aA
Vasario 16-osios - Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje valstybės ordinais ir medaliais prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo 37-is Lietuvos ir užsienio valstybių piliečius.
Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Įteikdama apdovanojimus šalies vadovė pabrėžė, kad Vasario 16-oji visų pirma asocijuojasi su laisve, kurios bangią kainą žinome.

„Šimtas vieneri metai. Pradėjome antrą šimtmetį savo laisvos Lietuvos. Vasario 16-oji būtent ta diena, kada kalbame apie savo Tėvynę, jos buvimą, jos laisvę. Ir ne tik pačios valstybės, laisvę kiekvienam žmogui, laisvę gyventi, laisvę savarankiškai galvoti, mąstyti, dirbti savo valstybei ir nebijoti turėti savo nuomonę ir gyventi taip, kaip sutarėme, kad gyvensime. Todėl bet kokį pasikėsinimą iš išorės ar iš vidaus visada priimame su dideliu pasipriešinimu, nes jau žinome prieš šimtą vienerius metus, ką mums reiškia ta laisvė, ką reiškia pokario partizanams ta laisvė. Ne be reikalo jie savo deklaraciją taip pat gretino prie Vasario 16-osios, ir šiemet kaip tik švenčiame 70-dešimtmetį šios deklaracijos. Taigi, kiekvienai kartai, kiekvienam žmogui Vasario 16-oji buvo pirmiausia laisvė”, - apdovanojimų įteikimo ceremonijoje kalbėjo prezidentė D. Grybauskaitė.

Pasak šalies vadovės, Lietuvos laisvė priklauso nuo mūsų pačių pastangų: „Manau niekas negalės atimti mūsų laisvės, nes ji priklauso tik nuo mūsų pačių, nuo to, ar mes jaučiamės laisvi, ar norime būti laisvi, ar ne. Todėl visiškai nebaisu, ar vidiniai niekšeliai, ar išoriniai priešai mėgina kėsintis į mus, mes žinome laisvės kainą ir esame pasirengę kiekvieną kartą iš naujo mokėti bet kokią kainą už savo laisvę.”

Pasak D. Grybauskaitės, kiekvienas, kuris valstybės vardu apdovanojamas, yra žmogus, kuris supranta, ką reiškia valstybės laisvė ir ką reiškia dirbti jai, ją ginti. Šalies vadovė taip pat dėkojo ir apdovanojamiems Lietuvai atsidavusiems užsienio piliečiams.

„Taip pat noriu padėkoti visiems užsienio svečiams, kuriems Lietuva taip pat yra brangi, kuriems Lietuva yra svarbi, kuriai taip pat jie aukojo savo gyvenimus, savo laiką, savo darbą”, - sake D. Grybauskaitė.

Vytauto Didžiojo ordino Didžiuoju kryžiumi apdovanotas NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas į ceremoniją neatvyko, apdovanojimas jam bus perduotas. Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi apdovanotas apaštališkasis nuncijus Lietuvoje, arkivyskupas, aktyvus Šventojo Sosto ir Lietuvos santykių plėtojimo puoselėtojas Pedro Lopezas Quintana, Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi - Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis.

Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi už drąsą, sumanumą ir ryžtą gelbstint žūvančius žmones, nepaisant pavojaus savo gyvybei apdovanotas Kauno miesto gyventojas Egidijus Staniulis, 2018 metų liepą išgelbėjęs ežere skendusią moterį.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžius įteiktas Vilniaus gimdymo namų direktorei gydytojai akušerei profesorei Kornelijai Mačiulienei, Policijos generaliniam komisarui Linui Pernavui ir Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės direktoriui, Vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos centro vadovui, profesoriui Juozui Raistenskiui.

Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi apdovanota Europos Parlamento narė, prisidedanti prie sklandaus Ignalinos atominės elektrinės uždarymo Rebecca Harms; buvusi ilgametė Lietuvos garbės konsulė Kolumbijos Respublikoje, aktyvi lietuvybės puoselėtoja ir mecenatė Kolumbijoje Laima Grigaliūnas de Didžiulis (ji ceremonijoje nedalyvavo, apdovanojimas jai bus perduotas); fotografas, leidėjas, dokumentinių filmų autorius, tautinio paveldo, kultūros ir mokslo inovacijų sklaidos puoselėtojas Lietuvoje ir pasaulyje Marius Jovaiša; Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas Modestas Pitrėnas; Latvijos nacionalinio istorijos muziejaus direktorius, aktyvus Lietuvos ir Latvijos kultūrinio bendradarbiavimo, baltų mokslinių tyrimų sklaidos puoselėtojas, daktaras Arnis Radinis; aktyvus Lietuvos ir Lenkijos kultūrinių ryšių puoselėtojas, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų rėmėjas Maciejus Radziwillas ir mokslotyros metodologijos, bibliometrijos ir mokslometrijos pradininkė bei tautiškumo, antikomunizmo, laisvės kovų dalyvių atminimo propaguotoja, daugelio knygų ir straipsnių autorė profesorė, habilituota daktarė Ona Voverienė.

