aA
Kitą savaitę, spalio 29 – lapkričio 2 dienomis, mokiniai atostogaus. Ir nors pastarieji jų laukia su džiaugsmu, mokytojai nerimauja – kaip atlyginimas bus skaičiuojamas per atostogas ir ar jis nesumažės?
Rudens atostogų mokytojai laukia su nerimu: ar nebus mažinamas atlyginimas?
© DELFI (V. Deveikytės nuotr.)

Artėjant atostogoms „Facebook“ tinkle pasipylė diskusijos, kuriose mokytojai dalijosi savo patirtimis ir spėliojimais, nors profesinės sąjungos ir Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) ramina – atlyginimai nesumažės, tik bus skaičiuojami kitaip.

A. Jurgelevičius: šitas kalbas kursto direktoriai

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius DELFI teigė, kad sąmyšį dėl užmokesčio moksleivių atostogų metu kelia mokyklų direktoriai.

„Kalbų yra įvairiausių, bet atlyginimas jokiu būdu negali sumažėti, nes yra mokamas už etatą, o etato dalis, ar vyksta pamokos, ar moksleiviai atostogauja, nesikeičia, – teigė A. Jurgelevičius. – Manau, kad šitas kalbas kursto direktoriai, kurie niekaip negali susitaikyti su mintimis, kad per atostogas jie neturės pagrindo reikalauti mokytojų būti mokykloje. Iki šių metų teoriškai galėjo to reikalauti, nes buvo mokama už pamokas, kurios nevyko, o dabar mokama ir už kitus darbus, iš kurių daugumą atlikti mokykloje, kai nėra mokinių, nebūtina.“

A. Jurgelevičius neabejojo: „Nerimo šaltinis ateina iš viršaus, kaip ir visos šios audros“.

Audrius Jurgelevičius
Audrius Jurgelevičius
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Profesinės sąjungos pirmininko teigimu, nauja reforma kaip tik yra palankesnė mokytojams, nes vaikų atostogų metu galės patys susidėlioti savo darbus ir atlikti juos ten, kur patogu.

„Ten, kur kompetentingai sudaromos darbo sutartys, juodu ant balto su mokytojais sutariama dėl nuotolinio darbo. Tą leidžia darbo kodeksas, – teigė A. Jurgelevičius. – Mokykloje nuotolinis darbas realiai buvo dirbamas visą laiką, nes ne visas mokytojų darbas yra su mokiniais, bet iki šio rugsėjo teisinis reglamentavimas buvo pakankamai neaiškus.“

Beje, A. Jurgelevičius pažymėjo, kad dar ne visos mokyklos yra sutarusios dėl etatinio modelio. „Toli gražu. Negaliu pasakyti nei procentų, nei proporcijų, bet tikrai žinau mokyklų, kur mokytojai ne tik neturi darbo sutarčių, jiems dar nėra formaliai įteikti pranešimai dėl besikeičiančių darbo sąlygų nuo rugsėjo pirmosios, – teigė profesinės sąjungos pirmininkas. – Ateina spalio pabaiga. Iš jų reikalauja, kad pasirašytų tokius fiktyvius pranešimus atbuline data, tada bus pasirašomos darbo sutartys, nors jie jau du mėnesius dirba ir vykdo funkcijas, gauna atlyginimus.“

Ir nors A. Jurgelevičius įvardijo problemą, teigia, kad tai – normalu. „Tiek metų Lietuvos švietime į darbo santykių reguliavimą iš darbdavių pusės buvo žiūrima atsainiai. Buvo sakoma – kūrybiškai, – teigė pirmininkas. – Dabar viskas stojasi į vietas.“

A. Navickas: yra mokyklų, kuriose iki šiol darbo sutartys nėra atnaujintos

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas DELFI taip pat teigė, kad dėl atlyginimo atostogų metu mokytojai neturėtų nerimauti. Jis pabrėžė, kad yra kur kas didesnių problemų – vis dar ne visos mokyklos yra susitarusios dėl etatinio atlyginimo užmokesčio skaičiavimo.

„Yra mokyklų, kuriose iki šiol darbo sutartys nėra atnaujintos, o darbo užmokesčio skaičiavimas – nesuderintas, – kalbėjo pirmininkas. – Kitą savaitę rinksimės ir priiminėsime sprendimu. Tokia neapibrėžta situacija toliau negali būti. Yra vadovų, kurie sako, kad čia nieko tokio, kad nepavyko ir kitais metais bus sprendžiama, ką daryti.“

Profesinės sąjungos pirmininko teigimu, mokytojai, kurių mokyklose vis dar nesusitarta dėl etatinio modelio, yra skriaudžiami, nes jiems nemokamas normalus atlyginimas. „Mokytojai gauna nepriemokas dėl blogo apskaičiavimo arba gauna mažesnį atlyginimą nei turėtų gauti. Tos nepriemokos ir delspinigiai kaupiasi. Jeigu jie kreipsis į Darbo ginčų komisiją, valstybei reikės kompensuoti. Tokie santykiai negali tęstis“, – tikino A. Navickas.

