aA
Lietuvos nacionalinis muziejus pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl galutinio Gedimino kalno sutvarkymo projekto parengimo.
Sutvarkytas Gedimino kalno šlaitas
Sutvarkytas Gedimino kalno šlaitas
© Lietuvos nacionalinio muziejaus archyvas

Spaudos konferencijoje paskelbta įmonė, laimėjusi konkursą tvarkymo projektui parengti. Sutartis dėl darbų atlikimo sudaryta su UAB „Hidroterra“.

Projektuotojų teigimu, skirtingose kalno dalyse gali tekti taikyti skirtingas priemones. Kalno šlaitų sutvirtinimas bus vykdomas geotechninėmis priemonėmis, naudojant erdvinius geotinklus, geresnių charakteristikų gruntą, plokščius tinklus, galbūt gręžtinius inkarus.

„Pagrindiniai iššūkiai – gamta motina. Jeigu turėsime lietingą sezoną, sudėtingą žiemą (ne tokią šaltą, su daug kritulių), tai automatiškai paveiks dabartinę situaciją, kuri yra stabilizuota. Viskas priklauso nuo gamtos sąlygų.

Taip pat vykdant tyrimo darbus yra tikimybė rasti dar neatrastų dalykų, kurie gali paaiškėti tik tyrimo metu“, – sakė UAB „Hidroterra“ direktorius Darius Kalesnykas.

Įmonė per artimiausius 15 mėnesių turės atlikti reikalingus tyrimus ir parengti projektą galutiniam viso Gedimino kalno sutvarkymui.

Įmonė, atlikusi tyrimus, parengs tris projekto variantus, jie bus viešinami visuomenei, ir galiausiai bus pasirinktas vienas variantas, pagal kurį bus parengtas projektas statybos darbams.

Tiksli kaina bus žinoma parengus projektą

Kultūros viceministrė Ingrida Veliutė teigė, kad per artimiausius devynis mėnesius bus atlikti tyrimai, ir parengtas projketas pietrytinei Gedimino kalno daliai.

„Turint parengtą šio kalno dalies projektą, muziejus skelbs rangos darbų viešojo pirkimo konkursą, ir tuomet pradės darbus. Jų pradžia galbūt galėtų būti kitų metų vasarą. Lygiagrečiai per 15 mėn. laikotarpį projektuotojas parengs visos likusios kalno dalies projektą“, – sakė I. Veliutė.

Pasak viceministrės, tiksli darbų kaina bus žinoma parengus projektą.

„Planuojame, kad darbai bus finansuojami iš skirtingų šaltinių“, – sakė I. Veliutė.

Varžėsi dvi įmonės, viena atkrito

Lietuvos nacionalinio muziejaus direktoriaus pavaduotoja finansams Eglė Pekarskaitė priminė, kad antrą kartą vykęs konkursas buvo paskelbtas šių metų balandį.

„Susidomėjimo sulaukėme, tačiau, kai jau buvo pasiektas pasiūlymų pateikimo laikas, tai buvome sulaukę dviejų pasiūlymų. Vienas iš jų buvo atmestas kaip neatitinkantis konkurso reikalavimų“, – sakė E. Pekarskaitė.

Pasak muziejaus atstovės, pagal reikalavimus konkurso dalyvis turėjo pateikti metodus, kaip turėtų būti stabilizuojami šlaitai ir statiniai, esantys ant Gedimino kalno, kaip būtų surinktas paviršinis ir gruntinis vanduo, ir turėtų numatyti galimų tyrimų poreikį.

„Pateikto pasiūlymo techninės dalies vertinimui muziejaus viešojo pirkimo komisija pasitelkė atskirą komisiją, kurią sudarė ekspertai. Į šią ekspertų vertinimo grupę buvo kviečiami specialistai iš kitų įstaigų, taip pat mokslinių institucijų atstovai – iš Geologinės tarnybos, Vilniaus, Kauno technologijos, Vilniaus Gedimino technikos universitetų, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos, Kultūros ministerijos, Statybos inžinierių konsultantų biuro ir muziejaus“, – sakė E. Pekarskaitė.