Vyčio Kryžiaus ordino Riterio kryžius įteiktas Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriui pulkininkui Remigijui Baltrėnui.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi apdovanotas Lietuvos energetikos instituto Energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijos vyriausiasis mokslo darbuotojas, energetikos planavimo ekspertas, aktyvus nacionalinės energetikos sistemos puoselėtojas, profesorius, habilituotas daktaras Vaclovas Miškinis.

Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi apdovanotas Lietuvos lazerių asociacijos vykdomasis direktorius, aktyvus Lietuvos lazerių pramonės propaguotojas Lietuvoje ir užsienyje, daktaras Petras Balkevičius; Jungtinių Amerikos Valstijų sausumos pajėgų Europoje vado pavaduotojas nacionalinei gvardijai, aktyvus Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų karinio bendradarbiavimo puoselėtojas, generolas majoras Johnas Lawrence'as Gronskis; Jungtinių Amerikos Valstijų globalios žiniasklaidos agentūros vadovas, aktyvus Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų bendradarbiavimo kovos su dezinformacija rėmėjas Johnas Francis Lansingas; Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Senosios literatūros skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja, antikinės ir lietuvių literatūros tyrinėtoja, lotyniškosios antikos vertėja, docentė, daktarė Dalia Emilija Staškevičienė.

Sausio 13-osios atminimo medaliu apdovanotas Saulius Valiulis, 1991 metais dalyvavęs Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos rūmų ir kitų svarbių valstybės objektų gynyboje.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.0909

Top naujienos

Ekspertų spėjimai dėl Nausėdos ar Šimonytės: svarstyklės svyra į vieną pusę (177)

Likus mažiau nei savaitei iki prezidento rinkimų, DELFI kalbinti politologai Ainė Ramonaitė ir...

Nausėda nutarė kirsti atgal: Šimonytės štabo lėšos pasiekė konservatorių partijos narius ir giminaičius (438)

Pirmadienį, likus mažiau nei savaitei iki antrojo prezidentinių rinkimų turo, Ingridos Šimonytės...

Šimonytės rinkimų štabas: vienintelis gavęs pinigų giminaitis – kandidatės į EP vyras (36)

Antradienį DELFI viešėjęs Gitanas Nausėda uždavė klausimą Ingridos Šimonytės štabui:...

Keturiolikmetė iš Klaipėdos traukiniu išvažiavo į Vilnių ir dingo (56)

Gegužės 20 d., apie 6.40 val., mama išlydėjo savo keturiolikmetę dukrą Evą R. (gim. 2004 m.)...

VRK klaida: EP rinkimuose Lietuvoje balsavęs britas gavo ir Prezidento rinkimų biuletenį (5)

Jungtinės Karalystės pilietis, buvęs Vilniaus savivaldybės tarybos narys Markas Adamas Haroldas...

Zelenskiui – Kremliaus perspėjimas (155)

Kremlius antradienį perspėjo Ukrainos naująjį prezidentą Volodymyrą Zelenskį neprašyti...

„Hanner“ už 4 mln. eurų įsigijo sklypą Vilniaus stoties rajone, planuoja 7 daugiabučių kvartalą (34)

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „ Hanner “ už 4,1 mln. eurų iš bendrovės „Dolversa“...

Emocingas „Žalgirio“ naujoko atsisveikinimas: čia – geriausi sirgaliai pasaulyje (3)

Pirmadienį vakare oficialiai Kauno „Žalgirio“ nariu tapęs Jockas Landale'as emocingai...

Žmoną paviešintu vaizdo įrašu sukompromituoti bandęs Rolandas Skaisgirys sulaukė jos atsako (44)

Antradienį Vaidos ir Rolando Skaisgirių skyrybų dramą vainikavo „Videometros“ paviešintas...

Kas antra lietuvė netinkamai prižiūri savo odą: 5 didžiausios problemos ir kaip jas išspręsti

Kone kas antra Lietuvos moteris nežino arba nėra tikra dėl savo odos tipo, rodo naujausia...