LNK televizijos gauta Rusijos specialistų rengta pažyma rodo, kad Rolandą Paksą rinkimuose per Jurijų Borisovą rėmė didžiausios Rusijos energetikos kompanijos. Teigiama, kad jos R.Paksui skyrė 20 milijonų litų.
Jurijus Borisovas ir Rolandas Paksas
© "Ekstra"
Tuo tarpu Generalinė prokuratūra ir Valstybės saugumo departamentas (VSD) trečiadienį teigia neturį medžiagos, liudijančios žiniasklaidos paskelbtos faktus, esą prezidento Rolando Pakso rinkimų kampaniją galėjo finansuoti ir Rusijos energetikos bendrovės.

Generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis BNS sakė, kad prokuratūra neturi tokios pažymos ir nieko apie ją nežino.

Generalinė prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą dėl grasinimų prezidentui, įtarimai dėl to yra pateikti jo dosniausiam rinkimų kampanijos rėmėjui J.Borisovui. Jo vadovaujama bendrovė "Avia Baltika" oficialiai R.Pakso kampanijai paaukojo 1,2 mln. litų. Per kratas įtariamojo namuose ir jo vadovaujamos bendrovės būstinėje buvo rasta daug įvairių dokumentų, juos dabar pareigūnai analizuoja.

"Nei oficialiais kanalais, nei pasitarimų lygmenyje panašaus pobūdžio informacijos mes nesam gavę, aš tikrai tokios informacijos neturiu", - tvirtino generalinio prokuroro pavaduotojas.

"Kiek aš suprantu iš LNK žinių tarnybos, čia kalbama apie specifinius dalykus, kurie paremti tam tikros analizės duomenimis. Mes neturim pagrindo spręsti, ar yra nusikalstama veika ar ne. Jeigu mes gautume oficialų pareiškimą, ar pareigūno tarnybinį pranešimą, kad nustatyti tokie faktiniai duomenys, prokuratūra spręstų, ar pradėti ikiteisminį tyrimą ar ne", - sakė G.Jasaitis.

Pareigūnas sako, kad "tokių pažymų dabar gali vaikščioti daug", jis neatmetė galimybės, kad televizijos paskelbta pažyma gali būti fiktyvi. "Tai ne saugumo pažyma", - BNS teigė VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas ir daugiau nekomentavo.

Galimas grėsmes nacionaliniam saugumui, tarp jų ir prezidento R.Pakso rinkimų kampanijos finansavimo aplinkybes tiriančios parlamentinės komisijos pirmininkas Aloyzas Sakalas BNS teigė, jog komisija nėra gavusi minėtos pažymos.

Tačiau, BNS žiniomis, ją yra gavę kai kurie komisijos nariai.

LNK skelbiamoje analitinėje medžiagoje, kurią parengė, kaip įtariama, su Rusijos specialiosiomis tarnybomis susiję ekspertai, teigiama, kad "2001 metų viduryje bendrų moto ir aviasporto pomėgių dėka Panevėžio aeroklube J.Borisovas susipažino su buvusiu Lietuvos premjeru R.Paksu".

Anot pranešimo, "paprastai sunkiai su žmonėmis bendraujantis, uždaro būdo R.Paksas" surinko apie J.Borisovą informaciją per savo ryšius Rusijos naftos bendrovėje "LUKoil", taip pat per savo bendraklasį Leningrado civilinės aviacijos akademijoje Nikolajų Šipilį bei Chodž Achmedą Nuchajevą, su kuriuo buvo artimai pažįstamas per bendrą verslą".

Prieš pradėdamas politinę karjerą, profesionalus lakūnas akrobatininkas R.Paksas vadovavo statybos bendrovei, kuri turėjo daug užsakymų Rusijoje.

Pasak pažymos, po šių žmonių rekomendacijų J.Borisovas labai greitai tapo R.Pakso draugu ir rėmėju. J.Borisovas pažinojo N.Šipilį ir Ch.A.Nuchajevą kur kas seniau už R.Paksą.

Su Rusijos aviacijos įmonės "Pulkovo" direktoriaus pavaduotoju N.Šipiliu J.Borisovas susipažino vystydamas sraigtasparnių dalių pardavimo verslą, kurį įkūrė kartu su Ch.A.Nuchajevu ir Rusijos bei Izraelio verslininku Oskaru Donatu.

