aA
Kitokios negu ministro nuomonės laikosi kibernetinio saugumo ekspertas Darius Povilaitis, atskleidęs spragą e. sveikata sistemoje ir gavęs pranešimą apie įtarimus už neteisėtą neviešų elektroninių duomenų stebėjimą, fiksavimą, perėmimą, įgijimą, pasisavinimą ir paskleidimą.
Aurelijus Veryga
© DELFI / Domantas Pipas

Baudžiamasis kodeksas sako, kad už tai galima būti nuteistam ketveriems metams nelaisvės. Tyrimą dėl D. Povilaičio veiklos inicijavo Sveikatos apsaugos ministerija. Aurelijus Veryga tuo tarpu yra tikras, kad duomenų apsaugą turėjusiai užtikrinti valstybės įmonei „Registrų centras“ užtenka jos direktoriaus patikrinimo:

Ką padarė Darius Povilaitis? Vieną dieną savo vardu, savo kompiuteriu, iš savo namų užsiregistravęs toje sistemoje pamatė ne tik savo, bet ir kitų pacientų asmeninius duomenis. Ir nufilmavęs šitą registraciją sistemoje, pasidalino informacija su 15min. lt žurnalistu.

Sveikatos apsaugos ministras sako, kad viešai skelbti apie spragą nieku gyvu nederėjo ir nesutinka, kad atsakomybę dėl neapsaugotų asmens duomenų turi prisiimti jų valdytojas – e. sveikatą administruojanti valstybės įmonė „Registrų centras“:

Darius Povilaitis aiškina, kad viešumo ėmėsi kaip tik dėl to, kad ankstesni bandymai atkreipti įvairių institucijų dėmesį į saugumo problemas valstybės sektoriuje nebuvo sėkmingi.

Pasak Aurelijaus Verygos, ministerija jokio tyrimo nebūtų inicijavusi, jei Darius Povilaitis sistemos nesaugumui atskleisti nebūtų naudojęsis svetimais asmeniniais duomenimis. Ministras laidoje kalbėjo, kad įrodyti būtent tokią spragą galima ir tų nepamačius. Kaip tą padaryti, A. Veryga nepaaiškino argumentuodamas tuo, kad nėra programavimo specialistas. Darius Povilaitis ir Aurelijus Veryga turi skirtingas nuomones ir dėl to, kaip po šio, Dariaus Povilaičio, atvejo elgsis kiti pilietiški žmonės, gebantys nustatyti nesaugius programinius nustatymus ir apie juos pranešti.

Darius Povilaitis Laisvės TV laidoje laidoje informavo, kad šeimos prašymu daugiau panašia veikla neužsiims ir, jo paties žodžiais tariant, įteikė ministrui A. Verygai dar vieną dovaną. Tiesioginiame eteryje kibernetinio saugumo specialistas informavo ministrą, kad sutvarkius sistemą taip, kad prisijungęs vartotojas nebegalėtų matyti kitų pacientų duomenų, joje ir toliau tebėra prieinami gydytojų asmeniniai duomenys.

Tą Laisvės TV žurnalistams patvirtino ir kiti, su D. Povilaičiu nesusiję, šaltiniai. Priešingai, negu kalbėjo ministras A. Veryga, spragų radę žmonės nenorėjo nei kalbėti apie tai viešai, nei pateikti valstybės institucijoms turimų įrodymų, kad sistemoje prieinami kur kas daugiau negu kelių arba keliolikos joje registruotų gydytojų asmens duomenys.

Registrų centras antradienį patvirtino, kad gavus informaciją apie neapsaugotus medikų asmens duomenis, jo specialistai atliko sistemos saugumo patikrinimą ir tikina, kad „medikų asmens duomenys e. sveikatos sistemoje šiuo metu yra maksimaliai saugūs, turima informacija rodo, kad šiems duomenims žala nėra padaryta“.

Asmens duomenų apsaugą reglamentuojantys įstatymai nustato, kad asmens duomenų valdytojas turi pranešti apie duomenų saugumo pažeidimus žmonėms tiktai tada, kai dėl duomenų nutekėjimo asmenų teisėms ir laisvėms kyla didelis pavojus.

Čia tiktų viešas klausimas – Registrų centrui ir savo teisumu neabejojančiam Aurelijui Verygai. Jei pasakyčiau, kad turiu rankose iš e.sveikatos gautus keliasdešimties Lietuvos medikų asmeninius duomenis, kaip nustatytumėte, kokio didumo tiems žmonėms kilo arba ne pavojus?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Guoga traukiasi iš aktyvios politikos: kitąmet nedalyvausiu jokiuose rinkimuose (77)

Buvęs liberalas Antanas Guoga , ilgą laiką buvęs laikomas realiausiu „valstiečių“ kandidatu...

Nuošalioje Vilniaus vietoje tiekia autentišką armėnišką maistą: stulbina kainomis ir porcijų dydžiu (171)

Jeigu nebūčiau vykusi automobiliu pro šalį, apie Valakampių paplūdimyje kepamus armėniškus...

Rezultatyvumu pradžiuginęs Lekavičius padėjo „Panathinaikos“ sutriuškinti Eurolygos debiutantus (2)

Miunchene antausį gavę Atėnų „Panathinaikos“ (2-1) krepšininkai išliejo susikaupusį...

Orai: artėja šalčiai (6)

Meteorologų teigimu, penktadienis bus gerokai vėsesnis nei praėjusios dienos. Naktį daug kur...

Lietuvių augintojus prispaudė kinai ir ukrainiečiai (121)

Šalies medaus eksportuotojai išgyvena sunkmetį – pirkėjų prireikė žvalgytis net tolimoje...

Panevėžyje nugriaudėjo galingas sprogimas: visiškai sugriauti keli garažai (84)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Panevėžyje, Ateities g. 28, garažų masyve nugriaudėjo...

Grigas garantuoja, kad „Žalgiris“ šį sezoną eis toli, Čeponis stabdo arklius (58)

Trys pralaimėjimai iš eilės – ne „Žalgirio“ stilius. Šarūno Jasikevičiaus pamokslo...

Kol žmona rūpinosi namais, vyras ėjo pas meilužę: viską pakeitė gimtadienio vakarėlis (103)

Šventai tikėjau, kad galima išsaugoti šeimą . Ir jei ne atleisti už išdavystę, tai bent...

Guoga atviras: kandidatu į Vilniaus merus galėtų būti Vytautas Bakas (23)

Artėjant rinkimams į Vilniaus mero kėdę spėliojama, kas galėtų tapti nauju sostinės vadovu....

VU profesoriaus elgesį tyrusi komisija nustebino studentą: pripažino, kad esu „Karbauskio b...pys“ ir „šiukšlė“ (349)

Nors profesorius Paulius Subačius viešoje erdvėje palankiai vertino itin įžeidžiančius...