Prezidentas Rolandas Paksas penktadienį tarėsi su generaliniu prokuroru Antanu Klimavičium dėl planuojamos apklausos, per kurią valstybės vadovas turės teisėjui atsakyti į prokurorų pateiktus klausimus grasinimų prezidentui byloje.
Antanas Klimavičius ir Rolandas Paksas
© ELTA
R.Pakso ir A.Klimavičiaus susitikimas įvyko nepaisant parlamentinės komisijos prašymo prezidentui nesusitikinėti su teisėsaugos pareigūnais, kol tiriamas skandalas dėl prezidento aplinkos ryšių su abejotinos reputacijos asmenimis.

Po susitikimo generalinis prokuroras žurnalistams pažymėjo, kad susitikimas vyko prezidento iniciatyva.

"Aš, kaip generalinis prokuroras, pagal Prokuratūros įstatymą esu atskaitingas prezidentui ir Seimui. Todėl, kada mane kviečia Seimo pirmininkas, kaip buvo užvakar, aš einu į Seimą. Kada kviečia prezidentas, einu pas prezidentą. Šiandien kvietė prezidentas, einu pas prezidentą", - sakė A.Klimavičius.

R.Paksą ketinama apklausti vykdant ikiteisminį tyrimą dėl grasinimų valstybės pareigūnui. Manoma, kad prezidento rinkimų kampanijos finansinis rėmėjas verslininkas Jurijus Borisovas, siekdamas posto Prezidentūroje, per tarpininkus grasino prezidentui paviešinti esą su juo sudarytą sutartį, jei nebus vykdomi prieš rinkimus verslininkui esą duoti pažadai.

Prezidento patarėjas teisėtvarkos klausimais Visvaldas Račkauskas sakė, kad susitikime daugiausia kalbėta apie būsimą apklausą, nes iškilo tam tikra "kolizinė situacija" dėl prezidento apklausos ir paprašė "papildomai pasiaiškinti", kokiomis Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) normomis, kokiais straipsniais reikia vadovautis, kad organizuojant apklausą nebūtų pažeisti jokie įstatymai.

"Prezidentas iš generalinio prokuroro pareikalavo, kad būtų elgiamasi griežtai laikantis įstatymų", - sakė prezidento patarėjas. V.Račkauskas pažymėjo, kad prezidentas sutinka būti apklausiamas ir apklausa įvyks "nustatytu laiku", tačiau nepatikslino, kada.

"Iškilo klausimų, kokias Baudžiamojo proceso straipsniais reikia vadovautis, organizuojant apklausą, kadangi prezidentas turi visišką imunitetą, kurį garantuoja Konstitucija", - dėstė V.Račkauskas.

Teisines kolizijas, V.Račkausko teigimu, turės išspręsti teisininkai profesionalai, kurie rengė BPK ir jį taiko. Patarėjas nesukonkretino, kokios teisinės kolizijos iškilo, kas tiksliai ir kada turi jas išspręsti, ir pažymėjo asmeniškai jų nematantis.

Seimas ketvirtadienį priimtame protokoliniame nutarime paprašė prezidentą R.Paksą nesikviesti aukščiausių valstybės teisėsaugos pareigūnų, kol vyksta ikiteisminis tyrimas ir dirba Seimo laikinoji komisija dėl galimų grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Minėtosios komisijos pirmininkas A.Sakalas BNS sakė, kad prezidentas turi teisę kviestis generalinį prokurorą ir "turi teisę neklausyti komisijos".

"Manau, kad tokį žingsnį nelabai gerai įvertins visuomenė. Tai ne antausis komisijai, tai antausis Seimui", - BNS sakė A.Sakalas. Opozicinė Tėvynės sąjunga penktadienį išplatino pranešimą, kuriame reiškiamas didelis nerimas dėl Prezidentūros bandymų manipuliuoti aukščiausių teisėsaugos institucijų vadovais.

"Drįstame priminti Rolandui Paksui, kad šiandien jis ne tik valstybės vadovas, bet ir ikiteisminiame tyrime dalyvaujantis asmuo. Todėl jo santykiai su ikiteisminį tyrimą atliekančios institucijos vadovu turi būti itin skaidrūs. Priešingu atveju prezidentas gali būti įtartas kišimusi į bylos tyrimą", - rašoma konservatorių pareiškime.

Anot pranešimo, "vieša pozicija, esą prezidentas turi teisę susitikti su jam pavaldžių institucijų vadovais leidžia suprasti, kad respublikos prezidentas ir jo aplinka negerbia Konstitucijos arba nebesugeba adekvačiai vertinti situacijos. Norime priminti Ekscelencijai, kad pagal Konstituciją Generalinė Prokuratūra nėra pavaldi jam".

Prezidentūrą jau dvi savaites krečia skandalas dėl įtariamų kai kurių prezidento aplinkos atstovų ryšių su abejotinos reputacijos asmenimis ir organizacijomis.

Šį skandalą tirianti parlamentinė komisija pareiškė pajutusi bandymus daryti įtaką jos sprendimams iš šalies. Komisijos pirmininką Aloyzą Sakalą papiktino Aukščiausiojo Teismo pirmininko Vytauto Greičiaus trečiadienį po susitikimo su prezidentu išsakytos abejonės dėl komisijos veiklos krypčių.

Antradienį A.Klimavičius po susitikimo su prezidentu pasipiktino, jog komisija savo posėdyje klausėsi įrašų, kuriuose skamba prezidento balsas. Anot jo, tokie įrašai turėjo būti iš karto sunaikinti, nes įstatymai draudžia naudoti operatyvines priemones prieš valstybės vadovą.

Reaguodama į tai, parlamentinė tyrimo komisija pavedė Generalinei prokuratūrai ir Valstybės saugumo departamentui nesunaikinti jokių įrašų be komisijos pritarimo.

Galimas grėsmes nacionaliniam saugumui tirti sudaryta parlamentinė komisija savo išvadas Seimui turi pateikti iki gruodžio 1 dienos. Nuo ketvirtadienio jos posėdžiai vieši.

Komisija suformuota, VSD pateikus pažymą ir kitus duomenis apie įtariamus prezidento aplinkos ryšius su tarptautiniais nusikaltėliais ir ginklų pirkėjais iš terorizmą remiančių šalių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (1)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (6)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (332)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (17)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (170)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (29)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais (186)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (209)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (70)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (7)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...