Generalinė prokuratūra ketvirtadienį pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų Rusijai užpuolus Ukrainą.

Tyrimas pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso 100 straipsnį dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, 110 straipsnį dėl agresijos ir 111 straipsnį dėl draudžiamų karo atakų.

Į prokuratūrą prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir Baltarusijos autoritariniam lyderiui Aliaksandrui Lukašenkai dėl karo Ukrainoje šią savaitę kreipėsi Teisingumo ministerija.

Prokuratūra nurodo, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas įvertinus tai, kad Ukrainoje vykdoma karinė agresija ir tarptautinės humanitarinės teisės draudžiamos karo atakos prieš civilius žmones, medikus, griaunami gyvenamieji namai, ligoninės, švietimo įstaigos ir kiti civiliniai objektai, žūsta ne tik suaugusieji, bet ir vaikai.

Taip pat vertinama tai, kad karo atakos vykdomos ir teritorijose, kuriose yra didelį pavojų aplinkai ir žmonėms keliantys objektai – atominės elektrinės, radioaktyvaus kuro ir kitokių nuodingų cheminių medžiagų saugyklos, be to, yra grasinama panaudoti masinio naikinimo ginklus.

Pasak prokuratūros, tyrimo tikslas yra rinkti ir dokumentuoti iš Ukrainos į kitas Europos šalis besitraukiančių žmonių parodymus, rinkti visą įmanomą medžiagą, kuri galėtų būti panaudojama patraukiant kaltus asmenis baudžiamojon atsakomybėn.

„Suprasdami, kad būtent Ukrainos prokuratūra turi didžiausią teisę baudžiamąja tvarka persekioti asmenis už jų šalyje vykdomą karo agresiją, taip pat suvokiame, kad jiems reikalinga pagalba vykdant tokį baudžiamąjį persekiojimą“, – sakoma pranešime.

Prokuratūra vėliau ketvirtadienį BNS nurodė, kad baudžiamasis procesas karo nusikaltėlių atžvilgiu Lietuvoje būtų galimas tik jeigu nebus galimybių jį užtikrinti Ukrainoje arba tarptautiniuose teismuose.

Anot jos, teisti kaltinamuosius būtų galima ir už akių.

„Galimybė teisti už akių yra, bet šiuo metu apie tai kalbėti yra ankstoka. Pradžioje reikia surinkti tyrimui svarbią informaciją ir duomenis, kurių pagrindu galima būtų nustatyti asmenis ir juos teisti.Teisimas už akių galimas tik kraštutiniu atveju, jeigu neįmanoma užtikrinti proceso kaltinamajam dalyvaujant“, – teigiama prokuratūros atsakyme.

„Be to, šiuo atveju dar ir teismingumo konkurencijos su Ukrainos teismu (kuris pirmasis turėtų teisti už pas juos įvykdytus nusikaltimus), taip pat tarptautiniai teismai (Tarptautinis teisingumo ir Tarptautinis baudžiamasis teismas). Procesas Lietuvoje būtų galimas tik nesant galimybių vykdyti teisingumo prieš tai numatytu būdu“, – rašoma jame.

Pradėtą ikiteisminį tyrimą pavesta atlikti tyrimo grupei, sudarytai iš prokuratūros ir policijos pareigūnų.

Kremlius praėjusią savaitę įsiveržė į Ukrainą ir pradėjo karą, sukėlusį pasibaisėjimą ir įtūžį visame pasaulyje.

Vakarų valstybės į invaziją atsakė griežtomis sankcijomis Rusijai ir visokeriopa, įskaitant karinę, paramą Ukrainai.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją