aA
Vietoje būdingo vėsesnio ir lietingesnio laikotarpio ateinančiomis dienomis mūsų laukia karščiai. Orų pokyčių galime sulaukti Joninių išvakarėse, bet situacija gali greitai keistis. Taip sako Vilniaus universiteto (VU) Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas Gintautas Stankūnavičius, penktadienį tradiciškai pasidalijęs pasaulio orų apžvalga ir artimiausiomis prognozėmis.

„Jau antra birželio pusė ir, pagal gamtos kalendorių, tai turėtų būti metas šienapjūtės lietums, kurie, kaip taisyklė, dažnai užsitęsdavo iki Joninių. Šįmet, turbūt, jau „skolon“ lijo gegužę ir birželio pradžioje, todėl vietoj būdingo vėsesnio ir lietingesnio laikotarpio ateinančiomis dienomis mūsų laukia karščiai“, – rašė klimatologas.

Jis priminė, jog pastaraisiais metais birželio mėnesiai jau ne kartą buvo „anomaliai šilti arba pasižymėjo stipriomis karščio bangomis“.

„Pernai, kaip tik tokiu metu, Klaipėdoje buvo fiksuotas absoliutus paros oro temperatūros maksimumas – 32,3 °C (birželio 18 d.), o per mėnesį buvo net 18 dienų, kai aukščiausia oro temperatūra viršijo 30 °C. Užpernai aukščiausia oro temperatūra siekė 31–36 °C, o birželio 12 d. buvo pasiektas naujas birželio mėnesio karščio rekordas – 35,7 °C (Kaišiadorys). 2018 m. birželio antras dešimtadienis buvo net 3,1°C šiltesnis už daugiamečius duomenis, nors stiprių ir ilgalaikių karščių ir nebuvo“, – rašė G. Stankūnavičius.

Klimatologas taip pat priminė, jog karščiai Lietuvoje beveik išimtinai susiję su tropinio oro įsiveržimais į Baltijos regioną ar net visą šiaurinę Rytų Europos dalį.

„Karščiams laikytis Lietuvoje dabar yra palankus didelio masto termobarinis laukas virš Europos. Visų pirma – tai šiltas aukštuminis gūbrys virš šiaurės rytinės Europos dalies ir aukštuminis slėnis virš Vakarų Europos. Tokia dviejų aukštų ir mažai paslankių barinių sistemų sąveika sukuria, kad ir nestiprų, tačiau oro srautą iš pietų ir pietvakarių, nuo vakarinės Viduržemio jūros ir šiaurės vakarinės Šiaurės Afrikos dalies, į pietinę Skandinaviją ir Baltijos regioną.

Dar viena nejudri, atkirsta nuo poliarinio baseino žemo slėgio sritis laikosi virš Juodosios jūros ir pietinės Ukrainos dalies. Ši sritis užtikrina šilto kontinentinio oro prietaką beveik į visą Rytų Europą ir visai neseniai lėmė labai nebūdingas šiam laikotarpiui stiprias liūtis Krymo pusiasalio rytinėje dalyje. Pavyzdžiui, Kerčėje per birželio 16 d. iškrito 82 mm kritulių – tai 1,5 karto viršija mėnesio normą“, – situaciją apžvelgė klimatologas.

O į vidutines platumas įsiveržusios tropinės oro masės horizonatalūs matmenys paprastai keletą kartų mažesni už poliarinių oro masių.

„Tačiau ši tropinė masė per artimiausią parą apims didelius plotus Europoje: nuo Pietų Prancūzijos pietvakariuose iki Vidurio Volgos regiono šiaurės rytuose. Jos išplitimo ribas gerai parodo 12 °C izoterma 850 hPa lygyje (maždaug 1,5 km aukštyje), tačiau pati oro masė labai nevienalytė. Ten, kur ji drėgnesnė – karštis juntamas stipriau, o ten, kur ji sausa – net ir +30 °C karštis atrodo nesunkiai pakeliamas. Oro temperatūra 850 hPa lygyje virš Lietuvos ir toliau kils: nuo 12 °C šiandien iki 15–18 °C ateinantį antradienį ir trečiadienį“, – teigė klimatologas.

Reportažas iš Žaliųjų ežerų
Reportažas iš Žaliųjų ežerų
© Tomas Sakalauskas

Anot jo, tokia „temperatūra paribio sluoksnio viršutinėje riboje, esant mažai debesuotiems orams, glaudžiai susijusi su ekstremaliai aukšta priežemio sluoksnio oro temperatūra“.

„Todėl šiandien maksimali oro temperatūra 30 °C ribą pasieks tik vietomis, o rytoj – daugelyje Lietuvos rajonų“, – teigė jis.

