aA
Didelės visuomenės kritikos po nutraukto ikiteisminio tyrimo dėl valstybei galimai padaryto milijono eurų žalos Pravieniškių pataisos namuose sulaukę prokurorai nutarė sureaguoti – Generalinė prokuratūra ketvirtadienį pranešė, kad dar kartą peržiūrės Kauno prokurorų priimtus sprendimus ir nuspręs, ar šie yra teisingi.
Rasa Kazėnienė
© DELFI / Domantas Pipas

Kaip pranešė prokuratūra, Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo prokuroro priimtas nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą, kurio metu buvo tiriama, ar Pravieniškių pataisos namuose nebuvo piktnaudžiaujama bei galimai daromos kitos nusikalstamos veikos, bus dar kartą įvertintas. Tai padaryti pavesta Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentui.

Pasak prokuratūros, nutraukto nutarimo teisėtumas ir pagrįstumas, vadovaujantis nustatyta tvarka, jau buvo revizuotas aukštesniojo prokuroro, „tačiau suprantant, kad šiuo atveju sprendimas yra itin reikšmingas visuomenei ir susijęs su jos pasitikėjimu teisingumo sistema, pakartotiniu Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro patikrinimu siekiama išsklaidyti bet kokias visuomenei kylančias abejones.“

Be to, prokuratūra sureagavo į auditą Pravieniškėse atlikusios dabar Kauno tardymo izoliatoriuje direktoriaus pavaduotojos Rasos Kazėnienės DELFI pasakytus žodžius, kad nei Teisingumo ministerija, nei Pravieniškių pataisos namai negalėjo skųsti prokuroro sprendimo nutraukti tyrimo, nes prokurorai jų nelaikė proceso šalimis.

„Prokuratūra taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad Teisingumo ministerija bei Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija, kurios apie prokuroro nutarimą buvo informuotos įstatymų nustatyta tvarka, nebuvo ir nėra ribojamos kreiptis į prokuratūrą dėl papildomos informacijos suteikimo ar prašymų, skundų, susijusių su šiuo ikiteisminiu tyrimu, pateikimo, – pažymima prokuratūros pranešime. – Prokuratūra vadovaujasi nuostata, kad aktyvus tarpinstitucinis bendradarbiavimas yra būtinas ir sveikintinas tiek tiriant konkrečius atvejus, tiek ir jų kontekste ieškant sisteminių sprendimų.“

Prokuratūros teigimu, daugiau nei pusantrų metų trukusio ikiteisminio tyrimo, kurį atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos Kauno valdybos pareigūnai, metu iš viso buvo ištirta keliasdešimt įtarimų sukėlusių viešųjų pirkimų bei įvairių paslaugų teikimo, pirkimo, nuomos sutarčių sudarymo bei vykdymo atvejų.

Prokurorai sureagavo: tikrins, ar pagrįstai nutraukta byla dėl milijono eurų žalos Pravieniškėse
© DELFI / Domantas Pipas

Nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą priėmęs prokuroras pabrėžia, kad Teisingumo ministerijos auditorių nustatyti teisės aktų pažeidimai buvo padaryti, tačiau konstatuotais atvejais nėra jokio teisinio pagrindo juos padariusiems asmenims taikyti griežčiausią – baudžiamąją, atsakomybę.

Šio ikiteisminio tyrimo medžiagą sudaro 37 tomai, tyrimo metu atliktos kelios dešimtys apklausų. Prokuroro nurodymu Viešųjų pirkimų tarnyba atliko detalų nurodytų viešųjų pirkimų tyrimą, o Specialiųjų tyrimų tarnyba – ikiteisminiame tyrime minimų juridinių asmenų bei fizinių asmenų galimų tarpusavio ryšių analizę.

Nutarimą, kuriame atsižvelgiant į surinktų duomenų visumą, nepriklausomų specialistų išvadas bei aktualią teismų praktiką detaliai pagrindžiama prokuroro pozicija dėl kiekvieno ištirto epizodo, sudaro 129 puslapiai.

