Iš Seimo pasitraukusios Gretos Kildišienės skandalas atsiliepė tiek Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS), tiek jos vedlio R. Karbauskio reitingams. Pastarieji nukrito šešiais procentiniais punktais. Paskutinės „Vilmorus“ apklausos duomenys rodo, kad LVŽS vadovą R. Karbauskį palankiai vertina 46,3 proc. respondentų, o prieš mėnesį tokių buvo 51,7 proc.

Tuo metu premjerui S. Skverneliui LVŽS narės skandalas – lyg vanduo nuo žąsies. S. Skvernelį teigiamai vertina 68,3 proc. respondentų – lygiai tiek, kiek ir gruodį.

Maža to, kai R. Karbauskis pareiškė, kad dėl G. Kildišienės kilęs ažiotažas buvo „pirmas rimtesnis bandymas griauti valdžią, kurią išrinko žmonės“, S. Skvernelis į tai sureagavo pasakydamas: „Į tokius kraštutinumus pulti nereikėtų.“

Tai – ne vienintelė prieštara tarp dviejų bendražygių. Kaip klostytis jų santykiai ir kurio iš jų politinės perspektyvos – šviesesnės?

S. Skvernelis – premjeras daugumos, kuri – R. Karbauskio rankose

Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė pastebi, kad S. Skvernelio reitingai visuomet buvo gerokai aukštesni nei R. Karbauskio ir jis buvo vienas iš pergalės kalvių.

„Dvigalvis R. Karbauskio ir S. Skvernelio slibinas visuomet veikė. Tačiau S. Skvernelio populiarumas turėjo didesnį potencialią. Iš kitos pusės, premjerai visuomet rizikuoja išbarstyti pasitikėjimo kreditą. Viskas priklausys nuo to, kaip atrodys vyriausybė bent jau po pusmečio. Tuomet turės ryškėti darbų kontūrai. S. Skvernelio reitingai nėra „tefloniniai“. Algirdo Butkevičiaus reitingai irgi ilgai laikėsi, tačiau rinkimai parodė, kad jie nėra tokie nepajudinami“, – primena R. Urbonaitė.

Saulius Skvernelis

O R. Karbauskio situacija, pasak politologės, yra visai kitokia, nes kol kas Seimo įvaizdis nėra gerinamas ir tai gali atsiliepti jo reitingams.

„Situacija su G. Kildišiene – dėmė visai kadencijai. Iš karto kilo problemų, ir jos su kiekvienu R. Karbauskio interviu anaiptol nedingsta. Man kol kas sunku paaiškinti, kas yra, bet kiekvienas interviu toli gražu ne gerina R. Karbauskio įvaizdį, bet jį blogina. Atrodo, kad R. Karbauskis apskritai nesiruošia prieš kalbėdamas su žiniasklaida ir tai gali atsiliepti jo reitingams. Seime – lengvas chaosas ir rinkėjai, matyt, daugiau vilčių deda į vyriausybę“, – LRT.lt sakė R. Urbonaitė.

Politikos apžvalgininkė I. Makaraitytė primena, kad visuomenės nuomonės tyrimai ne visada atspindi realybę.

„Taip, S. Skvernelis yra premjeras, bet premjeras daugumos, kuri – R. Karbauskio rankose, o ne S. Skvernelio. Kalbama, kad, jei kiltų konfliktas ar ši politinė jėga skiltų į dvi dalis, neva dauguma nueitų paskui S. Skvernelį. Aš tuo labai abejoju, nes visi ištekliai ir pergalė bent jau frakcijos viduje labiau siejama su R. Karbauskiu, o ne S. Skverneliu. Taip, S. Skvernelis buvo didelis „valstiečių“ pergalės faktorius, bet R. Karbauskis turėjo visą įdirbį, Naisius. Galų gale, pinigus. To S. Skvernelis tikrai neturėjo“, – portalui LRT.lt komentavo I. Makaraitytė.

Apžvalgininkės teigimu, labiausiai trikdantis veiksnys – tai, kad S. Skvernelis nori atimti įtaką iš R. Karbauskio, o pastarasis stipriai paslydo su G. Kildišienės istorija. Pasak I. Makaraitytės, S. Skvernelis perėmė iniciatyvą ir R. Karbauskis to esą greičiausiai niekada neatleis.

