Įsilaužimas į Lietuvos kariuomenės svetainę ir paskelbta dezinformacija apie rengimąsi Kaliningrado aneksijai – bandymas aktyvuoti pagrindinį provokacijų prieš Lietuvą šaltinį – Rusijos administruojamą Karaliaučiaus kraštą.
© RIA/Scanpix

Tokiai Seimo narės Rasos Juknevičienės nuomonei pritaria ir politologas Raimundas Lopata.

R. Juknevičienės teigimu, trečiadienio vakarą įvykdyta ataka prieš kariuomenės Jungtinio štabo puslapį verta net tik tyrimo, kas tai padarė. Jos aiškinimu, reikia paanalizuoti ir paskelbto teksto turinį. Antradienio vakarą minėtoje svetainėje patalpinta informacija, kad neva Baltijos valstybėse ir Lenkijoje vykstančių pratybų „Kardo kirtis“ tikslas yra pasirengti Kaliningrado srities aneksijai.

„Jame yra akivaizdi pastanga aktyvuoti pagrindinį provokacijų prieš Lietuvą šaltinį – Rusijos nuo Antrojo pasaulinio karo administruojamą Karaliaučiaus kraštą. Man nekelia abejonių, kad ši sritis pagal Kremliaus jau suplanuotus galimus hibridinio karo scenarijus būtų pagrindiniu provokacijų prieš Lietuvą, taigi ir NATO, šaltiniu. Konkrečių scenarijų nežinau, bet vaizduotė gali padėti įsivaizduoti“, – socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė R. Juknevičienė.

R. Juknevičienė paaiškino, kodėl taip mano. Pasak parlamentarės, pirmas signalas buvo dar 2011 m., kai tuometinis Rusijos Generalinio štabo vadas generolas Nikolajus Makarovas paskelbė garsiąją Rusijos karinių grėsmių lentelę. Joje minimos teritorinės pretenzijos beveik pagal visą Rusijos Federacijos teritorijos perimetrą.

„Atkreipkite dėmesį į vakarinę dalį. Ten parašyta, kad karine grėsme Rusija laiko Lietuvos ir Vokietijos pretenzijas į Kaliningrado kraštą. Jokių pretenzijų nėra, tačiau jos paminėtos. Tik gerokai vėliau suvokiau, kodėl Kremlius tai daro. Todėl, kad pats planuoja provokacijas. Ši ataka – signalas“, – perspėja Seimo narė.

Jos nuomone, net ir nuoširdūs pasvarstymai dėl Karaliaučiaus statuso šiandien yra vandens pylimas ant Kremliaus malūno: jiems reikia tokių pretekstų.

Ataka prieš Kariuomenės Jungtinio štabo puslapį verta net tik tyrimo, kas tai padarė, bet reikia paanalizuoti ir...Posted by Rasa Jukneviciene on Wednesday, June 10, 2015

R. Lopata: bandoma naudotis šia korta

R. Juknevičienės įžvalgoms pritaria tarptautinių santykių ekspertas, premjero Algirdo Butkevičiaus vyriausiasis konsultantas R. Lopata.

Rusai traukia Kaliningrado kortą?
© DELFI / Tomas Vinickas

„Logiška, nes po to, kai Rusija aneksavo ir okupavo Krymą, iš tikrųjų buvo atgijusios diskusijos apie Kaliningrado priklausomybę. Buvo prisimintas laikinas Kaliningrado priklausomybės Rusijai statusas ir panašiai“, – aiškina politologas. Nors periodiškai tokių balsų pasigirsta, tačiau bent kol kas tai nėra tarptautinės politikos dienotvarkėje.

R. Lopata primena, kad nepriklausomybės pradžioje ir lietuviai kalbėdavo, ir Vokietijoje pasigirsdavo balsų, kad reikia peržiūrėti Kaliningrado priklausomybės klausimą. „Tą nesunku įvilkti į dabartinius propagandinius informacinius dalykus“, – mano pašnekovas.

