aA
Trečiadienį priešais Prezidentūrą kelios dešimtys protestuotojų susirinko prašyti šalies vadovo Gitano Nausėdos pagalbos – jie tikisi, kad prezidentas kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl Vyriausybės patvirtintos tvarkos, kuria galimybių pasas tampa privalomas vaikams nuo 12 metų.
Prie prieš Galimybių pasą vaikams protestuojančių basų mamų prisijungė ir Kepenis su Ąžuolu
© DELFI / Josvydas Elinskas

Akcijos organizatorė, Šilalės rajono tarybos narė ir „valstiečių“ šio rajono skyriaus pirmininkė Vitalija Jankauskaitė–Milčiuvienė sakė, kad tai gali būti ne paskutinis protestas.

„Tai nebus paskutinis protestas, nebent jau šiandien prezidentas imtųsi veiksmų ir mums nebus, dėl ko protestuoti. Jeigu protestuoti bus dėl ko, jeigu ir toliau bus vykdoma tokia segregacinė, diskriminacinė politika vaikų atžvilgiu, tai neišvengiamai, nes kažkas turi stoti už Lietuvos vaikus“, – BNS sakė akcijos organizatorė.

„Nesvarbu, kad mūsų čia nėra didelis būrelis, bet už mūsų nugarų yra tūkstančiai“, – pridūrė ji.

Į protestą susirinko kelios dešimtys žmonių, o nusiauti batus ir stovėti basomis pasiryžo keliolika. Šįkart akcijos dalyviai nepasitenkinimą Vyriausybe reiškė ir sprogdindami baltus balionus.

„Kai ministras sako, kad mes žaidžiame su sprogmenimis, o premjerė tikina, kad vakcina yra sidabrinė kulka, mums kelia nerimą tokia retorika ir mes sakome, kad esame taikūs žmonės ir kaip atsaką ministrui susprogdiname baltus balionus, sakydami, kad nesprogdinkite mūsų vaikų vaikystės“, – teigė V. Jankauskaitė–Milčiuvienė.

Tikisi prezidento kreipimosi į Konstitucinį Teismą

Protestuojantieji prieš galimybių pasą vaikams prieš savaitę rinkosi ir prie Vyriausybės, vėliau susitiko su Prezidentūros atstovais, tačiau dabar tikisi veiksmų.

Kai kurie akcijos dalyviai rankose laikė plakatus: „Prezidente, mūsų vaikai laukia tikrų Kalėdų ir Naujųjų ateinančių, ir daugybės kitų metų, o ne QR Kalėdų ir Naujųjų“, „LT prezidente, tu gali grąžinti LT Konstituciją, atšaukti GP“.

„Kadangi nėra jokios reakcijos, nesulaukėme rezultato, todėl esame priversti ateiti dar kartą. Prezidentas yra gavęs mūsų laišką dar praėjusią savaitę – į jį nėra atsakyta. Taip, mes buvome išklausyti praėjusį kartą patarėjos – ji susitiko su mumis Prezidentūroje ir tas dialogas yra užsimezgęs, bet tiesiog jau norisi tikresnių reakcijų, nes laikas bėga“, – kalbėjo V. Jankauskaitė–Milčiuvienė.

Jos teigimu, prezidentas gali kreiptis į Konstitucinį Teismą.

„Kiek mes matėme teisininkų išaiškinimus viešojoje erdvėje, tai prezidentas turi galią kreiptis į Konstitucinį Teismą ir tie nutarimai nustoja galioti, vos tik jis kreipiasi“, – tvirtino akcijos organizatorė.

Kad prezidentas G. Nausėda kreipsis į Konstitucinį Teismą BNS teigė besitikintis ir į protestą atėjęs Aidas, o prie akcijos prisijungęs, nes prieštarauja „per visą pasaulį einančiam fašizmui“.

„Eina per visą pasaulį fašizmas, viskas virsta į skaitmeninį lagerį. Aš esu kategoriškai prieš. Ar jūs norėtumėt konclageryje būt ir kad jums aiškintų, ką suvalgyti, ko nesuvalgyti, ką daryti, ko nedaryti? Manau, kad norit gyventi taip, kaip gyvenot“, – sakė 50–ties verslininku prisistatęs vyras.

Valius Ąžuolas, Dainius Kepenis
Valius Ąžuolas, Dainius Kepenis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Protestų su „valstiečiais“ nesieja

Tarp pasiryžusiųjų ant šlapio grindinio stovėti basomis, lauke esant vos porai laipsnių šilumos, buvo ir Seimo nariai, opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai Dainius Kepenis bei Valius Ąžuolas.

„Kenčiam kartu su mamom“, – BNS teigė basomis stovėjęs D. Kepenis.

Jam antrino kolega V. Ąžuolas: „mes taip pat ir tėvai, mes taip pat vaikų turime“.

Vis dėlto, akcijos organizatorė, irgi „valstietė“ V. Jankauskaitė–Milčiuvienė teigė nebijanti, kad protestai bus siejami su opoziciniais „valstiečiais“.

