aA
Prezidentūros užsakymu balandį atliktoje visuomenės nuomonės apklausoje gyventojų buvo klausiama apie vakcinaciją nuo COVID-19, karantiną, mokestines priemones bei vidaus ir užsienio politikos klausimus.
Prezidentūros apklausoje – nepaviešinti klausimai: gyventojų atsakymai nenudžiugino
© DELFI / Josvydas Elinskas

Praėjusią savaitę žiniasklaidoje pasirodė kelios pavienės Prezidentūros užsakymu „Vilmorus“ atliktos apklausos dalys, susijusios su partnerystės ir Stambulo konvencijos ratifikavimo klausimais. Nors paaiškėjo, kad Prezidentūra buvo užsakiusi kur kas platesnę apklausą įvairiais klausimais.

BNS paprašius visų šios apklausos rezultatų, prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis BNS pirmadienį pateikė 14 apklausos klausimų ir atsakymų į juos, nurodęs, jog apklausoje užduota „keliolika klausimų“.

Vėliau perklaustas jis patvirtino, kad klausimų buvo daugiau, šešiolika, tačiau likusių dviejų Prezidentūra iš pradžių viešinti nesutiko.

Vis dėlto, po kelių BNS užklausų Prezidentūra galiausiai pateikė pilną klausimyną. Paaiškėjo, kad tarp apklausos klausimų, kurių Prezidentūra nebuvo linkusi viešinti – apklausos dalis apie Seimo narių atšaukimą.

„Klausiame apie tai, kas tuo metu aktualu Lietuvos gyventojams, temomis, kurios aptariamos viešojoje erdvėje“, – BNS sakė R. Jasiulionis.

Ketvirtadalis skiepytųsi rusiška vakcina

Apklausoje buvo teiraujamasi, ar respondentai planuoja skiepytis vakcina nuo COVID-19. 47,9 proc. atsakė teigiamai ar greičiau teigiamai, neigiamai ar greičiau neigiamai – 26 proc. Dar 20 proc. respondentų teigė, kad jau pasiskiepijo, o 6 proc. teigė neturintys nuomonės.

Paklausti, kokia vakcina skiepytųsi, jeigu galėtų tai pasirinkti, 39,8 proc. įvardijo „Pfizer“, 20 proc. teigė, kad skiepytųsi bet kokia vakcina, antra tiek nurodė, kad nesiskiepytų nė viena iš jų. „Moderna“ vakcinos pageidavo 10,8 proc. respondentų, „Johnson & Johnson“ ir „AstraZeneca“ prioritetą teikė atitinkamai 5,8 proc. ir 5,2 proc.

Į klausimą, ar skiepytųsi rusiška vakcina „Sputnik“, jei ji būtų patvirtinta Europos Sąjungoje, teigiamai ar greičiau teigiamai atsakė 25,2 proc respondentų, 54,7 proc. atsakė neigiamai ar greičiau neigiamai. Neturintys nuomonės sakė 20,1 proc. respondentų.

Gyventojų taip pat buvo teiraujamasi, iki kada, jų nuomone, turėtų būti tęsiamos karantino priemonės. 17,4 proc. teigė, jog iki gegužės 1-osios (apklausa atlikta balandį), 12 proc. – kad iki birželio 1 dienos. 24,1 proc. gyventojų palaikė variantą, jog karantinas turėtų tęstis, iki kol bus paskiepyti 70 proc. suaugusių šalies gyventojų.

Daugiausiai, 35 proc. respondentų, teigė, jog karantino priemonės turėtų būti kuo greičiau atšauktos.

Nuomonės šiuo klausimu neturėjo 11,6 proc. apklaustųjų.

Nori valdžią rinkti tiesiogiai

Apklausoje gyventojų taip pat buvo teiraujamasi apie tai, kaip, jų nuomone, turėtų būti renkami skirtingi politikai.

