aA
Kitokios negu ministro nuomonės laikosi kibernetinio saugumo ekspertas Darius Povilaitis, atskleidęs spragą e. sveikata sistemoje ir gavęs pranešimą apie įtarimus už neteisėtą neviešų elektroninių duomenų stebėjimą, fiksavimą, perėmimą, įgijimą, pasisavinimą ir paskleidimą.
Aurelijus Veryga
© DELFI / Domantas Pipas

Baudžiamasis kodeksas sako, kad už tai galima būti nuteistam ketveriems metams nelaisvės. Tyrimą dėl D. Povilaičio veiklos inicijavo Sveikatos apsaugos ministerija. Aurelijus Veryga tuo tarpu yra tikras, kad duomenų apsaugą turėjusiai užtikrinti valstybės įmonei „Registrų centras“ užtenka jos direktoriaus patikrinimo:

Ką padarė Darius Povilaitis? Vieną dieną savo vardu, savo kompiuteriu, iš savo namų užsiregistravęs toje sistemoje pamatė ne tik savo, bet ir kitų pacientų asmeninius duomenis. Ir nufilmavęs šitą registraciją sistemoje, pasidalino informacija su 15min. lt žurnalistu.

Sveikatos apsaugos ministras sako, kad viešai skelbti apie spragą nieku gyvu nederėjo ir nesutinka, kad atsakomybę dėl neapsaugotų asmens duomenų turi prisiimti jų valdytojas – e. sveikatą administruojanti valstybės įmonė „Registrų centras“:

Darius Povilaitis aiškina, kad viešumo ėmėsi kaip tik dėl to, kad ankstesni bandymai atkreipti įvairių institucijų dėmesį į saugumo problemas valstybės sektoriuje nebuvo sėkmingi.

Pasak Aurelijaus Verygos, ministerija jokio tyrimo nebūtų inicijavusi, jei Darius Povilaitis sistemos nesaugumui atskleisti nebūtų naudojęsis svetimais asmeniniais duomenimis. Ministras laidoje kalbėjo, kad įrodyti būtent tokią spragą galima ir tų nepamačius. Kaip tą padaryti, A. Veryga nepaaiškino argumentuodamas tuo, kad nėra programavimo specialistas. Darius Povilaitis ir Aurelijus Veryga turi skirtingas nuomones ir dėl to, kaip po šio, Dariaus Povilaičio, atvejo elgsis kiti pilietiški žmonės, gebantys nustatyti nesaugius programinius nustatymus ir apie juos pranešti.

Darius Povilaitis Laisvės TV laidoje laidoje informavo, kad šeimos prašymu daugiau panašia veikla neužsiims ir, jo paties žodžiais tariant, įteikė ministrui A. Verygai dar vieną dovaną. Tiesioginiame eteryje kibernetinio saugumo specialistas informavo ministrą, kad sutvarkius sistemą taip, kad prisijungęs vartotojas nebegalėtų matyti kitų pacientų duomenų, joje ir toliau tebėra prieinami gydytojų asmeniniai duomenys.

Tą Laisvės TV žurnalistams patvirtino ir kiti, su D. Povilaičiu nesusiję, šaltiniai. Priešingai, negu kalbėjo ministras A. Veryga, spragų radę žmonės nenorėjo nei kalbėti apie tai viešai, nei pateikti valstybės institucijoms turimų įrodymų, kad sistemoje prieinami kur kas daugiau negu kelių arba keliolikos joje registruotų gydytojų asmens duomenys.

Registrų centras antradienį patvirtino, kad gavus informaciją apie neapsaugotus medikų asmens duomenis, jo specialistai atliko sistemos saugumo patikrinimą ir tikina, kad „medikų asmens duomenys e. sveikatos sistemoje šiuo metu yra maksimaliai saugūs, turima informacija rodo, kad šiems duomenims žala nėra padaryta“.

Asmens duomenų apsaugą reglamentuojantys įstatymai nustato, kad asmens duomenų valdytojas turi pranešti apie duomenų saugumo pažeidimus žmonėms tiktai tada, kai dėl duomenų nutekėjimo asmenų teisėms ir laisvėms kyla didelis pavojus.

Čia tiktų viešas klausimas – Registrų centrui ir savo teisumu neabejojančiam Aurelijui Verygai. Jei pasakyčiau, kad turiu rankose iš e.sveikatos gautus keliasdešimties Lietuvos medikų asmeninius duomenis, kaip nustatytumėte, kokio didumo tiems žmonėms kilo arba ne pavojus?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Pamirštos Baltijos kelio istorijos: kaip Landsbergis su Brazausku varė iš proto ir galiausiai išdūrė Maskvą (71)

Turiu labai įdomių, neskelbtų dalykų, istorikams, tikriausiai, neįdomu. Taip su nedideliu...

Vilniuje – per brangu: vyksta ir šimtus kilometrų tik apsikirpti (63)

Vilniuje gyvenantys netaupydami laiko renkasi kai kurias paslaugas regionuose. Pagrindinė to...

Namuose atsilaikiusi „Sūduva“ savo likimą spręs Vengrijoje (270)

Marijampolės „Sūduvą“ nuo istorinio patekimo į UEFA Europos lygos grupių etapą galimai...

Kiek kainuos šiemet išleisti vaiką į mokyklą? kai kurios šeimos gali gauti vasltybės paramos (3)

Kaip ir kiekvienais metais vaikus į mokyklą ruošiantys tėvai artėjant rugsėjo pradžiai dar...

Rytų Europos augimas – lyg šviesos spindulys smunkančios ES bloko ekonomikos fone (15)

Europos Sąjungos ( ES ) rytinės ekonomikos atlaikė pasaulį alinančius sunkumus, kurie iš...

„Oskarui“ nominuoti, tačiau žiūrovus kvailinę dokumentiniai filmai: kai kuriais melais tikėta net 60 metų (14)

Sako, kad geriau vieną kartą pamatyti nei tūkstantį kartų išgirsti. Sunku būtų ginčytis –...

Gydytojas Morozovas: jaučiatės blogai ar nepakankamai gerai? Bus dar blogiau, jei nieko nekeisite (5)

„Daktare, man silpna / aš esu nuolat pavargęs / man svaigsta galva / man nevirškina skrandis /...

30 metų po Baltijos kelio: Mauricas parodė, kaip toli už nugarų palikome kitas posovietines valstybes (894)

Baltijos šalys yra vienintelės iš anksčiau Tarybų Sąjungai priklausiusių šalių, kurių...

Svarbu žinoti vairuotojams: A2 magistralėje šiandien laukia dideli eismo ribojimai (2)

Penktadienį, rugpjūčio 23-iąją, visoje Lietuvoje minimas Baltijos kelio 30-metis. Tądien...

Blogos žinios tiems, kuriuos kamuoja nemiga: šis sutrikimas padidina insulto riziką

Žmonėms, kurie kenčia nuo nemigos , gali padidėti koronarinių arterijų ligų, širdies...