„Nieko aš nežinau, miegojau. Pabudau pusę 3 nakties, buvo toks triukšmas, pakėliau rankas ir pajutau, kad tapetai nukrito ir kabo – kas čia vyksta, namuose dūmai ir dulkių debesys. Net negalėjau suprasti, kas atsitiko. O tada sūnus paklausė, ar aš dar gyva. Lyg ir gyva. Klausiau jo, kas atsitiko. Jis klausė, ar nematau, kad antskrydis buvo“, – pasakojo netoli Sjeverodonecko esančio Družkivkos gyventoja Elena.

Būtent čia gyvena dauguma Ukrainos rusakalbių, kuriuos išvaduoti Vladimiras Putinas pasiuntė savo kariuomenę.

„Viena kaimynė žuvo, numirė. Kitą į ligoninę išvežė. O kiti, atrodo, sveiki ir gyvi“, – pasakojo moteris.

Sunku pasakyti, ką ji rytų Ukrainos gyventojai galvoja apie išvaduotojus, bet dabar jie tikrai bus tik dar neturtingesni.

„Baisu, kaip gyventi? Ten, namuose viskas yra sudaužyta“, – kalbėjo kita vietos gyventoja Svitlana.

Kita vertus, nemaža dalis šių žmonių taip ir nesutiko evakuotis, nors aiškiai matė, kaip artėja frontas.

„Mes miegojome, iš viso buvo trys sprogimai. Prie mūsų – vienas, kiti toliau. O mes miegojome. Tikras siaubo filmas, kai viskas griūva, krenta ant galvos. Ir tos stiklo šukės lovoje – nelabai malonu“, – apie antskrydį pasakojo Svitlana.

Tuo metu Kyjive, kur savaitgalį keturios seno modelio sovietinės sparnuotosios raketos pataikė į vagonų gamybos įmonę, Ukrainos valdžios atstovai pakvietė reporterius, kad jie patys pamatytų, jog šioje gamykloje nėra jokios ginkluotės.

Rusija nusprendė panaudoti sparnuotąsias raketas, beje – labai brangias, tam, kad atakuotų taikų objektą, gaminantį prekinius vagonus ir vagonus, skirtus grūdams. Kad jie patektų į Europos rinką“, – teritorijoje pasakojo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Serhiyj Leščenko.

V. Putino generolai paskelbė, kad čia buvo sunaikinti ir Rytų Europos šalių Ukrainai perduoti sovietinės gamybos tankai.

„Objektas yra visiškai taikus, visi gali ateiti ir patys pamatyti. Aišku, pagal kokią nors sąmokslo teoriją, kurią jie gali rytoj naudoti – sakys, kad ukrainiečiai iš šio objekto tankus išvežė. Bet aiškiai matosi, kad to padaryti neįmanoma. Tankų nebuvo, patys galite tai pamatyti“, – į pakviestus reporterius kreipėsi prezidento patarėjas.

Jis dar pridūrė, jos svarstė šių sprogimų net nekomentuoti, tačiau išgirdę Rusijos skleidžiamą melą – nusprendė atverti duris į objektą.

Savo ruožtu V. Putinas vis dėl to sureagavo į sėkmingas ukrainiečių pastangas įsigyti modernių amerikietiškų salvinių raketų sistemų, kurios gali šaudyto gerokai toliau nei patrankos.

„Tai, ką mes dabar girdime ir matome, tai yra raketos, skrendančios 45–70 kilometrų, priklausomai nuo raketos tipo. Nieko naujo“, – kalbėjo Kremliaus lyderis.

Jis dar pareiškė, kad jo kariuomenė sunaikins ir modernius vakarų šalių bepiločius aparatus.

„Mūsų priešlėktuvinės sistemos triuškina juos kaip riešutus. Sunaikinta dešimtys“, – tikino jis.

Kita vertus, V. Putinas pagrasino dar išplėsti tolimojo nuotolio raketų terorizmą, jei ukrainiečiai sėkmingai panaudos modernias vakarietiškas raketas. Ir karas pasisuks Kremliaus režimo lyderiui nenaudinga linkme.

„Jei jos bus tiekiamos, mes darysime atitinkamas išvadas. Ir naudosime savo naikinimo priemones, kurių turime ganėtinai, kad atakuotume tuos objektus, į kuriuos kol kas nesitaikome“, – aiškino V. Putinas.

Kol abipusis raketų karas dar neprasidėjo, V. Putinui ir jo kariuomenei ir toliau negaila tūkstančių senų sovietinių tankų, kurie kasdien dega Ukrainos žemėje su visomis jų įgulomis.

Visą LNK reportažą žiūrėkite čia: