aA
Trečiadienio vakarą socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis Seime pristatė siūlomas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas. Joms Seimo nariai pritarė bendru sutarimu. Toliau projektą svarstys parlamento komitetai.
Eglė ir Gintaras Kručinskai
© DELFI / Rafael Achmedov

Vyriausybė siekė, kad projektas būtų nagrinėjamas skubos tvarka, bet tam parlamentarai nepritarė, todėl pataisų priėmimas nusikels į kitų metų pavasarį.

Kaip posėdžio metu teigė L. Kukuraitis, įstatymą siūloma koreguoti įvertinus visuomenėje kylančias įtampas dėl teisinio nesaugumo, kurį išgyvena tėvai ir šeimos taikant naują vaiko teisių apsaugos reglamentavimą nuo šių metų liepos 1 d.

„Jo įgyvendinime susidūrėme su sunkumais dėl to, kad įstatyme yra spragos, kai nustačius antrąjį grėsmės lygį vaikui jis visais atvejais paimamas iš tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą“, – įstatymo taisymo motyvus aiškino ministras.

L. Kukuraitis pabrėžė, kad įstatyme reikia keisti ne apibrėžimą, bet užtikrinti, kad vaikai būtų paimami tik kraštutiniais atvejais.

Ministro teigimu, įstatymo pataisomis siekiama nustatyti griežtesnes taisykles, kokiais atvejais vaikai galėtų būti atskiriami nuo tėvų ar kitų teisėtų savo atstovų.

„Taip pat siekiama nustatyti alternatyvas tuo atveju, kai esant įstatyme nustatytiems pagrindams prieš paimant vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą, būtų išnaudotos visos įmanomos priemonės neišskiriant vaiko ir jo tėvų, tačiau užtikrinant saugią vaikui aplinką, tai yra, taikant laikinąją vaikui priežiūrą“, – aiškino L. Kukuraitis.

Bausti už melagingus pranešimus galėtų vaiko teisių apsaugos darbuotojai

Pasak ministro, įstatymo taisymai specialistams turėtų padėti geriau įvertinti vaiko situaciją šeimoje, kai gaunamas pranešimas apie smurtą ar kitus vaiko teisių pažeidimus. Be to, pataisose numatyta, kad už tyčia paskleistą melagingą informaciją piktavalius galėtų bausti ne teismas, o patys Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojai.

Šią nuostatą Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo užtikrinti koreguojant ne Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, o atsakomybę už melagingus pranešimus numatančius Administracinių nusižengimų kodekso straipsnius.

Būtent ši siūloma pataisa Seime sukėlė kone daugiausiai diskusijų – E. Pupinis ir D. Šakalienė ministro klausė, ar šis nemano, kad žmonės tiesiog bijodami gauti baudą nepraneš apie galimus vaiko teisių pažeidimus ar smurtą. L. Kukuraitis pripažino, kad situacija iš tiesų probleminė, tačiau esą ją būtina spręsti.

„Bet ją reikia spręsti, nes ir taikymo metu susiduriama su atvejais, kai yra piktnaudžiaujama šia teise ir vos ne kas dieną skambinama siekiant pakenkti vienai ar kitai šeimai“, – tikino ministras.

Ministras atkreipė dėmesį, kad atsakomybė už melagingus pranešimus Administracinių nusižengimų kodekse įtvirtinta ir dabar, pakeitimai esą tik suteikia teisę patiems vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojams nubausti piktavalius.
„Tai yra tiktai kraštutiniai atvejai, kai tarnybai visiškai akivaizdu, kad yra piktnaudžiaujama siekiant pakenkti vienai ar kitai šeimai“, – tikino L. Kukuraitis.

Panašaus klausimo sulaukęs ir iš D. Šakalienės, L. Kukuraitis patikino, kad vaiko teisių apsaugos tarnyba baustų pranešėjus tik tais atvejais, kai matytų, kad, pavyzdžiui, kokretus žmogus piktybiškai pareigūnus nuolat kviečia į konkrečios šeimos gyvenamąją vietą, nors jokių vaiko teisių pažeidimų ten nėra nustatoma.

