Lankydamasis Palangoje Prezidentas Rolandas Paksas sutiko duoti išskirtinį interviu “Vakarinei Palangai”. Šalies vadovas su laikraščio žurnalistais susitiko ir į dominančius klausimus atsakė trečiadienio vėlų vakarą viešbutyje “Auska”.
Rolandas Paksas
© ELTA
Tradicinis susitikimas

Šiandien bendravote su palangiškiais. Ar esate patenkintas susitikimu?

- Taip.

Tai jau keturiasdešimt aštunta savivaldybė, kurioje lankotės ir bendraujate su vietos gyventojais. Kodėl vizitas į didžiausią šalies kurortą suplanuotas vienas iš paskutiniųjų, juk Palanga – miestas, kuriame Prezidento rinkimus laimėjo Valdas Adamkus? Ar nemanote, jog Palangos gyventojams reikia skirti daugiau dėmesio?

- Aš nemanau, kad dėmesio Palangai aš neskiriu. Daugelis kurorto gyventojų matė įvairiu metų laiku mane esant Palangoje - čia, teniso kortuose, vasaros metu vaikštant po parką, lankantis koncertuose. Man patinka čia būti - patinka pajūris, žmonės. O tai, kad Palanga - keturiasdešimt aštuntas miestas, nieko bendra neturi nei su rinkimų rezultatais, nei su meile ar nemeile, simpatija ar antipatija. Paprasčiausiai taip buvo suplanuota. Ketvirtadienį numatytas susitikimas Šiauliuose, kur balsavusiųjų procentas buvo žymiai didesnis, penktadienį – Kaišiadoryse, kur daug žmonių pasisakė už mano kandidatūrą.

Kaip bebūtų, visos šešiasdešimt savivaldybių bus aplankytos, ir nenorėčiau išskirti kažkokių prioritetų į vieną ar į kitą pusę.

Ar tai, kad Palangoje rinkėjai labiau palaikė Valdą Adamkų, o ne Jus, turėjo įtakos rengiantis susitikti su kurorto gyventojais?

- Ne. Tai buvo visiškai tradicinis sutikimas.

Nestebės pasyviai

Liko nebe daug savivaldybių, su kurių gyventojais dar nesusitikote. Kokie bus Jūsų veiksmai po to, kai apsilankysite visose?

- Visų pirma, aš turiu tiesioginį darbą – pagal įstatymus turiu vykdyti savo pareigas. Darbo diena dabar yra šiek tiek ilgesnė, kadangi reikia dėmesio skirti ir apkaltos procesui Seime, stebėti jį. Taip pat – susitikti su visuomene.

Be abejo, vienas iš svarbesnių dalykų yra darbas su visuomene - kad žmonės iš pirmų lūpų sužinotų, kaip, kas ir kodėl vyksta valstybėje, ir kad kiekvienas galėtų gauti atsakymą į jam rūpimą klausimą – patogų ar nepatogų. Man sunku atsakyti vienareikšmiai, ką aš darysiu, apvažiavęs visas savivaldybes. Gal suksiu antrą ratą, gal matysiu, kur yra “silpnesni” taškai, gal didesnį dėmesį skirsiu darbui su Seimo nariais. Bet tikrai nebus, kaip kai kas norėtų, kad sėdėsiu užsirakinęs S.Daukanto aikštėje, su niekuo nebendrausiu bei pasyviai stebėsiu, kaip ir kokia linkme vyks procesas.

Ką turėjote galvoje, sakydamas “silpnesni taškai”?

- Gal žmonės yra dezinformuojami, gauna nepilnos informacijos, toje vietoje yra aktyvesni oponentai ar kažkas panašaus.

Parodys ateitis

Šiuo metu šalyje vykstančius procesus daugelis vadina demokratijos egzaminu. Kaip Jūs tai vertinate?

- Tą procesą įvairiai vadina žmonės – yra tokių, kurie vadina perversmu, kiti – sąmokslu, dar kiti - šliaužiančiu sąmokslu. Aš jį vadinu politiniu skandalu, kurio tikslas yra pakeisti Prezidentą. Mano nuomone, pagrindinis tikslas yra būtent žmonių valios, pareikštos rinkimuose, kvestionavimas.

