aA
Politologas Tomas Janeliūnas įsitikinęs, kad premjeras Saulius Skvernelis, kreipdamasis į Valstybės saugumo departamentą (VSD) dėl galimos Kremliaus įtakos konservatoriams, panoro į politines kovas įvelti žvalgybos tarnybas.
Saulius Skvernelis, Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Andrius Ufartas

Premjero veiksmais stebisi ir LRT.lt kalbinti buvę VSD vadovai Gediminas Grina bei Mečys Laurinkus.

„Premjeras padarė milžinišką klaidą: panoro įvelti žvalgybos tarnybas į politines kovas su opozicine partija. Negalima politizuoti VSD, net jei nuoširdžiai kažkam atrodo, kad opozicija prisideda prie visuomenės įaudrinimo, protestų organizavimo ir taip didina riziką, jog tokiomis nuotaikomis Rusija naudosis ir bandys dar labiau padidinti visuomenės susiskaldymą ar sukelti politinę krizę“, – antradienį „Facebook“ rašė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius T. Janeliūnas.

Politologo teigimu, Rusija visose šalys naudojasi tuo pačių veikimo modeliu, tai yra ieško silpniausių vietų valstybėse ir jas dar labiau sudirgina, žaidžia abejose pusėse, nes taip geriausia įsiūbuoti situaciją.

„Tačiau NEGALIMA aukščiausio lygmens politikams dėl vidaus politinių nesklandumų iškart pulti ieškoti išorės kaltininko. Mokytojai pradėjo streikuoti ne dėl Rusijos kišimosi. Mitingai vyksta ne dėl to, kad juose dalyvauja vien tik Kremliaus agentai. Tai – tiesiog normali politikos dalis“, – rašo politologas.

„Labai tikiuosi, kad VSD išliks neutralus ir niekaip neįsitrauks į bandymus pasinaudoti žvalgyba kaip politinės kovos su oponentais instrumentu. Tai būtų visų žvalgybos reformų, kurių esminis tikslas buvo VSD depolitizavimas, nubraukimas ir žvalgybos institucijų nusviedimas į 90-uosius“, – savo įrašą „Facebook“ baigia T. Janeliūnas.

Buvęs VSD vadovas: kalbėti, kad „kažkas stovi už nugaros“, madinga

2010-2015 m. VSD vadovavęs Gediminas Grina LRT.lt teigė, kad žvalgybos tarnybų įtraukimas į politines batalijas nėra naujiena.

„Nėra naujiena, kad VSD yra įtraukiamas (į politines rietenas – LRT.lt). Tų kreipimusi jūs, žurnalistai, galite priskaičiuoti, manau, daug“, – tikino G. Grina.

Tiesa, jis nenorėjo vertinti S. Skvernelio veiksmų, tai yra kreipimosi į VSD dėl galimos Kremliaus įtakos konservatoriams.

„Kai su VSD bus elgiamasi normaliai visą laiką, tai tada ir komentuosiu, o kadangi VSD yra nuolatinių politinių karų objektas, tai neturiu, ką komentuoti“, – lakoniškai kalbėjo buvęs VSD vadovas.

1998-2004 m. VSD vadovavęs, Nepriklausomybės akto signataras Mečys Laurinkus LRT.lt teigė, kad, siekiant įvertinti S. Skvernelio elgesį, reikėtų žinoti, koks yra premjero kreipimosi į VSD turinys.

„Nežinia, koks yra kreipimosi turinys. Viskas priklauso nuo turinio. Jeigu tai yra kontržvalgybinei sričiai priklausantis turinys, tai natūralu, suprantama, kodėl kreipėsi į VSD. Jeigu yra kito pobūdžio, tarkime, ekonominio pobūdžio informacija, tai reikėtų kreiptis ne į VSD“, – svarstė pašnekovas.

Vis dėlto M. Laurinkus abejojo, ar Kremlius gali daryti įtaką konservatoriams.

