aA
Europos Sąjungos (ES) parama pateikiama kaip tas dalykas, be kurio neišgyventų joks žemdirbys. Spėkit, kiek tos paramos susirenka Seimo narių šeimos, provokuoja „Laisvės TV“ laida R.I.T.A.
Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Dvylika Seimo narių ne tik priima įstatymus, bet ir valdo ūkius. Vienuolika iš tų dvylikos priklauso valstiečių žaliųjų partijai. Vienas – liberalams. Ir tik trys iš šio dvyliktuko pernai į sąskaitą negavo ES paramos. Oficialiai.

R.I.T.A. Nedeklaruoti ir neapmokestinami Karbauskio milijonai
© Laisves.tv

R.I.T.A. sudėjo parlamentarus nuo didžiausios išmokos iki mažiausios. Pirmoje vietoje, aplenkęs net Ramūną Karbauskį, – Viktoras Rinkevičius su beveik puse milijono eurų išmokų iš Bendrijos. Tuo metu mažiausiai, vos du šimtus eurų, gavo Juozas Rimkus. Antras nuo galo – Audrys Šimas su šiek tiek daugiau kaip tūkstančiu eurų. Visiems kitiems į sąskaitas pribyrėjo apie keliasdešimt tūkstančių paramos.

Oficialiai visi šie Seimo nariai ūkininko veiklos nevykdo. Interesų deklaracijoje nurodyta, kad arba ūkininkavimą perdavė žmonai bei sūnui, arba sudarė rašytinę sutartį su kitu asmeniu. Kokiu, neatskleidžiama. Bet pinigai pereina į Seimo narių sąskaitas.

Tiesa, Petras Nevulis išmokų gauna ir daugiau. Jeigu sudėtume kartu ir žmonos Lidos gautus pinigus, aplenktų parlamentarą Nausėdą ir įsikurtų penktoje vietoje.

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas ir Vytautas Rastenis, kaip ir kiti kolegos, skelbia, kad ūkininko veiklos nevykdo. Bet prie Europinių pinigų prisiliečia. Ministro mama – Sofija pernai gavo daugiau kaip 30 tūkst. eurų. Ji viešai teigia, kad viskuo rūpinasi sūnus. Vytauto Rastenio žmona Vida taip pat sulaukė išmokų, nors suma nebuvo didelė.

Paramos deklaruoti nereikia

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) sako, kad net jeigu tie patys politikai pasisako už paramos didinimą ūkininkams, tai nėra interesų konfliktas ir tai nėra sandoris, todėl išmokų deklaruoti nereikia.

„Tai nėra laikytina sandoriu, ir tokios paramos deklaruoti nebūtina“, – paaiškino VTEK atstovė spaudai Eglė Ivanauskaitė.

VTEK atstovė negalėjo komentuoti atvejo, ar nėra intereso konflikto, jeigu Seimo narys gauna paramą ir bando tą paramą padidinti.

„Jeigu kalbame apie Seimo narių interesų konfliktą, tai ne visais atvejais komisija gali pasisakyti, ji tik gali pasisakyti apie privačių interesų deklaravimą“, – sakė E. Ivanauskaitė.

Kur tikrai kartkartėmis pasirodo Seimo ūkininkų Europos parama – pajamų deklaracijose. Bet mokesčių inspekcija (VMI) sako, kad šios lėšos – neapmokestinamos, todėl pildyti duomenų tikrai nereikia.

„Kompensacinės išmokos ir visokios kitokios išmokos, kurios prilyginamos kompensacijai, tai yra neapmokestinamos pajamos, ir jos pagal pajamų deklaravimo taisykles nėra privalomos deklaruoti“, – teigė VMI teisės departamento vadovė Rasa Virvilienė.

Nesuskaičiuoja pinigų

Andriejus Stančikas
Andriejus Stančikas
© DELFI / Andrius Ufartas

Seimo kaimo reikalų komitetui vadovaujantis Andriejus Stančikas, gaunantis daugiau kaip 20 tūkst. paramos, sako viską deklaruojantis.

„Politikams visą laiką priklauso deklaruoti pajamas, taip pat ir europines pajamas. (…) Savaime suprantama (deklaruoju pajamas), tai atsispindi deklaracijoje. Atskiros eilutės nėra, bet deklaruojant pajamas, tai viskas atsispindi“, – tikino A. Stančikas.

