aA
Rusijos Dūmos deputato, partijos „Vieningoji Rusija“ atstovo Jevgenijaus Fiodorovo užregistruotas įstatymo projektas, kuriuo norima panaikinti Lietuvos nepriklausomybės pripažinimą, gali tapti labai rimtu precedentu, sako Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Gintautas Mažeikis. Jo vertinimu, Kremliaus veiksmus labai sudėtinga prognozuoti, panašu, kad gali būti siekiama peržiūrėti visas tarptautines sutartis, kurios buvo pasirašytos po 1990–1991 metų.
Profesorius užsiminė apie pavojingą precedentą: po absurdo Rusijos Dūmoje gali laukti kitas žingsnis
© Shutterstock nuotr.

Prognozuoti tolimesnius veiksmus – labai sudėtinga

Rusijos Federacijos valstybės Dūmos deputatai turės balsuoti ir nuspręsti, panaikinti, ar palikti galioti Lietuvos nepriklausomybės pripažinimą.

Jį atšaukti siūlo Dūmos deputatas H. Fiodorovas, esą Lietuva nesurengė referendumo dėl išstojimo iš SSRS ir nenustatė pereinamojo laikotarpio visiems ginčytiniems klausimams apsvarstyti.

Jei pradžioje šis Rusijos politiko akibrokštas nebuvo vertinamas itin rimtai, VDU Filosofijos ir socialinės kritikos katedros vedėjas, profesorius G. Mažeikis mano, kad tai gali sukelti labai pavojingą precedentą.

Gintautas Mažeikis
Gintautas Mažeikis
© DELFI / Nerijus Povilaitis

„Aš galvoju, kad tai yra gąsdinimas, bet rimtesnio veiksmų plano dar nėra. Visgi, atskirti, kur yra gąsdinimas, tai padaryti dabartinėje Kremliaus aplinkoje yra labai sunku.

Jeigu Kremlius būtų racionali institucija, o aš nemanau, kad ji yra racionali, tai būtų tik provokacija ir gąsdinimas.

Jeigu tai būtų racionali institucija, kiek pasvarstę ir mus pagąsdinę šia tema, jie tiesiog šį klausimą uždarytų, paliktų jį neišspręstą“, – svarsto VDU profesorius G. Mažeikis.

Atšaukus Lietuvos nepriklausomybės pripažinimą imtųsi ir kitų šalių

Jis akcentuoja, kad Rusijos Dūmai priėmus siūlomą pataisą ir atšaukus Lietuvos nepriklausomybės pripažinimą būtų sudarytas labai pavojingas teisinis precedentas. Kiltų grėsmė visoms sutartims, kurios po Sovietų sąjungos žlugimo buvo sudarytos ne tik su Lietuva ir kitomis Baltijos šalimis, bet ir su Kazachstanu, Tadžikistanu, Sakartvelu ir t.t.

„Tai būtų visiškas tarptautinių ryšių ir įstatymų ignoravimas – siaubingas precedentas“, – konstatuoja G. Mažeikis.

Ar Rusija ryšis šiam žingsniui? G. Mažeikis tikina, kad į kol kas tik teorinę galimybę, jog Rusijos Dūma priims šį iracionalų sprendimą vertėtų žvelgti itin atsakingai bei rimtai. Anot mokslininko, Rusija savo beprotybę jau įrodė okupuodama Krymą ir pradėdama karą prieš Ukrainą.

Rusijos politikų sprendimas situacijos Lietuvoje iš esmės nepakeistų

Kas pasikeistų, jeigu Rusijos Dūma nuspręstų balsuodama pritarti siūlomam įstatymo projektui, kuriuo norima panaikinti Sovietų Sąjungos valstybės Tarybos nutarimą „Dėl Lietuvos Respublikos nepriklausomybės pripažinimo"?

G. Mažeikio vertinimu, žvelgiant į trumpąjį periodą tai nieko ypatingo nelemtų. Nebent Rusija pradėtų karinius veiksmus, kas G. Mažeikio manymu nėra realu, nes šiam žingsniui Rusija tiesiog nėra pasiruošusi.

Patriarchas Kirilas lankosi Rusijos Dūmoje
© RIA / Scanpix

„Tai būtų ženklas, kad Kremlius ketina peržiūrėti visas tarptautines sutartis, sudarytas po 1990 – 1991 metų. O tai reiškia, kad gali būti atšauktos ir visos sutartys dėl Rytų Vokietijos. Viso postsovietinio paveldo, kas, beje, atitiktų V. Putino reikalavimus, kad NATO grįžtų į 1997 metus“, – sakė G. Mažeikis.

Tuomet, nutrūkus diplomatiniams santykiams tarp Lietuvos ir Rusijos mūsų šalis būtų išlaisvinta ir nuo tarptautinių susitarimų, tarp kurių ir karinio tranzito sutartis į Kaliningrado sritį vykdymo.

„Tačiau aš manau, jog net jei Kremlius ir yra iracionali institucija, tai viduriniosios grandies biurokratai tokie nėra. Jie bandys vykdyti sutartis dėl uostų, tranzito ir kitų dalykų“, – kalbėjo G. Mažeikis.

