aA
Dėl pasyvumo ir vengimo reaguoti į streikuojančių pedagogų reikalavimus kaltintam premjerui Sauliui Skverneliui pranešus, kad Vyriausybė atsisako ne tik mokytojų pasitikėjimo netekusios Jurgitos Petrauskienės, tačiau ir dar dviejų - kultūros ir aplinkos ministrų - paslaugų politologai suabejojo, ar toks Vyriausybės vadovo žingsnis iš tikrųjų stabilizuos situaciją.
Saulius Skvernelis, Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Andrius Ufartas

Politologai sutaria, kad paaukoti iš karto trys ministrai yra greičiau ne esamos problemos sprendimas ir gerai apgalvota taktika, o problemos atidėjimas, siekiant nuleisti Vyriausybei spaudimą darantį garą.

Jų nuomone, pašalinus iš karto tris ministrus S. Skverneliui kils papildomų problemų, kurios atsilieps tiek jo populiarumui, tiek galimybėms dalyvauti 2019 m. vyksiančiuose prezidento rinkimuose.

„Aš manau, kad čia yra tipinis garo nuleidimo būdas. Taip tiesiog siekiama parodyti savo ryžtingumą, kad premjeras priima sprendimus, kad jis reaguoja į situaciją. Bet kaip ir visi garo nuleidimo būdai, jie iš esmės nesprendžia pačios situacijos - jie sprendžia tik situaciją komunikaciniame fone. Tai atitinkamai likusias problemas reikės spręsti būsimiems ministrams, todėl pati situacija išlieka pradinės padėties“, - teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesorius Tomas Janeliūnas.

Mykolo Romerio universiteto docentas Virginijus Valentinavičius situaciją vertino taip pat panašiai. Pasak jo, žengdamas tokį žingsnį premjeras rodo, kad apie tikrąsias problemų priežastis negalvoja, todėl, aiškino politologas, S. Skvernelis gali taip prisidaryti tik dar daugiau problemų savo asmeninėms politinėms ambicijoms bei jį delegavusiai valdančiajai „valstiečių“ partijai.

„Toks drastiškas žingsnis keičiant tris ministrus labiau panašus į skubų gaisro gesinimą negu į kažkokią gerai apgalvotą taktiką. Tai kuria valdančiųjų griūties nuotaikas ir, panašu, tokios griūties nuotaikos bei valdančiųjų silpnėjimo tendencijos tik stiprės. Tai yra problemos atidėjimas, o ne jos sprendimas“, - Eltai kalbėjo MRU docentas.

Jis neatmetė galimybės, kad S. Skvernelis, atleisdamas tris ministrus, tiesiog nori parodyti, kad iš tikrųjų yra savarankiškas, principingas ir nenuolaidžiauja streikuojantiems mokytojams. Pasak jo, tokiu būdu Vyriausybės vadovas nori atitraukti dėmesį nuo švietimo ir mokslo ministrės, kurios galvos Vyriausybės reformomis nepatenkinti pedagogai įnirtingai jau kurį laiką reikalavo.

Kartu, akcentavo V. Valentinavičius, premjeras tokiu netikėtu sprendimu pabandė užbėgti ir įvykiams už akių. Jo tikslas, kalbėjo MRU docentas, galėjo būti ir siekis apsidrausti tiek nuo streikų išsiplėtimo į kitas viešojo sektoriaus sritis, tiek nuo jo paties atsakomybės reikalavimo.

„Tai savotiška profilaktika užbėgant už akių tiems žmonėms, kurie nori reikalauti premjero atsakomybės. Jis tokiu žingsniu parodo, kad aš radikaliai pertvarkau Vyriausybę, imuosi konkrečių žingsnių tad pamirškite mano atsakomybę“, - kalbėjo V. Valentinavičius. Nors politologas teigė, kad tiek kultūros, tiek aplinkos ministrai buvo viešai kritikuojami, visgi nėra labai aišku, kodėl, pavyzdžiui, kartu su J. Petrauskiene šalinamas ir aplinkos ministras Kęstutis Navickas. MRU docento teigimu, problemos, kurias sukūrė J. Petrauskienė, buvo kur kas didesnės ir gilesnės nei ministrų, kurių paslaugų taip pat atsisakyta.

