aA
Pretendentų į savivaldą sąrašas gali sutrumpėti dar maždaug 400 asmenų – bus šalinami nenurodžiusieji teistumo, užsienio pilietybės, o kariams savanoriams gali tekti rinktis tarp tarnybos ir politikos.
Savivaldos rinkimai
Savivaldos rinkimai
© DELFI / Kiril Čachovskij

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį toliau spręs dėl atvejų, kai pretendentams neatitinkant įstatymo reikalavimų jie neregistruojami kandidatais.

16 atvejų susiję su nenurodyta užsienio pilietybe, 74 – su karo tarnyba, dar per 300 pretendentų nenurodė arba pateikė klaidingus duomenis dėl teistumo.

„Turime 16 žmonių, kurie anketoje nenurodė pirminės informacijos, kad yra užsienio valstybės piliečiai, atitinkamai neatsakė į kausimą, ar teismas nėra jiems apribojęs kokių nors rinkimų teisių. Daugiausiai turime iš Rusijos, dešimt, ir po vieną iš Švedijos, Kazachstano, Baltarusijos, Armėnijos, Ukrainos ir Didžiosios Britanijos“, – BNS sakė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Nuolatinis tos savivaldybės gyventojas užsienietis gali dalyvauti rinkimuose, tačiau pilietybę turi nurodyti anketoje. Kandidatavimas draudžiamas, jei pasyvioji rinkimų teisė jam teismo apribota valstybėje, kurios pilietis jis yra.

Taip pat rinkimų įstatymas reikalauja, kad rinkimuose dalyvaujantys asmenys anketose privalo nurodyti, jeigu buvo teisti.

„Virš 300 kandidatų turi problemų su teistumais. Dalis nenurodė išvis, dalis nurodė turintys vieną teistumą, o iš tiesų turėjo du, tris teistumus. Esminis klausimas komisijai – ar leisti papildyti anketinius duomenis asmenims, kurie nurodė ne visus savo teistumus, kai kurie nurodė turintys teistumą, bet neteisingai nurodyta Baudžiamojo straipsnio dalis. Kaip tokiu atvejus vertinti, komisija ir apsispręs“, – sakė VRK vadovė.

Pretendentų sąrašuose taip pat yra 73 asmenys, tarnaujantys Krašto apsaugos savanorių pajėgose, ir vienas dalyvauja jaunesniųjų karininkų vadų mokymo programoje.

Pasak L. Matjošaitytės, VRK remiasi kariuomenės teisininkų išaiškinimu, kad karių savanorių kandidatavimo teisė turi būti ribojama.

Anot Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos vadovo Arūno Balčiūno, ribojimas grindžiamas tuo, kad kariai savanoriai atlieka tarnybą rezerve.

„Atsižvelgdami į galiojančius teisės aktus, Karo prievolės ir Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymus, įvertinome ir priėjome prie tokios išvados, kad kandidatai, kurie yra Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariai, negalėtų dalyvauti rinkimuose, nes jie atlieka privalomąją karo tarnybą“, – BNS sakė A. Balčiūnas.

Visuomeninis rinkimų komitetas „Judėk, Vilniau“ pirmadienio vakarą pranešė gavęs VRK išaiškinimą, kad iš sąrašo turės būti pašalinti žinomi šiuolaikinės penkiakovės sportininkai Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė ir Justinas Kinderis.

Krašto apsaugos ministerija įstatymų nuostatas aiškina kiek liberaliau – kad kariams savanoriams turėtų būti sudaryta galimybė kandidatuoti, bet išrinkti į savivaldybių tarybas jie turėtų apsispręsti, ar tęsia kario savanorio tarnybą, ar vykdo savivaldybės tarybos nario pareigas.

VRK vadovė teigė, jog savanorių atveju tikriausiai jiems bus siūloma rinktis – palikti savanorių pajėgas arba atsisakyti kandidatavimo.

„Jei priimsime sprendimą, kad iki tam tikros dienos jie turi atsisakyti tarnybos, ir jie atsisakys, kliūčių dalyvauti rinkimuose jiems nėra“, – sakė L. Matjošaitytė.

Per praėjusį posėdį 105 asmenys iš kandidatų sąrašų išbraukti dėl pavėluotai pateiktų deklaracijų, kitoje nei kandidatuoja savivaldybėje deklaruotos gyvenamosios vietos.

Pareiškinius dokumentus yra pateikę apie 14 tūkst. pretendentų. Tiesioginiai merų ir savivaldybių tarybų rinkimai vyks kovo 3 dieną.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Epidemiologas: į normalų gyvenimą galbūt galėsime grįžti apie Kalėdas (20)

Lietuvoje nustačius 11 naujų britiškosios atmainos koronaviruso (B117) atvejų tikrai yra pagrindo...

Vaistinės jau pasiruošusios skiepyti gyventojus, bet atsirado netikėta kliūtis

Jau nuo kovo 1-osios Lietuvoje ketinta įdiegti naujovę: pacientams suteikti galimybę nuo dviejų...

Politikai jau seniai taip nekonfliktavo: Raskevičius ryžosi ypatingam atvirumui (117)

Lietuvoje paaštrėjo nesutarimai dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo. Tą padaryti valdantieji...

Anšlagas prie dėvėtų drabužių truko vieną dieną (20)

Atlaisvėjus karantino reikalavimams, eilės nusidriekė ne tik prie kirpyklų, bet ir dėvėtų...

Lietuvoje fiksuota nuo COVID-19 vakcinuoto žmogaus mirtis: mirė, praėjus vos kelioms minutėms po skiepo mirtis su skiepais nesiejama (1205)

Lietuvos Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) gavo informacijos, kad po vakcinacijos nuo...

Politologas apie įtampą tarp valdančiųjų ir Nausėdos: gali būti, kad konservatoriai tik bando nukreipti dėmesį (31)

Įtampai tarp valdančiųjų konservatorių ir prezidento Gitano Nausėdos stiprėjant, žurnalistas...

JAV – dramatiškas COVID-19 atvejų pokytis, ekspertai perspėja: galime atsidurti daug sudėtingesnėje situacijoje (21)

COVID-19 užsikrėtimų ir hospitalizacijų skaičius visose JAV valstijose mažėja dramatiškai,...

Regimantas Dima | D+

Iš nuosavo skrandžio potyrių istorijos: Vilniaus alaus barai vėlyvajame sovietmetyje

Patyręs keliautojas kiekvieną naują miestą tyrinėti pradeda nuo miesto stoties. Kitas žingsnis...

„Vaisingumo klinikos“ tyrime finansų direktorius suimtas septynioms dienoms Prokuroras: Usonis prisipažino (388)

„Vaisingumo klinikos“ vadovai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdos įtariami slėpę pajamas ir taip...

Sunkiais nusikaltimais prieš gimnastes apkaltintas garsus JAV treneris rastas negyvas (5)

Buvęs vyriausiasis JAV gimnastikos rinktinės treneris Johnas Geddertas rastas negyvas netrukus po...