aA
Jonavos rajone, Rukloje jau kitą savaitę veikti pradės improvizuota modulinių namelių gyvenvietė, kurioje pastogę ras 500 neteisėtai valstybės sieną kirtusių migrantų. Ruklos pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė Bernotienė akcentuoja, kad čia apsistos pažeidžiamiausia migrantų dalis – moterys su vaikais, nėščiosios, taip pat ir suaugusiųjų nelydimi nepilnamečiai. Migrantai bus apgyvendinamai atsižvelgiant ir jų tautybę bei išpažįstamą religiją. Jau dabar aišku, kad didžiąją jų dalį sudarys Irako kurdai.

Gyvens ne tik moterys su vaikais, bet ir jų vyrai

Rukla tampa geresnio gyvenimo ieškančių migrantų centru. Jau seniai veikiančiame pabėgėlių priėmimo centre šiuo metu gyvena virš 300 migrantų, dar 500 žmonių apsigyvens centro pašonėje baigiamoje įrengti stovykloje. Jis bus aptverta tvora, gyventojai privalės likti viduje. Stovyklą saugos Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, policija bei kariškiai, nuolatinėje parengtyje budės greitojo reagavimo kuopa.

Jau žinoma, kad ši stovyklavietė pirmuosius pabėgėlius priims jau kitą savaitę. Artėjant šaltajam metų laikui nameliuose bus apgyvendinamos moterys su vaikais, besilaukiančios, o taip pat suaugusiųjų nelydimi nepilnamečiai.

Vidaus reikalų bei Socialinių reikalų ir darbo ministerijoms paskelbus apie planus Rukloje steigti migrantų stovyklą buvo minima, jog apgyvendinus pakankamai didelį atvykėlių skaičių stovykloje neramumų kilti neturėtų. Esą čia gyvens moterys su vaikais bei paaugliai, nebus jaunų vyrų, kurie dažniausiai ir kelia sumaištį, nevengia konfrontuoti su juos saugančiais pareigūnais.

Rukloje baigiama ruošti stovykla, kur bus apgyvendinta 500 migrantų: nuotraukose – tikrosios gyvenimo sąlygos

Portalo „Delfi“ žurnalistui lankantis Rukloje paaiškėjo, kad tai nėra absoliuti tiesa. Čia gyvens ir vyrai, jeigu jie į mūsų šalį atvyko, neteisėtai valstybės sieną kirto kartu su savo vaikais. Tiesiog būtų nehumaniška išskirti šeimas – moteris su vaikais apgyvendinti vienoje stovykloje, o jų vyrus – kitoje.

Jau kitą savaitę veikti pradėsiančią migrantų stovyklą sudarys 125 nameliai. Juose, priklausomai nuo dydžio galės gyventi 4 arba 6 žmonės.

Nemaža dalis namelių jau įrengta, kita – baigiama įrengti. Pabėgėlių priėmimo centro vadovė B. Bernotienė džiaugėsi, kad stovyklavietę ruošiant migrantų apgyvendinimui talkina ir nuteistieji, kuriems leidžiama dirbti laisvėje. Kaliniai atlieka pagalbinius darbus, į vidų neša baldus bei kitą įrangą, talkina darbininkams.

Sąlygos kuklios, iki tualetų ir dušų teks eiti lauku

Lankantis nameliuose, kuriuose jau netrukus bus apgyvendinti migrantai, į akis krinta gana kuklios gyvenimo sąlygos. Dviaukštės metalo konstrukcijų lovos, berods jau kažkur naudoti, o kitur nauji čiužiniai, kelios metalinės spintelės rūbams, stalas, kėdės, šiukšliadėžė, gesintuvas ir nedidelis šaldytuvas. Štai tokie reikmenys laukia stovyklos gyventojų. Reikia pripažinti, jog ir vietos keturių asmenų šeimai tokiame namelyje nėra itin daug.

