aA
Kaip rodo statistika, 2008-2009 metais kiek sumažėjo bažnytinių santuokų skaičius – nuo 10599 užpraėjusiais metais iki 8683 pernai metais. Lietuvos vyskupų konferencijos atstovo kunigo Ričardo Doveikos nuomone, šiam kritimui įtakos galėjo turėti ne tik tai, kad Bažnyčia nepripažįsta kartu sugyvenančių žmonių statuso ir antros santuokos, bet ir pačios valstybės „nesugebėjimas be Konstitucinio teismo suformuluoti, kas yra šeima“.
Ričardas Doveika
Ričardas Doveika
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Mes matome, kad santuoka ir šeima valstybėje neturi labai aiškaus kelio. Net į Konstitucinį Teismą prireikė kreiptis tam, kad išaiškintų, kas yra šeima. Tai irgi veikia jauno žmogaus sąmonę – kaip jis gali ryžtis tam, ko nežino valstybė, juolab, kad kurti šeimą – išties didelis iššūkis“, – atkreipė dėmesį R. Doveika.

Vyskupų konferencijos duomenimis, 2004 metais bažnyčiose susituokė 9099 porų, 2005 metais – 10 027 poros, 2006 metais 10185 poros, 2007 metais – 10 402 poros. 2008 metais bažnytinių santuokų skaičius siekė 10599, tačiau pernai nukrito iki 8683.

Panašios tendencijos ir civilinių santuokų registre. Statistikos departamento duomenimis, nuo 2005 metų, kai registruota 19 938 santuokos, jų skaičius augo iki pat 2008-ųjų, kai pasiekė 24 063, tačiau 2009 metais staiga krito iki 20 542.

Sužadėtinių rengimas – gerame kelyje

Paklaustas, ar sumažėjusį bažnytinių santuokų skaičių galėjo lemti reikalavimas visiems sužadėtiniams lankyti pasirengimo šeimai kursus, R. Doveika tuo abejojo.

„Tokia tvarka galioja jau beveik 20 metų, tad žmonėms ne naujiena. Iš pradžių ji buvo sutikta su tam tikru priešiškumu, tačiau dabar mes matome, kad jaunimas, kuris nori sukurti šeimą, ypatingai aktyviai ieško informacijos, noriai įsijungia į vyskupijų Šeimų centrų rengiamus pasiruošimo santuokai kursus. Ir net po vestuvių vos ne pusė šeimų į juos sugrįžta, kad geriau pasiruoštų tėvystei, moterys lanko motinystės, netgi žindymo mokyklas, vyksta šeimų savaitgaliai. Žinoma, pasitaiko, kad santuokos sakramentą žmonės priima ne dėl tikėjimo – į kiekvieno širdį neįlysi, tačiau iš esmės bažnytinis sužadėtinių rengimas šeimai Lietuvoje yra gerame kelyje“, – sakė kunigas.

Bažnyčioje tuokiasi mažiau nei pusė

Palyginti su civiliškai susituokusiųjų skaičiais, bažnytinės santuokos sudaro kiek mažiau nei puse visų metrikacijos skyriuose registruotų santuokų.

Pasak dvasininkų, šiam skirtumui didžiausią įtaką daro pakartotinės santuokos, kurios Katalikų bažnyčioje – neįmanomos.

Tačiau, kaip rašė DELFI, nuo pakartotinės civilinės santuokos kai kurių vyrų ir moterų neatšaldo ir trejos, ketverios ar net penkerios išgyventos skyrybos.

Statistikos departamento duomenimis, pernai ketvirtą ir paskesnį kartą tuokėsi 55 vyrai ir 35 moterys. Įdomu, kad vienai jų ketvirtą kartą amžinąją meilę pavyko prisiekti nesulaukus nė 30 metų. Tarp jauniausių 2009 metų tokių jaunavedžių - 34 metų nesulaukę vyrai.

Kita vertus, tikėjimo meile ir santuoka nestinga ne tik „nusvilusiems“, bet ir visą gyvenimą ne santuokoje nugyvenusiems garbaus amžiaus žmonėms. Iš 58 pernai susituokusių 75 ir vyresnio amžiaus žmonių net 6 vyrai ir 3 moterys amžiną meilę savo išrinktiesiems prisiekė pirmą kartą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Policiją sudomino automobilių prekeivio įžūlumas: maniau, kad nepastebės

Automobilius remontuojantis bei jais prekiaujantis Giedrius Š. manė pergudravęs automobilį...

Delfi Plius DELFI

Ekspertas apie Šoigu: niekur pasaulyje tokių dalykų nebėra

Rusijos Federacija aktyviai ieško kaltųjų dėl nesėkmių kare Ukrainoje , nors tikrieji...

Landsbergis: ateina „žinovai“ ir koreguoja karaliaus parašą (9)

Vilniaus savivaldybės Istorinės atminties komisija apsvarstė grupės intelektualų (istorikų,...

Vaikinai kovoja dėl bilieto į finalą: Lietuva – Graikija Europos U-16 čempionato pusfinalis

Europos jaunučių vaikinų ( U-16 ) krepšinio čempionato pusfinalyje Lietuvos rinktinė susitinka...

Karas Ukrainoje. Vakarų žvalgyba: Rusijos pajėgos išgyvena sunkius laikus Rusija pirmą kartą nuo liepos nepasiekė jokių teritorinių laimėjimų (1)

Vienas Vakarų žvalgybos pareigūnas pareiškė, kad rusams Ukrainoje baigiasi šaudmenys, o tai...

Dalį „Ignitis“ verslo klientų pasiekė įspėjimas: nutraukiamos sutartys papildyta (4)

Dalis „ Ignitis “ verslo klientų šią savaitę sulaukė laiškų apie nutraukiamas neterminuotas...

Delfi PliusDalia Vaitkutė-Šiaulienė

Vasarą pratęsti svetur norintiems lietuviams – nemaloni staigmena: kelionės taps prabanga?

Paskutines vasaros dienas skaičiuojantys lietuviai jau pradėjo žvalgytis, kur ją prasitęsti....

Sostinės Gedimino prospektas nusidažė balta spalva – vakarienėje su griežtu aprangos kodu dalyvavo ir garsenybės

Yra viena šventė, kuri nepaiso valstybių sienų, jau tradiciškai Lietuvoje simbolizuoja vasaros...

Paskutinis testas – su Kuzminsku sudėtyje: Lietuva – Nyderlandai

Europos krepšinio čempionatui besirengianti Lietuvos vyrų rinktinė penktadienio vakarą Vilniaus...

Lietuviška pelenės istorija: permiegojo su direktoriumi – dabar jai nieko netrūksta

Gal kas ir pasmerks, bet vis tiek papasakosiu savo istoriją. Viskas prasidėjo nuo to, kad dairiausi...