aA
Su Pravieniškių pataisos namuose įvesta nauja tvarka iki šiol nesusitaikę Kauno kriminalinio pasaulio šulai vėlų pirmadienio vakarą surengė dar neregėtą išpuolį – užsibarikadavo savo kamerose ir neįsileido čia dirbančių pareigūnų. Patekti į kalinių kameras prižiūrėtojai galėjo tik antradienį – toks nuolaidžiavimas kai kuriems specialiai į Pravieniškes dirbti atsiųstiems pareigūnams kelia abejonių dėl nusikaltėlių ir prižiūrėtojų neteisėtų susitarimų.
© Kalėjimų departamento nuotr.

Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos direktorius Dainius Sušinskas neslepia, kad tokių įvykių, kokie nutiko naktį iš pirmadienio į antradienį, įkalinimo įstaigoje dar nėra buvę. „Dėl įvykio pradėjome tarnybinį tyrimą, taip pat pradėtas ir ikiteisminis tyrimas“, – sakė jis.

Šią savaitę Pravieniškėse – ypatinga padėtis: pareigūnai sustiprino nuteistųjų priežiūrą, nuolat stebi ir tikrina jų gyvenamąsias patalpas, į pagalbą pasitelkti ir viešojo saugumo pareigūnai. Toks sprendimas priimtas siekiant užkardyti vadinamąją Jūros šventę, kuri pataisos namuose paskutinįjį liepos savaitgalį vyksta jau daugybę metų: jos metu „krikštijami“ naujai į įkalinimo įstaigą atvykę nuteistieji. Vienos šios šventės metu buvo nužudytas nuteistasis, kitų – sužalotas ne vienas nuteistasis, apie tragiškai pasibaigusius įvykius valstybės kontroliuojamuose pataisos namuose pasakoja „Pravieniškių mafija“.

Tačiau net neprasidėjus vadinamajai Jūros šventei nuteistieji jau reiškia pirmuosius protestus – pirmadienį, apie 23.20 val., 3-iajame lokaliniame sektoriuje, kuriame kamerinio režimo patalpose šiuo metu yra įkalinti kalėjimo subkultūrą proteguojantys organizuotų nusikalstamų grupuočių nariai, surengtas maištas.

Pasak pataisos namų direktoriaus, vėlai vakare suveikė elektroninių prietaisų sistema, kuri parodė, kad kamerose esantys nuteistieji gali naudotis mobiliojo ryšio telefonais.

„Kadangi tai įvyko jau po signalo, kuriuo įvestas miego laikas, pareigūnai bandė patekti į kameras, bet nuteistieji buvo užrėmę duris“, – sakė D. Sušinskas.

Anot jo, prižiūrėtojai neturėjo galimybių patekti į vidų – būtų reikėję ardyti spyną ir duris, tačiau tai būtų pakankamai ilgai užtrukę.

D. Sušinskas tikino, kad „po kažkiek laiko jau ir nebuvo prasmės papulti į kameras“.

„Žinoma, paskui atidarė, – sakė jis. – Ten kalintis kontingentas nėra geriausias – bausmes atlieka organizuotų grupuočių nariai, nusikalstamo pasaulio lyderiai, turintys autoritetą, perkelti iš 1-ojo ir 2-ojo sektoriaus. Šiandien padarėme neplanines kratas – buvo rasta draudžiamų daiktų – lankstinukas, galbūt su narkotinėmis medžiagomis, kitoje kameroje – mobiliojo ryšio telefonas su SIM kortele. Šiandien tik tiek pavyko surasti, bet kiek buvo vakar vakare, sunku pasakyti – gal ką ir bandė paslėpti.“

Direktorius sakė, kad apie įvykį buvo informuotas antradienio rytą.

„Dėl įvykio pradėjome tarnybinį patikrinimą“, – D. Sušinsko teigimu, bus aiškinamasi, kodėl pareigūnai negalėjo patekti į nuteistųjų kameras, kuo jos buvo užremtos, nes kamerose įkalinti kaliniai gali turėti tik nedidelius daiktus, taip pat bus aiškinamasi, kodėl nebuvo kviestas pastiprinimas.

Taip pat dėl per kratą rastų galimai narkotinių medžiagų pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kaip narkotikai galėjo patekti pas izoliuotus nuteistuosius, taip pat nežinoma – greičiausiai jiems galėjo kas nors permesti iš kito sektoriaus, nes nuteistiesiems tris valandas per parą leidžiama būti lauke.

Tuo metu Pravieniškių pataisos namuose pirmadienio vakarą dirbę iš kitų miestų atsiųsti pareigūnai sako, kad pastarosios nakties įvykiai įkalinimo įstaigoje tik dar kartą patvirtina, jog nuteistieji nesitaiko su nauja tvarka, o kai kurie čia dirbantys pareigūnai vis dar linkę nusileisti kriminalinio pasaulio autoritetams.