Kalbant apie demokratiją, manau, ji išlaikytų egzaminą, jeigu apkalta neįvyks. Nes priešingu atveju žmonių valia demokratiniuose ir laisvuose rinkimuose tampa antraeilė – jeigu piliečiai išsirenka vadovą, o grupė politikų arba interesų grupių, naudodamiesi tendencinga arba iš įvairių institucijų dozuojama informacija, gali pasiekti savo tikslų, tai tikrai demokratija pralaimės.

Kaip manote, kokie galimi apkaltos balsavimo rezultatai?

- Jei Seimo nariai balsuos laisvai, pagal savo sąžinę, įsigilinę į problemas ir atsižvelgę į rinkėjų nuostatas bei nuomones, tai, esu įsitikinęs, nepavyks Seimui pakeisti žmonių valios. Aišku, jeigu bus pradėtas daryti politinis spaudimas, “rankų išsukinėjimas” ir bus vadovaujamasi ne valstybės, o asmeniniais, partiniais interesais ar ambicijomis, gali būti ir kitoks rezultatas. Bet aš manau, kad Lietuvos žmonės tai įvertins jau artimiausioje perspektyvoje. Aš kalbu apie Seimo rinkimus.

Esu išsakęs tokį dalyką, ir jis man atrodo įdomus ir svarbus – dabar, kai keturis su puse mėnesio yra informacijos srautas nuo ryto iki vakaro, ir didele dalimi aš matau tendencingą, ne visai objektyvią informaciją, laikraščiai, televizija pilni šitų įvykių. Aš suprantu, kad dabar yra tokia situacija, bet apkaltos procesas Prezidentui yra pirmas Europoje.

Įsivaizduokim, po įvykusios apkaltos, Prezidento pašalinimo (galėtume tokią prielaidą daryti), tas procesas bus analizuojamas, studentai rašys referatus arba bus kuriamos daktaro disertacijos. Studijuos tą procesą politologai, kaip vienintelį Europoje atvejį, ir bus pažiūrėta, kad nieko nėra – nėra faktų, nusikaltimo. O jei yra, tai kažkokios darbinės klaidos. Ir tada ateis ilgesnės istorinės perspektyvos etapas – o kas gi buvo tie “didvyriai”, kurie taip pasielgė, nepažiūrėjo į valstybę, jos įvaizdį, kurie pagalvojo, kad asmeninės arba partinės ambicijos aukščiau. Ateis atsakomybės laikas.

Yra ir pliusų

Kaip apskritai vertinate dabartinę situaciją Lietuvoje bei pastarojo laikotarpio įvykius?

- Aš manau, kad tai nedaro garbės Lietuvai, nepagerino valstybės įvaizdžio, santykių tarp politikų, valdžios ir Lietuvos gyventojų. Nemanau, kad tokie procesai yra naudingi. Bet, kita vertus, galima įžvelgti ir pliusų. Teigiama yra tai, kad Lietuvoje prasidėjo apsivalymas, nuo kai kurių politinių veikėjų nukrito politinės kaukės ir šalies gyventojai pamatė tikrąjį jų veidą.

Atrodo, visiškai neseniai viename iš susitikimų gyventojas man uždavė retorinį klausimą. Sako: “Prezidente, Jūs padarėt gerą darbą. Daugelis politinių veikėjų kalba, kad partijų yra per daug, jos susiskaldžiusios, prasidėjo intrigos, ambicijos, politinės kovos. Jūs suvienijot politinę sistemą – visos politinės partijos susivienijo prieš Jus”.

Įvardins vėliau

Susitikimo su palangiškiais metu Jūs pabrėžėte, kad vienas iš politinio skandalo tikslų – pakeisti Prezidentą, ir išsakėte prielaidą, kad priežastis - nesusitaikymas su pralaimėtais rinkimais. Ar turėjote galvoje Artūrą Paulauską?

- Jūs žinote, kas pralaimėjo antrajame ture?

Kalbate apie Valdą Adamkų?

- Aš pavardes įvardinsiu tada, kai ant stalo bus padėtas dokumentas. Aš manau, kad mes turime išanalizuoti šio skandalo organizatorius, režisierius, scenaristus, vykdytojus, finansuotojus.

Įsivaizduokit, jeigu Prezidentas būtų šiek tiek silpnesnis – ne žemaitis, neužsispyręs, ne su tokiu kietu stuburu. Kas tada gautųsi? Sugalvojo grupelė žmonių praėjus kelioms dienoms po rinkimų - pasiruošiam tendencingos informacijos, įrašom vieną kitą pokalbį, numetam vieną kitą pažymą, suorganizuojam puolimą ir atstatydinam Prezidentą. Atėjo kitas, vėl kažkas nepatiko, ir šitą atstatydinam. Aš manau, kad būtent todėl tai turėtų būti labai atsakingai ištirta ne mano, ne žurnalistų, bet atsakingų institucijų. Ir tada, kai medžiaga bus padėta ant stalo su parašais, antspaudais, aš galėsiu atsakyti į užduotą klausimą visiškai atvirai. Dabar galiu kalbėti tik prielaidomis.

Reikia daugiau dėmesio

Bendraudamas su kurorto gyventojais iškėlėte versiją, kad jėgos struktūros išnaudoja savo funkcijas verslui daryti. Ar galima kalbėti apie prielaidą, kad Saugumo departamentas – vienas iš tų “verslininkų”, o Jūs sutrukdėte daryti “biznį”?

- Valstybės saugumo departamente yra daug sąžiningų karininkų ir pareigūnų. Vienas iš atvejų yra A.Sereikos – žmogus prarado praktiškai viską – darbą, pareigas, bet negalėjo susitaikyti su neteisybe, kurią matė kaip pilietis. Matydamas, kas daroma kai kurių Saugumo departamentų pareigūnų, jis pateikė man medžiagą, pasielgė kaip tikras žmogus, ir aš tikiu, kad tokių yra daugiau.

Dabar kalbėkime apie kai kurių Saugumo departamento pareigūnų veiklą – L.Petronį, atsakingą už ekonominius dalykus ir būtent jo biografiją, paimkim “Alitos” bylą. Negaliu teigti šimtu procentų, bet galiu daryti prielaidas, kad dokumentai buvo klastojami, kad būtent iš Saugumo departamento į teismą ir prokuratūrą patekdavo ne tie, kurie pasiekdavo minėtą instituciją, kad kažkas buvo slepiama.

Matau, kad Saugumo departamentas kartais parengia dokumentus ir pralošia teisme. Imkim Raseinių žuvininkystės ūkio privatizavimą ir Saugumo departamento parengtą pažymą. Taip pat matau, kad vienam objektui minėtas departamentas kartais parengia po tris pažymas, ir jos ne visiškai identiškos. Todėl manau, kad dėmesio šitai institucijai tiek Parlamentas, tiek kiti valstybės vadovai, tarp jų ir aš, turėtų skirti daugiau.

"Vakarinė Palanga"
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, prieš kurią nublanksta net Ballai: kaip Lietuvoje savo karjerą pradėjo pats Magicas Johnsonas  Magico prisiminimai (39)

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Magicas Johnsonas , kuris kartu su Michaelu Jordanu iki šių...

Rusijoje pinigų mažėja – gyventojams prognozuoja liūdną likimą (190)

Rusijos ekonomikos reikšmė pasaulyje mažėja, traukiasi šalies išlaidos švietimui ir medicinai,...

Gyvai / Dakaro finišas: lietuvių ekipažai stoja į paskutinį mūšį (39)

Šeštadienį baigiasi jubiliejinis keturiasdešimtasis Dakaro ralis . Sportininkai šalia Kordobos...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo Trumpas atideda planus (68)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Orai: ateina tikri šalčiai (32)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Džiovintų vaisių ir riešutų pakuotėje – nemalonus radinys (25)

„Nusiperki riešutukų supakuotų, palaikai kelias savaites spintelėje, vieną dieną išsitrauki...

Įstatymai privertė sukurti verslą (48)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (110)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Estija ketina atsisakyti kai kurių euro monetų (52)

Estija bankas siūlo iš apyvartos išimti vieno ir dviejų euro centų nominalo monetas, kainas...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį labai saugojau, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (160)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...