DELFI trečiadienį pranešė, kad prokurorai nutraukė ikiteisminį tyrimą, o teismas konstatavo, kad buvęs Pravieniškių pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Raimundas Grabliauskas, atsakingas už Turto valdymo ir Veiklos organizavimo skyrių, nepagrįstai buvo atleistas iš pareigų. Įsiteisėjusiu teismo sprendimu valstybės tarnautojas į darbą nebuvo grąžintas tik dėl to, kad nuo liepos 1 d. panaikintas jo etatas – iš biudžeto jam nurodyta sumokėti daugiau kaip 32 tūkst. Eur.

Teisingumo ministerijoje atlikto Pravieniškių pataisos namų 2015-2017 m. audito išvadose konstatuota, kad padaryti pažeidimai valstybei padarė apie 958 tūkst. eurų žalą. Didžioji dalis pažeidimų yra susiję su praktiškai nevykstančia vidaus kontrole, prastu materialinių išteklių valdymu ar aplaidžia buhalterija.

Audito išvadose pažymima, kad pataisos namuose viešieji pirkimai vyko bet kaip, o čia dirbančių vadovų giminaičių darbovietėms buvo sudarytos išskirtinės sąlygos lobti valstybės sąskaita.

Auditorės taip pat buvo nustačiusios, kad pataisos namai, pavyzdžiui, mokėjo už nepagrįstai didelių atliekų kiekių išvežimą, ilgą laiką tai darė už maitinimo paslaugas teikiančią bendrovę, be to, įkalinimo įstaigai teko nemažai kritikos dėl esą nepagrįstai sumažintos parduotuvės, kurioje apsiperka nuteistieji, patalpų nuomos kainos ir kt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(58 žmonės įvertino)
4.6379

Top naujienos

Lietuvos vežėjai prognozuoja – laukia didelė krizė (254)

Jau kitais metais vežėjai baiminasi susidursiantys su didžiule krize. Nuo 2020-ųjų vidurio bus...

Politologas: nors konservatoriai dabar populiariausi, jų laukia sunkiausi rinkimai (108)

Antradienį neeilinės Seimo sesijos metu tvirtinama Vyriausybė sukėlė abejonių konstitucinės...

Ulanovas: mūsų tradicijos gilios – būtų fiasko neįveikti grupių etapo (12)

Edgaras Ulanovas – vienas iš penkių Kauno „Žalgirio“ atstovų likusiame Lietuvos krepšinio...

Skandalingai vizitą Ukrainoje pradėjusi Sara Netanyahu: kas ji?

Dviejų dienų vizitas Ukrainoje Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu prasidėjo ne itin maloniai,...

Vokietija krizės atveju sau galėtų skirti 55 mlrd. dolerių (4)

Šalies finansų ministras Olafas Scholzas užsiminė, kad, kilus ekonominei krizei, Vokietija...

Septynių vaikų motina: vaikas buvo atimtas neteisėtai (155)

Kauno apylinkės teisme baigiama nagrinėti Evelinos Geležiūnienės smurto prieš mažametį byla....

Leškų skandale tašką dedanti trenerė Rapšiui planuoja kitokį sezoną (32)

Danas Rapšys namų nematė du mėnesius, per kuriuos patyrė tiek nuotykių, kad užtektų ir...

Procedūros kūdikiui, kurioms moterys pasirašo atvykusios gimdyti: ką apie jas būtina žinoti? (14)

Atvažiavus gimdyti kiekviena moteris gauna krūvas (bent jau tą akimirką atrodo, kad krūva)...

Kanados rinktinei – antra bloga žinia per dieną: nusisuko buvęs JV ir Sabonio bendraklubis

Iki pasaulio krepšinio čempionato pradžios likus tik kiek daugiau nei savaitei Kanados rinktinė...

Rašytojas vyrams nepaprastai įtikinamai ir originaliai paaiškino, ką jaučia moterys, patiriančios seksualinį priekabiavimą (22)

Populiarus Twiteryje autorius, rašytojas A. R. Moxon kreipėsi į vyriškąją savo skaitytojų...