Pirmininkas svarstė, kad tose mokyklose, kur dar nėra apskaičiuotas etatinio užmokesčio modelis, mokytojai turėtų gauti mokyklos viduje nustatyta užmokestį.

Andrius Navickas
Andrius Navickas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Profesinės sąjungos pirmininkas svarstė, kad šiuo metu kilęs sąmyšis dėl galimo atlyginimo sumažėjimo dėl mokinių atostogų yra nepagrįstas, tačiau įvardijo mokytojų atlyginimų sumažėjimo priežastį.

„Per atostogas atlyginimus gaus tokius pačius. Tik daugumoje mokyklų buvo dalijama iš 36 ar 35 savaičių, todėl jų vidutinis atlyginimas yra mažesnis, – teigė A. Navickas. – Vidutinis atlyginimas sumažėjo todėl, kad per atostogas neskaičiuojamas bendras vidutinis pamokų skaičius.“

Anot A. Navicko, savaitinis krūvis turėtų būti apskaičiuojamas dauginant iš 42 savaičių. „Bet kadangi skaičiuoklės buvo visiškai neaiškios, o mokyklų vadovus konsultavo telefonu, tai jie ir sudaugino kas kaip mokėjo. Nemačiau tokių mokyklų, kur visą krūvį būtų dauginę iš 42 savaičių, – teigė A. Navickas. – Kai kur interpretavo, kad daugina iš 42, bet tada jie neteisingai ėmė trečią dėmenį („trečią kišenę“), rodydami mažesnį valandų skaičių, nors realiai dirba daugiau.“

A. Navicko teigimu, nors mokiniai atostogaus, mokytojai turės darbo. „Yra visokių veiklų: posėdžiai, renginiai, kvalifikacijos renginiai“, – vardijo pirmininkas.

Ministerija: atlyginimas nesumažės

Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas teigia, kad mokytojų atlyginimas atostogų metu nemažės.

Arminas Varanauskas
Arminas Varanauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

„Atlyginimas bus toks pat, kaip ir visais kitais mėnesiais, jokio sumažėjimo nebus. Juk mokytojai gauna atlyginimus ir už vasaros mėnesius, kuomet atostogauja“, – kalbėjo A. Varanauskas.

Jo teigimu, atostogų metu mokytojai daugiau laiko skirs „trečioje“ kišenėje numatytoms veikloms: „Natūralu, kad mokinių atostogų metu mokytojai daugiau darbo valandų skirs ne kontaktiniam darbui su mokiniais, o pasiruošimui, kitiems darbams, numatytiems „trečioje kišenėje“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Modesta Meškė | D+

Norinčioms pristabdyti senėjimą – mokslų daktarės nurodymas, kodėl šį vitaminą būtina pradėti vartoti jau dabar

Senstančioje odoje mažėja gyvybiškai svarbaus vitamino kiekis, kuris yra būtinas antioksidantas...

Iš pasienio: ką apie migrantus galvoja kasdien su jais susitinkantis savanoris lietuvis (95)

Nelegaliai kirsdami Lietuvos–Baltarusijos sieną, migrantai neišvengiamai susitinka su vietiniais...

Rūta Lapė | D+

Kasdienybės herojai. Petrikytė išgyvena aukso amžių, o Gražulio Birutė neslepia – Petrui gimė dar vienas vaikas (2)

Svečiuose pas scenos primadoną Birutę Petrikytę – kodėl susidūrus su finansiniais sunkumais,...

Auksinis šeštadienis: Jamaikos ir Švedijos šuolis medalių lentelėje (6)

9-oji Tokijo olimpinių žaidynių diena pirmaisiais medaliais suspindo Jamaikai, Švedijai ir...

Šaltiniai apie naują taikinį Vokietijoje: Kremlius turi priemonių pakenkti (60)

Žaliųjų kandidatė į Vokietijos kanclerio postą Annalena Baerbock traukia Kremliaus dėmesį...

Mokslininkai paaiškino, kodėl žmonėms patinka oralinis seksas (21)

Atrodytų, keistas klausimas, kodėl žmonėms patinka oralinis seksas , juk jis paprasčiausiai...

Kryptis keičiasi: emigrantai grįžta namo (310)

Ieškančiųjų geresnio gyvenimo kryptis keičiasi Panevėžio naudai. Skaičiuojama, kad per...

Pandemija verslui kojos nepakišo: siūlo paslaugas, kokių daugiau Biržuose nėra (3)

Gintarė Bogdanaitė Biržuose turi įkūrusi vienintelį tokį druskų kambarį ir pati veda oro...

Senovės romėnų vakarėliai niekuo nenusileido šių dienų orgijoms: sveiką protą ir saiko jausmą temdė slapti ritualai (1)

Senovės Romos gyventojai ir po šiai dienai prisimenami dėl kelių dalykų: didingų užkariavimų,...