aA
Atrodo, kad tik darželiai ir mokyklos turi būti suinteresuoti sveikesne vaikų mityba, nes tik šioms įstaigoms taikomi griežti reikalavimai. Pavyzdžiui, tiems patiems vaikams užklasinę veiklą organizuojančios įstaigos gali elgtis kur kas lanksčiau.
© DELFI / Domantas Pipas

Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centrą lankančių vaikų tėvai užvedė diskusiją, ar tikrai šioje įstaigoje tinka laikyti užkandžių aparatą. Esą ypač dabar, kai tiek daug kalbama apie sveiką mitybą mokyklose, traškučių, šokoladukų bei guminukų prigrūstas aparatas tokioje įstaigoje atrodo keistai. Detaliau pasiaiškinus situaciją, paaiškėjo, daug įdomių niuansų.

Bado akis

Moksleivių mityba - pastaruoju metu itin karšta tema. Tad nenuostabu, kad kai kuriems klaipėdiečiams tik dabar užkliuvo Klaipėdos Karalienės Luizės jaunimo centre jau kone dešimtmetį stovintis užkandžių aparatas.

„Jau trečius metus po pamokų vaikai lanko karalienės Luizės jaunimo centro būrelius. Ir lygiai tiek laiko ten veikia užkandžių aparatas. Gerai, kad jame yra vandens, tačiau taip pat yra ir saldainių, „čipsinių“ lazdelių ir kitų sūrių bei saldžių užkandžių. Pikta tai, kad mokyklose stengiamasi įvesti sveiką mitybą, kalbama, kad negalima atsinešti užkandžių, nes jie kenkia, o štai jaunimo centre - laisvai galima įsigyti“, - „Vakarų ekspresui“ tėvų vardu skundėsi viena klaipėdietė.

Moteris aiškino, kad su centro vadovybe šiuo klausimu nenori kalbėti, kad „nepakištų kiaulės“ savo vaikui. Tad prašė, kad situaciją išsiaiškintų žurnalistai.

Iš gailesčio
Minėto centro direktorius Aleksas Bagdonavičius neslėpė ir pats keletą kartų sulaukęs tėvų bei pedagogų klausimų, ar tikrai šioje įstaigoje tinka laikyti tokį aparatą.

„Bet tai buvo tik pavieniai atvejai. Dabar, kai jūs iškėlėte šį klausimą, inicijuosiu tėvų apklausą. Jei dauguma tėvų pasakys, kad tokio aparato nereikia - tikrai kryžiumi negulsiu“, - žadėjo A. Bagdonavičius.

Pasak jo, užkandžių aparatas centro patalpose stovi jau kone dešimtmetį.

„Mūsų įstaigos situacija kiek kitokia nei tradicinių mokyklų. Pas mus vaikai susirenka jau po pamokų. Valgyklos mes neturime ir maitinimo neorganizuojame. Visgi ką nors užkąsti ar vandens atsigerti vaikai nori. Aš pats matydavau, kad pusplikiai vaikai bėgdavo iš centro prie netoliese esančio kioskelio ar bandelinės, kad nusipirktų skanėstų. Graudu buvo žiūrėti, kaip drebančios šokėjos pūstais sijonėliais stovi eilėje prie kiosko. Tad kai sulaukėme tiekėjų pasiūlymo pastatyti aparatą, kaip tik pagalvojau, kad bus kur kas geriau ir saugiau, jei tų pačių užkandžių vaikai galės įsigyti vietoje. Ar taip, ar taip jie tuos užkandžius perka“, - pasakojo A. Bagdonavičius.

Pasak jo, už aparato turinį atsako tiekėjai. Jie esą patikino, kad nieko draudžiamo jame nėra.

„Tiesą sakant nėra taip, kad vaikai būtų nuolatos užgulę tą aparatą. Atrodo, kad kur kas dažniau jie naudojasi kitu centre stovinčiu aparatu - perka arbatą„, - sakė centro vadovas.

Mažina eiles valgykloje

Užkandžių aparatas jau gerą dešimtmetį stovi Vydūno gimnazijoje. Tačiau gimnazijos vadovas Arvydas Girdzijauskas tikino, kad per dešimtmetį jo asortimentas labai pasikeitė ir dabar nesveikų produktų jame tikrai nėra.

„Tiekėjai atsakingi, visas aparato turinys derinamas su reikiamomis institucijomis. Šis aparatas mums padeda mažinti eiles valgykloje. Kadangi turime daug vaikų, valgykloje susidaro nemenkos eilės. Jei vaikas nori tik užkandžio - eina prie aparato“, - kam jo reikia, paaiškino A. Girdzijauskas.

Tačiau esą tikrai nėra taip, kad mokiniai mieliau rinktųsi užkandžius, o ne šiltą valgyklos maistą.

