Tai numatančias Rinkimų kodekso pataisas įregistravo Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Gintautas Kindurys kartu su frakcijos kolegomis.

Jeigu Seimas pritartų, rinkimų stebėtojui būtų leista “fotografuoti, daryti vaizdo ir garso įrašus, užtikrinant asmens duomenų apsaugą ir nepažeidžiant teisės į slaptą balsavimą“.

Tikimasi, kad leis užtikrinti, kad pažeidimas būtų užfiksuotas, o rinkimai taps skaidresni.

Rinkimų kodekso pataisų autoriaus G. Kindurio teigimu, rengti projektą paskatino gauta informacija, kad rinkimus stebinčiam rinkimų stebėtojui yra sudėtinga užfiksuoti galimus rinkimų pažeidimus.

Šiuo metu Rinkimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo konstituciniame įstatyme yra nurodyta, kad rinkimų stebėtojai turi teisę fotografuoti, daryti vaizdo ir garso įrašus, užtikrinant asmens duomenų apsaugą ir gavus asmenų sutikimą bei nepažeidžiant teisės į slaptą balsavimą.

„Taigi, rinkimų stebėtojui praktiškai nėra galimybės nufotografuoti ar nufilmuoti (galimo) rinkimų pažeidimo, nes prieš tai stebėtojas turi gauti galimai pažeidžiančio įstatymą ar taisykles asmens sutikimą. Akivaizdu, kad paprašius norimo nufotografuoti ar nufilmuoti asmens sutikimo, jo nebus gauta. Taip yra užkertamas kelias užfiksuoti pažeidimą ir tokiu būdu įrodyti pažeidėjo įvykdytą nusižengimą“,- sako Seimo narys Gintautas Kindurys.

Rinkimų kodekso pataisas su juo taip pat teikia Seimo nariai Algimantas Dumbrava, Giedrius Surplys, Eugenijus Jovaiša, Guoda Burokienė, Deividas Labanavičius, Valius Ąžuolas, Juozas Varžgalys, Dainius Kepenis, Ligita Girskienė, Aurelijus Veryga ir Aušrinė Norkienė.