aA
Kitą savaitę, spalio 29 – lapkričio 2 dienomis, mokiniai atostogaus. Ir nors pastarieji jų laukia su džiaugsmu, mokytojai nerimauja – kaip atlyginimas bus skaičiuojamas per atostogas ir ar jis nesumažės?
© DELFI (V. Deveikytės nuotr.)

Artėjant atostogoms „Facebook“ tinkle pasipylė diskusijos, kuriose mokytojai dalijosi savo patirtimis ir spėliojimais, nors profesinės sąjungos ir Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) ramina – atlyginimai nesumažės, tik bus skaičiuojami kitaip.

A. Jurgelevičius: šitas kalbas kursto direktoriai

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius DELFI teigė, kad sąmyšį dėl užmokesčio moksleivių atostogų metu kelia mokyklų direktoriai.

„Kalbų yra įvairiausių, bet atlyginimas jokiu būdu negali sumažėti, nes yra mokamas už etatą, o etato dalis, ar vyksta pamokos, ar moksleiviai atostogauja, nesikeičia, – teigė A. Jurgelevičius. – Manau, kad šitas kalbas kursto direktoriai, kurie niekaip negali susitaikyti su mintimis, kad per atostogas jie neturės pagrindo reikalauti mokytojų būti mokykloje. Iki šių metų teoriškai galėjo to reikalauti, nes buvo mokama už pamokas, kurios nevyko, o dabar mokama ir už kitus darbus, iš kurių daugumą atlikti mokykloje, kai nėra mokinių, nebūtina.“

A. Jurgelevičius neabejojo: „Nerimo šaltinis ateina iš viršaus, kaip ir visos šios audros“.

Audrius Jurgelevičius
Audrius Jurgelevičius
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Profesinės sąjungos pirmininko teigimu, nauja reforma kaip tik yra palankesnė mokytojams, nes vaikų atostogų metu galės patys susidėlioti savo darbus ir atlikti juos ten, kur patogu.

„Ten, kur kompetentingai sudaromos darbo sutartys, juodu ant balto su mokytojais sutariama dėl nuotolinio darbo. Tą leidžia darbo kodeksas, – teigė A. Jurgelevičius. – Mokykloje nuotolinis darbas realiai buvo dirbamas visą laiką, nes ne visas mokytojų darbas yra su mokiniais, bet iki šio rugsėjo teisinis reglamentavimas buvo pakankamai neaiškus.“

Beje, A. Jurgelevičius pažymėjo, kad dar ne visos mokyklos yra sutarusios dėl etatinio modelio. „Toli gražu. Negaliu pasakyti nei procentų, nei proporcijų, bet tikrai žinau mokyklų, kur mokytojai ne tik neturi darbo sutarčių, jiems dar nėra formaliai įteikti pranešimai dėl besikeičiančių darbo sąlygų nuo rugsėjo pirmosios, – teigė profesinės sąjungos pirmininkas. – Ateina spalio pabaiga. Iš jų reikalauja, kad pasirašytų tokius fiktyvius pranešimus atbuline data, tada bus pasirašomos darbo sutartys, nors jie jau du mėnesius dirba ir vykdo funkcijas, gauna atlyginimus.“

Ir nors A. Jurgelevičius įvardijo problemą, teigia, kad tai – normalu. „Tiek metų Lietuvos švietime į darbo santykių reguliavimą iš darbdavių pusės buvo žiūrima atsainiai. Buvo sakoma – kūrybiškai, – teigė pirmininkas. – Dabar viskas stojasi į vietas.“

A. Navickas: yra mokyklų, kuriose iki šiol darbo sutartys nėra atnaujintos

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas DELFI taip pat teigė, kad dėl atlyginimo atostogų metu mokytojai neturėtų nerimauti. Jis pabrėžė, kad yra kur kas didesnių problemų – vis dar ne visos mokyklos yra susitarusios dėl etatinio atlyginimo užmokesčio skaičiavimo.

„Yra mokyklų, kuriose iki šiol darbo sutartys nėra atnaujintos, o darbo užmokesčio skaičiavimas – nesuderintas, – kalbėjo pirmininkas. – Kitą savaitę rinksimės ir priiminėsime sprendimu. Tokia neapibrėžta situacija toliau negali būti. Yra vadovų, kurie sako, kad čia nieko tokio, kad nepavyko ir kitais metais bus sprendžiama, ką daryti.“

Profesinės sąjungos pirmininko teigimu, mokytojai, kurių mokyklose vis dar nesusitarta dėl etatinio modelio, yra skriaudžiami, nes jiems nemokamas normalus atlyginimas. „Mokytojai gauna nepriemokas dėl blogo apskaičiavimo arba gauna mažesnį atlyginimą nei turėtų gauti. Tos nepriemokos ir delspinigiai kaupiasi. Jeigu jie kreipsis į Darbo ginčų komisiją, valstybei reikės kompensuoti. Tokie santykiai negali tęstis“, – tikino A. Navickas.

