aA
Šeštadienį Antakalnio kapinėse, valstybės vadovų panteone iškilmingai palaidotas partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas.
© DELFI / Tomas Vinickas

Baigiantis laidotuvėms A. Ramanausko-Vanago anūkė pulkininkė leitenantė Inga Jancevičienė padėkojo visiems Lietuvos žmonėms už jos seneliui atiduotą pagarbą ir valstybės vadovams, kad laisvės kovų istorija šalyje žinoma ir jos neleidžiama klastoti.

„Ką tik amžinojo poilsio atgulė paskutinis Lietuvos, kovojusios prieš SSRS okupaciją, vadovas, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio ginkluotųjų pajėgų vadas, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos 1949 m. vasario 16-osios deklaracijos signataras, generolas Adolfas Ramanauskas-Vanagas, mano senelis. Jis savo gyvenimą ir gyvybę atidavė kovai už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę“, – sakė už laisvę kovojusio, o vėliau žiauriai nukankinto partizano anūkė.

Ji pabrėžė, kad su tautos didvyriu dvi dienas atsisveikinti plūdusios minios žmonių tik įrodo, jog vertybės, kurias „savo gyvenimu, kova ir net mirtimi liudijo“ A. Ramanauskas-Vanagas, vis dar gyvos daugelio širdyse.

„Kūną galima nužudyti, bet laisvės vilties savo Tėvynei, tikėjimo ir tiesos – neįmanoma“, – sakė I. Jancevičienė.

Ji taip pat padėkojo šalies vadovams už tai, kad jie turi tvirtą poziciją ir stengiasi užkirsti kelią bet kokiems bandymams klastoti Lietuvos istoriją.

„Mes, artimieji, šiandien jaučiame valstybės poziciją, kad Lietuvos laisvės kovų istorija žinoma, gerbiama, nepamiršta ir niekam nebus leista jos klastoti. Manau, kad tai svarbu ne tik mums, artimiesiems, ar tiems žilagalviams, kurie mena laisvės kovos laikus, tai labai svarbu ir jauniems Lietuvos žmonėms, kurie pastarąsias dvi dienas pavieniui ar su šeimomis ir vaikais nepaliaujamu srautu Šv. Jonų bažnyčioje ėjo ir klaupėsi prie Adolfo Ramanausko-Vanago karsto. Meldėsi, dėjo gėles ir dėkojo jam už laisvę“, – kalbėjo partizano anūkė.

Moteris padėkojo visiems, kurie padėjo suorganizuoti valstybines laidotuves ir tiems, kurie buvo kartu „šias dvi ypatingas dienas“.

„Garbinga mūsų laisvės kovų istorija tepadeda mums drąsiai eiti į priekį ir kurti gražią Lietuvos ateitį“, – kalbą užbaigė I. Jancevičienė, o jos žodžius palydėjo plojimai.

DELFI primena, kad žymaus partizanų vado palaikai po dešimtmečius trukusių paieškų šių metų birželio mėnesį rasti Našlaičių kapinėse, duobėje su dviejų už nužudymus sunkinančiomis aplinkybėmis sušaudytų kriminalinių nusikaltėlių palaikais.

Atsisveikinti su A. Ramanausku-Vanagu lietuviai galėjo nuo vakar, šiandien iš Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčios išneštas karstas keliavo į Vilniaus arkikatedrą, o šiek tiek po 16 val. partizanų vadas buvo palaidotas Antakalnio kapinėse.

Adolfas Ramanauskas-Vanagas buvo mokytojas, sovietams okupavus Lietuvą įsijungė į partizaninę kovą už Lietuvos nepriklausomybę, tapo vienu iškiliausių partizanų vadų, jam buvo suteiktas brigados generolo laipsnis.

A. Ramanauskas-Vanagas kartu su kitais septyniais partizanų vadais 1949 vasario 16 d. pasirašė Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaraciją. Seimas įstatymu pripažino deklaraciją Lietuvos valstybės tęstinumui itin reikšmingu teisės aktu. Šiuo dokumentu Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdis paskelbė, kad prisiima atsakomybę vadovauti nepriklausomos bei demokratinės Lietuvos valstybės atkūrimui.

A. Ramanauskas-Vanagas 1956 m. buvo suimtas, o 1957 lapkričio 29 d. Vilniuje sušaudytas. Jo žmona partizanė B. Mažeikaitė- Ramanauskienė okupantų teismo nuteista 8 metus kalėti lageriuose.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prezidentiniuose reitinguose – neįtikėtini pokyčiai: atsiskleidė Šimonytės fenomenas (575)

Gyventojams vardinant pretendentus į prezidentus, populiariausiųjų trejetukas keičiasi – į...

Istorikas iš Vokietijos Lietuvą pažino nusprendęs čia išlaikyti vairavimo teises (151)

Kai priėjęs pasisveikinti Felixas Ackermannas raiškiai ištaria „laba diena“, pasitikslinu...

Partijų reitingai: „valstiečiams“ – tikrai prasti signalai (75)

Opoziciniai konservatoriai reitingų lentelėje kyla į viršų, savo nuolatinius konkurentus...

Naktinis reidas Vilniuje: po „CityBee“ gaudynių paaiškėjo kuriozinė situacija (32)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį reidą Vilniuje surengę pareigūnai pričiupo ir nelegaliai...

Mero posto siekiantis Uspaskichas prašo teismo panaikinti jo teistumą (4)

Į Vilniaus merus kandidatuojantis Darbo partijos pirmininkas europarlamentaras Viktoras Uspaskichas...

Iki galo dar neveikiančiu keltu „Regina Seaways“ plukdė į Švediją: nepatogumus kompensavo kotletu (67)

Spalio pradžioje iš Kylio į Klaipėdą plaukusiame kelte „ Regina Seaways “ dėl gedimo...

Nematoma kraupi realybė: Dovilės Didžiūnaitytės organizme rasto „oksiko“ Lietuvoje įsigyti galima paprasčiau nei manote (149)

Tragiškai žuvusios Dovilės Didžiūnaitytės istorija iki šiol yra didelė mįslė. Praėjusių...

NBA lygoje – vampyriškas Sabonio dėjimas su lietuvišku krauju per du varžovus ir solidus dvigubas dublis (9)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Milvokyje vykusiose NBA rungtynėse vietos „Bucks“ (2/0)...

Ką turite daryti, kad savaitgalį nereikėtų daug laiko skirti namų tvarkymui (1)

Mes visi tai patyrėme. Po ilgos darbo savaitės ir mini-maratono valant namus savaitgalį apsidairote...

Neįtikėtini faktai apie dvynių laukimą: kodėl jų gimsta vis daugiau (2)

Kūdikio laukimas jau yra stebuklas. Jei laukiatės dvynukų – dviguba laimė. Tinklalapis...