aA
Seimo Pirmininkas, gavęs Seimo narių Gabrieliaus Landsbergio ir Lauryno Kasčiūno kreipimąsi dėl Palestinos atstovybės Baltijos šalims, pažymi, kad Lietuva aktyviai palaiko tiesioginį Izraelio ir Palestinos dialogą, kuris leistų pasiekti galutinį sutarimą baigiamojo statuso klausimais ir sukurtų prielaidas Palestinos pripažinimui. Lietuva, kaip ir kai kurios kitos ES valstybės, yra pareiškusios, kad pripažins Palestiną, kai tam bus tinkamos prielaidos.
Viktoras Pranckietis
Viktoras Pranckietis
© DELFI / Andrius Ufartas

„Susitikimo metu pakviečiau Palestinos atstovus atvykti ir susipažinti su situacija bei įvertinti atstovybės steigimo galimybes. Informavau, kad Lietuvos institucijos pasirengusios padėti šiuo klausimu. Norėčiau pabrėžti, kad Palestinos atstovybės atidarymas nesudarytų prielaidų Palestinos pripažinimui. Laikomės nuoseklios pozicijos ir pasisakome už Palestinos valstybės įkūrimą pagal dviejų valstybių sprendimą, pasiektą derybų su Izraeliu keliu“, - sako Seimo Pirmininkas.

Pasak Seimo pirmininko, susitikimuose su Palestinos prezidentu Mahmoudu Abbasu ir Palestinos parlamento nariais iškilo klausimas dėl Palestinos atstovybės įsteigimo Lietuvoje.

Šį klausimą Palestina kelia visuose aukšto lygio dvišaliuose susitikimuose nuo Palestinos prezidento M. Abbaso vizito Lietuvoje 2013 m. spalio mėnesį. Palestina yra išsakiusi ketinimą atidaryti misiją Vilniuje ir ją akredituoti visoms Baltijos valstybėms. Šį ketinimą Palestinos užsienio reikalų ministras Riadas Al-Malkis kėlė susitikime su Lietuvos žurnalistų delegacija gegužės 30 d. Iki šiol Palestina dėl atstovybės steigimo nesiėmė jokių praktinių veiksmų.

Šiuo metu Lietuvai yra akredituota Palestinos misija Helsinkyje. Reziduojanti Palestinos misija būtų pirmoji arabų šalies atstovybė Lietuvoje (Vilniuje yra įsikūręs tik Omano garbės konsulatas) ir, tikėtina, paskatintų kitas Artimųjų Rytų regiono arabų valstybes įsteigti savo atstovybes Vilniuje.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis ir frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, prašydami pateikti konkretesnius paaiškinimus, kokiais argumentais vadovaudamasis Seimo pirmininkas susitikime su Palestinos vadovu M. Abbasu pakvietė palestiniečius Lietuvoje įsteigti Palestinos atstovybę Baltijos šalims ir ar tokia pozicija yra suderinta su Lietuvos užsienio politikos formuotojais, primena ELTA.

G. Landsbergis atkreipia dėmesį, kad Lietuva nėra pripažinusi Palestinos valstybės, todėl tokia atstovybė būtų žemesnio rango ir turbūt vadintųsi Palestinos ryšių su Baltijos šalimis biuru. Tačiau ar tai nebus pirmas žingsnis ambasados įsteigimo ir Palestinos kaip valstybės pripažinimo link?

„Šiuo metu santykiai tarp Izraelio Valstybės ir Palestinos yra paaštrėję, kol kas nėra prielaidų, kurios vestų į taikų abiejų pusių konflikto sureguliavimą. Nors praėjusiais metais konkuruojantys palestiniečių judėjimai „Hamas“ ir M. Abbaso vadovaujamas „Fatah“ pasirašė Palestinos vienybės susitarimą, tačiau „Hamas“ vis dar nenusiginkluoja ir nepripažįsta Izraelio Valstybės. Be to, JAV ką tik sustabdė paramos teikimą Palestinos autonomijai būtent dėl jos sąsajų su terorizmu. Parama sustabdyta tol, kol per Palestinos autonomijos kankinių fondą bus mokamos stipendijos palestiniečių žuvusių, sužeistų, ar įkalintų už dalyvavimą atakose prieš Izraelį, šeimoms”, - sako L. Kasčiūnas.

