Seimo rinkimus laimėjus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS), partijų laukia sudėtingas valdančiosios koalicijos formavimo procesas, mano BNS kalbinti politologai. Jie neatmeta galimybės, kad partijoms nepavykus susitarti, reikės rengti pirmalaikius Seimo rinkimus.
Gabrielius Landsbergis, Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Andrius Ufartas

„Net jeigu antrasis turas būtų baigęsis taip pat, kaip pirmas, partijų pozicijos būtų apylygės, matėsi, kad bus sudėtingas derybų procesas. O dabar, po tokios „valstiečių“ pergalės nesiimčiau prognozuoti, kas čia bus, bet pirmi signalai iš partijų lyderių po rinkimų rezultatų nėra šviesūs, jeigu kalbėtume apie lengvą koalicijos formavimą“, – BNS pirmadienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) politologas Mažvydas Jastramskis.

Pasak jo, jeigu partijoms nepavyks susitarti, gali reikėti prezidentės įsikišimo: „Prezidentūra turėtų tarti žodį ir bandyti kažkaip diplomatiškai – žinau, kad to sudėtinga tikėtis iš Prezidentūros pagal politikos stilių – bet kažkaip diplomatiškai prie vieno stalo pastatyti konservatorių, „valstiečių“ atstovus, galbūt padėti jiems susitarti, kalbant apie konkrečias ministerijas“.

Kitas scenarijus, partijoms nesusitarus, pasak jo, būtų pirmalaikiai Seimo rinkimai.

„Mes nesame tokių turėję, bet kitose valstybėse, kai atsiranda tokia situacija, vadinamasis „pakibęs“ parlamentas, o yra ženklų tam tikro „pakibimo“, nesuformuojant aiškios koalicijos – visko gali būti“, – sakė M. Jastramskis.

Tikimybė, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga formuos mažumos Vyriausybę, pasak jo, yra menka, todėl partijai reikės „nugludinti derybinius kampus“, ieškant susitarimo su galimais partneriais.

„Valstiečiai“ derėsis ir su socialdemokratais, ir su konservatoriais

„Valstiečiai“ rinkimus laimėjo didele persvara, bet daugumos jiems neužtenka, jiems reikės kažką prisidėti. Dalį partijų jie atstūmė jau anksčiau savo pareiškimais – lenkai, „Tvarka ir teisingumas“, liberalai – lieka socialdemokratai ir konservatoriai, ir abi šios partijos žino, kad jos bus jaunesniojo koalicijos partnerio vaidmenyje, ir abi šios tradicinės Lietuvos partijos mažai yra linkę (...) Tai va, klausimas, ar Ramūnas Karbauskis su Sauliumi Skverneliu sugebės pasiūlyti socdemams arba konservatoriams tiek, kad šie sutiktų eiti į koaliciją“, – sakė M. Jastramskis.

TSPMI direktoriaus Ramūno Vilpišausko teigimu, greičiausiai valstiečiai ir žalieji derėsis su abiem partijomis, taip mėgindami sustiprinti savo derybines pozicijas.

„Pagrindinis klausimas, kiek leisis šitą žaidimą žaisti konservatorių ir socialdemokratų partijos, kuri iš jų labiau norės būti valdžioje ir bus labiau linkusi į kompromisus“, – sakė R.Vilpišauskas.

Būsimas derybas ji taip pat vertina kaip sudėtingas ir pastebi, kad nė viena iš potencialių „valstiečių“ partnerių nėra pratusi būti mažesniąja koalicijos partnere ir į koaliciją nesiveržia.

„Nei Tėvynės sąjunga, nei socialdemokratai nėra pratę būti mažesniais koalicijos partneriais ir nedominuoti. Dėl to gali būti, kad pasitraukimas į opoziciją gali net atrodyti patrauklesnis. (...) Toks vaidmuo bus ir konservatoriams, ir socialdemokratams neįprastas, ir jau dabar matyti, kad nerodo didelio entuziazmo šių partijų vadovai“, – kalbėjo R.Vilpišauskas.

Jo vertinimu, derybinės „valstiečių“ pozicijos priklausys ir nuo konkrečių partijos atstovų vertybių – kompromisai bus labiau tikėtini tose srityse, kur įtakingi valstiečiai ir žalieji neturi labai griežtų nuostatų.

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, LVŽS turės 54 narius Seime. Partijos pirmininko įvardijami potencialūs koalicijos partneriai Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai užsitikrino 31 vietą, kiti galimi partneriai socialdemokratai - 17 mandatų.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: šalį užlies šiluma, bet džiaugsmo neatneš (11)

Po žiemiškesnės savaitės pradžios, antroje savaitės pusėje temperatūra šoktels aukštyn, tad...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (410)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus: tą pačią skolą bandė išsireikalauti tris kartus (129)

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus – už tai, kad jau trečią kartą tam pačiam...

Rado, kaip atsikratyti nelaukiamų klientų: už kebabą prašo 28 eurų (211)

Verslininkas Karolis Jaruševičius nemėgsta, kai jo valdomą maitinimo įstaigą vadina kebabine ....

Įspūdingų Kauno eglučių kūrėją suviliojo kitas miestas (24)

Neseniai paaiškėjo, kad šiemet miestą Kauno rotušės aikštėje puoš dvylikos metrų aukščio...

Kiek augs lėšos Lietuvos kariuomenei? (251)

Kitais metais Lietuvos kariuomenė s finansavimas peržengs 2 procentų ribą. Tačiau tai – tik...

Rusai įvardijo, dėl ko nepatenkinti Putinu (395)

Rusijos piliečiai mano, kad jų prezidentui Vladimirui Putinui už darbą einant šalies...

Gaisro metu nebuvo laiko galvoti: moters poelgis pralinksmino internautus (5)

Erdvius namus Šiaurės Kalifornijoje turėjusiam poniui Stardust turėjo būti nemenkas sukrėtimas...

Lygino tris skirtingas dietas ir nustatė, nuo ko priklauso geriausi rezultatai

Individualus ir išsamus DNR tyrimas gali labai padėti siekiant kuo tiksliau nustatyti konkrečiam...

Ilgą gydytojo Larry Nassaro seksualinės prievartos aukų sąrašą papildė dar viena olimpinė čempionė (10)

Buvusio JAV olimpinės rinktinės gydytojo Larry Nassaro laukia ilgi metai belangėje. Dar viena jo...