aA
Artėjant naujos kadencijos Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininko ir pavaduotojo rinkimams netikėtai ėmė byrėti ką tik suformuota komisija.
Audrys Antanaitis
Audrys Antanaitis
© DELFI / Andrius Ufartas

Seimo Švietimo ir mokslo komitetas gavo spalio viduryje į VLKK išrinkto advokato Edmundo Budvyčio atsistatydinimo pareiškimą.

Atsisakymų virtinė

Spalio 12 dieną komitete per slaptą balsavimą į VLKK išrinktas E. Budvytis spalio 18 dieną parašė atsistatydinantis iš paskirtojo komisijos nario pareigų. Šio sprendimo priežasčių jis nenurodė.

Pirmadienį BNS E. Budvytis teigė taip pasielgęs dėl asmeninių priežasčių. Jis atmetė spėjimą, kad tokiu būdu nori kam nors užleisti vietą VLKK. Plačiau savo poelgio jis nekomentavo.

Tą pačią dieną Seimą pasiekė dar penkių į komisiją neišrinktų, tačiau tuoj už brūkšnio likusių pretendentų į VLKK pranešimai, kad jie atsisako toliau kandidatuoti į narius.

„Jie atsisakė kandidatuoti, nors niekas nekvietė kandidatuoti“, – BNS pirmadienį sakė Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Artūras Žukauskas.

Jis stebėjosi, kad beveik identiškos formos atsisakymai atsiųsti vienu metu ir net nesulaukus klausimo dėl tolesnio dalyvavimo rinkimuose.

Tokius pranešimus atsiuntė penki iš šešių į VLKK teikti asmenys, per slaptą balsavimą komitete surinkę po šešis balsus.

Tie, kas gavo septynis ir daugiau balsų, buvo išrinkti į VLKK, po šešis balsus surinkusieji į komisiją nebepateko.

Vienintelis, surinkęs šešis balsus ir atsisakymo kandidatuoti pareiškimo neparašęs, yra dabartinis VLKK pirmininkas Audrys Antanaitis.

Rinkimai – ant plauko

Pasak A. Žukausko, trečiadienį Seimo komitetas planavo rinkti naujos kadencijos Kalbos komisijos vadovybę, tačiau dabar jau neaišku, ar tie rinkimai įvyks.

„Turėsime apsispręsti, ką darome, ar mes pirma renkame trūkstamą narį, ar vis dėlto pirmininką ir pavaduotoją“, – teigė jis.

Anot Seimo komiteto vadovo, taip pat komiteto nariai turės nuspręsti, ką daryti dėl netikėtai atsilaisvinusios vietos.

„Įvyko (VLKK narių – BNS) rinkimai, patvirtintinas rinkimų protokolas. Dabar jeigu kas nors atsistatydina, logiška, kad turėtų vykti nauji rinkimai. Ar rinkti pirmininką iki išrenkant trūkstamą komisijos narį, ar vis dėlto pirma išrinkti komisijos narį, turėsime apsispręsti. Nėra aprašyta, kaip tai turėtų vykti“, – BNS sakė A. Žukauskas.

Spalio 12 dieną Seimo Švietimo ir mokslo komitetas per slaptą balsavimą iš teiktų 30 pretendentų kitai kadencijai VLKK nariais atrinko šešis dabartinius komisijos narius ir dešimt naujų.

Tarp jų nepateko dabartinis Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas A. Antanaitis.

VLKK narius ir pirmininką Seimo Švietimo ir mokslo komiteto teikimu tvirtina Seimas.

Kalbos komisiją sudaro 17 narių, jie skiriami penkeriems metams. Vienas narys – Albinas Drukteinis – paskirtas anksčiau, todėl reikia paskirti 16 naujų narių.

Ši komisija sprendžia Valstybinės kalbos įstatymo įgyvendinimo klausimus, teikia su kalbos politika susijusias išvadas, ekspertizę, nustato lietuvių kalbos tvarkybos kryptis, sprendžia jos norminimo ir kodifikavimo klausimus, rūpinasi lietuvių kalbos diegimu į informacijos technologijas, visuomenės kalbos kultūra ir pan.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
2.5000

Top naujienos

Tyrimas parodė, ką Rusija iš tiesų planavo Ukrainoje: svarbiausias vaidmuo buvo numatytas ne kariuomenei sadizmas – ne atsitiktinis

Planuodama užpulti Ukrainą Rusija tikėjosi, kad didįjį darbą nudirbs platus šnipų tinklas, o...

Malinauskas stebisi Šimonytės pasirinkimais (18)

Neseniai daug triukšmo sukėlė Ingridos Šimonytės ir Agnės Širinskienės viešas...

Kremliaus eteryje – netikėtos kalbos apie rusų sutriuškinimą: suklusti privertė karininkas, kurio prognozės jau pasitvirtino (3)

Ukrainai iš Vakarų perduota šarvuotoji technika jau riaumoja poligonuose ir laukia savo valandos,...

Pasiūlymą pateikęs Lukašenka grasina „pačiu baisiausiu ginklu“ papildyta (4)

Karą Ukrainoje būtina sustabdyti, kovo 31 dieną savo kalboje Baltarusijos parlamentui ir tautai...

Kaip parduotuvės dirbs per Velykas: galimybių paskutinės minutės pirkiniams liks

Pirmąją Šv. Velykų dieną, balandžio 9, dauguma šalies prekybos vietų neatvers durų, tačiau...

Polina Šilina, Danilas Fedkevičius, rus.delfi.lv

Akmuo į Lietuvos daržą: kartu su kitomis penkiomis ES šalimis kaltinama, kad reikalauja išpūstų kompensacijų už Ukrainai perduotus ginklus KAM komentaras (1)

Kovo 28 dieną „Politico“, remdamasis šaltiniais iš Europos Sąjungos diplomatinių sluoksnių...

Žiniasklaida: Argentina išsiunčia rusus (2)

Argentinos migracijos tarnybos masiškai atsisako pratęsti rusams turistines vizas. Tai naujienų...

Karas Ukrainoje. JAV: dėl Rusijos užmojų turime naujos informacijos Kyjivas: kilo dar viena grėsmė (1)

Vėlų ketvirtadienio vakarą Rusija apšaudė Charkivą. Pirminiais duomenimis, sužeistųjų ar...