„Mano manymu, jau kas, kas, bet konservatoriai su Kremliumi tikrai jokių ryšių neturi. Greičiau jau konservatoriai galėtų turėti ryšių su Šiaurės Korėja, o ne su Kremliumi“, – aiškino buvęs VSD vadovas.

S. Skvernelis apie kreipimąsi į specialiąsias tarnybas dėl Kremliaus įtakos konservatoriams prabilo, kai Lietuvoje įsisiūbavo mokytojų streikai, o „valstiečiai“ prabilo apie tai, kad už mokytojų mitingų gali stovėti konservatoriai, socdemai. Pats premjeras taip pat ėmė kalbėti apie slaptą konservatorių planą nuversti „valstiečių“ valdžią.

M. Laurinkaus manymu, svaidytis tokiomis frazėmis dabar tampa madinga. Vis dėlto buvęs VSD vadovas neslėpė nuostabos, kad tuo užsiima ir S. Skvernelis.

„Kalbėti apie tai, kad „kažkas stovi už nugaros“ yra labai madinga. Apie tai madinga kalbėti visame pasaulyje. [...] Atvirai pasakius, aš gerokai nustebau, nes premjeras yra profesionalas, kriminalinės žvalgybos profesionalas, teisininkas, suprantantis situaciją. Mane premjero veiksmai nustebino“, – tvirtino M. Laurinkus.

„Aš niekada nepritariau, kad žvalgybinė struktūra būtų įtrauka į politiką, bet realybė yra būtent tokia“, – pažymėjo buvęs VSD vadovas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tomas Janonis. Elitinių medžiotojų tamsiosios paslaptys: valstybę pavertė nuolankia tarnaite (45)

Elitinio medžiotojų būrelio paslaptys saugomos po devyniais užraktais. Ir tas paslaptis saugo ne...

Teismas paskelbė verdiktą dėl 9-metės įvaikinimo į Naująją Zelandiją: visuomenė jo nesužinos (126)

Vilniaus apygardos teismas paskelbė sprendimą dėl tarptautinio įvaikinimo, kuriame devynmetės...

„Linkomanija“ bus užblokuota šią savaitę, „piratai“ atsakė instrukcijomis kaip apeiti draudimus (24)

Interneto tiekėjai, vykdydami teismo sprendimą, ruošiasi blokuoti failų dalijimosi svetainę...

Populiarioje JAV laidoje – skandalingas „Fox News“ žvaigždės pareiškimas dėl Rusijos ir Baltijos šalių (173)

Įtakingas JAV politikos komentatorius, „Fox News“ televizijos žvaigždė Tuckeris Carlsonas per...

Gyvai / Dakare išmušė lemiama diena – lietuvių laukia kova dėl pozicijų starto laikai (1)

Dakaro ralyje – 9-oji diena ir finišas, rodos, ranka pasiekiamas. Tačiau lenktynių organizatoriai...

Pietų pertrauka bufetuke: už nelabai ypatingų durų atrado labai jaukią vietą pavalgyti

Kaip tau pavyksta atrasti visas šias maitinimo vietas? Tai yra antras man dažniausiai užduodamas...

Po skandalų vėl kartu su Simu Jasaičiu gyvenanti Oksana Pikul: viskas pradėjo keistis nuo rugsėjo (5)

Sekmadienio vakarą TV3 laidoje „Raudonas kilimas“ Oksana Pikul -Jasaitienė pagaliau ryžosi...

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai galite pasitikrinti (74)

Krašto apsaugos ministerijoje informuojama, kad sudaryti šauktinių sąrašai .

Putinas svaidosi naujais kaltinimais Vakarams (34)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prieš ketvirtadienio vizitą Serbijoje apkaltino Vakarų...

Baigtas Registrų centro auditas: veikė šešėlinė schema, skaičiuojama milijoninė žala (319)

Kilus įtarimui, kad Registrų centre yra sudarytos išskirtinės sąlygos kai kurioms įmonėms...