VMI teisės departamento vadovė teigė, kad tokia situacija negalima, kadangi neapmokestinamos pajamos turėtų būti deklaruojamos atskirai.

Galbūt A. Stančikas susipainiojo, o galbūt deklaruoja ne pats, todėl gerai nežino, kas į kokią eilutę keliauja. Kad ir kaip būtų, visus pinigus perveda į ūkio sąskaitą, kurią prižiūri jo sūnus.

„Šiaip tiesiogiai aš šioje veikloje nedalyvauju, nes visa veikla yra perduota generaliniu įgaliojimu vyriausiam sūnui, tai praktiškai vaikai mano užsiima ūkininkavimu. Na tik tiek, kad tos išmokos, kadangi tai mano ūkis, jos ateina man. Bet jeigu pasižiūrėtumėt pervedimus, praktiškai viskas nueina atgal į ūkį“, – kalbėjo A. Stančikas.

Paklausus, kiek pernai gavo pinigų, politiko atmintis sušlubuoja.

„Kažkur apie 16 tūkstančių. (…) Tai yra už 16-us (metus), 17-ais dar nedeklaravau. Bet dabar kaip tik bandysiu prisijungti ir susidėlioti, kiek ten visko bus“, – sakė A. Stančikas.

Žurnalistui priminus, kad, jo duomenimis, 2016 metais jis gavo 28,5 tūkst. paramos, tai kažkur pasimetė 10-12 tūkstančių, jis neprieštaravo.

„Galbūt. Ant tų staigiųjų dabar negalėčiau tiksliai pasakyti“, – sakė A. Stančikas.

Seimo kaimo reikalų komiteto pirmininkas sako, kad visuomenė ir ūkininkai priešinami, nes esą ūkininkai moka mažus mokesčius, nors iš tiesų turi dideles išlaidas. Bet yra pajamų dalis iš ES. Ši nei apmokestinama, nei ją privaloma deklaruoti. O perdavimai valdyti kitam iš esmės tik formalumas, kaip kad neva ministro Markausko ūkį valdo 84-erių mama.

Ministro ir pavaldžios institucijos vadovo liudijimai skiriasi

Bronius Markauskas
Bronius Markauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

Žemės ūkio ministras, kurio mama, jau perkopusi aštuoniasdešimt, yra sėkminga ūkininkė, per tą mamą irgi labai susijęs su Europos Sąjungos išmokomis. Ką tik paaiškėjo, kad mama dirba ne savo žemėje, bet ministras teigia, kad patys savininkai galėjo jai pasakyti, kur ta jų žemė.

Dar jis sako, kad Lietuvoje nėra būdų suskaičiuoti, kiek žemės valdo tarpusavyje susiję juridiniai asmenys, nes esą nėra nei kaip, nei kam suskaičiuoti. Nesvarbu, kad vienos iš ministerijai pavaldžių įstaigų vadovas tikina, kad tų būdų yra, tik niekas neprašė nieko suskaičiuoti.

Ministro nuomone, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro direktorius per daug prisiima sau atsakomybės, ir esą šis centras negali pasakyti, kiek vienose rankose yra sukaupta žemės.

„To registro tikslas yra visai kitas, tai yra dėl tiesioginių išmokų deklaravimo, ir duomenis apie valdomą žemę ten pareiškėjai teikia laisvanoriškai. Turbūt, pats svarbiausias dalykas, kad šitas centras neturi jokios galimybės patikrinti susietumo“, – tikino B. Markauskas.

Klaidi kelionė po Karbauskių šeimos paramos lėšas

Ar tikrai nėra? Ko nėra – būdų ar noro, retoriškai klausė žurnalistė Rita Miliūtė. R.I.T.A. Pabandė suskaičiuoti, kiek išmokų per valdomą žemę gauna valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio šeimos žmonės. Jis pats yra žurnalistams teigęs, kad to negali pasakyti.

R.I.T.A. žurnalistai nusprendė padėti didžiausios frakcijos Seime vadovui sužinoti, kiek jis gauna konkrečiai ES paramos. Nacionalinės mokėjimų agentūros duomenimis, kuri jam tą paramą ir išmoka, pernai jis – kaip asmuo turintis ūkų, čia toli gražu ne visi gauti pinigai – gavo pusketvirto šimto tūkstančio eurų.