Temperatūra sekmadienį gali kilti dar keliais laipsniais – 31–33 °C. Bet tada atslinks ir drėgnesnė oro masė.

„Tačiau sekmadienį dėl silpstančio anticiklono rytuose į Lietuvą atslinks drėgnesnė tropinės oro masės dalis iš pietryčių. Dėl to popiečio valandomis padidės konvekcinis debesuotumas, kai kur net gali trumpai su perkūnija palyti, bus tvanku“, – rašė G. Stankūnavičius.

Anot jo, kitos savaitės pradžioje didžiausi karščiai numatomi šiaurės vakariniuose Rusijos rajonuose (Tverės, Pskovo, Novgorodo ir Leningrado sritys) bei pietrytinėje Suomijos dalyje – iki 35 °C.

„Kai kurie skaitmeniniai modeliai prognozuoja net iki 38 °C, tačiau jų patikimumas nedidelis“, – teigė jis.

O Lietuvoje kitos savaitės pirmoje pusėje taip pat išliks karšti orai, o maksimali dienos oro temperatūra priklausys nuo debesuotumo ir kritulių.

„Tikėtina, kad temperatūra svyruos 28–34 °C intervale. Taip pat, numatoma, kad daugelyje rajonų nakties temperatūra nekris žemiau 20 °C – taigi susidarys tropinės naktys. Ekstremaliai aukšta oro temperatūra dieną ir tvankios (tropinės) naktys labai nepalankios vyresnio amžiaus žmonėms, bei sergantiems širdies kraujagyslių ligomis“, – rašė klimatologas G. Stankūnavičius.

Jis rašė, jog karščio pabaiga numatoma Joninių išvakarėse, tačiau kol kas ir šių prognozių patikimas tik šiek tiek didesnis nei atsitiktinių.

„Nepaisant ekstremalių sąlygų, kurios galėtų sukelti stiprią sausrą – šįmet, matyt, bent kol kas mes jos išvengsime. Saugokime savo sveikatą, dienos metu kuo mažiau būkime saulėkaitoje, pastoviai vėdinkime ir drėkinkime patalpas. Karšti orai Lietuvoje paprastai yra ne ilgalaikiai, todėl tikėtina, kad po ekstremalaus laikotarpio ateis vėsesni orai“, – naujausiomis orų prognozėmis dalijosi klimatologas G. Stankūnavičius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(44 žmonės įvertino)
3.8409

Top naujienos

Statybos Žvėryne pakvipo skandalu: kas iš tiesų vyksta prestižiniame Vilniaus rajone (1)

Statybos darbus Vilniaus Žvėryno mikrorajone pastebėjusiems gyventojams kilo įtarimų, kad...

Vilniečių laukia rimti nepatogumai: viešojo transporto teks ilgai laukti, jis bus perpildytas (2)

„ Vilniaus viešojo transporto “ vairuotojai nuo pirmadienio pradeda streiką ir dėl to daugelyje...

Vatikanui – bjaurus Rusijos kerštas papildyta (6)

Vatikano interneto svetainė trečiadienio vakarą buvo neprieinama, pranešė Šventojo Sosto spaudos...

Majauskas: atlieku savo pareigas sąžiningai, esu pasiruošęs jas toliau ir vykdyti (8)

Aistros didžiausioje valdančiojoje Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų...

Aurimui Valujavičiui teko atidėti istorinę kelionę per Atlantą: koją pakišo motulė gamta

Keliautojas Aurimas Valujavičius jau šiomis dienomis ketino pasinerti į didžiausią savo...

Verslas PliusJulija Leimonė

Prieš daugiau nei metus barberių saloną įkūrusi kauniečių trijulė džiaugiasi – verslas kyla stačia kreive aukštyn

Kaune, Kęstučio gatvėje , akį traukia daugybė verslų, tačiau jau anksčiau pastebėjau, kad...

Mykolas Katkus: provincijos dramoje į faktus apie „Financial Times“ niekas neatkreipė dėmesio

Nerimstant diskusijoms apie šią savaitę kilusį skandalą, kai paaiškėjo, kad britų portalo „...

URM: Rusijos ambasados Lietuvoje darbuotojas paskelbtas nepageidaujamu asmeniu

Rusijos ambasados darbuotojas ketvirtadienį paskelbtas nepageidaujamu Lietuvoje asmeniu už veiklą,...

Karšto vyno kaina sostinės Kalėdų mugėje vilnietę pribloškė: o žmonės vis tiek rikiuojasi (14)

Kartu su Kalėdų eglės įžiebimu Vilniaus Katedros aikštėje prasidėjo ir šventinė mugė. Čia...

Karo ekspertai apie lūžį agresoriaus kariuomenėje: rusai keičia savo kovos koncepciją (2)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad, anot...