Su Dalia Grybauskaite, pradėjusia eiti prezidentės pareigas, siejamos didelės viltys. D.Grybauskaitės inauguracija kol kas tik simboliškai žymi naujos politinės eros mūsų valstybėje pradžią. LŽ kalbinti politikai, profsąjungų atstovas, visuomenės veikėjas iš naujosios prezidentės laukia daugybės valstybėje įsišaknijusių problemų sprendimo: nuo ekonominių sunkumų įveikimo iki pastangų subrandinti pilietinę visuomenę, nuo pertvarkų slaptosiose tarnybose iki socialinio dialogo skatinimo.
D.Grybauskaitė ir V.Adamkus
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Ar bus ryžtinga šiais ir kitais klausimais D.Grybauskaitė, ketinama spręsti nuo pirmų jos darbo dienų.

Nenori likti nuošalyje 

Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkui Artūrui Černiauskui kelia nerimą valstybėje susiklosčiusi padėtis, kai trūksta valdžios ir visuomenės susikalbėjimo. "Prezidentas Valdas Adamkus šią sritį buvo apleidęs. D.Grybauskaitė per rinkimų kampaniją tvirtino, kad dialogas su įvairiomis visuomenės grupėmis bus jos veiklos prioritetas. Tikimės, jog taip ir bus", - kalbėjo profsąjungų lyderis.

A.Černiauskas supranta, kad prezidento politinės galios gana ribotos, tačiau jis viliasi, jog D.Grybauskaitė išnaudos turimus svertus visuomenės interesams ginti. Pasak jo, būtų idealu, jei naujoji prezidentė turėtų įtakos tam, kad Seimas ir Vyriausybė priimtų ne sau, o paprastiems žmonėms naudingiausius sprendimus. "Žinoma, norėtume, kad taip būtų, tačiau netikime, jog tai įmanoma", - šyptelėjo pašnekovas.

Nuomonę apie naująją prezidentę ir jos veiklos prioritetus profsąjungų atstovai tikisi susidaryti netrukus. "Sritis, kurioms D.Grybauskaitė teiks pirmenybę, jos darbo stilių pamatysime artimiausiu metu. Laikysime laimėjimu, jeigu jie tenkins žmonių, kuriems atstovaujame, poreikius", - aiškino A.Černiauskas.

Strateginiai darbai 

Visuomenės veikėjas Darius Kuolys didžiausias viltis sieja su D.Grybauskaitės per rinkimų kampaniją įvardytu veiklos tikslu - sugrąžinti valstybę piliečiams. "Sumažinti atotrūkį tarp valstybės ir piliečių, priversti valdžią tarnauti žmonėms ir bendram reikalui - labai svarbūs strateginiai uždaviniai. Tačiau jiems įgyvendinti nepakaks vieno žmogaus gerų norų ir pastangų. Šiam reikalui D.Grybauskaitė turi turėti detalią penkerių metų strategiją", - įsitikinęs jis.

Siekiant sumažinti atotrūkį tarp valdžios ir piliečių, D.Kuolio nuomone, valstybėje būtinos rimtos permainos. Valdžia turėtų tapti atviresnė visuomenei, savivaldos teisės turėtų priklausyti piliečiams, būtina sukurti ir žemutinį savivaldos lygmenį. Privalu skaidrinti teismų veiklą ir užtikrinti jų vykdomą teisingumą, realiai veikiančia parlamentine kontrole pažaboti slaptąsias tarnybas. Visuomenėje reikia atkurti piliečių pasitikėjimą ir pagarbą valstybei.

D.Kuolys naujajai prezidentei ir jos komandai linkėjo neužsidaryti tarp atskirų galios struktūrų ar interesų grupių, o remtis tauta. Jo manymu, ne mažiau svarbu savo principus ginti ne tik žodžiais, bet ir veiksmais. "Jei taip bus, D.Grybauskaitę lydės sėkmė", - pabrėžė visuomenininkas.

Veiks pagal situaciją 

Socialdemokratų partijos pirmininkas, buvęs D.Grybauskaitės konkurentas per prezidento rinkimus Algirdas Butkevičius mano, jog pareigas eiti pradėjusi valstybės vadovė pirmiausia nukreips akis į Vyriausybę ir Seimą. Jis neabejoja, kad prezidentė su šiomis institucijomis bandys palaikyti gerus santykius.