Dar prieš metus – šiek tiek daugiau. Praėjusių metų duomenys kol kas nėra viešai prieinami, bet paanalizuokime 2016-uosius. Jais R. Karbauskio sūnui Justinui teko 107 tūkst. 718,3 euro. O tėtis, Česlovas Vytautas, kartu su nacionaline parama paėmė beveik šešis šimtus tūkstančių. Šios sumos – už trijų Karbauskių asmeninę valdomą žemę.

Su įmonėmis sudėtingiau. „R.I.T.A.“ komanda atsekė, kaip yra surenkama europinė parama.

R. Karbauskio sūnūs Mantas ir Justinas, brolis Mindaugas ir sesuo Jurga, tėtis Česlovas – visi turi bendrovių ir visi iki vieno gauna europinių pinigų.

Kairėje įmonės, gaunančios bendrijos paramą. Kai kurioms jų tenka ir nacionalinės lėšos. Dešinėje R. Karbauskio šeima. Didžioji jų dalis dalinasi gaunamais pinigais. Pavyzdžiui, Mantas, Mindaugas, Justinas ir Česlovas valdo Naisių bendrovę. Visi keturi prisiliečia ir prie Burbiškio agroserviso kooperatyvo.

R.I.T.A. Nedeklaruoti ir neapmokestinami Karbauskio milijonai
© Laisves.tv

Kuo toliau, tuo gijos sudėtingėja ir painiojasi. Bet tikrasis europinės paramos magnatas ne šeimos patriarchas Česlovas, o R. Karbauskio sūnus Justinas, kuris tiesiogiai arba netiesiogiai valdo aštuonias bendroves, gaunančias europinius pinigus.

Bendras žemės ūkio bendrovių atnešamas neapmokestinamųjų ir nedeklaruojamųjų pajamų kąsnis sudaro beveik pustrečio milijono. Taip buvo 2016-aisiais. Jeigu pridėtume Česlovo ir Justino gaunama asmeninę paramą už žemę, suma perkopia trijų milijonų eurų ribą.

Viskas atrodo paprasta, bet taip nėra. Šią lentelę vertėtų išplėsti. Kad būtų lengviau, europinius pinigus gaunančios bendrovės pažymėtos ryškiau. Dauguma atvejų parama gaunama ne tiesiogiai, o per motinines įmones.

R.I.T.A. Nedeklaruoti ir neapmokestinami Karbauskio milijonai
© Laisves.tv

Kaip kad Mantui, Mindaugui ir Justinui priklauso Naisių investicijos, o šiai bendrovei kartu su Česlovu paramą atneša Naisių žemės ūkio bendrovė. Justino Karbauskio Žemėnauda turi net penkias dukterines įmones, kurios valdo viena kitą ir, žinoma, pildo sąskaitą Bendrijos lėšomis. Arba Grūdų centro bendrovė priklauso ir Naisių žemės ūkio bendrovei ir Česlovui Karbauskiui.

Jeigu į šią lentelę įdėtume R. Karbauskį, voratinklis taptų nebepakenčiamas net voro akiai. Todėl pradėkime nuo jo paties. R. Karbauskis, be „Agrokoncerno“, visiškai kontroliuoja dar kelias įmones. Jos, žinoma, atneša europinių pinigų. Šioms abiem priklauso jau minėtas Grūdų centras, kurį tiesiogiai arba per antrines įmones valdo Česlovas, Mindaugas, Mantas ir Justinas.

R.I.T.A. Nedeklaruoti ir neapmokestinami Karbauskio milijonai
© Laisves.tv

Viską susumuokime – kiek Karbauskių šeima iš viso gauna Europos Sąjungos paramos žemės ūkiui. Be R. Karbauskio, jo šeima ir šeimos įmonės surenka daugiau kaip tris milijonus eurų. Pats Ramūnas Karbauskis gauna daugiau kaip 300 tūkst., ir jo dvi įmonės, nepriklausančios Agrokoncernui, beveik 400 tūkst. Iš viso – beveik keturi milijonai Europos Sąjungos pinigų į Karbauskių sąskaitas.

R.I.T.A. Nedeklaruoti ir neapmokestinami Karbauskio milijonai
© Laisves.tv

R. Karbauskis gauna išmokas ne tik už tą dirbamą žemę, kuri priklauso jo ūkiui. Išmokas gauna ir tos įmonės, kurios priklauso „Agrokoncernui“, kuris priklauso R. Karbauskiui. R.I.T.A. paprašė „Agrokoncerno“ pateikti duomenis, kiek ir kokios įmonės. „Agrokoncernas“ atsakė – eikit ir skaičiuokit patys. Žurnalistai paklausė patarimo, nes suprato, kad patys, ko gero, susiskaičiuosime geriau, kad jau „Agrokoncernas“ pats jų skaičiavimus laiko tikslesniais už nuosavus.