J.Borisovas priėmė O.Donato bei Ch.A.Nuchajevo pasiūlymą sukurti pardavimo tarpininko firmą sraigtasparnių "Mi-8" atsarginėms dalims reeksportuoti į trečiojo pasaulio šalis, visų pirma į Kolumbiją ir per Nepalą į Afganistaną.

Pasak LNK, tam J.Borisovas Kaune sukūrė firmą "Avia Baltika".

Anot pranešimo, prezidento rinkimų kampanijos metu J.Borisovas neoficialiai R.Paksui skyrė apie 1,5 mln. JAV dolerių. Taip pat, anot kai kurių duomenų, "LUKoil", suinteresuota bendrovės "Mažeikių naftos" kontrole, ir "RAO JES Rossii", norėdama panaudoti Lietuvos teritoriją elektros energijos tranzitui į Europą apeinant Baltarusiją, per J.Borisovą rinkimų kampanijai perdavė apie 6 mln. dolerių.

Pasak pažymos, J.Borisovas yra aktyvus daugialypio Lietuvos energetikos komplekso privatizacijos proceso dalyvis, faktiškai atstovaujantis interesams Rusijos kompanijos "Inter RAO JES", kuri pretenduoja įsigyti stambiausią Mažeikių šiluminę elektrinę, aprūpinančią "Mažeikių naftą", bei Kauno hidroelektrinę.

Pagal "RAO JES Rossii" restruktūrizacijos planą "Inter RAO JES" artimiausiu metu turi būti privatizuota ir jos savininku greičiausiai taps pats Anatolijus Čiubaisas ir jo artimas draugas Andrejus Rapoportas, kuris šiuo metu yra "RAO JES Rossii" valdybos pirmininko pavaduotojas.

Tikrinamos R. Pakso kampanijos ataskaitos

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ji turėjo gimti mirusi: sukrečianti po aborto išgyvenusios naujagimės istorija (67)

Kai Melissai Ohden suėjo 14 metų, ji sužinojo šokiruojančią tiesą – jos motina nutraukė...

Apie svarbią organizmui medžiagą žino ne visi: trūkumas vargina, bet jį pastebėti sunku (9)

Galbūt apie tai nesusimąstėte, tačiau priežastis, kodėl jums norisi saldumynų, esate pavargę...

Papiktino 100 eurų reikalavimas už staliuko rezervaciją: gal nevaidinkite čia Niujorko ar Londono (140)

Bent kartą gyvenime kavinėje ar restorane daug kam tenka rezervuoti staliuką kokiam nors...

Sinoptikai neišgąsdino: Palangoje – būriai poilsiautojų ne tik iš Lietuvos (14)

Ketvirtadienio vakarą lietaus nuplautoje Palangoje buvo galima sutikti vos vieną kitą praeivį,...

Po veidmainiškų Gražulio išvedžiojimų – kandūs internautų kirčiai (695)

Po to, kai Seimo narys Petras Gražulis prisipažino su palangiške Birute Navickaite susilaukęs...

Šveicarai atsitiesė po šalto dušo ir paguldė ant menčių Serbiją (102)

Penktadienio vakarą Kaliningrade vykusiose paskutinėse pasaulio futbolo čempionato E grupės...

Sunku užgniaužti pavydą: mokykla Danijoje sukels tikrą perversmą (28)

Žvelgdami atgal į savo vaikystę, tikriausiai prisimename, kad daugiausia patirties mums pavyko...

Medikė: vien krūtimi maitinančios mamos daro didelę klaidą (7)

Auginant pirmąjį vaikutį kyla daug klausimų ir baimių. Mamytės pokalbių svetainėse dalinasi...

Atlikėja Mia nusirėžė plaukus: išvaizdos pokyčiai – prieš naują etapą asmeniniame gyvenime (183)

Ne paslaptis, jog gyvenimo pokyčius atspindi ir besikeičianti išvaizda. Na, o asmeninio gyvenimo...

Gastronominė kelionė po Niujorką: kas pasaulio sostinėje laikoma svajonių pusryčiais? (6)

Vykstant į Niujorką, niekada negali žinoti, kaip pasisuks pažintis su svajonių miestu. Vieni su...