo Javelino stilizuotais atvaizdais.

Lyg interneto memai šie atvaizdai plito, jų buvo sukurta daugiau, o, rusų nesėkmėms fronte tęsiantis, atsirado ir marškinėlių su Šv. Himarsu, Ukrainos traktoristais, nutempiančiais rusų tankus, su garsiaisiais palinkėjimais rusų karo laivui ir kt.


Bet tai buvo pradžia, o gegužę pasirodė pirmieji draugužiai (angl. Fellas): Šiba inu veislės šuns atvaizdas (doge) jau kurį laiką buvo tapęs interneto subkultūros simboliu, kurį išpopuliarinti padėjo ir „Teslos“ įkūrėjas Elonas Muskas, monetizavęs tai kriptovaliutoms. NAFO „draugužiai“ Šiba inu ne tik monetizavo, kaip paramos Ukrainai vėliavą, bet ir pavertė ginklu.

Menininko Kamos piešti avatarai buvo suteikiami tiems, kas aukoja Sakartvelo legionui – kartvelų daliniui, kuris kaunasi Ukrainoje ir pasižymėjo mūšiuose prieš rusų okupantus.

Praėjus keliems mėnesiams tūkstančiai „draugužių“ išdidžiai savo avatarais socialiniuose tinkluose pasirenka būtent tokį atvaizdą – kas su karine uniforma, kas su Rytų Europai būdingu treningu, kas su puošniu kostiumu.

Ir tai – ne tik eiliniai tviterio vartotojai: tarp „draugužių“ yra tokių garsių asmenū, kaip buvęs Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas, keli JAV senatoriai, žurnalistai, universitetų profesoriai, analitikai. Tarp „draugužių“ yra ir nemažai lietuvių, latvių, estų.

NAFO draugužiai iš Baltijos šalių

Žmonėms, kurie norėjo ne tik aktyviai padėti Ukrainai, bet ir jaustis bendruomenės dalimi, NAFO judėjimas tapo savotiška grupe, kai smagi ir prasminga veikla išpildo jų norus, o priešininko sutrikimas bei nesugebėjimas atsakyti ten, kur Kremliaus propagandistai teoriškai turėjo būti asai, tik dar labiau didina „draugužių“ gretas.

Pamokė rusų diplomatą ir „trolius“

Birželį NAFO judėjimas (#NAFOfellas) jau aktyviai trolino ne tik eilinius Kremliaus propagandistus, bet ir rusų diplomatus. Vienu garsiausiu taikinių tapo Rusijos atstovas prie tarptautinių organizacijų Vienoje Michailas Uljanovas.

Jis, kaip ir kiti Rusijos diplomatai, suprantama, laikėsi Kremliaus linijos: esą Rusija buvo priversta surengti specialią karinę operaciją Ukrainoje, o Vakarų pasakojimas, neva Rusija neprovokuota įsiveržė į Ukrainą, tėra mitas. Bet kitaip, nei daugelis rusų diplomatų, jis pats aktyviai dirba socialinės žiniasklaidos erdvėje, pats kelia įrašus, aktyviai komentuoja švaria anglų kalba.


Vienas NAFO „draugužis“ paspendė spąstus rusų diplomatui: „Jūs sakote „privalome bombarduoti visus civilius gyventojus Ukrainoje, nes Ukraina kariavo vidaus karą, o kai kurie civiliai pateko į artilerijos apšaudymą“. Į tai M. Uljanovas „draugužiui“ atkirto nė nepagalvojęs: „Tu pasakei šią nesąmonę. Ne aš.“

Šis M. Uljanovo atsakymas žaibiškai tapo ne tik memu, bet ir vėliava, aplink kurią „draugužiai“ėmė burtis, didinti savo gretas dar daugiau NAFO rėmėjų: jei rusų diplomatas jo šalies pradėtą karą vadina nesąmone, tai viena, jei jis tai neigia – kita.

Tačiau bet kuriuo atveju jis ginčijasi su Šiba inu veislės šuns avataru „Tviteryje“, o tai atrodo apgailėtina – iki ko turėjo nusiristi Rusijos diplomatija, kad jai nesisektų ne tik įtikinti savo teisumu kitų šalių, bet dar ir beliktų ginčytis su „troliais“. Ir tai darytų nesėkmingai.

M. Uljanovo paskyrą „draugužiai“ ėmė masiškai skųsti ir jis savaitę praleido be „Tviterio“– oficialiai rusų diplomatas esą atostogavo, tačiau iš tikrųjų dešimtis tūkstančių sekėjų turinčio M. Uljanovo paskyra laikinai buvo tiesiog nepasiekiama.