„Panašu, kad situacija Pravieniškėse nevaldoma ir „Jūros šventė“ vis tiek vyksta, įstaigos administracija slepia masinio nuteistųjų nepaklusimo atvejį, – DELFI informavo pareigūnai. – Apie 23 val. vakaro per radijo ryšį buvome informuoti, kad nedelsiant reikalinga pagalba pareigūnams trečiame bendrabutyje, kur bausmes atlieka kriminalinę subkultūrą proteguojantys asmenys. Atbėgę išgirdome didelį triukšmą – tiek pirmame aukšte, tiek antrame aukšte visi nuteistieji spardė kameros duris, buvo didžiulis triukšmas, kartais atrodė, kad kamerų durys bus išspirtos ir agresyviai nusiteikę nuteistieji išeis į koridorių ir pasipriešins ten esantiems pareigūnams.

Pravieniškėse – dar neregėtas garsių kriminalinio pasaulio šulų maištas
© DELFI / Domantas Pipas

Pastebėjome, kad antrame aukšte keli pareigūnai bando atidaryti kamerų duris, kurios, kaip supratome buvo užremtos iš vidaus. Pabandėme pareigūnams padėti atidaryti užremtas kameras, tačiau ir mums nepavyko, ir toliau nuteistieji šūkavo ir spardė kamerų duris – kai kurių durų stebėjimo akys nuo smūgių iškrito į koridorių.

Jautėsi baimė ir panika ir tarp pačių pareigūnų, kurie jie garsiai ragino direktoriaus budintį padėjėją nedelsiant kviesti pastiprinimą – Viešojo saugumo tarnybos pareigūnus, kurie padėtų suvaldyti situaciją ir įeiti į tas kameras, kurios buvo užremtos.

Tačiau direktoriaus budintysis padėjėjas atsidarė vienos kameros duris, kaip supratome, su nuteistųjų lyderiu pakalbėjo kelias sekundes ir visiems pareigūnams liepė išeiti iš koridoriaus į lauką. Mums buvo labai keista, kodėl direktoriaus budintysis padėjėjas derasi su masinį nepaklusnumą sukėlusių nuteistųjų lyderiu, taip pat kodėl neatidarėme tų kamerų, kurios buvo užremtos, galimai ten nuteistieji naudojosi draudžiamais daiktais, o gal – darė nusikalstamas veikas.“

Pareigūnai teigė, kad vėliau, kai jie išėjo į lauką, „masinį nepaklusnumą sukėlę nuteistieji ir taip galimai nuslėpę naudojimąsi draudžiamais daiktais (telefonais, internetu), mums palinkėjo gero kelio: „Von šunys iš čia“. Štai tokia tikroji situacija – manome, kad ateityje pareigūnai į šį bendrabutį neis, nes bijos dėl savo saugumo ir gyvybės.“

Daugiau apie situaciją Pravieniškėse skaitykite paspaudę šią nuorodą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(175 žmonės įvertino)
3.7486

Top naujienos

Irina Rozova – Seimo narė, kuri veikė pilkojoje zonoje: kokiomis pataisomis rūpinosi politikė (40)

Su po diplomatine priedanga dirbančiais Rusijos žvalgybos darbuotojais bendravusi ir, kaip rodo...

Sovietai jos nepasigailėjo: grafaitės Marijos Tiškevičiūtės tragedija

1941 m. birželio 14 d. okupacinio sovietinio režimo įvykdytos represijos, kai iš Lietuvos į...

Palangos padavėjų elgesys šokiravo: tai pamačius visiškai dingo apetitas (112)

DELFI sulaukė skaitytojo Igno (asmuo red. žinomas – red.) laiško, kuris tikino pasibaisėjęs...

Košmaras Vingio parke: erkių prisirinko net gaudykles įrenginėję žmonės (117)

Sostinės Vingio parkas yra populiari vieta laisvalaikiui leisti. Dauguma vilniečių žino, kad ten...

Iš Putino elito sluoksnių – netikėta kritika Kremliui (6)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas visada kerta atgal, kai pajunta jam daromą spaudimą. Bet,...

Prezidentas Gitanas Nausėda – Baltijos kelio 30-mečiui skirtame koncerte

Prezidentas dalyvaus Baltijos kelio 30-mečiui skirtame koncerte „Vienybės banga”.

Katažinos Zvonkuvienės mama dukros gyvenimo nereguliuoja, bet sutinka ne su viskuo: aš daryčiau kitaip (52)

Dainininkė ir dviejų vaikų mama Katažina Zvonkuvienė šiandien džiaugiasi tiek savo karjera,...

Dešimttūkstantinė minia Vilniuje susikibo rankomis, atkartodama Baltijos kelią (203)

Daugiau negu 10 tūkst. žmonių Vilniuje penktadienį susikibo rankomis į gyvą grandinę, minėdami...

Kurtinaitis gyrė į „Chimki“ persikėlusį lietuvį ir atskleidė keistą faktą apie Švedą (6)

„Galvojau, kad iš pradžių žaidėjams bus sunku, tačiau akivaizdu, kad vasarą jie laiko...

Lietuvos krepšininkams – Azijos virtuvės iššūkiai: rinktinės šefas pats vyko į parduotuvę (9)

Lietuvos krepšinio rinktinė Korėjoje, kur rengiasi pasaulio čempionatui, susidūrė su...