aA
Vieno iš Lietuvos liberalų sąjūdžio (LRLS) lyderių sprendimas mero posto siekti atsiribojus nuo partijos rodo niūrią padėtį liberalų stovykloje, tačiau to buvo galima tikėtis partijai delsiant iš esmės atsinaujinti, mano politologai.
© DELFI / Karolina Pansevič

Vilniaus liberalų skyriui ketvirtadienį pritarus sostinės mero Remigijaus Šimašiaus ketinimams antros kadencijos siekti padedant visuomeniniam rinkimų komitetui, LRLS vadovybė atsidūrė keblioje situacijoje, mat iškilo skilimo galimybė.

„Be partijos vardo rinkimuose dalyvauja žmonės, kurie supranta, kad partijos pavadinimas jiems yra akmuo po kaklu. Tai anksčiau ar vėliau jie turėtų žengti ir kitą žingsnį - arba palikti partiją, arba steigti kažkokį naują politinį darinį“, - Eltai sakė Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesorius Tomas Janeliūnas.

Jo manymu, pagrindinis politinės partijos tikslas - dalyvauti rinkimuose. Tad jei politinė partija nebegali savo vardo naudoti rinkimų kovoje, ilgainiui toks darinys taps beprasmis, nes nebus norinčių save su tokiu dariniu sieti.

Panašios pozicijos laikėsi ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) dėstytoja, politologė Rima Urbonaitė. Jos manymu, alternatyvių kelių į rinkimus paieškos yra aiškus signalas, kad situacija nėra gera - gavęs Vilniaus skyriaus pritarimą R. Šimašius į rinkimus eis nesusisaistęs su jokia partija ir galės išvengti korupcijos skandalų šleifo, besivelkančio paskui liberalus „MG Baltic“ ir kyšių alkoholio dėžutėse pavidalu.

„Akivaizdu, kad šiandien liberalams nėra viskas gerai, o rimtų reformų ar atsigavimo ženklų nematome. Partija įrodinėjo, kad išskaidrino savo procesus, tačiau žmonės, nežinantys, kas vyksta partijos viduje, nemato rimtų pokyčių. Juoba, kad patys nariai kalba, jog nėra patenkinti tuo, kas vyksta. Nesakau, kad partija visiškai subiro, bet byrėjimo ženklų yra“, - Eltai sakė politologė.

Pasak R. Urbonaitės tokios tendencijos turėtų kelti nerimą dabartinei liberalų vadovybei, nes R. Šimašiaus elgesys signalizuoja, kad norint laimėti rinkimus geriau atsiriboti nuo partijos. Dar daugiau, partijai reikėtų turėti strategiją, kaip išlaikyti atitolusius darinius ir neleisti jiems virsti konkuruojančia partija.

Eltos kalbinti politologai sutaria, kad į visuomeninių komitetų kūrimąsi pirmiausia dėmesį turėtų atkreipti dabartinis liberalų vadovas, parlamentinės frakcijos pirmininkas Eugenijus Gentvilas. T. Janeliūnas pastebėjo, kad susidaro įspūdis, jog liberalų senbuvis įsitikinęs - jis sugebės išlaikyti partiją. Tačiau realybė kiek kitokia.

„Man regis, jau senokai laikas priimti tą realybę, kad, sakykim, nariai jau nebemato ilgalaikių perspektyvų su tokia partija, kokia ji yra. Keista, kad nebuvo priimta ryžtingesnių sprendimų anksčiau. Bet manau, kad artėjant Seimo rinkimams tas spaudimas ir partijos vadovybei darysis didesnis“, - tvirtino profesorius.

E. Gentvilo situacija komplikuoja tai, kad dalis rinkėjų bei partijos narių jį sieja su korupcijoje paskendusia senąja partijos vadovybe ir Eligijumi Masiuliu, kuris ilgą laiką buvo parlamentaro pašonėje. Todėl liberalams ir pačiam partijos lyderiui reikėtų įvertinti tolesnius savo manevrus.

„Kuomet turime pirmininką, siejamą su senuoju partijos branduoliu, - nėra gerai. Deja, bet tai nesignalizuoja apie pokyčius, nesvarbu, kiek įnirtingai E. Gentvilas tai neigtų. Nei mes, nei rinkėjai to nepatikrins“, - konstatavo R. Urbonaitė.

E. Gentvilo situaciją apsunkina ir R. Šimašiaus populiarumas - dėl lojalumo trūkumo pašalinus vieną žinomiausių partijos vardų galima prarasti brangų ir retą visuomenės palaikymą. Kartu tai suteikia sostinės merui plačią veiksmų laisvę. Neišstodamas iš partijos jis pasilieka sau kelią atgal, jei mero rinkimai nepavyktų, o partija taptų imlesnė pokyčiams.

ELTA primena, kad ketvirtadienį Vilniaus liberalų skyrius balsuodami už uždegė žalią šviesą R. Šimašiui mero rinkimuose dalyvauti pasitelkus visuomeninį rinkimų komitetą, atsiribojant nuo partijos. Palaikymą jo sprendimui išreiškė ir Vilniaus skyriaus pirmininkė, Seimo narė Aušrinė Armonaitė.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (575)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (570)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Krepšininkas Mindaugas Kuzminskas patvirtino kalbas apie skyrybas ir atskleidė jų priežastį: stengiausi viską išsaugoti (24)

2017-ųjų liepos 6-ąją, Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, krepšininkas Mindaugas...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (208)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Į Lietuvą atkeliauja bjaurus atmosferos frontas: smarkus vėjas atneš ir pirmąsias snaiges (15)

Spalio 22 dieną daugelyje Lietuvos rajonų termometrai rodys 6–11 °C. Visoje šalyje lankysis...

Nustelbė viską, ką teisėjas yra regėjęs: gauja nuteista už sistemingą pažeidžiamų merginų prievartavimą kai kurioms tebuvo 11 metų (43)

Gauja nubausta už „niekšiškus ir siaubingus“ nusikaltimus, o vadeiva įkalintas iki gyvos...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (32)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (1314)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

„Dzūkiją“ gyręs Šaras pokštavo dėl prametančio Jankūno: man irgi sakydavo – nuo vasario, Šarai (3)

Tik po gyvybiškai svarbių Thomo Walkupo ir Leo Westermanno tritaškių Šarūnas Jasikevičius...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (438)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...