aA
Sostinės meras Artūras Zuokas ir jo partija „Taip“ prokurorams skundžia sprendimą pirkti sraigtasparnius už maždaug 140 mln. litų iš daugiabučių renovacijos programos lėšų. A. Zuokas tvirtina, esą sraigtasparnių pirkimas prasidėjo dar prieš metus, tad Vyriausybės vadovo Andriaus Kubiliaus pareiškimai, esą taip gelbėjamos renovacijos lėšos, yra netiesa.
Daugiabučių renovacija, renovacija, sraigtasparniai, karikatūra
Daugiabučių renovacija, renovacija, sraigtasparniai, karikatūra
© Algimanto Snarskio piešinys

„Premjero pasakymas, kad sraigtasparniai bet kuriuo atveju bus nupirkti, rodo visišką žmonių nuomonės nepaisymą ir Vyriausybė demonstruoja atvirą cinizmą. Panašu, kad tam buvo ruoštasi jau kelerius metus. (...) JESSICA fondo lėšos turėjo būti būtinai skirtos energijos efektyvumo didinimui renovuojant būstą, o ne sraigtasparnių pirkimui. Žmonės visą laiką buvo verčiami imti paskolas būsto renovavimui, o pasirodo, buvo galima programą pakeisti, kad nereikėtų skolintis iš banko investicijoms“, - ketvirtadienį išplatintame pranešime teigia A. Zuokas.

Dėl sraigtasparnių pirkimo politikas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

Orlaivius pirkti sumanė be pinigų?

A. Zuokas DELFI teigė, esą sraigtasparnių pirkimo procedūros jau gerokai įsibėgėjusios, taigi esą galima manyti, kad kariuomenė brangius orlaivius pirkti sumanė neturėdama tam pakankamai lėšų.

„Kariuomenė paskelbė konkursą dėl sraigtasparnių įsigijimo neturėdama tam lėšų. Ir šiuo metu konkursas jau yra įvykęs. Ir būtent todėl Vyriausybė ir premjeras karštligiškai ieško lėšų, kaip apmokėti šitą pirkinį“, - teigė sostinės meras.

Politikas neslėpė manantis, kad renovacijos programos lėšas sraigtasparniams paimti planuota dar praėjusiais metais.

Kariuomenė dar iki Vyriausybės sprendimo žadėjo sutartis dėl sraigtasparnių

Kad sraigtasparnių pirkimas nėra staiga sumanyta idėja, liudija ir oficialūs viešųjų pirkimų duomenys.

Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (CVPIS) nurodyta, jog Lietuvos kariuomenė trijų sraigtasparnių pirkimo procedūras pradėjo dar pernai rudenį. Centrinio viešųjų pirkimų portalo duomenimis, pirkimo procedūroms pamatus padėjusi sraigtasparnių techninė specifikacija buvo paskelbta pernai spalį.

Konkursas vyko gerokai prieš A. Kubiliui paskelbiant, jog JESSICA lėšos nukeliaus sraigtasparnių pirkimui. CVPIS duomenimis, pasiūlymų iš potencialių sraigtasparnių tiekėjų kariuomenė laukė iki birželio 25 dienos.

CVPIS taip pat paskelbti kariuomenės ir konkurso dalyvių susirašinėjimo duomenys. Juose matyti, kad dar birželio pradžioje kariuomenė potencialiems sraigtasparnių pardavėjams žadėjo sutartis pasirašyti dar šiemet arba kitų metų pradžioje.

„Sutarties galima įsigaliojimo data gali būti 2012 m. pabaigoje ar 2013 m. pradžioje, tai priklausys nuo pirkimo procedūrų eigos (Pasiūlymų pateikimo data dar nėra nustatyta, tai gali būti 2012 rugsėjo mėn.) ir pirkimo rezultatų patvirtinimo tų institucijų, kurios administruoja Europos Sąjungos struktūrinę paramą“, - birželio 11 d. datuojamame dokumente teigia kariuomenė, atsakydama į vieno iš potencialių tiekėjų paklausimą.

Sraigtasparnių tiekėjai taip pat teiravosi, ar sutartis gali būti sudaryta tik dėl vieno sraigtasparnio pirkimo. Kariuomenės atsakymas buvo neigiamas: „Sutartį numatoma sudaryti dėl visų 3 sraigtasparnių įsigijimo“.

Aplinkos ministerija: renovacijos lėšos pradėtos judinti tik šiemet liepą

Aplinkos ministro Gedimino Kazlausko atstovas spaudai Tomas Beržinskas DELFI teigė, esą apie JESSICA programos lėšų panaudojimą sraigtasparniams realiai kalbėti pradėta tik šią vasarą, o ne pradėjus orlaivių pirkimo procedūras.