Vaikus bus galima paimti dviem atvejais

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikiamose pataisose siūloma įvesti ir naują vaiko apsaugos mechanizmą nepaimant jo iš tėvų.

„Siūloma nustatyti naują vaiko saugumo užtikrinimo priemonę, tai yra, laikinąją priežiūrą. Tarnybos mobiliosios komandos paslaugos ir atvejo vadyba būtų taikoma dar nepaėmus vaiko iš šeimos, tai yra, laikinosios vaiko priežiūros priemonės taikymo metu. Tai reiškia sustiprinamos pagalbos šeimai priemonės dar iki paėmimo teismine tvarka“, – tikino socialinės apsaugos ir darbo ministras. Tėvų pasirinkti laikinieji prižiūrėtojai negalėtų būti teisti.

Vaikai iš tėvų priėmus įstatymo pataisas būtų paimami šiais atvejais: kai tėvai nesutinka, jog jų vaiką laikinai prižiūrėtų šeimai artimi asmenys arba kai laikinoji priežiūra būtų nepakankama priemonė vaiko saugumui užtikrinti.

Kaip mano L. Kukuraitis, tokie pasiūlymai turėtų gerokai sumažinti iš šeimų paimamų vaikų skaičių Lietuvoje ir užtikrinti didesnę tarnybų pagalbą šeimoms bei prigimtinę ir konstitucinę teisę auginti vaikus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į paskutinę kelionę išlydimas Saulius Karosas: amžinojo poilsio verslininkas atguls Menininkų kalnelyje (74)

Šią savaitę verslo pasaulį ištiko netektis – naktį iš antradienio į trečiadienį mirė...

Jevgenijus Kiseliovas: praėjus 28 metams, Lietuvoje žmonės gyvena taip, kaip mums net sapne nesisapnavo (194)

Sausio 13-oji – diena, kai prisimenami žmonės, kuriuos 1991 metais Vilniuje nužudė mūsų...

Kauno centre, prie ligoninės, mirė vyras: liudininkė negalėjo patikėti personalo abejingumu (918)

Penktadienį grupelė kauniečių su mirtimi susidūrė tiesiog vienoje miesto centro gatvių. Čia...

Ar į Naująją Zelandiją neišvykusi mergaitė padėkos Puidokui? (74)

„Skvernelis, Skvernelio, Skverneliui, Skvernelį...“ – trečią dieną iš eilės žiniasklaida...

Gdanske į paskutinę kelionę palydimas meras Pawelas Adamowiczius (1)

Žmonės iš visos Lenkijos šeštadienį laukia ilgoje eilėje prie Gdansko bazilikos, kur...

Apdovanojimų užkulisiuose ryškiausiai švietė Karolina Meschino ir Remis: pora dalijosi bučiniais ir spinduliavo meilę (37)

Penktadienio vakarą griausmingai paminėti jau tretieji „Žmonių“ apdovanojimai, kurių metu...

Medžioklė tęsiasi: naujas „Žalgirio“ magas ir pagrindinis Šaro tikslas šių metų Eurolygoje (59)

Kauno „Žalgirio“ vyrai iš medžioklės Nemuno saloje pagaliau grįžo su laimikiu: penktadienį...

Sėkmingą tinklaraštį sukūrusi Gabrielė Gzimailaitė: kai kurie ant mūsų pyksta, kad „durnos mergos iš nieko pinigus darosi“ (20)

Gabrielę Gzimailaitę „Instagram“ seka kiek daugiau nei 100 tūkst. žmonių, o tinklaraštis jau...

Dizainerė priminė, kaip 2000-aisiais atrodė lietuvių interjerai nuotraukų galerija (4)

Posakis, kad nauja – tai gerai pamiršta sena, galioja ir interjerui. Nors tūkstantmečių...

Kokie karjeros posūkiai laukia žiemos Zodiako ženklų: kai kurių laukia paaukštinimas (1)

Astrofame.com astrologai skelbia, ką gi 2019-ieji parodys jūsų karjerai. Kokie svarbiausi įvykiai...