Pirmininkas svarstė, kad tose mokyklose, kur dar nėra apskaičiuotas etatinio užmokesčio modelis, mokytojai turėtų gauti mokyklos viduje nustatyta užmokestį.

Andrius Navickas
Andrius Navickas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Profesinės sąjungos pirmininkas svarstė, kad šiuo metu kilęs sąmyšis dėl galimo atlyginimo sumažėjimo dėl mokinių atostogų yra nepagrįstas, tačiau įvardijo mokytojų atlyginimų sumažėjimo priežastį.

„Per atostogas atlyginimus gaus tokius pačius. Tik daugumoje mokyklų buvo dalijama iš 36 ar 35 savaičių, todėl jų vidutinis atlyginimas yra mažesnis, – teigė A. Navickas. – Vidutinis atlyginimas sumažėjo todėl, kad per atostogas neskaičiuojamas bendras vidutinis pamokų skaičius.“

Anot A. Navicko, savaitinis krūvis turėtų būti apskaičiuojamas dauginant iš 42 savaičių. „Bet kadangi skaičiuoklės buvo visiškai neaiškios, o mokyklų vadovus konsultavo telefonu, tai jie ir sudaugino kas kaip mokėjo. Nemačiau tokių mokyklų, kur visą krūvį būtų dauginę iš 42 savaičių, – teigė A. Navickas. – Kai kur interpretavo, kad daugina iš 42, bet tada jie neteisingai ėmė trečią dėmenį („trečią kišenę“), rodydami mažesnį valandų skaičių, nors realiai dirba daugiau.“

A. Navicko teigimu, nors mokiniai atostogaus, mokytojai turės darbo. „Yra visokių veiklų: posėdžiai, renginiai, kvalifikacijos renginiai“, – vardijo pirmininkas.

Ministerija: atlyginimas nesumažės

Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas teigia, kad mokytojų atlyginimas atostogų metu nemažės.

Arminas Varanauskas
Arminas Varanauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

„Atlyginimas bus toks pat, kaip ir visais kitais mėnesiais, jokio sumažėjimo nebus. Juk mokytojai gauna atlyginimus ir už vasaros mėnesius, kuomet atostogauja“, – kalbėjo A. Varanauskas.

Jo teigimu, atostogų metu mokytojai daugiau laiko skirs „trečioje“ kišenėje numatytoms veikloms: „Natūralu, kad mokinių atostogų metu mokytojai daugiau darbo valandų skirs ne kontaktiniam darbui su mokiniais, o pasiruošimui, kitiems darbams, numatytiems „trečioje kišenėje“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kremliaus Trojos arklys Europoje: pavojingas susitarimas su rusais – tik pradžia (490)

Dar 2017-ųjų lapkritį Ispanija kaltino Rusiją dėl kišimosi į referendumą Katalonijoje....

Gali užtekti vienintelio kriterijaus, kad vaikas būtų paimamas iš šeimos (432)

Alkoholis ir vaikų priežiūra - įstatymiškai neuždrausta, tačiau sunkiai suderinama....

Ketvertuko šeimoje po kaltinimų vyrui – skaudūs išbandymai: motina ryžosi prabilti atvirai (206)

Ašaros, pakilęs kraujo spaudimas ir dingstantis pienas – pirmojo Panevėžyje ir šešto Lietuvoje...

Sinoptikai perspėja: šaltukas primins, kad artėja žiema (7)

Pirmadienį Baltijos regiono link savo poveikio sferą plės Skandinaviškas anticiklonas, Lietuva...

Carolinos Herreros patarimai vyresnio amžiaus moterims: ko niekada neturėtumėte vilkėti (67)

Niekas taip nesendina moters, kaip apsimetinėjimas, kad ji vis dar jauna, įsitikinusi Carolina...

Monika Šedžiuvienė – atvirai apie išgalvotas „sužadėtuves“, būsimas vestuves bažnyčioje ir vaikus su naujuoju draugu (163)

Nepaisant keletą metų trukančių viešų skyrybų, šiandien Monika Šedžiuvienė sako esanti...

Turistų spąstai Barselonoje – kosminės eilės ir kišenvagiai nuo šios vietos neatbaido (15)

Jei Barselona būtų draugė, tai būtų draugelka , kuriai nesigėdyčiau 4 valandą ryto...

Po triuškinančios pergalės – Jasikevičiaus juokai apie „snaiperį“ Kavaliauską (31)

„Betsafe – LKL “ čempionate Kauno „Žalgiris“ (10/1) Šiaulių „Šiaulius“ (0/11)...

Karjeros pergalė: Zverevas emocingai triumfavo finaliniame ATP turnyre (28)

Londone (Didžioji Britanija) pasibaigusiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) sezono turnyre...