„Iš pradžių Vyriausybėje buvo priimtas principinis sprendimas dėl to, kad reikia apskritai pirkti sraigtasparnius. Nekalbant apie tai, iš kokių lėšų reikia tai daryti. Paskui Finansų ministerijai buvo pavesta išanalizuoti situaciją ir pasiūlyti galimybes. Tada buvo kalbama apie įvairias lėšas, įvairias programas. Tarp jų – ir JESSICA, bet ne tik. Ir apie kitų ministerijų programas, kur galbūt nespės panaudoti (europinių lėšų – DELFI). Bet, aišku, nei viena ministerija nenorėjo iš savo programų atidavinėti pinigų. Ir tada Finansų ministerija nutarė, kad geriausiai vis dėlto imti iš JESSICA programos“, - kalbėjo T. Beržinskas.

Pasak jo, Aplinkos ministerija įpareigojimo pateikti pasiūlymą JESSICA lėšų panaudojimui sulaukė šiemet liepą.

„Mes negalime nepateikti tokio pasiūlymo. Mes jį ir pateikėme. Bet tai nereiškia, kad mes išreiškėme jam pritarimą“, - pažymėjo T. Beržinskas.

A.Kubiliaus atstovė: prieš metus sprendimui nesipriešino nei G.Kazlauskas, nei E.Masiulis

Premjero atstovė spaudai Jarda Paukštienė DELFI informavo, esą įvykių chronologija kiek kitokia.

„Svarstymai dėl JESSICA programos pakeitimų Vyriausybės pasitarimų formate prasidėjo 2011 m. liepos mėnesį. Pirmas bazinis Vyriausybės sprendimas šiuo klausimu priimtas 2011 rugsėjo 7 d., o kitas – kiek redaguotas - šių metų liepos 18 d. Visuose svarstymuose dalyvavo ir niekam neprieštaravo nei ministras Eligijus Masiulis, nei ministras G. Kazlauskas“, - teigė J. Paukštienė.

Ji DELFI taip pat pateikė pernai rugsėjį vykusio pasitarimo protokolą. Jame Vyriausybė nutarė „pavesti Aplinkos ministerijai kartu su Finansų ministerija ir Krašto apsaugos ministerija parengti ir iki 2011 m. rugsėjo 20 d. pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei konkretų veiksmų planą dėl sraigtasparnio įsigijimo projekto įgyvendinimo Europos Sąjungos 2007–2013 metų struktūrinės paramos programavimo laikotarpiu“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sutaria: Šimonytė peržengė ribas (20)

Premjerės Ingridos Šimonytės reakcija į oponentės Agnės Širinskienės žodžius yra žemo lygio...

Po JK pranešimo pasipylė grasinimai iš Rusijos (1)

Didžioji Britanija perduos Ukrainai sviedinių su nuskurdintuoju uranu, skirtų tankams...

Karas Ukrainoje. Ukraina apie padėtį Kryme: jie nežino, ką su šia „laime“ daryti Rusija naktį į Kyjivą paleido dronus

Naktį į trečiadienį, kovo 22 d., Kijevo regione dėl dronų atakų grėsmės paskelbta oro...

JAV neslepia pykčio: Kinijos prezidento vizitas pasako viską (1)

Ukrainiečiai Kryme sunaikino jų sparnuotųjų raketų „ Kalibr “ krovinį. Tokiomis iš laivų...

Liutauras Elkimavičius

Mitais apipinta Rusijos samdomų žudikų grupuotė „Vagner“: ką siūlo, kad užverbuoja jaunuolius tokiam kraupiam darbui?

Britų žvalgyba neseniai pranešė, jog „ Vagner “ privačios karinės bendrovės nariai Rusijos...

Čmilytė-Nielsen – apie Petkevičienės darbo tęstinumą: bet kokie pokyčiai turėtų būti vėliau

Kritikos dėl chaoso sulaukusiai Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkei Jolantai Petkevičienei...

Verslas PliusBloomberg News

Išaiškino schemą, padedančią į Rusiją patekti JAV slaptiems technologiniams sprendimams: įvardijo centrinę figūrą

Daugelį metų Artiomas Ussas iš Rusijos žiniasklaidos buvo žinomas kaip prabangaus...

Nauja Gentvilo iniciatyva sukėlė sumaištį: gražiausios Lietuvos vietos taptų turtuolių rezervatu (46)

Iš Aplinkos ministerijos ėmus sklisti žiniai, kad planuojama regioninius ir nacionalinius parkus...

Ilgose eilėse paramos būstui laukiančios šeimos nusivylusios: pinigų nepakanka, įtaria kai kuriuos gudraujant

Dalis jaunų šeimų skundžiasi, kad parama įsigyjant būstą yra per maža, o kartu pažeria...

Petkevičienė svarsto, ar toliau vadovauti VRK pripažįsta klaidas (1)

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija trečiadienį susitiko su daug...