89,5 proc. respondentų teigė, kad merai turėtų būti renkami tiesiogiai gyventojų, 4,7 proc. manė, kad juos turėtų rinkti savivaldybių tarybos, o 5,8 proc. neturėjo nuomonės.

Paklausti apie Seimo narius, 27,4 proc. respondentų teigė, kad palaikytų esamą sistemą, kai pusė parlamentarų yra tiesiogiai piliečių, pusė – pagal partijų sąrašus. 64,1 proc. teigė, kad Seimo nariai turėtų būti tik tiesiogiai renkami piliečių. Tik pagal partijų sąrašus Seimo narius rinkti norėtų 2 proc. gyventojų, 6,5 proc. sakė neturintys nuomonės.

Taip pat apklausoje teirautasi, ar piliečiams turėtų būti suteikta teisė atšaukti iš Seimo išrinktus narius. Į šį klausimą 82,2 proc. respondentų atsakė teigiamai, 7 proc. – neigiamai, o 10,8 proc. respondentų neturėjo nuomonės. Tai buvo vienas iš dviejų klausimų, kurių Prezidentūra BNS iš pradžių nepateikė.

Gyventojų klausta ir kaip turėtų būti renkamas prezidentas. 95,4 proc. respondentų sakė, jog jis turėtų būti renkamas tiesiogiai piliečių, kaip yra numatyta Konstitucijoje. 1,7 proc. manė, kad prezidentą turėtų rinkti Seimas, 2,9 proc. neturėjo nuomonės.

Gyventojų klausta ir apie Lietuvos atstovavimą Europos vadovų taryboje (EVT). 56,9 proc. respondentų atsakė, jog EVT Lietuvai turėtų atstovauti prezidentas, 18,1 proc. – kad ministras pirmininkas. 25 proc. sakė neturintys nuomonės.

Klausimai apie sankcijas ir paramą Ukrainai

Gyventojų taip pat buvo klausiama, ar pritaria, kad Lietuva taikytų sankcijas Rusijos ir Baltarusijos valdžios atstovams, dalyvaujantiems represijose ir pažeidžiantiems žmogaus teises. 44,3 proc. į jį atsakė teigiamai, 28,9 proc. – neigiamai. 26,9 proc. nurodė neturintys nuomonės.

Į klausimą, ar Lietuva turėtų remti Ukrainos euroatlantinę integraciją, teigiamai atsakė 45,9 proc., neigiamai – 23,6 proc., o 30,6 proc. teigė neturintys nuomonės.

Žmonių taip pat buvo klausiama, ar jie pritaria, kad valdžia, stengdamasi padėti gyventojams išgyventi pandemijos sunkmetį, visų pirma turėtų didžiausią dėmesį skirti priemonėms, kurios didintų gyventojų pajamas, o gyventojai patys spręstų, kur šias gautas lėšas panaudoti. Į šį klausimą teigiamai ar greičiau teigiamai atsakė 74,3 proc. respondentų, neigiamai ar greičiau neigiamai – 14 proc., dar 11,7 neturėjo nuomonės.

Taip pat Prezidentūra teiravosi, ar pridėtinės vertės mokesčio sumažinimas nuo 21 proc. iki 9 proc. restoranų, kavinių ir panašių įstaigų paslaugoms yra toks valdžios žingsnis, kuris itin aktualus šiais metais. 63,7 proc. respondentų teigė, kad tai itin aktualu ar greičiau aktualu, 19,1 proc. manė, kad tai neaktualu ar greičiau neaktualu, 17,2 proc. neturėjo nuomonės.

Šio klausimo ir jo atsakymų Prezidentūra taip pat iš pradžių neviešino ir pateikė tik po pakartotinos BNS užklausos.

Taip pat buvo klausiama, ar respondentai pritaria, kad esamas pelno mokestis įmonėms galėtų būti laikinai sumažintas su privaloma sąlyga – tik jeigu įmonės sparčiau didintų darbo užmokestį darbuotojams. Pritariantys ar greičiau pritariantys nurodė 75,5 proc., nepritariantys ar greičiau nepritariantys – 8,8 proc. Dar 15,7 proc. nurodė neturintys nuomonės.

