Ant valdžios burnoti įpratę lietuviai dažnai net nežino, kas jiems atstovauja Seime. Tyrimai rodo, kad tik mažiau nei pusė visų apklaustųjų Lietuvos gyventojų žinojo, kas yra jų išrinktieji.
Antra vertus, nedažnas parlamentaras rūpinasi savo rinkėjais, reguliariai su jais susitinka, padeda išspręsti problemas. Dažniausiai rinkėjai ateina pas savo rinktus Seimo narius, prašydami pagalbos socialinės rūpybos arba žemėtvarkos klausimais.

Mieste ir kaime - skirtingi rezultatai

Bendrovės “Vilmorus” surengtos visuomenės nuomonės apklausos rezultatai rodo, kad tik beveik 42 procentai Lietuvos žmonių žino, kas yra išrinkti Seimo nariais jų apygardoje. Situacija ganėtinai skiriasi miestuose ir kaimuose. Pavyzdžiui, Vilniuje, Kaune ir kituose didžiuosiuose miestuose savo išrinktuosius žino tik 19 proc. rinkėjų, tuo tarpu rajonų centruose, miesteliuose, gyvenvietėse ir kaimuose - 57-59 proc. apklaustųjų.

Paklausti, ar teko kada nors susitikti su savo apygardoje išrinktu Seimo nariu, teigiamai atsakė tik 11 proc. gyventojų. Ir vėl situacija labai skiriasi miestuose ir provincijoje.

Didžiuosiuose miestuose su savo išrinktaisiais buvo susitikę vos 3 proc. apklaustųjų, o rajonų centruose ir kaimuose - net 19 proc.

“Vilmorus” vadovas Vladas Gaidys teigia, kad mažesniuose miesteliuose ir kaimuose parlamentaro atvykimas bei susitikimas su rinkėjais tampa nemažu įvykiu. “Tuo tarpu didžiuosiuose miestuose nesunku susipainioti įvykių gausoje ir dažnai net nelengva suvokti, kad kažkur vyksta Seimo narių susitikimai su rinkėjais, gyventojų priėmimai”, - “Kauno dienai” sakė V.Gaidys.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad į susitikimus su Seimo nariais dažniausiai ateina tie asmenys, kuriems reikia pagalbos išspręsti kokią nors problemą. “Miestuose tokių “gelbėtojų” yra potencialiai gerokai daugiau. Visai nebūtina belstis pas savo Seimo narį, kai gali tiesiai nueiti į konkrečiai tavo problemas sprendžiančią instituciją. Provincijoje, ypač kaimuose, to nėra, todėl ir eina žmonės pas savo išrinktuosius bėdoti, taigi juos geriau pažįsta, žino jų pavardes, kaip jie atrodo”, - kalbėjo V.Gaidys.

Kiekvienoje frakcijoje yra savų lyderių

Tačiau sociologas pripažino, kad dažnas Seimo narys, vos tik išrenkamas į parlamentą, net neketina prisiminti apie savo pareigą susitikinėti su gyventojais, padėti spręsti jų problemas. Tai irgi, pasak V.Gaidžio, prisideda ne tik prie to, kad žmonės nepažįsta savo išrinktųjų, bet ir prie neigiamo požiūrio į valdžią apskritai.

Seimo nariams per savaitę yra skiriama viena diena susitikimams su rinkėjais - penktadieniai. Tuomet paprastai nevyksta nei parlamento plenariniai, nei komitetų, komisijų ar frakcijų posėdžiai.

Seimo Ryšių su visuomene skyrius “Kauno dienai” tvirtino neturintis apibendrintos informacijos, kaip parlamentarai išnaudoja susitikimams su rinkėjais skirtą dieną, nors kiekvieną savaitę platina pranešimus apie tai, kas iš Seimo narių, kur ir kada susitiks su gyventojais. Frakcijose taip pat nepavyko gauti analogiškos informacijos.

Nepaisant to, bene kiekvienoje frakcijoje tvirtinama, kad yra tam tikri neoficialūs “bendravimo su rinkėjais” lyderiai. Jie kelis kartus per mėnesį apsilanko savo apygardoje, geriausiai žino jos žmonių problemas, padeda jas spręsti. Būtent todėl tokie parlamentarai jau ne vieną kartą buvo perrinkti savo apygardoje dar vienai Seimo kadencijai.

Valdančiojoje Socialdemokratų frakcijoje vienas tokių lyderių - Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Petras Papovas. Jis jau ne pirmą kartą išrenkamas į Seimą Zarasų-Visagino apygardoje ir, atrodo, kitąmet jį vėl lydės sėkmė. “Receptas labai paprastas - bendrauju su žmonėmis, padedu jiems, tą visi apygardoje žino, todėl, matyt, ir balsuoja už mane”, - neslėpė P.Papovas.

Jis “Kauno dienai” pripažino nematąs jokių privilegijų, kad yra komiteto pirmininkas ir todėl esą turi daugiau galimybių padėti savo apygardos žmonėms: “Atvirkščiai, dėl darbų gausos tiek Vilniuje, tiek kitose šalies savivaldybėse neturiu pakankamai laiko nuvykti į savo apygardą”.

