Reaguodama į prezidento kritiką dėl Valstybinės ligonių kasos bei Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos veiklos, Sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį pareiškė, kad prezidentui buvo pateikta klaidinga informacija, ir daugelis jo teiginių neatitinka tikrovės.
© BNS foto
Interviu Lietuvos radijui Valdas Adamkus trečiadienį piktinosi neperžiūrėtu kompensuojamų vaistų sąrašu, neaiškiais jo sudarymo kriterijais, didelėmis vaistų kainomis ir pareiškė nepasitikėjimą Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos veikla ir jos vadovais, taip pat Valstybinės ligonių kasos veikla.

Tuo tarpu SAM išplatintame pranešime spaudai teigima, kad daugelis prezidento priekaištų neatitinka tikrovės. Pasak pranešimo, SA ministru tapus Romualdui Dobrovolskiui, iš Kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų kainyno buvo išbraukti 167 pavadinimų vaistai, o "prezidento retoriškai minėtas "tepalas nuo grybelio" išbrauktas 2001 m. spalio mėn".

"Jei šiandien valstybė kompensuoja tepalą nuo grybelio, gal reikėtų kompensuoti ir šampūną nuo pleiskanų?", - interviu radijui ironizavo šalies vadovas.

Ministerijos pranešime teigiama, kad išbraukus bet kurį vaistą iš valstybės kompensuojamųjų sąrašo tiesiogiai nukentėtų juos vartojantys pacientai, todėl SAM "stengiasi atsižvelgti į gyventojų poreikius ir užtikrinti, kad kompensuojamuosius vaistus gautų kiekvienas, kam jų reikia".

SAM atmeta prezidento priekaištą, kad atsakingi šalies pareigūnai rimtai nesidera dėl mažesnių vaistų kainų su vaistų gamintojais. "Atvirkščiai, SAM derybos su stambesniais vaistų gamintojais buvo pradėtos tik gerai išanalizavus jų siūlomas bei kaimyninėse šalyse galiojančias kainas", - rašoma pranešime.

SAM teigimu, pavyko susitarti, kad daugelio vaistų kainos būtų ne didesnės kaip Latvijoje ir Estijoje. Derybų metu kainos sumažintos vidutiniškai 18,5 proc., kai kurių vaistų - daugiau kaip 50 proc.

"Sveikatos apsaugos ministerija visada pasirengusi apie savo nuveiktus darbus pateikti dar daugiau informacijos, padėsiančios valstybės vadovui ir visuomenei nebūti suklaidintiems", - rašoma pranešime spaudai.

Atsakydama į pastabas dėl ligonių kasų informacinės sistemos nepakankamo tobulumo ir duomenų panaudojimo ne pagal paskirtį, SAM patikino, kad ji veikia gerai, o sukaupta medžiaga yra rimtai analizuojama.

"Tuo įsitikinti gali kiekvienas, nes Valstybinės ligonių kasos duomenys nėra slapti", - rašoma pranešime. Pranešime tvirtinama, kad ministras R.Dobrovolskis neturi konkrečių duomenų apie farmacijos įmonėse dirbančius Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos pareigūnus, tačiau kitą savaitę susitiks su tarnybos vadovais aptarti šių prezidento priekaištų.

Tuo tarpu V.Adamkus interviu teigė, kad net ketvirtadalis Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos pareigūnų dirba dar keliose darbovietėse, dažnai - farmacijos kompanijose, todėl, prezidento nuomone, yra akivaizdūs interesų konfliktai.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) taip pat neigė prezidento priekaištus dėl ligonių kasose įdiegtos informacinės sitemos netobulumo.

Pasak pranešimo spaudai, ligonių kasų informacinė sistema pajėgi aprūpinti ligonių kasas reikiama informacija, ir šios sistemos duomenų analizė leido nustatyti gydytojus, kurie galimai piktnaudžiavo, išrašydami kompensuojamuosius vaistus.

"Kad ligonių kasų informacinėje sistemoje kaupiamų duomenų pakanka atlikti reikalingą analizę, patvirtino ir PHARE projekto nacionalinės kovos su korupcija programos peržiūrą ir įgyvendinimą tiriantys užsienio šalių specialistai", - teigiama pranešime spaudai.

Pasak pranešimo, informacinėje sistemoje kaupiami duomenys apie valstybės lėšų panaudojimą nėra slapti, nemokamai teikiami visoms oficialiai pageidaujančioms juos gauti valstybinėms ir privačioms struktūroms.

"Be abejo, patikimai saugoma ir niekam neprieinama tik konfidenciali, su asmens duomenimis susijusi informacija", - teigia VLK.

VLK teigia, kad per artimiausius tris mėnesius bus baigta kurti ir įdiegta kompensuojamųjų vaistų išrašymo kontrolės sistema, kuri leis užkirsti kelią galimiems gydytojų ir vaistininkų piktnaudžiavimams išrašant bei išduodant kompensuojamuosius vaistus, iki metų pabaigos patobulinta ir automatizuota kompensuojamųjų vaistų išdavimo vaistinėse apskaitos sistema, panaudojant brūkšninius kodus.

Taip pat iki metų pabaigos bus sukurta kompensuojamųjų vaistų išrašymo ir išdavimo kontrolės ir analizavimo sistema, naudojant šiuo metu moderniausias šios srities informacines technologijas, ir tai padidins lėšų panaudojimo kontrolės efektyvumą.

Prezidento priekaištus sveikatos apsaugos sistemos institucijomis ketvirtadienį parėmė parlamentarė konservatorė Rasa Juknevičienė, vadovavusi laikinajai komisijai, kuri tyrė padėtį sveikatos sistemoje.

"Po tokio nedviprasmiško prezidento pateikto sveikatos apsaugos sistemos įvertinimo ministras Romualdas Dobrovolskis turėtų ne atsikalbinėti, bet imtis neatidėliotinų veiksmų", - teigiama Tėvynės Sąjungos - konservatorių frakcijos spaudos tarnybos išplatintame pareiškime.

Pareiškime teigiama, kad ministras turi arba pateikti aiškų sveikatos apsaugos sistemos pertvarkos planą, arba pripažinti savo nesugebėjimą ką nors padaryti ir garbingai pasitraukti. "Nes netrukus gali paaiškėti, kad akis badančių ydų sveikatos apsaugoje nemato tik už tai atsakingas ministras", - teigia R.Juknevičienė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (13)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Šiaurės Korėjos piliečiai dirba Rusijoje – juos lygina su vergais (1)

Šalia dumblėto kelio viename iš Sankt Peterburgo rajonų iškilo visas palaikių gyvenamųjų...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (75)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai (16)

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (333)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Penktąjį Dakaro ralį įveikęs Vanagas: paskutiniame greičio ruože viskas galėjo baigtis liūdnai (7)

Pakilimus ir nuosmukius 40-ajame Dakaro ralyje išgyvenęs Benedikto Vanago ir Sebastiano...

Nusivylimą Turine pergale prieš „Lietkabelį“ užglaistęs Kurtinaitis galvoja apie revanšą italams (6)

„Betsafe-LKL“ čempionate Vilniaus „Lietuvos rytas“ savo pranašumą prieš „Lietkabelį“...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (87)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (118)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (332)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...