aA
LNK televizijos gauta Rusijos specialistų rengta pažyma rodo, kad Rolandą Paksą rinkimuose per Jurijų Borisovą rėmė didžiausios Rusijos energetikos kompanijos. Teigiama, kad jos R.Paksui skyrė 20 milijonų litų.
Jurijus Borisovas ir Rolandas Paksas
© "Ekstra"
Tuo tarpu Generalinė prokuratūra ir Valstybės saugumo departamentas (VSD) trečiadienį teigia neturį medžiagos, liudijančios žiniasklaidos paskelbtos faktus, esą prezidento Rolando Pakso rinkimų kampaniją galėjo finansuoti ir Rusijos energetikos bendrovės.

Generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis BNS sakė, kad prokuratūra neturi tokios pažymos ir nieko apie ją nežino.

Generalinė prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą dėl grasinimų prezidentui, įtarimai dėl to yra pateikti jo dosniausiam rinkimų kampanijos rėmėjui J.Borisovui. Jo vadovaujama bendrovė "Avia Baltika" oficialiai R.Pakso kampanijai paaukojo 1,2 mln. litų. Per kratas įtariamojo namuose ir jo vadovaujamos bendrovės būstinėje buvo rasta daug įvairių dokumentų, juos dabar pareigūnai analizuoja.

"Nei oficialiais kanalais, nei pasitarimų lygmenyje panašaus pobūdžio informacijos mes nesam gavę, aš tikrai tokios informacijos neturiu", - tvirtino generalinio prokuroro pavaduotojas.

"Kiek aš suprantu iš LNK žinių tarnybos, čia kalbama apie specifinius dalykus, kurie paremti tam tikros analizės duomenimis. Mes neturim pagrindo spręsti, ar yra nusikalstama veika ar ne. Jeigu mes gautume oficialų pareiškimą, ar pareigūno tarnybinį pranešimą, kad nustatyti tokie faktiniai duomenys, prokuratūra spręstų, ar pradėti ikiteisminį tyrimą ar ne", - sakė G.Jasaitis.

Pareigūnas sako, kad "tokių pažymų dabar gali vaikščioti daug", jis neatmetė galimybės, kad televizijos paskelbta pažyma gali būti fiktyvi. "Tai ne saugumo pažyma", - BNS teigė VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas ir daugiau nekomentavo.

Galimas grėsmes nacionaliniam saugumui, tarp jų ir prezidento R.Pakso rinkimų kampanijos finansavimo aplinkybes tiriančios parlamentinės komisijos pirmininkas Aloyzas Sakalas BNS teigė, jog komisija nėra gavusi minėtos pažymos.

Tačiau, BNS žiniomis, ją yra gavę kai kurie komisijos nariai.

LNK skelbiamoje analitinėje medžiagoje, kurią parengė, kaip įtariama, su Rusijos specialiosiomis tarnybomis susiję ekspertai, teigiama, kad "2001 metų viduryje bendrų moto ir aviasporto pomėgių dėka Panevėžio aeroklube J.Borisovas susipažino su buvusiu Lietuvos premjeru R.Paksu".

Anot pranešimo, "paprastai sunkiai su žmonėmis bendraujantis, uždaro būdo R.Paksas" surinko apie J.Borisovą informaciją per savo ryšius Rusijos naftos bendrovėje "LUKoil", taip pat per savo bendraklasį Leningrado civilinės aviacijos akademijoje Nikolajų Šipilį bei Chodž Achmedą Nuchajevą, su kuriuo buvo artimai pažįstamas per bendrą verslą".

Prieš pradėdamas politinę karjerą, profesionalus lakūnas akrobatininkas R.Paksas vadovavo statybos bendrovei, kuri turėjo daug užsakymų Rusijoje.

Pasak pažymos, po šių žmonių rekomendacijų J.Borisovas labai greitai tapo R.Pakso draugu ir rėmėju. J.Borisovas pažinojo N.Šipilį ir Ch.A.Nuchajevą kur kas seniau už R.Paksą.

Su Rusijos aviacijos įmonės "Pulkovo" direktoriaus pavaduotoju N.Šipiliu J.Borisovas susipažino vystydamas sraigtasparnių dalių pardavimo verslą, kurį įkūrė kartu su Ch.A.Nuchajevu ir Rusijos bei Izraelio verslininku Oskaru Donatu.

