MadeinVilnius.lt: Šiuo metu yra problema, kuomet rajone gyvenančios šeimos veža vaikus į sostinės mokyklas ir darželius. Vienas iš tėvų deklaruoja savo gyvenamąją vietą mieste. Kaip bus sprendžiama ši problema?

R. Duchnevičius: Švietimo tematika tai buvo vienas iš tų pagrindinių terminų iš 3 blokų klausimų, kurie yra prioritetiniai. Švietimo blokas susidarė iš mokyklų kokybės gerinimo ir išsaugojimo. Kai kur mažėja gyventojų ir mano tikslas, kad ugdymo vietos būtų išsaugotos. Tai padėtų pritraukti ten gyventojų, šios gyvenvietės atrodytų simpatiškiau žmonėms, o jaunos šeimos neišvažiuotų.

Pagal nacionalinį planą turi nelikti žmonių, kurie neturi vietų darželiuose. Turime tris pagrindinius punktus. Pirmas, nekilnojamo turto inventorizacija. Ją galime greitai atlikti, tai yra mano kompetencijos ribose. Manau, gal rasime priemiesčių patalpas, kurias galėsime pritaikyti švietimo poreikiams, ugdymui. Kitas dalykas jau sudėtingesnis – Kauno rajono pavyzdžiu užprogramuoti rajoną taip, kad susidarytų moduliniai darželiai. Į Kauno rajoną irgi atvažiuoja naujakuriai, yra labai panašus gyventojų skaičius ir supratome, kad ten problema yra sprendžiama, o pas mus su šiuo klausimu yra vangiau. Važiuosiu pasikonsultuoti su jais, kaip tą visą procesą sklandžiai vykdyti. Statybų procesas yra užsuktas, nėra taip, kad per dieną ar mėnesį viskas pasidaroma. Kol mes nepastatysime atitinkamo skaičiaus ugdymo įstaigų, galbūt reikės sudaryti sąlygas steigtis privatininkams ir galbūt viešųjų pirkimų būdu pirkti paslaugas, kompensuojant sumą gyventojams. Aišku, čia būtų brangus modelis, bet sąžiningesnis nei kompensacinis, kuris taikomas Vilniuje. Jis leistų kontroliuoti ugdymo kokybę ir maitinimo kokybę darželiuose.

Daug rajone gyvenančių lenkų priešinasi mokyklų reorganizajai. Ar planuojate tęsti reorganizaciją ir kaip bus sprendžiamos švietimo problemos?

Čia yra labai svarbus klausimas ir politinės kovos įkarštyje buvo svaidomasi įvairiais kaltinimais. Nei viena mokykla negali būti reorganizuota be tarybos sprendimo. Kas turi daugumą taryboje? Lenkų rinkimų akcija. Tai reiškia, kad jeigu bus uždaryta mokykla, tai šitą sprendimą priims tarybos dauguma. Dabartinės tarybos posėdyje buvo atnešti dabartinės valdžios klausimai dėl monitoringo Šumsko, Buivydžių, Akmeniškių mokyklose. Aš paklausiau, kas yra tas monitoringas, ar jis susijęs su mokinių skaičiaus mažėjimu. Taip. Galime suprasti, kad ta pati valdžia atlieka monitoringą, nes tikriausiai jau yra planai tas mokyklas uždaryti. Tokiame Šumske, kuris yra arti Kalvelių ir yra 2 gimnazijos – rizikos jokios nėra. Čia nėra problemos pavežti iki mokyklos vieną kilometrą. Buivydžiuose, kur kaimas yra labai nutolęs, man yra jau problema ir aš darysiu viską, kad mokykla būtų išsaugota. Tai yra kaimo egzistencinis klausimas.

Man svarbi yra kokybė, nes negali būti taip, kad Medininkuose vaikas gauna kitokį išsilavinimą nei Nemėžyje, o tai yra didžiulė problema. Aišku, suprantu, kad čia specialistų klausimas, bet ir jaunų specialistų mes galime pritraukti, pvz. vykdant būsto politiką. Jaunai šeimai, specialistui galima skirti būstą, kas yra puiki paskata. Iki Vilniaus atvažiuoti tikrai yra patogu. Vėlgi ruošiuosi kalbėti su Vilniumi, kaip visą tą mokytojų medžioklę sustabdyti. Miestas turi geresnes finansines galimybes, gali pasiūlyti patrauklesnes sąlygas ir tai yra didžiulė problema, nes mes po to neturime specialistų. Noriu šioje vietoje apibrėžti raudonas linijas.

