aA
Vienas po kito vyresnio amžiaus žmonės ima sukilti prieš ribojimus arba rekomendacijas, kurios taikomos jiems karantino metu. Skelbimas ant knygyno durų, kad prekybos vietoje nerekomenduojama lankytis rizikos grupėje esantiems žmonėms, papiktino signatarę Nijolę Oželytę. Ji ragina boikotuoti įstaigas, kurios iškabina tokią informaciją.
Nijolė Oželytė-Vaitiekūnienė
Nijolė Oželytė-Vaitiekūnienė
© DELFI / Karolina Pansevič

„Jei turite žmoniškumo, boikotuokite „Pegaso“ knygynus ir visas įstaigas, kur pamatysite tokius skelbimus, nes tai – grubus žmogaus teisių pažeidimas. Stabdykit psichozę, tai neverta žmogaus vardo“, – rašė N. Oželytė.

Signatarė pasidalijo nuotrauka su plakatu, kurį nufotografavo „Pegaso“ knygyne, prekybos centre „Nordika“.

Nijolės Oželytės nuotrauka. Perspėjimas
Nijolės Oželytės nuotrauka. Perspėjimas
© Asmeninins albumas


„Šis absoliučiai nusikalstamai diskriminacinis plakatas liudija vieną – moraliniai (o gal ne tik) nusikaltėliai, „papuošę“ juo savo biznio vietas, patys nesinaudoja tuo, kuo prekiauja, – knygomis, nes smegenys, jei būtų tas knygas skaitę, veiktų kitaip – žmoniškai. Jau nekalbant apie tai, kas jiems nutiktų „Nordiko“ šalyse už tokius plakatėlius – „užsirauktų“ biznis tą pat akimirką“, – piktinosi N. Oželytė.

Moteris svarstė, kad, jei rasis „kokių išmanių jaunų teisininkų, norinčių pasipraktikuoti žmogaus teisių srityje, tai ir ieškinį vertėtų surašyti dėl diskriminacijos pagal amžių, nes tokių iškabų randasi daug kur“.

„Tas idiotizmas jau užkniso juodai – viruso nešiotojai yra jaunimas ir vaikai, gal juos į koncentracijos stovyklas uždarykim? Aš kviečiu jaunus žmones, kurie gerbia savo vyresnius šeimos narius, savo mokytojus, lankytis kituose knygynuose, nes cinikai susipranta tik brutaliai trinktelėti, moralizavimai jiems nepadės“, – rašė N. Oželytė.

„Pegasas“: laikomės įstatymų

Knygynų tinklo „Pegasas“ l. e. p. generalinė direktorė Rita Račkaitė paaiškino, kad knygynai – vieni iš daugelio verslų, kurie labai nukentėjo per karantino laikotarpį.

„Nežiūrėdami į tai, mes nuoširdžiai rūpinamės visais lankytojais, kuriems šis virusas yra pavojingas. Nors šiuo metu mums tikrai svarbus kiekvienas lankytojas, užeinantis į knygyną, mes taip pat norime, kad mūsų klientai liktų saugūs, nepriklausomai nuo to, kokiai grupei jie priklauso. Todėl laikomės visų įstatymų numatytų reikalavimų, vienas iš tokių – Operacijų vadovo sprendimas prie įėjimų į prekybos vietas skelbti rekomendaciją nesilankyti asmenims, priklausantiems rizikos grupėms, tarp kurių yra ir vyresnio amžiaus žmonės“, – aiškinama knygų tinklo vadovės komentare.

Knygynų tinklo vadovė teigė apgailestaujanti ir suprantanti, kad šios rekomendacijos gali žeisti kai kuriuos žmones.

„Bet visi verslai šiuo metu yra įpareigoti laikytis šių taisyklių ir taip prisidėti prie situacijos suvaldymo“, – teigė R. Račkaitė.

Kilo diskusijų dėl diskriminacijos

Jau anksčiau kilo pasipiktinimų ta tema. Diplomatė Irena Vaišvilaitė savo feisbuko paskyroje pasidalijo plakato nuotrauka, ant kurio užrašyta, kad „garbaus amžiaus asmenims“ į vidų užeiti draudžiama, rašė „Delfi“.

Skelbimas, draudžiantis garbaus amžiaus žmonėms užeiti į įmonės vidų. Irenos Vaišvilaitės nuotr.
Skelbimas, draudžiantis garbaus amžiaus žmonėms užeiti į įmonės vidų. Irenos Vaišvilaitės nuotr.