Ruklos pabėgėlių priėmimo centro pašonėje ruošiama stovyklavietė migrantams
Ruklos pabėgėlių priėmimo centro pašonėje ruošiama stovyklavietė migrantams
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Pabėgėlių priėmimo centro direktorė B. Bernotienė pripažįsta, kad bene didžiausias naujųjų gyventojų lauksiantis nepatogumas yra tai, kad tualetai ir dušai įrengti atskiruose moduliuose. Norint į juos patekti, reikės eiti į lauką ir žingsniuoti iki stovyklos pakraščio.

Mažus vaikus auginančioms šeimoms tai nebus itin patogu, tačiau kitos išeities nėra, artėjant šaltajam metų laikui migrantams skubama suteikti geresnes gyvenimo sąlygas.

Pasak B. Bernotienės, stovykloje migrantai bus apgyvendinti atsižvelgiant į jų tautybę bei išpažįstamą religiją ar konfesiją. Tai daroma tam, kad nekiltų bereikalingų įtampų tarp gyventojų.

Vienoje pusėje gyvens Irako kurdai, sudarysiantys didžiąją dalį migrantų, kitoje – afrikiečiai, kitų šalių piliečiai. Bus stengiamasi krikščionis, musulmonus sunitus bei šiitus apgyvendinti atskirose stovyklos dalyse.

Tačiau skirtingų tautybių migrantai nebus vieni nuo kitų atskirti vidinėmis tvoromis, jie galės netrukdomi judėti aptvertoje teritorijoje, bendrauti.

Ruklos pabėgėlių priėmimo centro pašonėje ruošiama stovyklavietė migrantams
Ruklos pabėgėlių priėmimo centro pašonėje ruošiama stovyklavietė migrantams
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Maistą galės gaminti patys

Pabėgėlių priėmimo centro vadovė minėjo, kad migrantų stovyklose daugiausia nepasitenkinimo kildavo dėl jiems neįtinkančio maisto. Rukloje šią problemą ketinama išspręsti įrengiant virtuvės patalpas, kur patys migrantai galės gaminti norimus patiekalus.

Maisto produktų jie galės įsigyti čia pat veiksiančioje parduotuvėje, į kurią prekes tieks tebevykstantį konkursą laimėsianti įmonė.

„Maisto prekių asortimentą formuosime pagal pačių gyventojų pageidavimus“, – portalui „Delfi“ sakė centro vadovė B. Bernotienė.

Ruklos pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė Bernotienė
Ruklos pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė Bernotienė
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Vaikus lankys pedagogai, mokins ir lietuvių kalbos

Didžiąją dalį stovyklavietės gyventojų sudarysiantys vaikai, pasak pabėgėlių priėmimo centro vadovės, galės laisvalaikį leisti jiems įrengtose patalpose. Panašu, kad jiems bus sudarytos sąlygos ir naudotis šalia esančiu stadionu, žaisti futbolą, krepšinį ar kitus žaidimus.

Nors didžioji migrantų dalis savo ateities su Lietuva nesieja, jų vaikams bus organizuojamas mokymas, stovykloje lankysis pedagogai, vyks pamokos. Tai daryti įpareigoja mūsų šalies įstatymai.

„Numatytos patalpos vaikų užimtumui. Pasitelkus savanorius ir mūsų darbuotojus organizuosime ir vaikų ugdymą. Nuo spalio 1 dienos atvyks mokytojai ir pabėgėlių vaikus mokins lietuvių kalbos“, – sakė centro vadovė B. Bernotienė.

Migrantų stovyklos gyventojams žadama teikti ir jiems ypač aktualią paslaugą – įrengti bevielio interneto prieigos taškus.

Ruklos pabėgėlių priėmimo centro pašonėje ruošiama stovyklavietė migrantams
Ruklos pabėgėlių priėmimo centro pašonėje ruošiama stovyklavietė migrantams
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Dirbs arabiškai kalbantis gydytojas – buvęs pabėgėlis

Pabėgėlių priėmimo centro vadovė pripažino, kad rengiama nauja stovyklavietė – gana didelis iššūkis, nes tokio didelio migrantų skaičiaus centre iki šiol nėra buvę.