Kaip planuojate pritraukti jaunų specialistų: mokytojų, daktarų į rajono švietimo ir gydymo įstaigas?

Jau dabar yra finansuojamos studijos, jauniems specialistams yra skiriamos stipendijos. Centrinė poliklinika atneša specialistų, kurių reikia, sąrašą ir, tarkime, yra žmogus kuris įsipareigoja atidirbti tam tikrą laiką. Mes šitą tęsime ir mano tikslas yra išplėsti, pritraukti daugiau specialistų, ieškoti finansinių galimybių, galbūt net bendradarbiaujant su privačiu sektoriumi, verslu. Vėlgi čia yra ateities klausimas.

Mes turime ambulatorijose sumažintą paslaugų pasiekiamumą. Prieš kelis metus buvo optimizuotas kraujo tyrimų laboratorijoje atlikimas, viskas dabar keliauja į centrinę polikliniką, ko pasekoje žmonės nepatenkinti, nes tai ilgai trunka. Mes turime idėją siūlyti mobilaus kineziterapeuto paslaugas. Tam tikru laiku jie galėtų važiuoti pas vyresnio amžiaus žmones ar pas vaikus. Gyventojams tai būtų nemokama, tas paslaugas galėtume finansuoti iš savo biudžeto.

Dėl pačių specialistų pritraukimo, tai vėlgi, šalia, stipendijų ir taisyklių atidirbti, jeigu tai yra nutolusi vietovė ir ambulatorijai reikalingas specialistas, galime taikyti būsto įsigijimo politiką, kitas finansines paskatas.

Ar padaugės asfaltuojamų gatvių?

Viskas priklauso nuo biudžeto, o dabar infrastruktūrai biudžetas jau patvirtintas. Šiemet jis siekia apie 7 milijonus, bet tai nėra didelės sumos. Stengsiuosi, kad būtų sąžiningai atsižvelgiama į prioritetus ir kad neatsirastų apšvietimas laukuose vilkams. Infrastruktūra bus tvarkoma tankiai apgyvendintose vietovėse, kur žmonės tikrai turi tą poreikį. Jeigu mes matome, kad kelias yra labai svarbus ir jeigu yra išreiškiamas gyventojų poreikis, jie nuolat skundžiasi kelio būkle, tai negalima to nepaisyti. O jeigu kelias veda į niekur, tai galbūt užtenka ten padaryti jį pravažiuojamą: sutvarkyti griovius, išžvyruoti.

Komunalinės paslaugos. Ar bus naikinama, reorganizuojama ar keičiama vadovybė?

Komunalinės įmonės paslaugos yra gan neblogos, bet už šildymą mes mokame brangiausiai vos ne visoje Lietuvoje. Jeigu išimsime kompensaciją – už ją galima kelius tiesti, nemažai milijonų išeina. Dabar yra atliekama studija, aš noriu labai pamatyti ką ta studija parodys, ką mes turėtume daryti. Daug kas priklauso nuo valdymo organų. Turime blogiausią situaciją iš visų savivaldybių Lietuvoje – turime 17 renovuotų daugiabučių, 11 dabar renovuojama, o tai yra 2,1 % nuo bendro daugiabučių skaičius. Tas pats Kauno rajonas turi 13 procentų. Tai yra didelė problema. Vienas žmogus, vienas narys, kuriam patikėta funkcija negali įtikinti, motyvuoti žmones, kodėl renovacija tai geras sprendimas. Dabar renovacijos kaštai yra pakilę, tai turime jau kalbėti apie mažąją renovaciją. Reikia žmonėms paaiškinti, kokie yra variantai ir nebūtinai visas namas turi būti renovuojamas. Mano nuomone, Nemenčinės komunalininkai yra nekompetentingi. Turbūt tai yra atsakymas. Vadovų kadencijos pasibaigė. Dabar valdymo organai, t.y. valdybos, kurios irgi turbūt turėtų būti performuotos, turės skelbti konkursus. Tikiuosi kad, konkursai bus nešališki, bus atrankos ir jos bus kuo geriausiai pravestos. Aš visame procese betarpiškai dalyvauti norėsiu, nes, kaip meras, būsiu atsakingas už švietimo įstaigas ir mūsų įmones.

