aA
Vienas po kito vyresnio amžiaus žmonės ima sukilti prieš ribojimus arba rekomendacijas, kurios taikomos jiems karantino metu. Skelbimas ant knygyno durų, kad prekybos vietoje nerekomenduojama lankytis rizikos grupėje esantiems žmonėms, papiktino signatarę Nijolę Oželytę. Ji ragina boikotuoti įstaigas, kurios iškabina tokią informaciją.
Nijolė Oželytė-Vaitiekūnienė
Nijolė Oželytė-Vaitiekūnienė
© DELFI / Karolina Pansevič

„Jei turite žmoniškumo, boikotuokite „Pegaso“ knygynus ir visas įstaigas, kur pamatysite tokius skelbimus, nes tai – grubus žmogaus teisių pažeidimas. Stabdykit psichozę, tai neverta žmogaus vardo“, – rašė N. Oželytė.

Signatarė pasidalijo nuotrauka su plakatu, kurį nufotografavo „Pegaso“ knygyne, prekybos centre „Nordika“.

Nijolės Oželytės nuotrauka. Perspėjimas
Nijolės Oželytės nuotrauka. Perspėjimas
© Asmeninins albumas


„Šis absoliučiai nusikalstamai diskriminacinis plakatas liudija vieną – moraliniai (o gal ne tik) nusikaltėliai, „papuošę“ juo savo biznio vietas, patys nesinaudoja tuo, kuo prekiauja, – knygomis, nes smegenys, jei būtų tas knygas skaitę, veiktų kitaip – žmoniškai. Jau nekalbant apie tai, kas jiems nutiktų „Nordiko“ šalyse už tokius plakatėlius – „užsirauktų“ biznis tą pat akimirką“, – piktinosi N. Oželytė.

Moteris svarstė, kad, jei rasis „kokių išmanių jaunų teisininkų, norinčių pasipraktikuoti žmogaus teisių srityje, tai ir ieškinį vertėtų surašyti dėl diskriminacijos pagal amžių, nes tokių iškabų randasi daug kur“.

„Tas idiotizmas jau užkniso juodai – viruso nešiotojai yra jaunimas ir vaikai, gal juos į koncentracijos stovyklas uždarykim? Aš kviečiu jaunus žmones, kurie gerbia savo vyresnius šeimos narius, savo mokytojus, lankytis kituose knygynuose, nes cinikai susipranta tik brutaliai trinktelėti, moralizavimai jiems nepadės“, – rašė N. Oželytė.

„Pegasas“: laikomės įstatymų

Knygynų tinklo „Pegasas“ l. e. p. generalinė direktorė Rita Račkaitė paaiškino, kad knygynai – vieni iš daugelio verslų, kurie labai nukentėjo per karantino laikotarpį.

„Nežiūrėdami į tai, mes nuoširdžiai rūpinamės visais lankytojais, kuriems šis virusas yra pavojingas. Nors šiuo metu mums tikrai svarbus kiekvienas lankytojas, užeinantis į knygyną, mes taip pat norime, kad mūsų klientai liktų saugūs, nepriklausomai nuo to, kokiai grupei jie priklauso. Todėl laikomės visų įstatymų numatytų reikalavimų, vienas iš tokių – Operacijų vadovo sprendimas prie įėjimų į prekybos vietas skelbti rekomendaciją nesilankyti asmenims, priklausantiems rizikos grupėms, tarp kurių yra ir vyresnio amžiaus žmonės“, – aiškinama knygų tinklo vadovės komentare.

Knygynų tinklo vadovė teigė apgailestaujanti ir suprantanti, kad šios rekomendacijos gali žeisti kai kuriuos žmones.

„Bet visi verslai šiuo metu yra įpareigoti laikytis šių taisyklių ir taip prisidėti prie situacijos suvaldymo“, – teigė R. Račkaitė.

Kilo diskusijų dėl diskriminacijos

Jau anksčiau kilo pasipiktinimų ta tema. Diplomatė Irena Vaišvilaitė savo feisbuko paskyroje pasidalijo plakato nuotrauka, ant kurio užrašyta, kad „garbaus amžiaus asmenims“ į vidų užeiti draudžiama, rašė „Delfi“.

Skelbimas, draudžiantis garbaus amžiaus žmonėms užeiti į įmonės vidų. Irenos Vaišvilaitės nuotr.
Skelbimas, draudžiantis garbaus amžiaus žmonėms užeiti į įmonės vidų. Irenos Vaišvilaitės nuotr.


