Šiandien LRT televizija pradeda transliuoti 2013 metais Vokietijoje sukurtą meninį filmą „Mūsų motinos, mūsų tėvai“. Tiek filmo pavadinimas, tiek anonsas neatkreipiantys dėmesio – tai dar vienas filmas apie žmonių likimus Antrajame pasauliniame kare.
© Reuters/Scanpix

Tačiau, istorija (ypač artimoji, ta, kurią mena „mūsų motinos ir mūsų tėvai“) yra jau toks dalykas, kuris negali būti ekranizuotas kaip „tiesiog filmas“. Perdaug jau skaudūs jos atsiminimai, perdaug šeimų ji yra palietusi ir perdaug stipriai ją norime naudoti šių dienų politikoje ir informaciniuose karuose – juk užaugo jaunoji karta, kuri nebeatsimena karo ir būtina jiems suformuoti „teisingą“ požiūrį.

Šių dienų informacinių karų kontekste akivaizdu, kad meninis kinas yra tapęs ginklu. Toli neieškokime. Prisiminkime, rusiškąjį „1612“, lenkiškąjį „1920 metų Varšuvos mūšį“ ar net latviškuosius „Rygos karius”. Jei išsakyčiau subjektyvią nuomonę apie vokiškąjį „Mūsų motinos, mūsų tėvai“ – vienas šio filmo tikslų yra siekis „išbaltinti“ nacistinės Vokietijos vaidmenį Antrajame pasauliniame kare. Esą Lenkijoje holokaustą vykdė lenkai, o Ukrainoje – ukrainiečiai ir apskritai, kuo čia vokiečiai yra dėti? Jie yra tokios pat nacizmo aukos, kaip ir visa Europa. Dar įdomiau, kad filmo kūrėjas yra ZDF – viešasis Vokietijos televizijos kanalas.

„The New York Times“ pažymėjo, kad filmas kur kas įdomesnis kaip demonstruojantis dabarties situaciją (Vokietijos įtakos augimą), nei reprezentuojantis praeitį.
Rimvydas Laužikas

Kol kas nelieskime pilietinės atsakomybės temos – juk Hitleris į valdžią atėjo demokratiniu būdu. Nelieskime ir kai kurių šiandienos politinių kontekstų – filmas rodomas tuo metu, kai minimas Antrojo pasaulinio karo pradžios 75-metis, o Ukrainos konflikte eksploatuojama „fašistų banderininkų“ tema. Koncentruokimės į filmą ir jo aplinką. „Mūsų motinos, mūsų tėvai“ tapo sensacingai populiariu Vokietijoje (apdovanotas kaip geriausias TV filmas), bet sulaukė labai aštrios reakcijos Lenkijoje (iki demonstracijų prie Vokietijos konsulatų).

The Economist“ 2013 m. kovo 30 dienos straipsnyje apie šį meninį filmą buvo pastebėta, kad filmas sukelia labai kontroversiškų jausmų, o antraštė skelbia „The Third Reich revised“. „The New York Times“ pažymėjo, kad filmas kur kas įdomesnis kaip demonstruojantis dabarties situaciją (Vokietijos įtakos augimą), nei reprezentuojantis praeitį. Filmo demonstravimas per Lenkijos nacionalinį televizijos kanalą buvo palydėtas abiejų šalių (Vokietijos ir Lenkijos) istorikų, komunikacijos specialistų, politikų ir Antrojo pasaulinio karo dalyvių diskusijos, kuri buvo ne mažiau įdomus „dabarties artefaktas“ nei pats filmas.

Džiaugiuosi, kad šio filmo veiksmas nevyksta Lietuvoje. Tik įdomu, kaip vyks šio filmo peržiūra per LRT televiziją? Gar ir mums tai yra gera proga padiskutuoti apie Antrąjį pasaulinį karą ir istorijos komunikaciją Lietuvoje?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Siaubo pilį“ pastatęs vienas žiauriausių žudikų padarė labai didelę ir apmaudžią klaidą įžengę į pastatą žmonės dingdavo be pėdsakų (5)

H. H. Holmesas buvo vienas iš pirmųjų Jungtinių Valstijų serijinių žudikų. Savo specialios...

Apie metro, „Hyperloop“ galime tik pasvajoti, bet laukia šis tas įdomaus (17)

Nors Lietuvoje apie itin greitą susisiekimo priemonę „Hyperloop“ ar metro kol kas galime tik...

Savaitgalio orai: nedidelė paguoda – bent jau nesušalsime (3)

Savaitgalį tikrai nesušalsime, tačiau sušlapti visgi teks, mat saulėtas dangus nelepins,...

Putino Rusija. Naujas Rusijos planas Ukrainoje - tik dūmų uždanga virš tikrųjų tikslų (72)

Rugsėjo pradžioje spaudos konferencijos metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė ,...

Planuojantiems namo renovaciją – nauji reikalavimai (68)

Nuo lapkričio 1-osios įsigaliojo keletas Valstybės paramos daugiabučiams namams modernizuoti...

Rūbinėje Adomaitis pasiekė savo: ėmėme žaisti žymiai protingiau specialiai Krepšinis.lt iš Prištinos (21)

Įsivažiavo sunkiai, laimėjo lengvai. Lietuvos krepšinio rinktinė naująsias pasaulio čempionato...

Įvardijo jautriausias Gedimino kalno vietas: taip palikti per žiemą negalima (128)

Lankytojams užvertas Gedimino kalnas virto viena didele statybų aikštele. Ant jo zuja darbininkai...

Atsistatydino Luhansko separatistų lyderis Igoris Plotnickis (189)

Prorusiškų Ukrainos separatistų paskelbtos vadinamosios Luhansko liaudies respublikos (LNR)...

Santūrus Sabonis: sunku vertinti žaidimą, kai varžovai neturi keitimų specialiai Krepšinis.lt iš Prištinos

Nors Kosovo krepšininkai antroje rungtynių dalyje nebesipriešino Lietuvos rinktinei, daryti...

Gydytoja paaiškino, kodėl net ir norėdama negali pacientui skirti tai, ko jis vertas (161)

Gydytojai norėtų nuolatos atsinaujinti savo žinias ir kelti kvalifikaciją, tačiau iš savo...