Vėliau, anot A.Butkevičiaus, D.Grybauskaitė imsis savo pažadų, duotų per rinkimų kampaniją, įgyvendinimo, pirmiausia - nacionalinio investuotojo bendrovės "Leo LT" naikinimo. Nuošalyje ji neturėtų palikti ir visuomenę itin jaudinančių ekonominių reikalų.

A.Butkevičius įsitikinęs, kad D.Grybauskaitė jaučia tam tikrą visuomenės spaudimą neapvilti su ja siejamų lūkesčių. "Manau, dėl to ji kartais elgsis nepaisydama prezidento institucijos raidės, veikdama pagal situaciją ir rodydama didesnius nei numatyta įgaliojimus", - spėjo jis.

Tikisi pagalbos 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma tikisi, kad D.Grybauskaitė nenuvils ją prezidente išrinkusių žmonių. "Artimiausiu metu iš jos tikiuosi efektyvios pagalbos tvarkantis su viešaisiais finansais ir gaivinant šalies ekonomiką. Tai ne pagrindinės prezidento atsakomybės sritys, tačiau D.Grybauskaitės, kaip stiprios finansininkės, indėlis čia būtų labai solidus", - dėstė jis.

J.Razma taip pat viliasi, kad prezidentei nepristigs ryžto reformuoti teismų sistemą, gerinti padėtį su nacionalinio saugumo klausimais susijusiose įstaigose bei inicijuoti įstatymus ar jų pataisas. "Manau, D.Grybauskaitė bus aktyvi prezidentė. Bendraudamas su ja pastebėjau, kad teorinėms šnekoms ji laiko negaišta, siekia konkrečių rezultatų. Esu tikras, jog D.Grybauskaitė ir toliau bus veikla, o ne kalbomis reitingus didinanti prezidentė", - sakė J.Razma.

Laukia permainų 

Politologas Algis Krupavičius LŽ aiškino, kad visuomenė su D.Grybauskaite sieja daug lūkesčių. Už ją balsavo labai skirtingi rinkėjai: valdančiosios centro dešinės koalicijos rėmėjai, dalis opozicijos elektorato ar apskritai mūsų krašto politika nusivylę piliečiai. "Visi tie žmonės tikisi permainų. Jie supranta, kad pokyčių per vieną naktį neįvyks, tačiau viliasi, jog D.Grybauskaitė bus ryžtinga, griežta, įsiklausys į visuomenės nuomonę ir sugebės padaryti politiką sąžiningesnę", - kalbėjo politologas.

A.Krupavičius nesiėmė spręsti, ar naujoji prezidentė sugebės pateisinti visuomenės lūkesčius. Jo nuomone, tai priklausys ne tik nuo pačios D.Grybauskaitės ar jos komandos, bet ir nuo daugybės kitų aplinkybių, kad ir santykių su Vyriausybe bei Seimu.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (311)

Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (325)

Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

Pranckietis abejoja Karbauskio spaudos konferencijos būtinumu (132)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS)...

Rusijos valdžia surado naują auką: tikina niekada gyvenime nematę „tokio šlykštaus dalyko“ (111)

Nauja Rusijos Federacijos Kultūros ministerijos Visuomeninės tarybos, kuriai vadovauja Jurijus...

Neįprastas eismo įvykis: kam draudimo bendrovė atlygins žalą? (33)

Įsivaizduokite, kad pasistatėte ir palikote automobilį įkalnėje, tačiau sugedo jūsų...

Sukrečiantis motinos skausmas: dukra, nepaisant medikų pastangų, mirė nuo gripo komplikacijų (29)

Viena britė pasidalijo savo skausmu, kurį sukėlė aštuoniolikmetės dukters mirtis nuo vienos...

Išpuolis prieš policiją Mažeikiuose – padegtas patrulio automobilis (25)

Sausio 23 d., tarp 19.10 val. ir 20 val., Mažeikiuose, Juodpelkio g., prie daugiabučio namo...

Atsisakė nuosavo automobilio ir jau apskaičiavo, kiek galima sutaupyti (92)

Šiandien dažnas neįsivaizduoja savo gyvenimo be automobilio, o tarša, kurią sukelia automobilių...

Pigi naminė priemonė, kuri padės nuvalyti riebalus nuo orkaitės durelių (13)

Kiekviena šeimininkė žino, kad su laiku orkaitės stiklas apsineša išdavikišku riebalų ir...

Šiemet yra kas ūkininkus gąsdina labiau nei būsimi mokesčiai (41)

Prasidėjus naujiems metams, ūkininkai rengiasi ateinančiam sezonui, tačiau jau dabar aišku, kad...