Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, jog atsakydama į klausimus parlamentiniam tyrimui dėl galimai Lietuvoje veikusio CŽV kalėjimo pateikė informaciją, kurią turėjo šio tyrimo pradžioje.
Dalia Grybauskaitė
© A.Didžgalvio nuotr.

"Mano atsakyme atsispindėjo tiktai ta informacija, kurią aš turėjau iki tyrimo. Tyrimo metu aš, kaip ir visi, turėtume nesikišti į tyrimo procesą", - pirmadienį apsilankiusi Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centre žurnalistams sakė D.Grybauskaitė.

Pasak jos, aiškinimasis, ar Lietuvoje veikė slaptas CŽV sulaikymo centras, dabar yra Seimo prerogatyva.

"Šią savaitę Seimas pradeda rašyti išvadas. Palaukime išvadų. Tikiuosi ir kviečiu Seimą atlikti savo pareigą tėvynei, Lietuvos žmonėms ir sau sąžiningai, kad išvados būtų kuo objektyvesnės", - kalbėjo šalies vadovė.

Spalio mėnesį D.Grybauskaitė išsakė priekaištų Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui dėl formaliai atliekamo tyrimo ir pareiškė turinti "netiesioginių įtarimų", kad Lietuvoje galėjo veikti slaptas CŽV kalėjimas.

A.Pocius: jeigu kalėjimas būtų buvęs, greitai tai būtų paaiškėję

Jeigu Lietuvoje būtų veikęs slaptas Amerikos Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas, tai jau būtų iškilę į viešumą.

Tai pirmadienį žurnalistams sakė buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Arvydas Pocius. Parlamentinį tyrimą dėl galimo CŽV kalėjimo Lietuvoje atliekantis Seimo Nacionalinis saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) jį liudyti kvietė antrą kartą.

"Mes tiesiog tikslinomės kai kuriuos atsakymus, kurie mums atrodė neišsamūs arba kuriuose yra prieštaravimų. A.Pocių dėl to ir kvietėmės. Norėdami išsiaiškinti prieštaravimus atsakymams. Dabar aiškiau. Be to, dabar yra pataisa, kuri žmones mobilizuoja tiksliau atsakinėti į mūsų klausimus", - pirmadienį po komiteto posėdžio žurnalistams sakė NSGK pirmininkas Arvydas Anušauskas.

Praėjusią savaitę įsigaliojo Baudžiamojo kodekso pataisa, numatanti atsakomybę už melavimą parlamentinį tyrimą atliekančiai komisijai.

2004-2007 metais VSD vadovavęs A.Pocius tvirtino neturįs ir niekada neturėjęs duomenų apie galimą slaptą kalėjimą Lietuvoje ir jame nelegaliai kalintus terorizmu įtariamus užsieniečius.

"Aš tokių duomenų neturiu ir niekada jų neturėjau, man tokie faktai nežinomi, - tvirtino jis. - (...) Jeigu tokie faktai būtų, būtų tai patvirtinančių duomenų, viskas būtų labai greitai išaiškėję."

Buvęs VSD vadovas nesistebėjo, kad buvo pakviestas antrą kartą į NSGK. "Komitetas apklausė daug žmonių, todėl norėjo pasitikslinti kai kurias aplinkybes", - sakė jis.

Pirmadienį dar išklausęs Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado pavaduotojo operatyviniam darbui Sigito Virkečio ir buvusio VSD kontržvalgybos valdybos vadovo Vytauto Damulio, NSGK baigė liudytojų apklausas.

Per keletą savaičių apklausta apie pusšimtis dabartinių ir buvusių pareigūnų.

Anot A.Anušausko, jau rašomos tyrimo išvados. Trečiadienį komiteto nariai planuoja jas pradėti aptarinėti.

Penktadienį į NSGK narių klausimus atsakęs pašalintasis prezidentas Rolandas Paksas pareiškė, kad 2003 metų pavasarį ar vasarą tuometinis VSD vadovas Mečys Laurinkus jo teiravosi, ar būtų galima į Lietuvą neoficialiai įvežti ir čia laikyti JAV terorizmu kaltinamus asmenis.

R.Paksas tvirtino su tuo nesutikęs ir manęs, kad šiuo pokalbiu viskas esą ir baigėsi.

M.Laurinkus BNS patvirtino, kad toks pokalbis buvo.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas atlieka tyrimą, kurio metu aiškinasi, ar pagrįsti žiniasklaidos pranešimai, jog netoli Vilniaus 2004-2005 metais veikė slaptas Jungtinių Valstijų CŽV kalėjimas įtariamiems teroristams.

JAV televizijos "ABC News" interneto svetainėje buvo skelbta, kad kalėjimas jojimo patalpose pradėjo veikti 2004 metų rugsėjo mėnesį ir veikė iki 2005 metų lapkričio. Jame, kaip teigiama, buvo kalinami ir galimai kankinti aštuoni terorizmu įtariami asmenys.

Tuometinis JAV prezidentas Georgas W.Bushas 2006 metų rugsėjį pripažino, kad "be teroristų, laikytų Gvantaname, nedaug įtariamų teroristų lyderių ir agentų pagautų per karą buvo laikomi ir apklausiami už JAV ribų pagal atskirą programą, kurią vykdė CŽV".

Tada G.W.Bushas sakė, kad šioje grupėje "buvo asmenų, kurie, manoma, buvo svarbiausi Rugsėjo 11-osios išpuolių ir išpuolių prieš "USS Cole" (išpuolis prieš JAV minininką 2000 metais - BNS) architektai, agentų, kurie dalyvavo bombarduojant mūsų ambasadas Kenijoje ir Tanzanijoje; ir asmenų, kurie dalyvavo kituose išpuoliuose, kurie atėmė nekaltų civilių gyvybes visame pasaulyje".

"Daug šios programos detalių, įskaitant, kur šie sulaikytieji buvo laikomi ir jų įkalinimo sąlygų, negalima atskleisti. Taip padarius mūsų priešams būtų suteikta informacija, kurią jie galėtų panaudoti imdamiesi keršto prieš mūsų sąjungininkus ir padaryti žalą mūsų valstybei", - 2006 metų rugsėjį sakė G.W.Bushas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1121)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (164)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (22)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (3)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (9)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (47)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (4)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (555)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (3)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...