A. Girdzijauskas minėjo kartais iš tėvelių išgirstantis klausimų, kodėl gimnazijoje stovi toks aparatas, tačiau esą diskusijos dažniausiai užsibaigia aparato naudai.

Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotoja Jūratė Mačiulienė patvirtino, kad neformaliojo ugdymo įstaigoms taikomi kiek kitokie reikalavimai nei švietimo įstaigoms.

„Tokios įstaigos kaip Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centras pačios savarankiškai gali spręsti dėl maitinimo organizavimo. Jie gali su mumis ir asortimento nederinti. Jei nori, gali duoti ir užkandžių. Tokios įstaigos sprendžia savarankiškai dėl maitinimo organizavimo pagal Tvarkos aprašą.Vadinasi, pačios apsisprendžia ar nori taikyti šio aprašo reikalavimus“, - kokia yra tvarka, paaiškino J. Mačiulienė.

Specialistė svarstė, kad užkandžių aparatuose dabar tikrai neturėtų būti draudžiamų prekių.

„Ta organizacija, kurios aparatas stovi minėtame centre, prekiauja visoje Lietuvoje ir asortimentą derina su reikiamomis institucijomis. Tikrai nėra jokių problemų„, - tikino J. Mačiulienė.

Pats aparatas nėra blogis

Įdomumo dėlei Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centre esančio užkandžių aparato nuotrauką, kurioje matyti, kokie užkandžiai siūlomi vaikams, pateikėme pakomentuoti Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro dietistei Rūtai Genutei.

Ji priminė, kad vaikams draudžiami tiekti tokie produktai kaip bulvių, kukurūzų ar kitokie traškučiai, kiti riebaluose virti, skrudinti ar spraginti gaminiai; saldainiai; šokoladas ir šokolado gaminiai; pieno produktai ir konditerijos gaminiai su glajumi, glaistu, šokoladu ar kremu; kramtomoji guma; gazuoti gėrimai; energiniai gėrimai ir t. t.

„Žiūrint į jūsų atsiųstas nuotraukas ir šiuos reikalavimus galime pastebėti, kad dabar tiekiami maisto produktai nelabai atitinka reikalavimų. Tokiuose užkandžių aparatuose negali būti maisto produktų, kurie turi tam tikrų E priedų. Tad neturėtų būti daugumos vaikų mėgstamų skanėstų - guminukų, bulvių traškučių, riešutų apvalkale ir t. t.“ - aparato turinį įvertino Rūta Genutė.

Tačiau dietistė akcentavo, kad pačių užkandžių aparatų nereikėtų iš esmės baimintis.

„Kartais jie iš tiesų gali būti puikus sprendimo būdas spręsti problemą tose įstaigose, kur nėra tiekiamas šiltas maistas. Gerai, kad yra sudaromos sąlygos, kad vaikas pačioje įstaigoje gali įsigyti geriamo vandens ar sveikų užkandžių. Juk ne visi vaikai gali į perpildytą kuprinę dar įsigrūsti gėrimų ar užkandžių. Man ir pačiai yra tekę matyti, kad yra pardavinėjamos ir fasuotos plautos morkytės, ir pjaustyti vaisiai vakuume. Tokiuose aparatuose galėtų būti ir paprastų riešutų, kokybiškų džiovintų vaisių„, - pasakojo dietistė.

Jos žiniomis, daugelis mokyklų jau yra atsisakiusios tokių aparatų, esą jų galima aptikti vos keliose uostamiesčio švietimo įstaigose.

„Užkandžius moksleiviams gali paruošti ir pačios mokyklų valgyklos. Ne vienoje švietimo įstaigoje teko matyti, kad valgykloje mokiniai gali įsigyti supjaustytų ir supakuotų vaisių kubelių ar riešutų„, - pasakojo R. Genutė.

Ras kur įsigyti ir be aparatų

Tokia praktika nuo praėjusių metų taikoma Klaipėdos „Versmės“ progimnazijos bufete.

„Vaikai noriai perka plastikiniuose indeliuose supakuotus pjaustytus obuolius, kivius, vynuoges. Dažnai būna, kad baigiantis dienai šio „patiekalo“ valgykloje net nebelieka“, - pasakojo „Versmės“ progimnazijos direktorė Gražina Pocienė.

Tiesa, pati direktorė svarstė, kad yra kita bėda - šitaip pateikiant vaisius sunaudojama nemažai plastiko, dėl kurio dabar kyla ne ką mažesnės diskusijos nei dėl vaikų mitybos mokyklose.

„Pamažu tobulėjame, bet tam ribų nėra. Kita vertus, kad ir kaip mes stengiamės, moksleiviai žino, kad šalia yra prekybos centras. Ko tik nedarome, kad vaikai per pertraukas masiškai nebėgtų ten pirkti nesveikų užkandžių. Ir reidus organizuojame, bet vaikai yra vaikai. Beje, jei iš tiesų padarys valandos trukmės pertrauką, kaip yra kalbama, nieko gero nebus. Mokiniai turės dar daugiau laiko lankytis kebabinėse ir prekybos centruose“, - nuomonę išsakė G. Pocienė.

