Ar televizijos, prieš rinkimus rodydamos laidas apie Seimo nario mandato siekiančius asmenis, nepažeis politinės reklamos transliavimo draudimo? Ar filmą apie Rolandą Paksą bus galima laikyti draustina politine reklama? Tokius klausimus artimiausiomis savaitėmis teks spręsti Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK), nes parlamentarai įstatyme tiksliai nenurodė, ko nebus galima transliuoti per radiją ir televiziją.
Politikai grįžta į Seimą - karikatūra
© DELFI
Neseniai Seimo pataisytas Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymas, be kita ko, draudžia reklamuoti politikus „garso ir vaizdo kūriniais (reklaminiais filmukais, filmais) per radiją ir televiziją“.

VRK nariai penktadienį net surengė pasitarimą, kuriame diskutavo, kaip reikėtų traktuoti šią frazę. Ginčų dėl to būta ir keliuose ankstesniuose posėdžiuose. „Įstatyme pasakyta stipriai literatūriškai“, - kalbėdamas su DELFI apibendrino komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Rinkimų procesą prižiūrinčios institucijos atstovai net susirado Seimo posėdžio stenogramą, kad išsiaiškintų, ką iš tiesų norėjo uždrausti parlamentarai.

Pirminis įstatymo pataisos projektas, kurį pateikė socialdemokratė Birutė Vėsaitė, skambėjo taip: „Per radiją ir televiziją draudžiama skleisti politinę reklamą garso ir vaizdo kūriniais“. Vėliau Audito komitetas projektą šiek tiek pakoregavo: „Skleisti politinę reklamą garso ir vaizdo kūriniais (klipais, filmais) per radiją ir televiziją draudžiama“.

Žodis „klipai“, politikų ir specialistų manymu, šioje frazėje turėjo apimti tiek vaizdo, tiek garso medžiagą. Tačiau kalbos redaktoriai jį pakeitė žodžių junginiu „reklaminiai filmukai“, todėl suabejota, ar minėtą įstatymo nuostatą galima taikyti radijui.

Z. Vaigauskas neslėpė, kad perrašius projektą VRK nariams iškilo keblus klausimas – kaip suprasti šią pataisą.

Kai kurie VRK nariai žodžius „reklaminiais filmukais, filmais“ linkę traktuoti tik kaip patikslinimą, ko negalima rodyti per televiziją. Daliai atrodo, kad įstatyme įteisintas absoliutus politinės reklamos radijuje ir televizijoje draudimas, tačiau dauguma VRK narių esą pradeda abejoti, ar teisme pavyktų apginti tokią poziciją.

Anot Z. Vaigausko, kol kas sutarta laikytis nuostatos, jog draudžiama transliuoti tokias laidas, reportažus ar filmus, kurie yra įrašyti iš anksto.

Diskusijų laidų, už kurias nesumokėta, ir naujienų reportažų įstatymas nelaiko reklama. Tačiau, VRK vadovo teigimu, tokiose laidose negalima rodyti iš anksto parengtų pasakojimų apie vieną ar kitą kandidatą arba partiją. „Nors, mano galva, pats kandidato rodymasis ekrane yra agitacija“, - kalbėjo Z. Vaigauskas.

Paklaustas, kaip bus traktuojamas filmas darbiniu pavadinimu „Svetimas“, kuriamas remiantis nušalintojo prezidento R. Pakso biografija, pašnekovas susilaikė nuo kategoriško vertinimo.

„Pati partija sako, kad tai yra reklama. Filme kalbama apie partijos pirmininką, kuris juk yra partijos vėliavnešys, partijos veidas. Gal jie pradės kalbėti, kad tai meno kūrinys, interpretacija?“ – svarstė Z. Vaigauskas.

Jis priminė net porą metų užtrukusias diskusijas, ar raidė K yra Estijos Centro (Kesk) partijos, ar sūrelio reklama. Galiausiai teismas pripažino, kad taip buvo reklamuojami politikai, mat sūrelis parduotuvėse taip ir nepasirodė.

„Jei kils klausimų dėl vienos ar kitos laidos, turėsime gerokai pasukti galvą, kaip ją įvertinti, - kalbėjo Z. Vaigauskas. – Įstatymų leidėjas pavedė VRK diktuoti rinkimų madas, bet Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatyme yra apribojimas, kad mums įstatymo neleidžiama aiškinti. Reikėtų įstatymus nuosekliai pakeisti, bet, atvirai pasakius, tai nebūtų geras dalykas“.

Anot dienraščio „Lietuvos ryta“, pastaruoju metu VRK užplūdo įvairių partijų ir politikų prašymai smulkiai paaiškinti, kas įstatymuose laikoma rinkėjų papirkinėjimu ir draudžiama politine reklama. Kai kurie politikai jau esą numojo į draudimus ir rengia nemokamus koncertus, dalija dovanas.

Dalis VRK narių parengė kreipimąsi į Seimą, kuriame siūloma pripažinto, kad komisija faktiškai negali įgyvendinti politinę reklamą draudžiančio įstatymo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (4)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Švedijos pakilimo istorija: kodėl jiems sekasi (83)

Švedijoje susiformavusiai ekonominei ir socialinei politikai didelės įtakos turėjo šalyje...

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (748)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Iš kelto Ryga-Stokholmas iškrito lietuvis, jo paieškos bevaisės (40)

Šeštadienį vakare iš „Tallink“ kelto „Isabelle“ iškrito lietuvis. Jo gelbėjimo...

Valančiūnas ar Sabonis: kurio lietuvio savo komandoje labiau norėtų NBA žaidėjai? specialiai DELFI iš Londono (34)

Tik antrąjį sezoną Nacionalinėje krepšinio asociacijoje ( NBA ) rungtyniaujantis Domantas...

Krepšininkas Simas Jasaitis įtariamas smurtu šeimoje, vyras atsidūrė policijoje (668)

Krepšininkas Simas Jasaitis atsidūrė policijoje dėl smurto artimoje aplinkoje. Garsus...

Gyvenimas pasienyje – jautukai lenkams, mėsa į namus iš lenkiškų parduotuvių (62)

Lietuvos kaime, ypač nederlingose Dzūkijos žemėse, sparčiai populiarėja mėsinių galvijų...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyro finalas: „Lietuvos rytas“ - „Stellazzurra“ (6)

Eurolygos jaunimo atrankos turnyro finalas: „Lietuvos rytas“ - „Stellazzurra“. Tiesiogiai iš...

Užkalnis: jei susapnavote, kad galite kurti restoraną, nieko nedarykite (61)

Būna tokių sapnų, kurie kankina savo beviltiškumu: pavyzdžiui, eini ilgu ilgu koridoriumi, ir...

Žmonės moka pinigus, kad pamatytu keisčiausius dalykus: nuo dešrelių iki mirties ekspozicijų (2)

Yra daugybė muziejų, kurie yra visiškai įprasti. Dažniausiai juose eksponuojami meno kūriniai,...