Tarp Lietuvos generalinės prokuratūros ir Valstybės saugumo departamento (VSD) prasidėjo "karas". Ikiteisminį tyrimą dėl galimų grasinimų Prezidentui Rolandui Paksui pradėjusi prokuratūra yra nepatenkinta iš VSD gaunama medžiaga.
Vakar iš Seimo grįžęs generalinis prokuroras Antanas Klimavičius ir jo pavaduotojas Gintaras Jasaitis išsikvietė dėl "Avia Baltikos" vadovo Jurijaus Borisovo veiksmų ikiteisminį tyrimą vykdantį Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų departamento prokurorą Mindaugą Dūdą. "Norėjome išsiaiškinti, kokią šiandien iš VSD gavome informaciją, visą ar vėl tik dozuotą", - LŽ sakė Jasaitis.

Generalinio prokuroro pavaduotojas piktinasi, jog VSD nevykdo Klimavičiaus prašymų ir nepateikia visos reikiamos medžiagos, todėl prokuratūra negali nuspręsti, ar pradėti ikiteisminius tyrimus dėl kitų faktų. "Šiandien gavome tik keletą garso įrašų, VSD nesugeba įvykdyti mūsų reikalavimų", kalbėjo Jasaitis.

Jis teigė, kad naujų dokumentų, pavyzdžiui, plano "Strekoza" ("Laumžirgis") paviešinimas, ikiteisminiam tyrimui dėl Borisovo įtakos neturės. Jasaitis patvirtino, kad antradienį Borisovas buvo apklaustas jau trečią kartą. Pakartotinai apklausti planuojama ir kitus liudytojus.

"Norėdami apsaugoti apklausiamus asmenis nuo žiniasklaidos dėmesio, tai darome kitur, pagal Baudžiamojo proceso kodeksą įtariamuosius ir liudytojus galime apklausti jų namuose, darbe, kalėjime, ligoninėje ar Valstybės saugumo departamente", - sakė Jasaitis.

Slaptų įrašų saugumiečiai prokurorams nepatiki

Operatyvinės veiklos įstatymas draudžia vykdyti operatyvinę veiklą prieš Prezidentą. Tačiau Valstybės saugumo departamento pareigūnai politinį skandalą tiriančiai parlamentinei komisijai šią savaitę perdavė telefoninių pokalbių įrašus, kuriuose statybų bendrovės "Restako" vadovas liberaldemokratas Algirdas Drakšas kalbasi su Prezidentu Rolandu Paksu.

Tai sužinoję Generalinės prokuratūros vadovai, remdamiesi tuo pačiu Operatyvinės veiklos įstatymu, teigė, kad toks įrašas per 3 mėnesius turi būti sunaikintas.

"Tačiau yra ir išimtis", - vakar LŽ teigė generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis. Anot jo, pokalbio įrašo naikinti nereikėtų, jei verslininkas su Prezidentu būtų kalbėjęs apie nusikalstamą veiką. Tokie įrašai vėliau galėtų būti panaudoti kaip įrodymai teisme.

"Negaliu atsakyti, ar VSD padarytame įraše kalbama apie nusikalstamą veiką, nes jo prokuratūra neturi. Nors, remiantis įstatymais, pas mus įrašas turėjo atsidurti. Kodėl taip neatsitiko, reikėtų klausti saugumo vadovų", - LŽ sakė Jasaitis.

Pagal Operatyvinės veiklos įstatymą VSD pareigūnai, įžvelgę būtinybę pasiklausyti telefoninių Drakšo pokalbių, turėjo kreiptis į Generalinę prokuratūrą. Teikimą teismui dėl sankcijos pasiklausyti galėjo teikti generalinis prokuroras arba jo pavaduotojas.

Anot Jasaičio, Generalinė prokuratūra patikrino teikimo pagrįstumą ir kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą. Pagal įstatymą sankcionuoti pokalbių klausymąsi gali minėto teismo pirmininkas arba to paties teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas.

"Visi parašai ant teikimo ir sankcijos yra valstybės paslaptis, todėl negaliu įvardyti, kas - aš ar generalinis prokuroras Antanas Klimavičius - pasirašėme teikimą", - tvirtino Jasaitis. Prokuroras neįvardijo ir tų, kas kontroliavo operatyvininkus.

Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Vladas Nikitinas LŽ sakė, kad teikimą dėl sankcijos teismui rašantis prokuroras turi kontroliuoti operatyvininkus. "Teisėjo funkcijos šioje vietoje yra pakankamai siauros. Išnagrinėjęs prokuroro teikimą ir įvertinęs būtinumą, jis gali jį patenkinti arba ne", - sakė Nikitinas.

Ankstesnės redakcijos Operatyvinės veiklos įstatymas, galiojęs iki šių metų birželio, draudė operatyvininkams slapta klausyti ne tik Prezidento, bet ir Seimo bei Vyriausybės narių telefoninių pokalbių.

Plačiau apie tai skaitykite "Lietuvos žiniose"

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis iš Jakilaičio gavo ir kitokių klausimų

Po antradienį vykusios spaudos konferencijos, kurioje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Aplinkiniuose laukuose surinko visas atliekas ir pasistatė štai tokį namą (158)

Krunai – kaimas Širvintų rajone, kuris jau 2001-aisiais laikytas išnykusiu. Šiandien čia...

Susirinkusi LRT taryba reaguoja į Karbauskio veiksmus (22)

LRT tarybos pirmininkas Žygintas Pečiulis sako, kad būdamas universiteto profesoriumi uždirba...

Kaimynas: 13 vaikų kalinusios poros namuose – šlykštūs vaizdai (5)

Savo 13 vaikų kalinę ir kankinę sutuoktiniai ankstesnius savo namus buvo pavertę tikra landyne,...

Netikėtas posūkis: LaVaras Ballas padės Šeškui treniruoti „Vytautą“ (6)

Ballų viešnagės Lietuvoje istorijoje – netikėtas posūkis: antradienio popietę pranešta, kad...

Tobula vieta Saboniui – „Pacers“ aprangą apsivilkęs talentas nenustoja stebinti (10)

Bebaimiu vadinamas 21-erių metų Domantas Sabonis ne tik įsitvirtino Indianos „Pacers“...

Gydytojas pataria: ką pakeisti, kad aplinkiniai spėliotų jūsų tikrąjį amžių (1)

„Jums skauda kelius, rankas išvagojo gilios raukšlės , o nuotaika blogesnė už lietuvišką...

Arūnas Milašius. Kai pradėjome plėšyti reklaminius žurnalų puslapius, mums ėmė sektis. Nesustokime. (50)

Nors bėdų, skaudulių ir saviplakos, baimės „o ką pasakys tas kaimynas, kurio dar nepažįstu“...

Vilniaus centre sprogo vamzdis – gatvę tvindo vanduo vairuotojams pataria vengti Upės g. (84)

Antradienį perpiet sostinės Upės gatvė patvino dėl sprogusio vandentiekio vamzdžio –...

Matijošaitis apie prezidento rinkimus: padėsiu Skverneliui (141)

Apie jokius kitus žygdarbius negalvosiu, kol nebaigsiu mero kadencijos, LRT RADIJUI sako Kauno meras...