J.Borisovas priėmė O.Donato bei Ch.A.Nuchajevo pasiūlymą sukurti pardavimo tarpininko firmą sraigtasparnių "Mi-8" atsarginėms dalims reeksportuoti į trečiojo pasaulio šalis, visų pirma į Kolumbiją ir per Nepalą į Afganistaną.

Pasak LNK, tam J.Borisovas Kaune sukūrė firmą "Avia Baltika".

Anot pranešimo, prezidento rinkimų kampanijos metu J.Borisovas neoficialiai R.Paksui skyrė apie 1,5 mln. JAV dolerių. Taip pat, anot kai kurių duomenų, "LUKoil", suinteresuota bendrovės "Mažeikių naftos" kontrole, ir "RAO JES Rossii", norėdama panaudoti Lietuvos teritoriją elektros energijos tranzitui į Europą apeinant Baltarusiją, per J.Borisovą rinkimų kampanijai perdavė apie 6 mln. dolerių.

Pasak pažymos, J.Borisovas yra aktyvus daugialypio Lietuvos energetikos komplekso privatizacijos proceso dalyvis, faktiškai atstovaujantis interesams Rusijos kompanijos "Inter RAO JES", kuri pretenduoja įsigyti stambiausią Mažeikių šiluminę elektrinę, aprūpinančią "Mažeikių naftą", bei Kauno hidroelektrinę.

Pagal "RAO JES Rossii" restruktūrizacijos planą "Inter RAO JES" artimiausiu metu turi būti privatizuota ir jos savininku greičiausiai taps pats Anatolijus Čiubaisas ir jo artimas draugas Andrejus Rapoportas, kuris šiuo metu yra "RAO JES Rossii" valdybos pirmininko pavaduotojas.

Tikrinamos R. Pakso kampanijos ataskaitos

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Isterija dėl Trumpo sprendimo – tik pradžia: kaip branduolinių pajėgų sutarties mirtis atsilieps Lietuvai? (214)

JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimas trauktis iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų...

Medžiotojų šventė kaime baigėsi iššaudytais šunimis: dabar baisu ir į kiemą išeit (560)

Sekmadienį feisbuke ėmė plisti dviejų, kaip įtariama, nušautų šunų nuotraukos. Įrašu...

Eksperimentas prie didmiesčių sankryžų šokiravo: KET pažeidžia beveik visi (33)

Kas antras didmiesčių vairuotojas laukdamas žalio šviesoforo signalo nežiūri į kelią –...

Indė papasakojo, ką reiškia priverstinės vestuvės: čia santuoką nutraukia mirtis (7)

Kai būdama septyniolikos Shivani Gopal ėmė susitikinėti su vaikinu, ji nė nenumanė, kaip greitai...

Nausėda įvertino kitų metų biudžetą: pasaulis kalba apie krizę, o Lietuva trykšta optimizmu (349)

Buvęs SEB vyriausiasis ekonomistas, kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda įvertino kitų...

Vilkus tiriantys mokslininkai: jei nemedžiosime, turėsime didelių problemų (39)

Spalio 20 d. įsigalios aplinkos ministro Kęstučio Navicko įsakymas dėl vilkų sumedžiojimo...

Sveikas, bet dar sloguoja: gydytoja pasakė, kada po ligos galima grįžti į darželį (12)

Vos vaikas persirgo, nuėjo kelias dienas į darželį ir vėl viskas iš naujo – grįžo...

Vladimiras Laučius. Keistas karas prieš LRT: nemato priešų, bet šaudo (63)

Jei Dartas Weideris būtų ne „Žvaigždžių karų“ personažas, jis puikiai tiktų vadovauti...

Nesutaria, kas turėjo pasirūpinti: ligoninėje šąla pacientai (13)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytojas, kuris pranešė, kad Marijampolės ligoninėje vis dar...

Rusijos ekspertas: padėtis tampa kur kas blogesnė papildyta (92)

Jungtinių Valstijų prezidento patarėjas nacionaliniam saugumui pirmadienį Maskvoje susitinka su...