aA
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė tvirtina, kad šiuo metu nėra laikas sprendimui didinti pensinį amžių Lietuvoje iki 72-jų metų. Pasak jos, reikia didesnį dėmesį skirti sveiko gyvenimo trukmės rodikliui ir jo didinimui, o pensijų sistema negali būti konstruojama neatsižvelgiant į vyresnio amžiaus žmonių sveikatą ir sveikatos politikos efektyvumą.
Pirmasis pavasario rytas Vilniuje
Pirmasis pavasario rytas Vilniuje
© DELFI / Julius Kalinskas

„Tokiam sprendimui, kad didinti pensinį amžių iki 72-jų metų, pakankamai greitai tikrai ne laikas. Šioje vietoje tikrai galime dėti tašką. Jeigu truputį dekonstruotume sistemą, tai 2026-ais metais pensinis amžius, tiek vyrų, tiek moterų, pasieks 65-is metus.

Vienas iš labai svarbių, lygiagrečiai einančių rodiklių ir kriterijų, į kurį turime žvalgytis ir susieti savo pensijų politiką, t.y. sveiko gyvenimo trukmė. Šiandien Lietuvoje vidurkis yra 57,5 metai, kai tuo tarpu Estijoje virš 63, Švedijoje virš 70 metų“, – antradienį „Žinių radijui“ teigė I. Segalovičienė.

„Vyriausybės užsibrėžtame sveikatos strateginiame plane matome, kad sveiko gyvenimo trukmė iki 65 metų planuojama pasiekti tik 2030-ais metais. Todėl svarstyti septyniais metais didesnį pensinį amžių yra neadekvatu, dabartiniu laikotarpiu. Pensijų sistema negali būti konstruojama neatsižvelgiant į vyresnio amžiaus žmonių sveikatą ir sveikatos politikos efektyvumą“, – pridūrė ji.

I. Segalovičienė aiškina, kad prieš svarstant didinti pensinį amžių, pirmiausia ant stalo turi būti padėti sprendimai, kaip didinti žmonių sveiko gyvenimo trukmę bent iki Europos Sąjungos (ES) vidurkio.

„Lygiai taip pat diskusijų procese, būtina kalbėti ir apie kitas, lygiagrečiai einančiais posistemes, t.y. darbo rinko politiką ir švietimo sistemą, mokymosi visą gyvenimą. Šiuo atveju produktyviau neieškoti lengvų būdų, bet kalbėti apie aktyvaus, sėkmingo senėjimo strategiją, sidabrinės ekonomikos strategiją ir ieškoti sprendimų.

Žinoma, 2026-i metai, kada pensinis amžius pasieks 65 metus artėja sparčiai, ir diskusijos bus, bet būtų geriausia, kad jos kiltų iš mokslininkų kartu su politikais“, – sakė šalies vadovo patarėja.

Ji taip pat akcentavo, kad pensininkų skurdo lygis šalyje yra labai didelis, tad pensijų sistemos pokyčiai Lietuvoje negali būti atsieti nuo skurdo mažinimo politikos ir juos reikia orientuoti į kuo teisingesnį buvusių pajamų pakeitimą senatvėje.

„Todėl, labai svarbu galvoti ir apie valstybės biudžeto dalį, jo vaidmenį pensijų sistemoje. Prezidentas dar 2019-ais metais iškėlė tikslą pensijas papildomai indeksuoti tam, kad pasiektume 50 proc. pakeitimų normą, nes buvo tik apie 43 proc. Šiais metais matysime jau virš 48 proc. pakeitimų normą, kas yra labai svarbu. 2024-ais metais turėtume pasiekti šį minimalų standartą, t.y. 50 proc. pakeitimų normas ir brėžti kitą strateginį tikslą, dar labiau artėti prie ES vidurkio, kas yra daugiau nei 60 proc. pensijų pakeitimų normos. Kryptis turėtų būti tokia“, – tvirtino I. Segalovičienė.

Europos Komisija (EK) yra rekomendavusi iki 2040 m. Lietuvoje prailginti darbingo amžiaus trukmę iki 72 m.

Tačiau reaguodamas į viešojoje erdvėje diskutuojamą idėją ilginti pensinį amžių iki 72 metų, EK atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega tvirtina, jog tokio reikalavimo ar net pasiūlymo nėra. Pasak jo, šis diskursas, tai neteisingos EK konsultacinio dokumento interpretacijos rezultatas. Dokumento, kuris jo teigimu, neturi jokios politinės galios ir pensinio amžiaus ilginimą pateikia tik kaip pavyzdį.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(50 žmonių įvertino)
4.3600

Top naujienos

Vitoldas Jančis

Rusijos ekspertas: patriarchas Kirilas padarė tai, ko net Putinas neprašė

Žymus Rusijos filosofas ir teologas Andrejus Kurajevas per išskirtinį interviu „Delfi“ sutiko...

Labiausiai automatizuotos baldų gamyklos vadovas – apie didesnių algų neprašančius robotus ir „Ikea“ žavinčius Lietuvos baldininkus

Praėjusiais metais Klaipėdos pašonėje atidarytas SBA koncerno baldų fabrikas „Inno Line“ –...

Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau

Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Skaudus pareigūnų „eksperimentas“ už grotų: „nuskriaustąjį“ nutarė apgyventi pas „bachūrus“

Žemiausiai „nuskriaustųjų“ kastai priklausantys nuteistieji negali gyventi kartu su...

Paaiškėjo, kaip „Starlink“ begėdiškai apribojo paslaugas Ukrainos kariams (7)

Jungtinių Amerikos valstijų milijardieriaus Elono Musko valdoma bendrovė „ SpaceX “ Ukrainoje...

Lietuva, Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą, kaip dar stipriau prispausti Putino režimą (4)

Lietuva , Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą kaip dar stipriau prispausti Vladimiro Putino...

Putinas: Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje dar papildyta (31)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija ketina Baltarusijos teritorijoje...

Gydytojas išvardijo sutrikusios žarnyno veiklos simptomus: tai gali išprovokuoti kitas rimtas ligas

Žarnyno būklė daro itin didelę įtaką visam organizmui, net ir emocijoms. Apie tai laidoje „...

Dovilė Jablonskaitė

Apipjaustymas: ilgo lytinio akto pageidaujantys vyrai apie tai svajoja, bet urologai perspėja – dievulio duota ne šiaip sau

Gimus mergaitei dar gimdymo namuose užakcentuojama: keičiant sauskelnes prausti tik laikant...

Low De Wei

JAV plinta mirtinai pavojinga grybelinė infekcija: yra du būdai, kaip ji gali paveikti žmogaus organizmą simptomai būdingi daugeliui kitų paplitusių ligų

JAV plintančio mirtinai pavojingo, vaistams atsparaus grybelio atvejų smarkiai padaugėjo COVID-19...