Kaip skatinsime turizmą rajone? Ilgai buvo atnaujinami įvairūs dvarai rajone. Kam, jeigu ten nuvykti yra itin nepatogu, ypač turistams?

Jau ir dabartinė valdžia yra paruošusi maršrutus, tiesiog reikia labiau iškomunikuoti. Manau, kad komunikacinė pusė ir bus mūsų stiprybė. Stengsimės, kad iki žmonių informacija nueitų. Kitas dalykas – bendradarbiavimas su sostine. Suprantame, kad vilniečiams irgi laiką reikia kažkur leisti šviežiame ore. Rajone yra daug gamtos, pažintinių takų, tie patys dvarai. Reikia parodyti, kur galima nuvažiuoti ir reikėtų, kad Vilniaus miesto savivaldybė šiame projekte dalyvautų. Mes irgi galėtumėme parodyti, ką Vilniuje galima savaitgaliais nuveikti.

Grįžtame prie susisiekimo – pagerinkime autobusus galbūt jaunimas daugiau važiuos. Padarykime maršrutą, finansuojamą savivaldybės lėšomis, kuriuo nuvežtume žmones į kažkokio piliakalnio pusę, o vakare pasiimame ir vežame atgal.

Galime sujungti kai kurias Vilniaus ir Vilniaus rajono vietas dviračių takais. Iš Nemenčinės dabar galima atvažiuoti dviračiu į Vilnių, yra patogu. Tai kodėl gi nepasižiūrėti, kaip kitus priemiesčius padaryti labiau pasiekiamais? Tokie takai galėtų būti įrengti Pilaitės, Pašilaičių pusėse.
Reikia nakvynės ir maitinimo vietų. Šiltuoju metu, kai atvažiuoji, nori kažkur užkąsti, pasilikti ir išsimiegoti. Tai yra klausimas, ar turistai iš užsienio atvyks. Mano tikslas yra investuoti, sudaryti sąlygas, kad žmonės norėtų ateiti. Nesakau viešbučius statyt, galėtų atsirasti poilsio namai. Čia yra verslo pritraukimo klausimas.

Vilnius neturi rimtesnių nei vandens parkas poilsio zonų. Vilniaus rajonas turi teritorijos, tai kodėl gi neturėti kažkokių alternatyvų.

Vilniuje vis kalbame apie didelius projektus: daugiafunkcis Šeškinės stadionas, nacionalinė koncertų salė… Kokie projektai bus vystomi rajone?

Jau pradėtos Rudaminos baseino statybos, jas reikia sklandžiai pabaigti, nes žmonės ilgai laukia. Bus sporto centras Skaidiškėse. Šitie objektai turėtų būti pabaigti. Labai tikiuosi, kad Nemenčinės sporto salės statybos galėtų pajudėti į priekį. Labai norėtųsi, kad ten atsirastų baseinas, nes ten iš kaimų galėtų suvažiuoti žmonės. Ypač vaikams tai yra aktualu, jie galėtų išmokti plaukti, mokyklos galėtų į pamokas vesti. Pagiriuose galėtų pajudėti Kultūros centro statybos. Ir norėsiu inicijuoti Avižienių bendruomenės namų statybas.

Kuo jūsų politika skirsis nuo Lenkų rinkimų akcijos veiksmų rajone?
Ji bus nuoširdesnė, atviresnė, prieinama visiems. Nebus skirstomi rinkėjai: mano ar ne mano. Nesiruošiu čia užsisėdėti šimtmečiais, jeigu žmonės norės, aš dalyvavusiu ir mane išrinks tai taip, bet tikrai neskaičiuosiu, kaip būti išrinktam kitai kadencijai. Bandysiu parodyti kitokį, galbūt šiuolaikišką politikos lygį, kuomet žmogus betarpiškai gali susisiekti ir jo problemos bus sprendžiamos.