Kas sveika - brangu

Pasiteiravome vienos užkandžių aparatų verslu užsiimančios įmonės vadovo Kęstučio Zeniausko, ar, griežtėjant reikalavimams, jiems pavyksta rasti sveikų alternatyvų. Ar gali būti paklausus toks užkandžių aparatas, kuriame būtų vien vaisiai, riešutai, morkytės ir kiti sveikatai palankūs produktai?

„Veikiame jau trylika metų ir per tą laiką perėjome visus etapus. Pradėjome nuo „čipsų“ ir kokakolos, bet jau po metų situacija keitėsi, nereikėjo nei Aurelijaus Verygos. Tiesa, aparatų turinio apribojimai taikomi tik bendrojo lavinimo mokyklose, kitur jokių ribojimų nėra“, - minėjo įmonės vadovas.

Mokykloms pritaikytų užkandžių aparatų turinys esą ypač pasikeitė šiais mokslo metais.

„Ieškome su tiekėjais sveikesnių alternatyvų. Kažkas pavyksta, kažkas nelabai. Beje, kas yra labai sveika, dažniausiai yra labai brangu. Turime idėją, kad aparatuose būtų šaltyje džiovintų ananasų gabaliukų, kurie išsaugo visas gerąsias savybes, bet jų kaina 1,50 Eur. Abejoju, ar vaikai pirks už tokią kainą. Nepigūs yra ir vien iš džiovintų uogų ir riešutų pagaminti batonėliai“, - pasakojo K. Zeniauskas.

Vyras juokavo, kad kiekvienam, kuris piktinasi dėl užkandžių aparatų, vertėtų per pertraukas pastovėti prie mokyklos ir pažiūrėti, kur vaikai iš tiesų įsigyja nesveiko maisto.

„Pilni prekybos centrai moksleivių. Ir jie ten tikrai perka ne morkas. Kita vertus, juk tėvai duodami pinigus vaikui neturi tikslo, kad jis parsineštų juos namo. Negi yra manančiųjų, kad vaikas nusipirks obuolį ar morką ir sugrauš eidamas į būrelį? Tada vaikams, kaip žirgams reikėtų ant akių uždėti specialius raiščius, kad pakeliui į būrelį jie nematytų maksimų ar kebabinių“ - svarstė įmonės vadovas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kremliaus Trojos arklys Europoje: pavojingas susitarimas su rusais – tik pradžia (131)

Dar 2017-ųjų lapkritį Ispanija kaltino Rusiją dėl kišimosi į referendumą Katalonijoje....

Ketvertuko šeimoje po kaltinimų vyrui – skaudūs išbandymai: motina ryžosi prabilti atvirai (109)

Ašaros, pakilęs kraujo spaudimas ir dingstantis pienas – pirmojo Panevėžyje ir šešto Lietuvoje...

Carolinos Herreros patarimai vyresnio amžiaus moterims: ko niekada neturėtumėte vilkėti (8)

Niekas taip nesendina moters, kaip apsimetinėjimas, kad ji vis dar jauna, įsitikinusi Carolina...

Po triuškinančios pergalės – Jasikevičiaus juokai apie „snaiperį“ Kavaliauską (11)

„Betsafe – LKL “ čempionate Kauno „Žalgiris“ (10/1) Šiaulių „Šiaulius“ (0/11)...

Tamsiausių XX a. laikų atgarsiai grįžta: ištisa tauta sąmoningai marinama badu (61)

Pasaulį šokiravęs žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymas verčia priminti, kad Saudo Arabijos...

Vaida Skaisgirė - apie tai, ko nerodo socialiniuose tinkluose, ypatingą jų namų taisyklę ir iššūkiu tapusią sūnaus Ato savybę (1)

TV laidų kūrėja ir vedėja Vaida Skaisgirė sekantiems ją socialiniuose tinkluose atrodo lyg...

Prie Estijos pakilimo prisidėjęs estas: nustokite pagaliau su mumis lygintis (233)

Svarbiausia ir pagrindinė idėja Lietuvai – pagaliau nustoti lyginti save su estais. Taip teigia...

Tūkstančio hektarų ūkį kurti pradėjo dirbdamas pas Vokietijos ūkininkus (1)

Rokiškio rajono metų ūkio nominaciją šiemet pelnęs Dangiros ir Tomo Davainių ūkis jau...

Adomaitis po pergalės Klaipėdoje auklėtiniams linkėjo suvaldyti emocijas

Vilniaus „Ryto“ vyr. treneris Dainius Adomaitis po Klaipėdoje, stebint daugiau nei 5000...