„Jau ne vieną kartą kalbėjome, kad reikėtų atsakyti į klausimus, ypač visuomenei. Ir tai yra būdas atsakymo – ar komisija, ar komitetas. Bet reikėtų nebesitraukti nuo jų (klausimų – BNS), nebetęsti, bet atsakinėti“, – trečiadienį Žinių radijui sakė parlamento vadovas.

Tuo metu antradienį per plenarinį posėdį valdantieji „valstiečiai“ balsavo, kad tyrimo dėl situacijos žemės ūkyje nebūtų.

Seimo Kaimo reikalų komiteto siūlė neanalizuoti situacijos dėl dirbamos žemės įsigijimų ir padėties sektoriuje. Šiam siūlymui nepritarta tik opozicijos ir trijų „valstiečių“ frakcijai priklausančių politikų balsais. Nutarta, kad išvadą dėl tyrimo turėtų pateikti kitas – Ekonomikos – komitetas.

V. Pranckietis teigė, kad jo kolegos iš „valstiečių“ frakcijos mano, jog situaciją tirti turėtų ne parlamentas, o atsakingos institucijos.

„Sako, kad į tuos klausimus turėtų atsakyti tarnybos, gal ir teisingai, gal ir tarnybos turėtų atsakyti, jeigu tai yra tarnybų darbas, bet visuomenė nori, kad būtų jai atsakyta“, – pabrėžė jis.

Seimo vadovas pripažino, kad toks parlamento „valstiečių“ elgesys smukdo partijos reitingą.

Imtis žemės ūkio situacijos tyrimo reikalauja opoziciniai konservatoriai paaiškėjus, kad „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui priklausantis „Agrokoncernas“ naudojosi politiko sūnų, sesers, brolio, tėvo valdoma žeme ir galbūt nepaiso tvarkos, kad vienas fizinis arba juridinis asmuo gali valdyti ne daugiau kaip 500 hektarų.

Tyrimo iniciatoriai nori atsakymų į tris dešimtis klausimų, susijusių su dirbamos žemės įsigijimu, į Lietuvą iš trečiųjų šalių įvežamomis trąšomis, augalų apsaugos priemonėmis, žemės ūkio technikos pardavimais, grūdų ir aliejinių augalų, sėklų rinkų pasidalinimu, grūdų elevatorių valdymu.

Abejoja galimybe atstatydinti Markauską

Politikas mano, kad premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį neragins atsistatydinti žemės ūkio ministro Broniaus Markausko, sulaukusio kritikos dėl šeimos ūkininkavimo aplinkybių. Pasak Viktoro Pranckiečio, vienintelis kelias atstatydinti ministrą galėtų būti opozicijos rengiama interpeliacija, bet proceso baigtis ministrui veikiausiai bus palanki.

„Yra trys keliai: vienas – pats ministras pasitraukia. Bet ministras sakė, kad nepasitrauks, reiškia kelio to nėra. Kitas kelias – premjero sprendimas ir premjeras pasakė, kad šiandien pasakys paskutinį savo žodį ir, manau, kad nepasakys, kad ministrui reikia trauktis. Trečias kelias yra interpeliacija“, – Žinių radijui sakė V. Pranckietis.

Pasak jo, B. Markauskas tikriausiai išsaugostų postą ir po interpeliacijos.

„Manau, kad pasitikėjimas iš tų žmonių, kurie yra specialistai, kurie dirba toje srityje, ministru yra didelis. Tai, žinoma, ir pačiam B. Markauskui suteikia pasitikėjimo savimi. (...) Jo kompetencija tai (atlaikyti interpeliaciją Seime – BNS) jam leidžia“, – sakė V. Pranckietis.

Referendumą žada jau kitąmet

V. Pranckietis sako, kad referendumą dėl Seimo narių sumažinimo reikėtų organizuoti jau 2019 metais, kai vyks pirmasis Lietuvos Prezidento rinkimų turas ir referendumas dėl dvigubos pilietybės.

V. Pranckietis tvirtina, kad Seimo narių skaičių sumažinus nuo 141 iki 121 parlamentaro Seimo darbas būtų geriau organizuojamas.

„Manau, kad turėtume sugrįžti prie diskusijos apie Seimo narių skaičiaus sumažinimą iki 121 nario. Tai būtų optimalus, darbo nestabdantis Seimo narių skaičius“, - „Žinių radijuje“ svarstė V. Pranckietis.

Kartu, pažymėjo V. Pranckietis, parlamentarų skaičiaus sumažinimas pagerintų Seimo įvaizdį.

Tačiau, leido suprasti Seimo Pirmininkas, kad dėl šio klausimo nėra vieningai sutariama ne tik tarp visų Seimo narių, bet ir tarp valdančiųjų politikų.

„Labai norėtųsi, kad visa tai būtų įgyvendinta, bet visada turime susikalbėti su bent jau dauguma, jei ne su visais“, - kalbėjo Seimo vadovas.

V. Pranckietis sakė manąs, kad į naudą išeitų ir pats referendumas dėl Seimo narių sumažinimo. Pasak jo, tai verstų daugiau piliečių ateiti į Prezidento rinkimus ir tuo metu vyksiantį referendumą dėl dvigubos pilietybės.

„Manau, kad tai paskatintų ateiti daug daugiau rinkėjų į balsavimą, nes tikrai daug kas norėtų pasisakyti. Vienareikšmiškai žmonės sako, kad Seimo narių skaičių būtų galima sumažinti“, - apibendrino V. Pranckietis pridurdamas, kad „valstiečiai“ turi tesėti prieš rinkimus duotus pažadus mažinti Seimo narių skaičių.

„Valstiečiai“ aiškina, kad mažinti parlamentarų skaičių būtina dėl sumažėjusio šalies gyventojų skaičius.