Jau pasirūpinta vertėjais iš pagrindinių kalbų, kuriomis kalba atvykėliai. Padedant užsienio partneriams čia dirbs vertėjai iš pagrindinių kurdų kalbos dialektų, arabų kalbos.

Be to visi centro darbuotojai kalba angliškai bei rusiškai, yra mokančių ir prancūzų kalbą, kuria dažniausia bendrauja iš buvusių Prancūzijos kolonijų atvykę afrikiečiai.

Ruklos pabėgėlių priėmimo centro pašonėje ruošiama stovyklavietė migrantams
Ruklos pabėgėlių priėmimo centro pašonėje ruošiama stovyklavietė migrantams
© DELFI / Nerijus Povilaitis

B. Bernotienė džiaugėsi, jog pavyko surasti bei į centrą pakviesti tiek arabiškai, tiek lietuviškai laisvai kalbantį mediką. Tai buvęs pabėgėlis iš Afganistano, Lietuvoje įgijęs išsilavinimą ir gavęs mediko licenciją. Taip pat čia dirbs ir slaugytoja iš Pakistano.

„Stengsimės išklausyti visus migrantus, kalbėsimės apie jų rūpesčius. Stovykloje dirbs mūsų socialiniai darbuotojai, bus ir psichologas. Manau, kad bendravimas su žmonėmis, visos jiems rūpimos informacijos teikimas padės sumažinti įtampas“, – vylėsi Ruklos pabėgėlių priėmimo centro direktorė B. Bernotienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(58 žmonės įvertino)
2.5690

Top naujienos

Nauja Gentvilo iniciatyva sukėlė sumaištį: gražiausios Lietuvos vietos taptų turtuolių rezervatu (2)

Iš Aplinkos ministerijos ėmus sklisti žiniai, kad planuojama regioninius ir nacionalinius parkus...

Ilgose eilėse paramos būstui laukiančios šeimos nusivylusios: pinigų nepakanka, įtaria kai kuriuos gudraujant

Dalis jaunų šeimų skundžiasi, kad parama įsigyjant būstą yra per maža, o kartu pažeria...

Verslas PliusBeril Akman

Turkijoje daugėja registruojamų Rusijos įmonių (1)

Rusai 2022 metais Turkijoje įsteigė daugiau nei 1300 įmonių, t. y. 670 proc. daugiau nei per...

Karas Ukrainoje. Rusija naktį į Kyjivą paleido mirtinus nepilotuojamus lėktuvus Zelenskis: įžvalgiausios Rusijos žiurkės pradeda migruoti iš Krymo

Naktį į trečiadienį, kovo 22 d., Kijevo regione dėl dronų atakų grėsmės paskelbta oro...

Gydytoja nurodė svarbų veiksnį, kuris riziką patirti insultą arba infarktą padidina net iki 200 procentų (2)

Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti...

Norite perkelti radiatorių? Paaiškino, kodėl jo vieta po langu

Įsigijus ir seną, ir naujos statybos būstą, net į galvą nešauna perkelti arba statyti...

Ekspertas apie biometrinę veido atpažinimo funkciją telefonuose: ten esanti informacija nepasiekiama net gamintojams

„YouGov“ atliktas tyrimas rodo, kad biometrinę apsaugą savo įrenginiuose naudoja apie 52 proc....

Delfi Plius

Cristiano Ronaldo tobulos kūno formos receptas: šią dietą išbandęs jaunesnis futbolininkas galvojo, kad mirs (1)

Nors Cristiano Ronaldo karjera jau krypsta saulėlydžio link, futbolo superžvaigždė iš...

Beata Nicholson įspėja svorį lengvai norinčias numesti moteris: tai grynų gryniausia apgaulė (2)

Nuo praėjusio rudens socialiniuose tinkluose galima išvysti reklamą, kuriai neteisėtai naudojamas...

Medikė įvardijo amžių, nuo kada moters vaisingumas drastiškai mažėja

Šiais laikais žmonės visai neskuba kurti šeimos bei planuoti atžalų. Jau tapo įprasta, kad...