Tokia nedidelė pergalė įkvėpė NAFO judėjimą ir kitoms akcijoms: rusų „troliai“, kurie ne vienus metus nevaržomai siautėjo socialiniuose tinkluose, netgi buvo kaltinami dėl kišimosi į rinkimus JAV, Jungtinėje Karalystėje, dabar pajuto NAFO 5-ojo straipsnio (#Article5) galią.

NAFO draugužių memas

Interneto memų kultūroje Šiba inu vienas kitam kartais suduoda smūgių beisbolo lazda, plaktuku ar kitu sunkiu objektu.

Paveikslėliuose šis garsas žinomas kaip #bonk: kovoje prieš rusų dezinformaciją #bonk tapo skaudžiais smūgiais Kremliaus „troliams“ – viena po kitos blokuota rusų jų paskyra po NAFO 5-ojo straipsnio aktyvavimo tapo reikšmingomis pergalėmis, kurios sukėlė rusų įsiūtį ir sutrikimą. „Telegram“ kanaluose rusų apžvalgininkai, agresijos Ukrainoje rėmėjai ėmė skųstis, kad neva Centrinės žvalgybos agentūra (CŽA) sukūrė NAFO ir dabar atakuoja jų paskyras.

O kaip kitaip, jei staiga organizuota žmonių grupė sugeba nulaužti paskyras, pakeisti Kremliaus skleidžiamą naratyvą ir netrukdomai šaipytis? Reaguodami į tokius įtarinėjimus, daugelis NATO „draugužių“ juokaudami pasikeitė savo paskyrose nurodomus adresus į Lenglį Virdžinijos valstijoje, kur įsikūrusi CŽA būstinė. Suprantama, pati CŽA kol kas viešai nekomentuoja savo indėlio.

Tačiau NAFO sulaukė ir tarptautinės žiniasklaidos dėmesio: pasipylė straipsniai „Economist“, „The Washington Post“, „Politico“.

Už „draugužių“ aukas – galingi ginklai

Kita vertus, dar vienu įrodymu, kad NAFO yra ne šiaip vaikų žaidimas, esą tapo pačios Ukrainos veiksmai. Šios šalies kariuomenė ir gynybos ministras Oleksejus Reznikovas skyrė asmenines padėkas NAFO „draugužiams“.


„Norėčiau padėkoti kiekvienam, kurie yra už Šiba inu paveikslėlių. Jūsų parama mūsų gynėjams, jūsų kova su dezinformacija yra vertinama“, – rašė O. Reznikovas. Jis pats laikinai savo profilio nuotrauką pakeitė specialiai jam sukurto „draugužio“ avataru.

Tad jei kam iki tol ir buvo kilę abejonių, kad esą tokiems niekams, kaip interneto „trolių“ išdaigos, dabar ne laikas, neva yra svarbesnių reikalų, O. Reznikovo poelgis tapo įrodymu – į NAFO judėjimą žiūrima rimtai, kaip į vieną psichologinio karo priemonių, realiai padedančių kovoje. Ir ne tik informacinėje. Maskvoje „Yandex Taxi“ masinis, o kartu ir melagingas iškvietimas į vieną tašką jau vadinamas kibernetine ataka, kurią įvykdė būtent NAFO „draugužiai“.


Tai, ką apie paramą kariams pabrėžė Ukrainos gynybos ministras, yra neatsitiktinė žinutė. NAFO „draugužiai“ gali trolinti, blokuoti rusų propagandistus, bet jie taip pat sėkmingai mobilizuojasi į paramos kampanijas, skirtas Ukrainos pajėgoms.

Per „PayPayl“ suaukojamos įspūdingos sumos skiriamos Ukrainos daliniams – tokia tikslinė parama nėra nei naujiena, nei išskirtinė. Tačiau kvailai atrodančių šunelių armija sugebėjo susimesti toliašaudės artilerijos savaeigiam pabūklui 2S7 „Pion“. Šis 203 mm pabūklas šaudo apie 40 km atstumais ir yra vienas grėsmingiausių ginklų tiek Rusijos, tiek Ukrainos artileristų arsenale.


NAFO pastangomis paaukota pinigų suma ukrainiečių artileristus šį pabūklą leido pakrikštyti „Super Bonker 9000“ ir aplipdyti NAFO „draugužių“ simbolika. Kiekvieną kartą, kai iš jo vamzdžio išlekia 90 kg sviedinys, rusai gali atsiminti, kad prie to prisidėjo ir eiliniai interneto vartotojai su kvailai atrodančiais šunų avatarais.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)