Įžvelgia provokacijų tikimybę, jautriausias taškas – Rusijos karinis tranzitas

VDU profesorius atkreipia dėmesį, jog egzistuoja itin didelė grėsmė, jog bet koks incidentas, susijęs su Rusijos kariniu tranzitu į Kaliningrado sritį gali būti traktuojamas, kaip karinį konfliktą skatinanti provokacija.

Patriarchas Kirilas lankosi Rusijos Dūmoje
© RIA / Scanpix

„Gali vežti specialiai neregistruotus šaudmenis, mūsų pareigūnai teisėtai nepraleistų ir tai jau būtų traktuojama, kaip tranzito nutraukimas“, – sakė G. Mažeikis.

VDU mokslininkas mano, jog Lietuvai derėtų išlaikyti budrumą, tačiau nebandyti pačiai nutraukti tranzito. Racionali išeitis, pasak G. Mažeikio – vadovautis Europos Sąjungos sutartimis, būtinai bandyti šiuo klausimu konsoliduoti NATO ir Europos Sąjungos šalis.

Rusijos akibrokštas: siūloma atšaukti Lietuvos nepriklausomybės pripažinimą

Partijos „Vieningoji Rusija“ deputatas Rusijos Federacijos valstybės Dūmoje Jevgenijus Fiodorovas siūlo įstatymo projektą, kuriuo norima panaikinti Sovietų Sąjungos valstybės Tarybos nutarimą „Dėl Lietuvos Respublikos nepriklausomybės pripažinimo".

Projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad šis Valstybės tarybos nutarimas yra neteisėtas, nes jį priėmė nekonstitucinis organas ir juo buvo pažeisti kai kurių SSRS Konstitucijos straipsnių reikalavimai.

Gintautas Mažeikis
Gintautas Mažeikis
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Deputato nuomone, buvo pažeistas SSRS įstatymas „Dėl sąjunginės respublikos išstojimo iš SSRS klausimų sprendimo tvarkos", nes Lietuvos Respublika nesurengė referendumo dėl išstojimo iš SSRS ir nenustatė pereinamojo laikotarpio visiems ginčytiniems klausimams apsvarstyti.

Įstatymo projekto autorius taip pat primena, kad Rusijos Konstitucija buvo papildyta, interviu alia, 67 straipsnio 1 dalimi, kurioje teigiama, kad „Rusijos Federacija yra SSRS teisių perėmėja jos teritorijoje".

„1991 m. kovo mėn., vadovaujantis 1991 m. sausio 16 d. SSRS Aukščiausiosios Tarybos nutarimu Nr. 1910-1 „Dėl SSRS referendumo dėl Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungos išsaugojimo organizavimo ir priemonių", šalyje buvo surengtas referendumas, kuriame nuspręsta išsaugoti SSRS kaip vieną valstybę", - taip pat teigiama partijos „Vieningoji Rusija“ atstovo J. Fiodorovo aiškinamajame rašte.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(199 žmonės įvertino)
3.4271

Top naujienos

Paaiškėjo, kaip „Starlink“ begėdiškai apribojo paslaugas Ukrainos kariams (3)

Jungtinių Amerikos valstijų milijardieriaus Elono Musko valdoma bendrovė „ SpaceX “ Ukrainoje...

Lietuva, Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą, kaip dar stipriau prispausti Putino režimą (4)

Lietuva , Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą kaip dar stipriau prispausti Vladimiro Putino...

Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau

Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Putinas: Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje dar papildyta (28)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija ketina Baltarusijos teritorijoje...

Gydytojas išvardijo sutrikusios žarnyno veiklos simptomus: tai gali išprovokuoti kitas rimtas ligas

Žarnyno būklė daro itin didelę įtaką visam organizmui, net ir emocijoms. Apie tai laidoje „...

Dovilė Jablonskaitė

Apipjaustymas: ilgo lytinio akto pageidaujantys vyrai apie tai svajoja, bet urologai perspėja – dievulio duota ne šiaip sau

Gimus mergaitei dar gimdymo namuose užakcentuojama: keičiant sauskelnes prausti tik laikant...

Low De Wei

JAV plinta mirtinai pavojinga grybelinė infekcija: yra du būdai, kaip ji gali paveikti žmogaus organizmą simptomai būdingi daugeliui kitų paplitusių ligų

JAV plintančio mirtinai pavojingo, vaistams atsparaus grybelio atvejų smarkiai padaugėjo COVID-19...

Girtų vairuotojų šou Vilniuje: gausios policijos pajėgos „premijas“ įteikė 16-likai alkoholio mėgėjų (12)

Šeštadienį Vilnių šturmavo gausios Kelių policijos pajėgos, prisidėjo ir Viešojo saugumo...

Pikantišką eksperimentą atlikę mokslininkai nustatė, kam vabalai panaudoja savo analinę angą: funkcija – labai neįprasta

Užuot gėrę vandenį per burną, vabalai yra pasirinkę kitą mechanizmą ir šiuo tikslu naudojasi...

Į Lietuvą atvykstančių rusų ir baltarusių kišenėse – Ukrainos grivinos: ieškoma būdų šiuos pinigus grąžinti ukrainiečiams (4)

Pastaruoju metu fiksuojama vis daugiau atvejų, kai Rusijos ir Baltarusijos piliečiai į Lietuvą...