Lietuvai pasirašius stojimo į Europos Sąjungos (ES) sutartį, atsirado papildoma proga pažvelgti į Lietuvos ir Rusijos santykių ateitį, laiške Lietuvos prezidentui Rolandui Paksui rašo Rusijos vadovas Vladimiras Putinas. Šį laišką prezidentui įteikė pirmadienį Vilniuje viešėjęs Rusijos Valstybės Dūmos Tarptautinių santykių komiteto pirmininkas Dmitrijus Rogozinas.
© EPA-ELTA
"Dabar mums kartu reikia pagalvoti, kaip efektyviausiai išnaudoti naują Lietuvos statusą Rusijos ir Lietuvos bendradarbiavimo ir geros kaimynystės stiprinimui", - sakoma V.Putino laiške.

Stojimo į ES sutartį Lietuva pasirašė balandžio 16 dieną Atėnuose, tačiau visateise ES nare Lietuva tikisi tapti kitų metų gegužę, jei narystei ES referendume pritars Lietuvos gyventojai, o Stojimo sutartis ratifikuos ES valstybių parlamentai ir Lietuvos Seimas.

Rusijos vadovo teigimu, nuo to, ar Lietuva ir Rusija sugebės išsaugoti tradicinį tranzitinį susisiekimą tarp Kaliningrado srities ir likusios Rusijos teritorijos, priklauso, kaip Rusijos ir pasaulio visuomenė suvoks "mūsų bendradarbiavimo praktinius rezultatus, sugebėjimą ieškoti ir rasti sprendimus netgi ypač sudėtingais ir jautriais klausimais".

"Bendrai paėmus, mes patenkinti naujais Šengeno teisės reglamentais, kuriuos gali taikyti visos valstybės - ES narės", - sakoma Rusijos vadovo laiške.

Pasak prezidento V.Putino, kaip ir numatyta bendrame Briuselio viršūnių susitikimo pareiškime, Rusija baigia ruoštis Rusijos ir Lietuvos susitarimo dėl readmisijos pasirašymui.

Rusijos prezidentas tikisi, kad "bus sukurtas konstruktyvus fonas sėkmingai ratifikuoti mūsų Federaliniame Susirinkime Rusijos Federacijos ir Lietuvos Respublikos sutartis dėl Rusijos ir Lietuvos valstybinės sienos bei išskirtinės ekonominės zonos ir Baltijos jūros kontinentinio šelfo atskyrimo, taip pat ir susitarimą dėl readmisijos".

V.Putino teigimu, Rusijos ekspertai pasirengę svarstyti greitojo bevizio tranzitinio traukinio sukūrimo projektą.

"Reikės sukurti palankų krovinių tranzito režimą, taip pat, atsižvelgiant į mūsų abipusį suinteresuotumą, apkrauti Kaliningrado ir Klaipėdos uostus, per trumpą laiką patobulinti svarbius dvišalius susitarimus energetikos srityje", - sakoma laiške.

Be to, anot V.Putino, Rusija pasisako "už Lietuvos investicijų į Kaliningrado srities ekonomiką skatinimą, tolesnę pasienio prekybos plėtrą".

Ratifikuoti Lietuvos ir Rusijos sienos sutartį ir pasirašyti susitarimą dėl readmisijos Rusija įsipareigojo pernai derėdamasi su ES dėl Rusijos piliečių tranzito į Kaliningrado sritį ir iš jos per Lietuvos teritoriją.

1997 metais pasirašytą sutartį Lietuva ratifikavo dar 1999 metais, tačiau Rusija šį sprendimą vis atidėliodavo dėl įvairių politinių priežasčių.

D.Rogozinas pirmadienį informavo R.Paksą apie Lietuvos ir Rusijos sienos sutarties ratifikaciją Rusijos Dūmoje, kuri numatyta gegužės 21 dieną.

Pernai lapkritį ES ir Rusijos vadovai sutarė, kad nuo liepos 1 dienos tranzitu per Lietuvą į ir iš Kaliningrado srities vyksiantys Rusijos piliečiai privalės turėti vadinamuosius supaprastintus kelionių dokumentus ar supaprastintus kelionių geležinkeliu dokumentus.

Balandį ES Bendrųjų reikalų taryba galutinai patvirtino Rusijos piliečių tranzito į Kaliningrado sritį ir iš jos reglamentą. Šis dokumentas, kuris yra ES ir Šengeno teisyno dalis, suteikia Lietuvai galimybę kontroliuoti keliautojų srautus ir neįsileisti nepageidaujamų asmenų.

Nuo vasario 1 dienos Lietuva sugriežtino pasų režimo reikalavimus tranzitu vykstantiems piliečiams. Tokia tvarka įvesta siekiant, kad Rusijos piliečių tranzitas per Lietuvos teritoriją nesukliudytų šaliai prisijungti prie Šengeno erdvės.

Šengeno sutartis reglamentuoja laisvą judėjimą per sienas tarp jos dalyvių. Lietuva kitąmet tikisi tapti visaverte ES nare, o apie 2006-2007-sius - prisijungti prie Šengeno sutarties.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kova dėl LRT vadovo kėdės: Jakilaitis žada revoliucingas permainas (51)

Kovą paaiškės naujasis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) generalinis direktorius....

Tyrimas nustatė, kur Lietuvoje – pigiausias prekių krepšelis (23)

Vartojimo prekių krepšelį pigiausiai Lietuvoje gali įsigyti prekybos tinklų „Lidl“ ir „...

„Vyšnios“ Aistės Karanauskytės šeimoje – skaudi netektis: liga ją visiškai suvalgė, bet tyrimai rodė, kad mama sveika (44)

Merginų grupės „Vyšnios“ narė Aistė Karanauskytė pirmą šių metų savaitę Anapilin...

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių papildyta  (867)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...

Medikų pasakojimai glumina: dar nėra nė 18-kos, o geria iki komos ir psichozės (24)

Kol visas dėmesys nukrypęs į 18-mečius ir 19-mečius, kuriems nuo sausio 1 d. uždrausta pirkti,...

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (565)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (49)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Per Rusijos televiziją „netyčia“ parodytos naujo ginklo schemos atkreipė Pentagono dėmesį (123)

Rusijos torpedos kelia grėsmę pakrantėje esantiems NATO valstybių miestams ir rajonams, rašo...

Mažesnių nei numatyta butų Vilniuje pardavimu kaltinami statytojai pasiaiškino (3)

Vilniaus valdžiai kreipusis į prokurorus dėl daugiabučio Pašilaičiuose statybų, statytojai...

Trečiadienį spręsis Eriko Bėronto likimas (14)

Apie naujai paskirtą Nacionalinės mokėjimų agentūros (NMA) vadovą Eriką Bėrontą pasisakė...