Tiek V. Valentinavičius, tiek T. Janeliūnas akcentavo, kad atsisakius trijų ministrų, S. Skvernelis atsiduria ant labai jautrios ribos, nes pasikeitus daugiau nei pusei visų ministrų (8 iš 14), Vyriausybė turi gauti iš naujo įgaliojimus. Atleidus švietimo, kultūros ir aplinkos ministrus, iš viso bus pakeisti jau 6 šios Vyriausybės ministrai. Tad, kalbėjo politologai, S. Skvernelio rezerve lieka tik vienas ministras kai, pabrėžė jie, opozicijos bei visuomenės kritikos radare jų yra dar keletas.

Pasak, V. Valentinavičiaus, Vyriausybės vadovas tikriausiai paskaičiavo, kad iki prezidento rinkimų, kai Vyriausybė turės grąžinti savo įgaliojimus, tikriausiai šio rezervo pakaks.

Tačiau, akcentavo T. Janeliūnas, tikriausiai svarbesnė problema, su kuria dabar susidurs S. Skvernelis, bus tai, ką pastatyti pašalintų ministrų vietoje. Ypač, pabrėžė T. Janeliūnas, daug problemų kils surandant pamainą J. Petrauskienei.

„Tikriausiai savižudis galėtų eiti į šitokią poziciją, nes mokytojų reikalavimai iš esmės yra neįvykdomi pagal dabartinį Vyriausybės biudžetą. Aš nežinau, kas gali ryžtis tokiam paskyrimui. Su kitais ministrais gali būti lengviau, tačiau ir šios paieškos gali užtrukti“, - samprotavo T. Janeliūnas. Jam antrino ir V. Valentinavičius, pabrėždamas, kad „valstiečiai“ neturi didelių potencialių ministrų rezervų.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šapoka tiki, kad Kalėdų dvasia padės rasti sutarimą dėl biudžeto (278)

Rytoj Seimas žada galutinai apsispręsti dėl kitų metų valstybės biudžeto . Ar tikrai gyvenimas...

LKL teisėjų galva – apie peštynes Kaune ir Šaro veiksmus jose, skandalą Pasvalyje bei galimas sankcijas laida „Krepšinio zona“ (71)

Pastarosios dienos Lietuvos krepšinyje buvo tokios karštos ir aistringos, kad suvaldyti aikštėse...

Puidoko pataisoms – rimtos teisinės kliūtys: prasmę grindžia atimtų vaikų istorijomis (556)

Parlamentaro Mindaugo Puidoko ir jo kolegų pateiktoms pataisoms dėl smurto prieš vaikus sampratos...

Sinoptikas perspėja: antradienį – pavojingiausi reiškiniai (6)

Nuo antradienio sulauksime šiokių tokių orų permainų – naktį daug kur pašals, bus slidu,...

Statkevičiui nepatiko Julijos Janus kritika, tad šis rėžė atgal: stora esi, bulvės veidu ir kugelio smegenim (1132)

Šeštadienio vakarą mados kūrėja Julija Janus išreiškė savo nuomonę apie lapkričio mėnesį...

Andrius Tapinas. Spjausit mokytojams į akis? Nesistebėkit, jei bus atsakymas (1854)

„Išėjo ne tiek ir daug žmonių “ – viešai sako premjeras Saulius Skvernelis .

Paskelbti apdovanojimų M.A.M.A 2018 nominantai: įvertintas ir pasaulinę šlovę pelnęs lietuvis hito „In My Mind“ autorius (74)

Pirmadienio vakarą sostinėje žinomi šalies atlikėjai, muzikos prodiuseriai, vadybininkai ir...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Ugnies ženklams (29)

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...

Sinoptikai žada tikrą žiemą: Lietuvą užgrius sniegas ir šaltis (142)

Antradienio dieną bus debesuota su pragiedruliais. Kritulių nedaug ir tik vietomis, didžiausia...

Kraupus Rusijos maniako liudijimas: nužudęs dukros mokytoją, davė pinigų laidotuvėms (14)

Buvusį Rusijos policininką, jau atliekantį laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę už 22...