Pirmasis apie vyresnio amžiaus žmonių per karantiną patiriamas emocijas pradėjo kalbėti politologas Kęstutis Girnius.

Paklaustas, kurių rekomendacijų iš visų A. Verygos išvardytų laikosi pats, K. Girnius tvirtino, kad nė vienos, pritaikytos išskirtinai rizikos grupės asmenims.

„Nė vienos. Ne, aš dėviu kaukę, mūviu pirštines, bandau be reikalo neiti į parduotuvę, bet esu buvęs ir kirpykloje, ir pašte. Gyvename Antakalnyje, kur gamta graži, tai su žmona vis einame pasivaikščioti valandai ar pusvalandžiui. Mano vaikai Amerikoje, tai negaliu jų lankyti.

Bet jei jie gyventų čia, Lietuvoje, aš su jais susitaręs tikrai aplankyčiau. Vienas vyresnio amžiaus žmonių džiaugsmų yra anūkai ir vaikai. Ir, kai Veryga sako, kad senjorams rekomenduojama nebendrauti su vaikais ir anūkais, ir dar ilgą laiką, tai aš to nesuprantu. Mes visi esame Lietuvos piliečiai, mes visi lygūs pagal įstatymą, ar aš esu 55 m., ar 65 m., ar truputį daugiau“, – savo požiūriu dalijosi politologas.

Konstitucinės teisės specialistas prof. V. Sinkevičius sako, kad būtų linkęs dėl tokių ribojimų pasisakyti dar griežčiau nei K. Girnius.

„Aš manau, kad tai yra atvira asmenų diskriminacija pagal amžių. Tokie dalykai negalimi ir netoleruotini pagal Konstituciją. Negalima diskriminuoti asmens dėl amžiaus“, – sakė V. Sinkevičius.

Profesorius atkreipė dėmesį į Konstitucijos 29 straipsnį, kuris pažymi, kad įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs.

„Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu“, – rašoma šiame straipsnyje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(802 žmonės įvertino)
4.4401

Top naujienos

SAM griežtina reikalavimus be galimybių paso dirbančioms parduotuvėms (274)

Lietuvoje toliau didėjant sergamumui COVID-19 liga ir ligoninių užimtumui, operacijų vadovo...

Izraelis skelbia įveikęs delta atmainą

Izraeliui pavyko įveikti koronaviruso delta atmainą, tad šalis gali pelnytai tikėtis, jog...

Demokratų frakcija jau persiviliojo žinomą Seimo narį

Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“ papildė dar vienas Seimo narys. Apie tai, kad Zigmantas...

Dujų, elektros ir šilumos kainų augimą švelninantį paketą tikimasi priimti laiku (10)

Antradienį Seime apsvarstytas įstatymų paketas, kuriuos siekiama sušvelninti energijos kainų...

Pasišlykštėjau krepšiniu: stebinančios latvio Timmos patirtys „Chimki“ žlugimo sūkuryje jautri Kurtinaičio situacija

Beveik dvejus metus Maskvos srities „Chimki“ praleidęs latvis Janis Timma nugrizmdo į...

Įtariamųjų ratas riaušių prie Seimo byloje plečiasi: prisidėjo ir dar vienas tyrimas (178)

Įtarimai ikiteisminiame tyrime po rugpjūčio 10 d. vykusių riaušių prie Seimo pareikšti 76...

Lietuvos ir Lenkijos prezidentai pripažįsta: atsidūrėme fronto linijoje (38)

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda perspėja dėl vis labiau agresyvėjančios Baltarusijos...

Ministerijos atstovas atsakė, ar po revakcinacijos keisis galimybių paso išdavimo tvarka nurodė, kaip dažnai gali tekti skiepytis nuo COVID-19 ateityje

Antradienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, kad nuo šios dienos 18 metų ir vyresni...

Specialistės patarimai: kaip tinkamai prižiūrėti odą menopauzės metu

Menopauzė – natūralus periodas kiekvienos moters gyvenime, kuris gali atnešti nemažai nerimo...

Viktorija Vilcanaitė | D+

Rūtos Ščiogolevaitės ėjimas teisme nustebino net profesionalus: per 20 darbo metų apie tokį atvejį nei girdėjo, nei susidūrė, bet vilties yra (5)

Praėjusią savaitę Rūtos Ščiogolevaitės ir jos vis dar oficialaus vyro Rolando Damijonaičio...