Pasak sostinės mero, Vilniaus miesto savivaldybė išanalizavo 20 skirtingų Europos ir pasaulio valstybių ribojimus, kuriais siekiama stabdyti COVID-19 viruso plėtrą – tai, teigia, R. Šimašius, padėjo savivaldybės administracijai padaryti išvadas ir pateikti pasiūlymus.

„Šiandien turime liūdną COVID-19 atvejų rekordą – peržengtas 1000. Prognozės sako, kad kitą savaitę galime pasiekti ir 1500-2000, o laikas labai nedėkingas – nueinanti valdžia, matyt, nebespės sukurti efektyvių sprendimų, naujo ministrų kabineto dar teks palūkėti, o prezidento iniciatyva sukurtos ekspertų komisijos darbo vaisiai, tikėtina, irgi paaiškės tik po savaitės ar dviejų“, – rašo R. Šimašius.

R. Šimašiaus siūlomas planas

Pirmasis jo paviešinto plano punktas – 5 saugumo lygių ribojimų planas, apsibrėžiant aiškius kriterijus, kada mieste yra taikomas pirmo, kada antro, ir kada – aukštesnių lygių ribojimai.

„Tiek gyventojams, tiek verslui leis prognozuoti, kokie nauji ribojimai galimi, jeigu situacija ir toliau prastės. Ir iš kitos pusės – situacijai gerėjant, visi aiškiai žinos, kokie ribojimai bus pirmiausiai nuimti. Kartu tai gali veikti kaip prevencinė priemonė – nustokime kaltinti gyventojus, kad jie kažką daro ne taip, atiduokime jiems visą informaciją, kokie kiti ribojimai laukia kitame saugumo lygyje, kad mes visi patys galėtume jausti atsakomybę ir spręsti – norime laikinai pakeisti savo įpročius ar esame pasiryžę susitaikyti su naujais ribojimais“, – teigia Vilniaus meras.

Pasak R. Šimašiaus, kažkuriame lygmenyje gali būti numatyta ir komendanto valanda. Antrasis mero siūlomas plano punktas – ribojimų nuoseklumas.

„Jei ribojame šachmatų būrelį ir neleidžiame susitikti daugiau nei 5 asmenims, tačiau tuo pačiu metu leidžiame tūkstančius į arenas (iki užvakar, bet šiandien vis dar leidžiame šimtus) – turime suprasti, kad tokie dviprasmiški ribojimai griauna visą sistemą“, – pažymi sostinės meras, pabrėžęs, kad pritaikius naujus ribojimus, viešai turi būti kalbama apie realią jų trukmę.

Vilniaus miesto meras trečiuoju punktu siūlo neuždaryti švietimo įstaigų, nes, pasak jo, „visi suprantame, kad jų uždarymas apribotų ir nuotolinį darbą, todėl turėtume dar skaudesnes pasekmes ekonomikai“. R. Šimašiaus nuomone, laikinai „uždaromi“ gali būti švietimo sistemoje atsiradę koronaviruso židiniai, tačiau ne visa sistema.

„Taip pat klausimų kelia neformalaus ugdymo apribojimai Lietuvoje – turime atskirai įvertinti skirtingas veiklas, kaip tai padarė kitos valstybės, ir pirmiausiai riboti fizinius kontaktus turinčius būrelius arba rizikingesnius (deja, pavyzdžiui, choras priskiriamas prie tokių), tačiau jei galima dalies būrelių veiklą vykdyti saugiai – leiskime jiems veikti“, – rašo R. Šimašius.

Jis taip pat siūlo įvesti tik realius ir pagrįstus ribojimus, kurie būtų aiškūs ir lengvai įgyvendinami. Kartu siūloma ir pagaliau pabaigti kurti ir pradėti naudoti kontaktų sekimo mobilią programėlę. Mero teigimu, aplikacija padėtų Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) darbuotojams.

„Ją Lietuva kuria nuo pavasario, paskutinį kartą girdėtas viešas NVSC pažadas – aplikacija atsiras rugsėjo pabaigoje. Deja, neturime iki šiol. Absoliuti dauguma Europos valstybių tokias aplikacijas turi, visos jos veikia tuo pačiu principu – kontaktus fiksuojant per bluetooth. Tai nėra stebuklingas eliksyras, bet matant, kaip pas mus vėluojama pranešti apie būtiną saviizoliaciją turėjusiems kontaktą su užsikrėtusiu – tokia technologija padėtų nuimti didelę dalį darbo krūvio nuo lūžtančio NVSC“, – pažymi R. Šimašius.

Vilniaus meras šeštuoju paviešinto plano punktu ragina aiškiai gyventojams iškomunikuoti apie ribojimų svarbą, o paskutiniuoju punktu ragina sustabdyti nebūtinas planines operacijas ir taip telkti gydytojų rezervą.

„Šie 7 pasiūlymai gali būti įgyvendinami labai greitai – svarbiausia, kad efektyviai reaguotume į besikeičiančią situaciją. Prezidente, premjere, ministre ir būsima premjere – kviečiu visiems suremti pečius, dalintis informacija, įsiklausyti į pasiūlymus ir veikti. Susitelkti turime visi, kitaip Kalėdoms turėsime Čekiją“, – pridūrė R. Šimašius.