Pasak muziejaus atstovės, sutarties vertė yra 2 mln. 178 tūkst. eurų.

Kol kas ekstremali situacija neatšaukiama

Kaip rašė BNS, ankstesniais muziejaus skaičiavimais, tai gali kainuoti apie 30 mln. eurų.

Po 2016 metais įvykusių kelių Gedimino kalno nuošliaužų 2017 metų pabaigoje valstybės mastu paskelbta ekstremali situacija. Per tą laiką atlikti kalno šiaurės vakarų šlaito tvarkybos darbai, įrengta vandens drenavimo sistema, tačiau pietrytinio šlaito būklė lieka kritinė, yra naujų nuošliaužų grėsmė.

Tyrimai parodė, kad pagrindinė kalno problema – vanduo ir nestabilus, prieš 30 metų supiltas gruntas. Gedimino kalno tvarkybos darbus planuojama baigti 2022 metų pabaigoje.

Dėl kritinės būklės ir tvarkymo darbų kalnas kurį laiką buvo uždarytas lankytojams, šiuo metu į jį galima pasikelti taku nuo Vilnios pusės, taip pat veikia funikulierius.

Pasak viceministrės, šiuo metu Gedimino kalno būklė yra stabili.

„Nuo 2017 m. lapkričio neįvyko nei viena nauja deformacija. Tos deformacijos, kurios įvyko anksčiau, nesiplėtė ir yra stabilios. Stebėsenos sistema nuo 2018 m. pradžios nefiksavo jokių žymesnių judesių“, – sakė I. Veliutė.

Pasak viceministrės, kol nebus atlikti galutiniai šlaitų sutvirtinimo darbai, bus siekiama, kad ekstremali situacija nebūtų nutraukta.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Baisiausia gali tapti ne šalių skolos: gresia ilgas ir skausmingas laikotarpis (127)

Kai koronaviruso pandemija pagaliau pasibaigs, Europa gali apsižiūrėti, jog žalingiausias...

Dailius Dargis | D+ nariams

Sportas ir kriminalinis pasaulis: kas sieja Lietuvos futbolą ir Šiaulių Princus

Lietuvos Maradona ar nusikalstamo pasaulio legenda? Geriausiu Pabaltijo čempionato futbolistu...

Rimvydas Valatka. Mes, Lietuvos Prezidentas, Žemaičių seniūnas (151)

Rinkimus prapylęs Trumpas ir jo tvirtasprandžiai gerbėjai ragina laukti dienos X. Prasidėjęs...

Sunku patikėti, bet tai – tiesa: kaliniams – nauji draudimai, dėl kurių Lietuva gali nuskambėti visame pasaulyje (36)

Lietuvos įkalinimo įstaigose laisvės atėmimo bausmes atliekantys ir dar teismo verdikto laukiantys...

Dietistė Vaida Kurpienė paaiškino, kodėl dabar pats tinkamiausias metas keisti mitybą (2)

Prasidėjo Adventas , kurio metu rekomenduojama laikytis pasninko. Kokius produktus įtraukti į...

Žvilgtelėkite, kokie megztiniai bus madingiausi šią žiemą 5 pagrindiniai modeliai (11)

Greta svarbiausių rudens-žiemos pirkinių, tokių kaip paltai, auliniai batai ir šaltojo sezono...

Maradonos asmeninio gydytojo atžvilgiu pradėtas tyrimas dėl netyčinio nužudymo

Asmeninis Diego Maradonos gydytojas atsidūrė tyrimo dėl netyčinio nužudymo centre, praėjus...

Epidemiologai sako su pasibaisėjimu stebintys masinius susibūrimus prie eglučių (488)

Epidemiologai sako su pasibaisėjimu stebintys masinius gyventojų susibūrimus prie šeštadienį...

Užgimstantis naujas aljansas gali perbraižyti pasaulio galios balansą: dydžiu beveik prilygtų NATO (469)

Praėjusią savaitę keturios Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono šalys – Indija , Japonija ,...

|Maža didelių žinių kaina