R. Lopatos teigimu, matyti, kad šia korta bandoma naudotis, bandoma provokuoti, galbūt vėl trokštama diskusijos apie Kaliningrado priklausomybę. „Gali būti įvairių sumanymų“, – sakė R. Lopata.

DELFI primena, kad prieš Antrąjį pasaulinį karą Kaliningrado sritis neegzistavo, tai buvo Rytų Prūsijos dalis su Kionigsbergo miestu.

Rytų frontui ritantis į Vakarus Rytprūsius užėmė Raudonoji armija. 1943 m. Jaltos konferencijoje SSRS, JAV ir Didžioji Britanija nustatė išorines Lenkijos ir SSRS sienas apytiksliai pagal Kerzono liniją. Ji dabartinę Kaliningrado sritį priskyrė sovietams, bet nebuvo priimtas joks teisinis dokumentas.

Kaliningrado klausimas kilo ir Potsdamo konferencijoje 1945 m. Sovietai siekį turėti Kaliningradą motyvavo dviem argumentais: pirma, SSRS neturėjo neužšąlančių uostų, antra, per karą sovietų pusė labai nukentėjo.

Potsdamo konferencijoje sąjungininkai iš esmės sutiko dėl sovietų reikalavimų, bet buvo nuspręsta, kad galutinai paskutinius šios teritorijos nustatymo klausimus išspręs būsima taikos konferencija.

Tačiau sovietai nieko nelaukė ir inkorporavo sritį gerokai prieš taikos konferenciją. O tuomet prasidėjo Šaltasis karas, todėl taikos sutartis nebuvo pasirašyta.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Griežtas policijos atsakas norintiems 0,5 promilės vairuotojams (157)

Nei 0,4 promilės, nei 0,5 promilės ir net ne 0,2 promilės. Bet kuriuo iš šių atvejų žmogus yra...

G. Nausėda: Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis yra pasibaisėtinai mažas (487)

„Eurostat“ duomenimis, kas trečias lietuvis gyvena ties skurdo riba, tačiau, pasak ekonomisto...

Atsakomasis „Veolia“ kirtis: Vilniui Stokholme pateikė priešieškinį (3)

Prancūzijos koncernas „Veolia“ ir jo valdoma „ Vilniaus energija “ Stokholmo arbitraže...

Sąskaitose atsirado nauja eilutė: už sukčiautojus sumoka kaimynai (143)

Centralizuotai besišildantiesiems – šaltas dušas iš šilumos tiekėjų. Sąskaitose už...

Grėsmingas perspėjimas iš Š. Korėjos: branduolinis karas gali kilti bet kurią akimirką (91)

Šiaurės Korėjos atstovo Jungtinėse Tautose pavaduotojas perspėja, kad situacija Korėjos...

Įvardijo sąlygą autobusų stočiai prie Pilaitės atsirasti (27)

Papildoma autobusų stotis Vilniuje gali atsirasti, o tam tinkama vieta yra Pilaitėje, tačiau tam,...

J. Ruolia perspėja dėl populiarių sulčių: mano akyse mirė dešimtys moterų (41)

„Mano akyse mirė dešimtys moterų, kurios vartojo po stiklinę grūdų sul čių“, – sakė...

Rusija išsigando itin pavojingų JAV ginklų: jau ruošia atsaką (333)

Iki 2022 m. JAV turės daugiau nei tūkstantį priešraketinės gynybos (PRG) sistemų, o tai...

Istorinis pasiekimas: užfiksavo tai, kas keičia suvokimą apie visatą (6)

LIGO ir „Virgo“ pirmą kartą užfiksavo gravitacines bangas ir šviesą, susidūrus dviem...

Airijai smogė beprecedentė audra: paskelbta nacionalinė nepaprastoji padėtis ir „raudonas“ pavojus užfiksuoti 53 m/s vėjo gūsiai (32)

35 metrų per sekundę vėjas ir smarkus lietus užklupo Škotijos pietvakarius ir Anglijos šiaurės...