G. Landsbergis teigė, kad visa ši situacija rodo, kad kvietimas palestiniečiams Lietuvoje įsteigti Palestinos atstovybę Baltijos šalims mažų mažiausiai yra ankstyvas ir neapgalvotas. „Klausimas, ar toks santykių su Palestina pakėlimas į aukštesnį lygį atitinka Lietuvos interesus. Lietuva, kaip ir visa tarptautinė bendruomenė, pirmiausia turi kviesti abi puses imtis neatidėliotinų veiksmų, kad būtų išvengta bet kokių provokacijų ir smurto ir ieškoma galimybių pradėti taikos derybas. Būtent tai yra vienintelis kelias pasiekti ilgalaikę taiką ir stabilumą regione, užtikrinti saugų gyvenimą žmonėms. Ir tik galutinai paaiškėjus Palestinos statusui, būtų galima pradėti svarstyti atstovybių steigimo Lietuvoje klausimus“, - sakė G. Landsbergis.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvos ginklai prieš koronavirusą nė iš tolo neprilygsta Europai: skaičiuoja net namo ateinančius svečius (17)

Užsienio reikalų ministerijos (URM) spalio 19 dieną parengta koronaviruso valdymo situacijos...

Neapsigaukite pirkdami būstą: vilioja fantastiškais pažadais, kurie taip ir lieka neištesėti (2)

Įsigyti naujos statybos butą galima keliais būdais: pirkti jį jau baigtame statyti daugiabutyje...

Robotai kėsinasi į 800 mln. darbo vietų visame pasaulyje įvardijo pažeidžiamiausias šalis (7)

Pažanga automatikos technologijų sektoriuje kelia grėsmę didelei daliai darbo vietų tose...

Žurnalas „Moteris“ | D+ nariams

Išskirtinis interviu su Hugh Grantu: manau, kad mes visi esame blogi

Net ištikimiausi šio britų aktoriaus gerbėjai nežino jo viso vardo. Hugh Johnas Mungo‘as...

Rinkodaros specialistė be užuolankų apie Julijos Žižės konkursą bei „graudų“ jos atsiprašymą: ji sužlugdė savo reputaciją

Skandalingojo konkurso , kuriame buvo galima laimėti naudotą BMW ir krūtų korekciją, tema...

„Žalgirio“ pergalių puota Eurolygoje baigėsi – kauniečiai neapžiojo Valensijos klubo (429)

„Žalgirio“ krepšininkai (4/1) prie Eurolygos stalo demonstravo neįtikėtiną apetitą: jie...

Kalėdos šiemet bus kitokios: Veryga jau braižo scenarijų, kaip viskas gali atrodyti (338)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga laidoje Delfi diena sako, kad šiais metais...

Daiva Bartkienė | D+ nariams

Vejos ruošimas rudenį: kad per žiemą ji nepražūtų ir pavasarį netektų graužtis nagų

Rudeniškos darganos nebetraukia iškylauti, tad atrodo, jog baigėsi ir vejų priežiūros sezonas....

Meksiką paskelbus saugia šalimi, Mantas įsigijo bilietą į vieną pusę ir išvyko: daug labiau bijau įstrigti Lietuvoje (194)

Praėjusiais metais prodiuseris ir aistringas keliautojas Mantas Bertulis aplankė 20 šalių, o...

Augalai indikatoriai – kaip pagal juos atskirti rūgščią ir šarmingą dirvas

Augalai indikatoriai rodo, kokia žemė yra jūsų sklype.

|Maža didelių žinių kaina