Šeimai tenka 7 mln. neapmokestinamų eurų

Su „Agrokoncerno“ bendrove viskas kur kas paprasčiau. Ji visiškai priklauso vieninteliam akcininkui – R. Karbauskiui. Jam priklauso ir „Agrokoncerno grupė“. Tiesa, ši nėra visų Karbauskio įmonių valdytoja, ką sufleruotų žodis „grupė“. Atvirkščiai, ją valdo, kaip rašoma dokumentuose, patronuoja, t.y. valdo, „Agrokoncerno“ bendrovė.

„Agrokoncerno“ ataskaitose yra įmonių sąrašas. Iš viso pateikia 28-ias patronuojamas įmones. Pamiršo pridėti tą pačią „Agrokoncerno“ grupę. Iš 28-ių pateiktų bendrovių, 12-a jų 2016-aisiais gavo Europos Sąjungos paramą.

Daugiausia – bendrovė „Draugas“ su daugiau kaip milijonu eurų europinės paramos. Iš viso – beveik trys milijonai eurų gautų iš nacionalinės mokėjimų agentūros. Bet ataskaitoje pasimetė dar vienas, bent jau pasak Registrų centro, „Agrokoncernui“ priklauso bendrovė: „Panevėžio agrocentras“. Su beveik pustrečio šimto tūkst. paramos. Tad galutinė suma – 3 mln. 192 tūkst. 753,43 euro.

Jeigu sudėtume šią sumą su R. Karbauskio per kitas įmones ir žemes gaunamą paramą bei šeimos europinius pinigus, turime daugiau kaip septynis milijonus neapmokestinamų eurų. Ir neprivalomų niekur deklaruoti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Visoms gyventojų grupėms COVID-19 vakcina Lietuvoje būtų nemokama: Skvernelis įvardijo savo planą B vakcinoms išleis daugiausia 125 mln. eurų  (245)

Lietuvos Vyriausybė priimė sprendimą pirkti vakciną nuo COVID-19. Vakcina nemokamai bus...

Su Baltarusija – beprecedentė santykių krizė: tenka pripažinti ir Lietuvai nemalonius faktus (126)

Lietuvos laikysena – įkvepianti, šalies-lyderės, kuri puikiai supranta baltarusių tautos...

Nuo koronaviruso Lietuvoje mirė dar 2 žmonės (211)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praneša, kad Lietuvos sveikatos mokslų...

TASS skelbia, kad Rusijos pajėgos numušė savo pačių naikintuvą papildyta (171)

Antradienį naikintuvą „Su-30“, sudužusį pratybų metu Tverės srityje, pirminiais duomenimis,...

Cichanouskaja: šiandien Lukašenka tiesiog išėjo į pensiją (37)

Aliaksandras Lukašenka , per trečiadienį slaptai surengtą inauguraciją šeštai kadencijai...

Ruošia pokyčius būsto nuomotojams: privaloma sutarčių registracija ir baudos (175)

Finansų ministerija parengė ir užregistravo įstatymų pakeitimus, kuriais siūlo išguiti...

Neurochirurgas pasidalino naujausiomis Michaelio Schumacherio sveikatos būklės prognozėmis ir jos nėra džiuginančios (9)

„ Formulės 1 “ legenda Michaelis Schumacheris yra vegetacinės būklės ir turi labai mažai...

Įamžino klaidą, dėl kurios vairuotojai pažymėjimą gali „padėti“ į stalčių vos per akimirką (90)

Vadovautis blaiviu protu – tokį patarimą duoda ir vairavimo instruktoriai, ir draudikai, ir...

Gydytoja alergologė: tik neapsigaukite su dabar madingais aliejais odos priežiūrai

Esu girdėjusi, kad atopinį dermatitą turinčių vaikų odai padeda dažnas maudymas ir tepimas...

Geriausio UEFA metų futbolininko rinkimų trejetas – be Messi ir Ronaldo

Į 2019-2020 metų geriausio UEFA žaidėjo vardą pretenduoja Kevinas De Bruyne 'as, Robertas...

|Maža didelių žinių kaina