aA
Dėl riaušėmis virtusio mitingo prie Seimo administracinėn atsakomybėn patrauktiems profsąjungų lyderiams teismas nutraukė administracinę bylą dėl sausį prie Seimo vykusių riaušių. Teismas nutarė, kad jiems pateikti kaltinimai yra nekonkretūs, o mitingo organizatoriai nepažeidė jokių įstatymų bei tinkamai naudojosi Konstitucijoje numatytomis teisėmis.
Profsąjungų lyderiai išteisinti dėl riaušių prie Seimo
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Antradienį paskelbtą Vilniaus miesto antrojo apylinkės teismo teisėjo Gedimino Viederio nutarimą policija per 10 dienų dar galės apskųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Lietuvos darbo federacijos pirmininko Vydui Puskepaliui ir Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkei Aldonai Jašinskienei ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkui Artūrui Černiauskui policija buvo surašiusi pažeidimų protokolus dėl sausio 16-ąją prie Seimo vykusiame mitinge pažeisto Susirinkimų įstatymo. Policija yra įsitikinusi, kad mitingo organizatoriai nesiėmė pakankamai priemonių, kad kilus neramumams prie parlamento pasikeistų mitingo pobūdis bei kad būtų laikomasi 75 metrų atstumo nuo Seimo.


„Organizatoriai nesiėmė priemonių nutraukti kitą prasidėjusį mitingą ir dėl to nesikreipė į policiją“, - teigiama policijos pareigūnų profsąjungų lyderiams surašytuose administracinių teisės pažeidimų protokoluose.


Administracinę bylą išnagrinėjęs Vilniaus miesto antrasis apylinkės teismas konstatavo, kad profsąjungų lyderiai negalėjo būti kaltinami dėl neveikimo. Pasak teismo, Susirinkimų įstatymas, kurio pažeidimu buvo kaltinami profsąjungiečiai, nenumato, kad prasidėjus kitam nesankcionuotam mitingui leidimą gavę organizatoriai privalo nutraukti savo renginį. „Netgi ir tuo atveju, jeigu jam trukdo kitas mitingas“, - pabrėžė teisėjas G. Viederis.


Teismo nutarime taip pat pažymima, kad mitingo organizatoriai turi tik teisę, o ne pareigą reaguoti į jų organizuojamame renginyje vykstančius pažeidimus. Tačiau, pasak teismo, administracinėn atsakomybėn patraukti profsąjungų lyderiai renginio metu elgėsi rūpestingai ir netgi kreipėsi pagalbos į policiją, norėdami iš eisenos į Vinco Kudirkos aikštę pašalinti neblaivius asmenis.

„Administracinėn atsakomybėn patraukti asmenys tinkamai ir rūpestingai naudojosi Konstitucijoje ir Susirinkimų įstatyme numatytomis teisėmis“, - nutraukdamas bylą pabrėžė teismas.

Baiminasi, kad taip ir liks neįvardyti riaušių organizatoriai


„Negalima sakyti, kad teismo sprendimas nustebino, nes per pirmą posėdį prašėme, kad mūsų bylą nutrauktų, nes jokių administracinių pažeidimų mes nepadarėme ir jų nepadarė į taikų mitingą susirinkę dalyviai, - po teismo posėdžio tvirtino Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas A. Černiauskas. - Jeigu tam tikros grupės buvo tuo suinteresuotos, tomis grupėmis turėjo užsiimti tą darbą atliekantys žmonės“.


A. Černiauskas džiaugėsi, kad Lietuvoje „egzistuoja demokratija“ – esą jis buvo gavęs žinių, kad policijos pareigūnams buvo nurodyta surašyti administracinės teisės pažeidimo protokolus profsąjungų lyderiams.


Paklaustas, kas vis dėlto turėtų atsakyti dėl riaušių prie Seimo, profsąjungų lyderis pareiškė, kad į šį klausimą turėtų atsakyti ikiteisminį tyrimą atliekanti prokuratūra. Tačiau jis baiminasi, kad tikrieji užsakovai bei jų tikslai taip ir liks neįvardyti.

„Negalime atsakyti, jei kažkas nugriaus Gedimino pilį“

DELFI primena, kad administracinėn atsakomybėn patraukti A. Černiauskas, A. Jašinskienė ir V. Puskepalis teisme neigė savo kaltę ir dėl kilusių neramumų prie parlamento kaltino tik policijos pareigūnus.


