Minint 62-ąsias Lietuvos žydų genocido metines, prezidentas Rolandas Paksas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi antradienį apdovanojo kelias dešimtis asmenų, gelbėjusių žydus nuo nacių persekiojimo per okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais.
Prezidentūra
© DELFI
Apdovanojimai skirti 36 žydų gelbėtojams, iš jų 28 - po mirties. Kaip rašoma prezidento dekrete, 36 asmenys apdovanoti už tai, kad nepaisydami mirtino pavojaus sau ir šeimai, Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo žydų tautybės žmones nuo nacių genocido.

Ceremonijoje Prezidentūros Baltojoje salėje dalyvavo nepriklausomybės akto signataras, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietų okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pirmininkas Emanuelis Zingeris, Žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Alperavičius, grupė rabinų iš įvairių pasaulio šalių, išgelbėtieji ir jų giminės.

Tarp išgelbėtųjų buvo ir Fruma Vitkinaitė Kučinskienė, kurią 1941 metais, tada aštuonerių, išgelbėjo dabar jau mirusi Marija Bieliukienė. Motinai skirtą apdovanojimą atsiėmė jos dukra Rimgailė Razmienė.

R.Razmienė BNS pasakojo, kad su Fruma Prezidentūroje susitikusi pirmą kartą po daugelio metų. R.Razmienė pasakojo, kad po Antrojo pasaulinio karo, sovietmečiu jos motiną į darbą, kurio dažnai ji netekdavo būtent todėl, kad gelbėjo žydus nuo nacių, daugiausiai priimdavo žydai.

Kreipdamasis į susirinkusiuosius R.Paksas sakė, kad žydų gelbėtojai nelaukė apdovanojimų, negarsino savo poelgių ir nelaikė savęs didvyriais. "Jie buvo tiesiog žmonės, davę mums kilnumo ir žmogiškųjų vertybių suvokimo pamoką", - sakė R.Paksas.

Prezidento teigimu, tarp gelbėtojų - gydytojai, kaip Petras Baublys, 1973 m. žuvęs lėktuvo katastrofoje, ūkininkai, dėstytojai, vairuotojai, kunigai, darbininkai, laikrodininkai ir net mokiniai, o tarp išgelbėtųjų - daugiausia vaikai, pasklidę po platųjį pasaulį.

"Tačiau žmogiškumo ir teisingumo gijos juos ir šiandien sieja su Lietuva", - teigė R.Paksas. Prezidentas teigė, kad nuo 1992 metų, kada gimė tradicija prisiminti ir įvardyti žydus nuo nacių gelbėjusius žmones, Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiais yra apdovanota daugiau kaip 600 žydų gelbėtojų, dalis jų pripažinti Pasaulio tautų teisuoliais.

Žydų bendruomenės pirmininko pavaduotoja Maša Grodnikienė per ceremoniją sakė, kad "gelbėtojų ir jų vaikų vardai aukso raidėmis įrašyti į žydų tautos istoriją". "Jūs rizikavote savo ir savo vaikų gyvybėmis, kad paslėptumėte savo kaimynus, pažįstamus ir, dažnai, nepažįstamus", - sakė M.Grodnikienė.

Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiaus apdovanojimus už žydų gelbėjimą nuo nacių prezidentas teikia du kartus per metus - balandį, kuomet minima Pasaulinė holokausto aukų diena, ir rugsėjį, minint Lietuvos žydų genocido dieną.

Kaskart prezidentas apdovanoja apie pusšimtį žydus nuo nacių gelbėjusių žmonių. Per nacių okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais buvo sunaikinta maždaug 90 proc. iš 220 tūkst. Lietuvos žydų bendruomenės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1930)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Siunčia žinią žemę pirkusiems neteisėtai – nori ją atimti (202)

Kai paaiškėjo, kad realiai žemės saugikliai neveikia ir agroverslo grupės sėkmingai superka...

Dalijosi idėjomis, kaip švęsti Lietuvos jubiliejų: tai patirsime tik kartą gyvenime pildoma (85)

Lygiai po mėnesio – Vasario 16-ąją Lietuva švęs atkurtos Lietuvos 100-ąjį gimtadienį. Ta...

Čečėnijos prezidento atstovas: Lietuva nedomina Kadyrovo

Lietuvos sprendimas įtraukti Čečėnijos lyderį Ramzaną Kadyrovą į nepageidaujamų šalyje...

Lietuvos banką papiktino kai kurios automobilių draudimo kainos (19)

Draudimo bendrovių veiksmus, transporto priemonių valdytojams pasiūlant išskirtinai aukštas...

Rusijos kaime – 62 laipsnių šaltis papildyta (82)

Čia sausį neretai atšąla iki 50 laipsnių šalčio, o vos išėjus į lauką apšerkšnija vietos...

Juknevičius: tikrai nesiruošiu miegoti specialiai DELFI iš Saltos

Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis vis dar yra tas ekipažas, kuris Dakaro ralyje pasiekė...

Naujasis Skvernelio kancleris startuoja su algos priedu už net nepradėtą darbą (224)

Nuo trečiadienio, sausio 17 dienos, Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės kancleriu pradeda...

Neįtikėtina nuojauta: dingusį sužeistą sūnų surado pasamdęs sraigtasparnį (4)

Australijoje vieno nepilnamečio, kuris pateko į avariją ir 30 valandų praleido įstrigęs savo...

Violetinės šėlsmas: parodė, kaip metų spalva pagyvintų jūsų namus (1)

„ Pantone Color Institute“ kasmet paskelbia spalvą, kuri bus dažniausiai matoma mados...