Ramūnas Karbauskis

„R. Karbauskis labai stiprus. S. Skvernelis kažkaip mano, kad R. Karbauskis gal jau ir „nurašytas“, tačiau S. Skvernelis apsiskaičiuoja. [...] R. Karbauskis neprarado įtakos partijoje, tiesiog morališkai sumenko. Pasirodė, kad jis labai pažeidžiamas. Jis buvo apgaubtas Naisių legendų, bet, iškilus asmeninių santykių istorijai, pasirodė esąs silpnas. S. Skvernelis kol kas neparodė savo silpnųjų vietų, bet jo silpnoji vieta ta, kad jis neapskaičiavo ir „įkando“ R. Karbauskiui. Manau, tai jį gali sužlugdyti“, – svarsto I. Makaraitytė.

G. Dabašinskas: beveik niekas iš „valstiečių“ nepadėjo R. Karbauskiui

Apžvalgininkas Ginas Dabašinskas sako, kad LVŽS nėra iki galo susiformavusi. Tai, pasak pašnekovo, neigiamai atsiliepia ir skandalų metu.

„Šiuo atveju, esant nestabiliai situacijai, asmeninės politikų savybės, ambicijos, interesai ir kiti emociniai dalykai vaidina kur kas didesnį vaidmenį nei tuomet, kai struktūra jau susidėliojusi. Žinoma, tuomet taip pat šį tą reiškia asmenybės, bet struktūra amortizuoja įvairius judesius. Istorijoje, kurią mes stebėjome, lyderis nuolat kalbėjo už save, kitus ir aiškino situaciją. Bet beveik niekas iš įtakingų partijos žmonių nepadėjo R. Karbauskiui spręsti problemų, – aiškino G. Dabašinskas, pridurdamas, kad svarbų vaidmenį dar atliko Rima Baškienė. – Ji yra iš senosios partijos struktūros, o visi kiti nei kišosi, nei ką.“

Pasak apžvalgininko, S. Skvernelis užėmė pakankamai santūrią poziciją ir visi tai pastebėjo. „Jam jokių priekaištų nebuvo išsakyta. Negali reikalauti, kad jis užimtų kažkokią gynybinę poziciją, bet jo atsiribojimas buvo matomas. Klausimas, ar tai buvo strateginis atsiribojimas“, – svarsto pašnekovas.

Kaip teigia G. Dabašinskas, S. Skvernelis yra puikus taktikas ir administratorius. „Tai žmogus, kuris į politiką atėjo ne todėl, kad tam ilgai ruošėsi, – tiesiog susiklostė palanki situacija. Toks taktinio mąstymo žmogus R. Karbauskiui pasirodė labai parankus, nes papildo jo savybes, leidžia padėti išspręsti konkrečius uždavinius. R. Karbauskis keičia nuomonę, stengiasi laviruoti, galbūt mato tikslą, bet jam reikia pagalbos sprendžiant konkretų uždavinį.

R. Karbauskis stengiasi tarp įvairių įtakos šaltinių užimti puikią poziciją, bet matyti, kad jam nesiseka. S. Skvernelis jam tai tarsi garantavo, bet ne kaip partinis žmogus, o kaip žmogus, sprendžiantis savo taktinius uždavinius“, – LRT.lt kalbėjo G. Dabašinskas.

Žiniasklaidoje ir viešojoje erdvėje, anot G. Dabašinsko, matyti, kad tai du labai skirtingi žmonės su skirtinga patirtimi. Jie esą susipažinę neseniai, jų politiniai tikslai ir ambicijos dar nėra sustyguoti.

„Šioje erdvėje jiems reikia gyventi ir dirbti. Dabar kur kas palankesnė S. Skvernelio situacija. Jam reikia dirbti konkrečius darbus ir nesivelti į politinę viešųjų ryšių istoriją. Tačiau ilgesnėje perspektyvoje jo situacija taps sudėtingesnė.

Po pusmečio kils klausimas, ką nuveikė ši vyriausybė. Kol kas jam pavyksta laviruoti neužkliūvant, bet tai tik laiko klausimas. S. Skvernelis stipriai priklausomas nuo šiandienos situacijos. Jei jo, kaip premjero, vaidmuo nebus sėkmingas, tai ir jo, kaip politiko, ateitis bus neaiški. S. Skvernelio fiasko vyriausybės vadovo poste būtų jo, kaip politiko, fiasko, todėl jis rizikuoja kur kas labiau nei „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis“, – LRT.lt sakė G. Dabašinskas.