Pasitaiko ir kurioziškų atvejų

Pajūrio apygardoje išrinktas liberalas Raimundas Palaitis tvirtino, kad jau ne kartą jam pavyko inicijuoti įstatymų projektus, kuriuos padiktavo susitikimai su rinkėjais.

“Pavyzdžiui, pajūryje bankrutavo nemažai profsąjungoms priklausančių sanatorijų, ten dirbusieji po dvejus-trejus metus negaudavo atlyginimo. Jie ateidavo pas mane į susitikimus, bėdojo, tardavosi, ką daryti. Po šių susitikimų pavyko inicijuoti įstatymą, leidžiantį profsąjungoms parduoti nereikalingą turtą ir atsiskaityti su žmonėmis”, - “Kauno dienai” pasakojo R.Palaitis.

Socialinės problemos, pasak jo, iš tiesų yra vienos svarbiausių susitikimuose su rinkėjais. “Tačiau pajūryje, beje, kaip ir Rytų Lietuvoje, didžiausia problema - žemės grąžinimo reikalai. Čia amžina bėda ir vargu ar iki reformos pabaigos nustos eiti žmonės skųstis žemės klausimais. Darbo tikrai užteks ir dabar, ir kito Seimo kadencijos metu”, - įsitikinęs R.Palaitis.

Jis neslėpė, kad į susitikimus su parlamentarais kartais ateina ir nestabilios psichikos žmonių, kartais - vienišiai, tiesiog norintys pabendrauti ar papolitikuoti: “Pasitaiko tokių. Ką gi, jau įpratau prie jų - pasikalbame vieną kitą dešimtį minučių ir išsiskirstom. Turiu, beje, ir keletą nuolatinių tokio tipažo lankytojų”.

R.Palaičiui teko spręsti ir kurioziškų konfliktų. “Kartą pas mane atėjo verkianti moteriškė, pasiskundusi, kad sūnus jai neatiduoda 6 tūkstančių litų. Sako: “Seimo nary, padėk atgauti pinigus!” Parašiau tam sūnui laišką, bet jis atsakė, kad nieko savo motinai neskolingas, ir rekomendavo jai pasitikrinti sveikatą pas psichiatrus. Paaiškėjo, kad buvo jo tiesa - gydytojai nustatė, kad moteriškė tiesiog turi tam tikrų problemų. O “skola” atsirado, kai sykį jai šovė į galvą, kad suaugęs sūnus, jau seniai gyvenantis atskirai, už rūpinimąsi vaikystėje motinai yra skolingas kelis tūkstančius litų, nors ji gauna kelių šimtų litų pensiją ir sūnus kartais šiek tiek padeda”, - pasakojo Seimo narys.

Bendrauja kitaip

Kaip žinia, vienmandatėse apygardose į Seimą išrinkta tik pusė visų parlamentarų. Likusieji mandatus gavo pagal daugiausiai balsų gavusių partijų kandidatų sąrašus. Jie neturi konkrečių apygardų, tačiau kai kurios frakcijos “sąrašiniams” Seimo nariams paskirstė kuruojamas apygardas, įpareigojo bendrauti su jų rinkėjais.

Socialliberalų frakcijos narė Nijolė Steiblienė - viena tokių parlamentarių. Jai frakcija pasiūlė kuruoti apygardas Pakruojo, Utenos ir Ignalinos rajonuose. Tačiau N.Steiblienė tvirtino kitaip sprendžianti bendravimo su rinkėjais klausimus.

“Aš, kaip Antikorupcijos komisijos pirmininkė, ir taip gaunu gausybę skundų, pareiškimų, laiškų, taip pat reguliariai rengiu priėmimus Seimo priimamajame. Taip ir sužinau apie rinkėjų problemas”, - “Kauno dienai” sakė N.Steiblienė.

Ji teigė nenorinti “užsidaryti kelių apygardų rėmuose, juo labiau kad tai trys skirtingos apygardos, esančios skirtinguose Lietuvos regionuose su labai skirtingomis, dažniausiai kaimiškomis problemomis”. Todėl penktadienius, kai jos kolegos išvyksta į apygardas susitikti su rinkėjais, N.Steiblienė skiria laiškų ir skundų skaitymui, atsakymų rašymui, bendravimui su pas ją ateinančiais rinkėjais. “Ne kartą teko tiesiog skambinti prokurorui ar kokiam kitam pareigūnui, tarpininkauti, kad jie priimtų žmogų ir išspręstų jo problemas”, - kalbėjo Seimo narė.

Pasak jos, maždaug 80 procentų visų skundų susiję su žemės reikalais. “Visai neseniai vienai moteriškei padėjau jos “žemės bylą” perduoti teismui, nes tik ten buvo galima išspręsti konfliktą su žemėtvarkininkais”, - tvirtino N.Steiblienė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (5)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (340)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (54)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (15)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Woody Alleno įdukros pasakojimas apie tvirkinimą sukrečia: ar tikrai režisierius tai darė 7-erių mergaitei vasarnamio palėpėje?

Dylan Farrow sako norinti, kad režisieriui Woody Allenui būtų pateikti kaltinimai dėl seksualinės...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (297)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (14)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (63)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...