„Visi incidentai prie Seimo prasidėjo, kai mes jau buvome išėję prie Vyriausybės, - teisme kalbėjo V. Puskepalis. - Kaip mes juos galėjome išsivesti – kaip šuniukus už pavadėlio? Mes prie Seimo palikome du savo budėtojus, visi reikalingi veiksmai buvo atlikti, į mus tvarkdariai mitingo metu nesikreipė. Manau, kad reikia policijai prisiimti atsakomybę už nepadarytus veiksmus, o ne kaltinti taikius žmones“.


„Mes į mitingą kvietėme visus mus palaikančius ir tie, kurie norėjo protestą išreikšti, išėjo su mumis prie Vyriausybės“, - teigė A. Černiauskas.

Pasak jo, prie Seimo vyko tik vienas mitingas. „Ten buvo tam tikrų partijų susibūrimas, jie kalbėjo per mikrofoną, - kalbėjo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas. - Būdami prie Vyriausybės mes neturime galimybės atsakyti už tai, kad kas nors nugriaus Gedimino pilį ar apvogs butą Žirmūnuose“.


„Manau, kad mes padarėme viską, ką galėjome, - teisme sakė A. Jašinskienė. - Mes kėlėme tik ekonominius reikalavimus, todėl buvome nusprendę nė vienam politikui neduoti mikrofonų. Profesinės sąjungos ruošėsi šiems renginiams labai atsakingai, mes kaip organizatoriai darėme viską, kas yra reikalaujama“.


Dėl viešosios tvarkos pažeidimų prie Seimo buvo sulaikytas 151 asmuo, 119 asmenų surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai. 32 asmenys buvo uždaryti į areštinę.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Rizikos veiksnys, smarkiai padidinantis širdies, kraujagyslių ir diabeto riziką: greitai su juo susidurs kas antras

Po 12 metų pusė pasaulio žmonių bus nutukę arba turės antsvorį – tokią prognozę...

Ekonomistas apie sankcijų Rusijai poveikį: Kremliaus laukia labai liūdni popieriai (9)

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Europos Sąjunga ( ES ) įvedė precendento neturinčias sankcijas...

Putinas pasirašė dekretą: į kariuomenę šaukiama dar 147 tūkst. vyrų (11)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą dėl pavasario šaukimo į kariuomenę...

Vieniša dviejų vaikų mama negali ištrūkti iš pensijų voratinklio: net ir bažnytinę santuoką teismas nutraukia (1)

Netekusi sugyventinio Loreta liko vieniša dviejų nepilnamečių dukrų mama, uždirbanti minimalų...

Dvi arčiausiai viena kitos esančios sostinės Europoje – lyg du skirtingi pasauliai: vienoje jų verkia piniginė, kitoje – akys

Austrijos sostinė Viena yra ypatingoje geografinėje pozicijoje – pasienyje. Todėl būnant šiame...

Edita Rouge

Intymus ir šeiminis gyvenimas šiose šalyse kelia šiurpą: nuotakų nupenėjimas, „papildoma“ žmona ir kiti protu nesuvokiami papročiai

Jau skaitėte straipsnį apie intymų ir šeiminį gyvenimą žymiausiose Afrikos gentyse, kuriose...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Nustokime rėkti, ne laukiniai esame

Kai aš augau, rėkė visi. Mamos rėkė ant vaikų, seserys ant brolių, žmonos ant vyrų, vyrai...

Karas Ukrainoje. Iš Baltųjų rūmų – nerimo signalai: Rusija siekia gauti daugiau ginklų iš Šiaurės Korėjos Kuleba apie iš Kinijos gautus signalus: Kremlius piktinasi (1)

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Eurolygos čempionai „Žalgirio“ nepaleidžia – pavijo pagal pergales

Už atkrintamųjų borto stumiami dabartiniai Eurolygos čempionai Stambulo „Anadolu Efes“ (16-16)...

Migranto išsiuntimas iš Lietuvos virto tikra drama: šaukėsi pagalbos, bet buvo įsodintas į lėktuvą (13)

Ketvirtadienio naktį į Nigeriją buvo deportuoti 4 žmonės. Šįkart prieš tai įvyko drama dėl...