„Suprantat, žiniasklaidoje nuolat pasigirsta kažkokie bandymai susieti su opozicija, su „valstiečiais“, bet aš nesu Seimo narė, manęs niekas neišrinko, aš niekur nedirbu, neturiu kažkokių įsipareigojimų“, – sakė akcijos organizatorė, pridūrusi, kad pareigos Šilalės rajono taryboje yra visuomeninė veikla.

„Čia nėra mafijinė struktūra. Jeigu Lietuvoje priklausymas politinei partijai yra stigma ar nusikalstama veika, tai tada imkime ir medžiokime visus politikus, visų politinių jėgų“, – pridūrė ji.

Prie prieš Galimybių pasą vaikams protestuojančių basų mamų prisijungė ir Kepenis su Ąžuolu
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Aš jau nieko nesitikiu“

Tuo metu kai kurie akcijos dalyviai BNS teigė nieko iš valdžios nesitikintys, tačiau norintys palaikyti protestuojančiuosius.

„Žinokit, aš jau nieko nesitikiu, tiesiog reikia palaikyti mamas. Reikia parodyti, kad mes turime Lietuvą ir savo tautą“, – kalbėjo prisistatyti nenorėjusi senjorė.

Jai pritarė ir kita prisistatyti nenorėjusi vidutinio amžiaus protesto dalyvė.

„Žinot, mūsų Vyriausybė užsikišusi eurais ausis ir jai labai giliai nusispjaut ant mūsų. Jeigu ji būtų norėjusi atsižvelgti į tas basas mamas, kurios stovėjo, ji būtų kažką padariusi“, – teigė moteris.

Prieš galimybių pasą vaikams nuo 12 metų protestuojančios mamos prieš savaitę buvo susirinkusios ir prie Vyriausybės. Jos teigė, kad galimybių pasas vaikams gali paskatinti diskriminaciją.

Šiuo metu šis dokumentas yra taikomas asmenims nuo 16 metų, tačiau Vyriausybė nutarė, kad galimybių pasas vaikams įsigalios nuo gruodžio 28 dienos.

Panašūs protestai, anot V. Jankauskaitės–Milčiuvienės, trečiadienį turėjo vykti ir Klaipėdoje, Šiauliuose bei Kėdainiuose.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(90 žmonių įvertino)
2.8667

Top naujienos

Kaip pareigūnas nusilenkė šaltakraujam žudikui: nutariau surizikuoti

Net pusę metų slapta stebėtas dabar jau pareigų netekęs Vilniaus pataisos namų Saugumo valdymo...

Kai kurioms moterims gresia ankstyva menopauzė: tai gali išduoti keli ženklai (25)

Menopauzė „jaunėja“ – jei anksčiau būdavo įprasta, kad ji prasideda sulaukus 50-ies ar...

Žiema užgrius dar gruodžiui neatėjus: šalį užvers sniegas, šals net iki -12 (2)

Naktį Lietuvą pasiekė pietinis ciklonas. Šiltuoju metų laiku tokie ciklonai paprastai negaili...

Svarbiausioje Europos šalyje – prieštaringos žinutės: Kremliui yra kuo džiaugtis ir ko bijoti (46)

Galingiausia pasaulio moteris. Taip buvo vadinama kanclerė Angela Merkel , o jos vadovaujama šalis...

Išbandė į Vilnių vežantį kalėdinį traukinį: šia idėja galime girtis visame pasaulyje – Lietuvos sostinė nustelbė visus (50)

Visame pasaulyje miestai konkuruoja, kas originaliau ir gražiau pasiruoš kalėdiniam sezonui. Arši...

D+Dailius Dargis

Jo laidotuvėse išdrįso dalyvauti tik drąsiausieji: legendinės grupės būgnininko virsmas į gangsterį ilgą laiką šiurpino Biržus

1990-ųjų pradžioje Biržuose suklestėję vadinamieji pašto karveliai iki šiolei yra laikoma...

Nekaltai prasidėjęs vairuotojos pokalbis su policininku baigėsi tragiškai (37)

Elementarus policininko ir sustabdytos juodaodės vairuotojos pokalbis, virtęs aršiu konfliktu ir...

Kuzminskas rinktinėje keičia Bendžių: Maksvytį įtikino solidus debiutantas (12)

Kazys Maksvytis pasirinko dvyliktuką krepšininkų, kurie pirmadienį žais 2023 metų pasaulio...

Meistrui vargonus teko ir krauju aplaistyti

Panevėžio Kristaus Karaliaus katedra iškilmingai minės dvi ypatingas sukaktis – šios...

Kauno eglei neįmanoma atsispirti: kviečiame balsuoti, kuriais metais ji sužavėjo labiausiai balsavimas (34)

Pagrindinė Kauno miesto Kalėdų eglė kasmet atsiduria šventinio dėmesio centre, vis iš naujo...