Apklausos – būdas sužinoti nuomonę

Anksčiau žiniasklaidoje jau buvo skelbti atsakymai į dar du šios apklausos klausimus: apie požiūrį į tos pačios lyties žmonių partnerystės įteisinimą bei Stambulo konvencijos ratifikavimą.

Kaip BNS anksčiau informavo prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis, visuomenės nuomonės apklausos yra „vienas iš šaltinių Prezidentui sužinoti žmonių nuomonę aktualiais šalies politinės darbotvarkės klausimais“.

Prezidentas Gitanas Nausėda, patarėjo teigimu, priimdamas sprendimus konsultuojasi su patarėjais, jeigu reikia – kitais politikais, ekspertais ir socialiniais partneriais.

„Įtakos Prezidento pozicijai gali turėti daug faktorių, tačiau politinis sprendimas visada yra jo asmeninis“, – į klausimą, ar šie rezultatai gali lemti prezidento sprendimą, sakė R. Jasiulionis.

Prezidentūra BNS informavo, jog ši apklausa „Vilmorus“ buvo užsakyta neskelbiamos apklausos būdu, jos vertė – 2,9 tūkst. eurų.

„Vilmorus“ apklausa buvo atlikta balandžio 8-17 dienomis, joje telefonu apklausta 1001 vyresnis nei 18 respondentas. Apklausos maksimali paklaida siekia 3,1 proc.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(63 žmonės įvertino)
2.6667

Top naujienos

Į nekilnojamojo turto rinką grįžo ilgai nematyti spekuliantai: įspėjama dėl dirbtinai keliamų kainų LB siūlo keisti įstatymus (51)

Gyventojams šiandien būstus perkant greičiau nei juos spėjama statyti, nekilnojamo turto rinkoje...

Įspūdingas praėjusio finalo pakartojimas sudėliojo aštuntfinalio poras skirti trys 11 m baudiniai (38)

Trečiadienį vėlai vakare baigėsi Euro 2020 grupių etapas, po kurio paaiškėjo visos...

Užkalnis. Gyvenimas jau per geras ir eina dar geryn (407)

Kartais būna taip, kad apsidairai, ir matai, kad viskas tiesiog taip puiku, kad geriau mes nesame...

Lietus su perkūnija niekur nedings: sinoptikai žada permainingus orus (7)

Šiandien per Lietuvą lėtai slinks atmosferos frontas. Dienos pradžia bus gana saulėta ir sausa,...

Audra atkeliavo į Lietuvą: stichija Kaune vartė medžius PAGD: su stichija susiję apie 50 pranešimų (186)

Kaip ir žadėta, per Lietuvą birželio 23-osios vakarą slenka audros debesys. Nors didžiųjų...

Incidentas Pabradėje: migrantai sukėlė riaušes, pasieniečiai panaudojo ašarines dujas, aidėjo šūviai papildyta (541)

Trečiadienį vakare VSAT Užsieniečių registracijos centre (URC) Pabradėje apgyvendintiems...

Į bedugnę svirusią Vokietijos rinktinę paskutinę akimirką nutvėrė atsarginis UEFA uždrausta vaivorykšte prieš vengrus mojavo protestuotojas (145)

15 metų trukęs Joachimo Lowo reichas Vokietijos nacionalinėje komandoje vos nesibaigė bent...

Po vartininko liapsuso pakrikę slovakai patyrė ispanišką egzekuciją ir praleido tolyn Ukrainą (59)

Paskutinis Europos futbolo čempionato grupių etapo vakaras virto asmenine Slovakijos rinktinės...

Chris Kay, P R Sanjai | D+

Didžiausia vakcinų gamintoja pasaulyje patiria rimtų problemų: gaisras buvo tik pradžia

Virtinėje pasaulio šalių, nuo Bangladešo iki Nepalo ir Ruandos, kur fiksuojami koronaviruso...