aA
Per ikiteisminį tyrimą prokurorai negavo duomenų, kad Vilniuje ir šalia jo esančiuose objektuose būtų įrengtos patalpos Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kaliniams laikyti.
© DELFI (R.Daukanto pieš.)

Tai rašoma sausio 14 dienos Generalinės prokuratūros prokuroro Mindaugo Dūdos nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą, kurio kopiją penktadienį gavo BNS. Ši informacija nebuvo pateikta oficialiame Generalinės prokuratūros pranešime spaudai.

"(...) ikiteisminio tyrimo metu vienareikšmiškai vertinamų duomenų apie tai, kad Projekto Nr. 1 vykdymo metu patalpos buvo įrengiamos būtent sulaikytam asmeniui laikyti, negauta", - rašoma nutarime.

Projektu Nr. 1, anot žiniasklaidos pranešimų, buvo vadinamos patalpos Vilniaus centre.

Parlamentinio tyrimo išvadose, patvirtintose prieš metus, buvo rašoma, kad "vykdant projektą Nr. 1, Lietuvoje buvo sudarytos sąlygos laikyti sulaikytąjį asmenį, tačiau (Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos) komiteto turimais duomenimis, patalpos nebuvo tam panaudotos".

Dar daugiau klausimų kilo dėl pastato Antaviliuose, 20 kilometrų nuo Vilniaus, kuris įvardijamas kaip projektas Nr. 2. Anot prokuroro, šio objekto taip pat nėra pagrindo sieti su įtariamųjų laikymu, o tikroji patalpų paskirtis negali būti atskleista dėl valstybės paslapties.

"Dalyje dėl Projekto Nr. 2 ikiteisminio tyrimo metu negauta jokių duomenų apie tai, kad jis būtų susijęs su sulaikytų asmenų laikymu. Priešingai, ikiteisminio tyrimo metu gauti faktiniai duomenys ir visi su tuo susiję apklausti liudytojai pagrindžia kitą pastato paskirtį ir panaudojimą", - rašoma prokuroro nutarime.

"Tikroji patalpų paskirtis negali būti atskleista, nes sudaro valstybės paslaptį", - teigia prokuroras M.Dūda.

Generalinės prokuratūros nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą sakoma, kad Lietuvos valstybės saugumo departamentas (VSD) ir JAV Centrinės žvalgybos valdyba (CŽV), vykdydami vadinamuosius projektus Nr.1 ir Nr.2, nusikalstamos veikos nepadarė.

JAV žiniasklaidoje 2009 metais pasirodžius informacijai apie galimą CŽV kalėjimo egzistavimą, Lietuvoje atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu nustatyta, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002-2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę.

Tyrimą atlikęs prokuroras taip pat konstatavo, kad nėra duomenų, jog orlaiviais į Lietuvą būtų neteisėtai gabenami asmenys.

"Ikiteisminio tyrimo metu negauta jokių duomenų apie tai, kad minėtais orlaiviais būtų neteisėtai atgabenti ar išgabenti kokie nors asmenys", - rašoma prokuroro nutarime.

Anot jo, dėl specialaus lėktuvų sutikimo, kai nebuvo patikrinimų, tokia "išimtinai teorinė galimybė išlieka", tačiau konstatuoti neteisėtą asmenų gabenimo nėra jokio pagrindo.

Vertindamas buvusių VSD vadovų veiksmus, M.Dūda teigia, kad "teisės aktai tiesiogiai nereikalauja VSD tarptautinio bendradarbiavimo kryptis (užduotis) "pasitvirtinti" kokiu nors politiniu lygmeniu", todėl piktnaudžiavimo požymių neįžvelgta.

Kai kurios tarptautinės nevyriausybinės organizacijos Lietuvos prokurorų atliktą ikiteisminį tyrimą pavadino paviršutinišku ir paragino jį atnaujinti.

Kitą savaitę Lietuvos situacija, tiriant jos dalyvavimo CŽV Ypatingų sulaikymų ir pervežimų programoje laipsnį, bus aptariama tarptautiniame renginyje Londone.

JAV televizija "ABC News" 2009-aisiais paskelbė, kad slaptas kalėjimas Antaviliuose pradėjo veikti 2004 metų rugsėjo mėnesį ir veikė iki 2005 metų lapkričio. Jame, anot televizijos, buvo kalinami ir galimai kankinti aštuoni terorizmu įtariami asmenys. Šių pranešimų niekas nepatvirtino.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (1380)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (36)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Orai: laikysis lengvas šaltukas

Lapkritis persirita į paskutinį dešimtadienį ir, panašu, artėja prie jam būdingų orų.

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (473)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Markauskas pardavė jį iš posto išvertusį ūkį: politika privertė daryti greitus sprendimus (24)

Per patį skandalo dėl neteisėtai ariamos žemės įkarštį tuometinis žemės ūkio ministras...

Tenerifėje atostogavęs lietuvis apie salai smogusią stichiją: sakė, kad tai – anomalija (27)

„Tai ne eilinis įvykis, nes anomalija ne bet ką vadina“, – taip savaitgalį šėlusią...

DELFI autoriai pagerbti Titanų statulėlėmis (20)

Antradienio vakarą į iškilmingą vakarą MO muziejuje rinkosi DELFI autoriai ir bičiuliai. Čia...

Antrame kėlinyje įvarčiais prapliupę serbai sutriuškino Lietuvos rinktinę (202)

Lietuvos futbolo rinktinė sužaidė geriausią pirmą kėlinį UEFA Tautų lygoje, tačiau antrajame...

Neuromokslininkas Bredesenas: norite nesusirgti Alzheimeriu – venkite pagrindinių ligos sukėlėjų (27)

„Holistic Primary Care“ redaktorius Erikas Goldmanas kalbasi su dr. Dale’u Bredesenu –...

„Žalgirį“ CSKA pasitiko netikėtai vėsiai, bet su komplimentais specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (3)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai antradienio vakarą surengė pirmąją treniruotę Maskvoje prieš...