Pirmasis apie vyresnio amžiaus žmonių per karantiną patiriamas emocijas pradėjo kalbėti politologas Kęstutis Girnius.

Paklaustas, kurių rekomendacijų iš visų A. Verygos išvardytų laikosi pats, K. Girnius tvirtino, kad nė vienos, pritaikytos išskirtinai rizikos grupės asmenims.

„Nė vienos. Ne, aš dėviu kaukę, mūviu pirštines, bandau be reikalo neiti į parduotuvę, bet esu buvęs ir kirpykloje, ir pašte. Gyvename Antakalnyje, kur gamta graži, tai su žmona vis einame pasivaikščioti valandai ar pusvalandžiui. Mano vaikai Amerikoje, tai negaliu jų lankyti.

Bet jei jie gyventų čia, Lietuvoje, aš su jais susitaręs tikrai aplankyčiau. Vienas vyresnio amžiaus žmonių džiaugsmų yra anūkai ir vaikai. Ir, kai Veryga sako, kad senjorams rekomenduojama nebendrauti su vaikais ir anūkais, ir dar ilgą laiką, tai aš to nesuprantu. Mes visi esame Lietuvos piliečiai, mes visi lygūs pagal įstatymą, ar aš esu 55 m., ar 65 m., ar truputį daugiau“, – savo požiūriu dalijosi politologas.

Konstitucinės teisės specialistas prof. V. Sinkevičius sako, kad būtų linkęs dėl tokių ribojimų pasisakyti dar griežčiau nei K. Girnius.

„Aš manau, kad tai yra atvira asmenų diskriminacija pagal amžių. Tokie dalykai negalimi ir netoleruotini pagal Konstituciją. Negalima diskriminuoti asmens dėl amžiaus“, – sakė V. Sinkevičius.

Profesorius atkreipė dėmesį į Konstitucijos 29 straipsnį, kuris pažymi, kad įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs.

„Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu“, – rašoma šiame straipsnyje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(802 žmonės įvertino)
4.4401

Top naujienos

Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę (211)

Žinia, jog Vokietijos katalikybės sostine laikomame Kelne nuo šiol aidės muedzino šauksmas,...

Po lietuviškomis etiketėmis – baltarusiškas alus: tokių prekių pirkimą vadina karo finansavimu mūsų lėšomis (233)

Socialiniuose tinkluose gyventojai ėmė piktintis tuo, kad parduotuvių lentynose parduodamas...

Savaitę užbaigsime rudeniška dargana: saulės nesitikėkite (1)

Šiandien išliksime šiauriau Lietuvos slenkančio ciklono įtakoje. Vyraus debesuotas su...

Vaidas Mikaitis | D+

Europos šalis, kurią prisijungti atsisakė net SSRS: dabar ji mėgstama dėl pigaus alkoholio ir sekso (9)

Lietuvai įstojus į ES, ilgą laiką buvo akcentuojama, kad štai mes, periodiškai apsikeisdami su...

Su siaubu prisimena slaptas orgijas prie Vilniaus: jis man vis kartojo „ateisi išpažinties pas kunigėlį“ (75)

Iš vieno Aukštaitijos kaimo į Vilnių su draugu atvykęs penkiolikmetis jaunuolis tikėjosi, kad...

Julija Leimonė | D+

Kauno elito šėlionės „Metropolyje“ perspjautų ir šias dienas: nesibaigiantys baliai su pusnuogėmis šokėjomis – tik viena iš detalių

1899-ieji, Kaunas . Tarp Rusijos ir Vokietijos imperijų bręsta įtampa, vėliau išvirsianti į...

Lietuvoje skursta kas penktas: palygino, kiek gauna 20 tūkst. turtingiausių ir didžioji dauguma (629)

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2020-aisiais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie...

Neuromokslininkė išaiškino, kodėl susinervinus labai svarbu skaičiuoti iki 10: tai gali išsaugoti jūsų gyvybę

Ar pastebėjote, kas nutinka jūsų organizmui, kai patiriate tam tikras emocijas – pavyzdžiui,...

ES kova su narkotikų platintojais: kai kurios nusikaltėlių veikimo schemos darosi vis aiškesnės (53)

Nei pandemija, nei buvusios krizės ne tik nesutrukdė organizuoto nusikalstamo grupuotėms vykdyti...

„Šok su žvaigžde“ eteryje – dramatiška kova dėl išlikimo ir netikėtumas: aikštelę paliko pirmoji pora (70)

Šeštadienio vakarą su žiūrovais vėl sveikinosi pasaulį ir Lietuvą užbūręs projektas „...