Siųsdami politinės santarvės signalą Šiaurės Atlanto Aljansui, dešimties Lietuvos partijų atstovai trečiadienį Seime iškilmingai pasirašė istorinį susitarimą, kuriuo patvirtino, jog Lietuva siekia narystės NATO ir aktyvaus dalyvavimo Europos Sąjungos (ES) bendroje užsienio ir saugumo politikoje.
Lietuva žengia į NATO
© KAM
Susitarimą "Dėl Lietuvos gynybos politikos 2001-2004 m." pasirašė tiek valdančiosios, tiek opozicinės partijos, o taip pat kelių mažesniųjų partijų atstovai.

"Tik priklausydama NATO kolektyvinės gynybos sistemai, Lietuva gali užsitikrinti ilgalaikį ir stabilų saugumą", - teigiama pasirašytame susitarime.

"Mes pademonstravome savo vienybę. Tai yra labai geras ženklas prieš artėjančią NATO Parlamentinės Asamblėjos sesiją ir 2002 metais įvyksiantį NATO viršūnių susitikimą", - po pasirašymo ceremonijos pareiškė Seimo pirmininkas, socialliberalų lyderis Artūras Paulauskas.

Partijos patvirtino, jog "Lietuvos prioritetas ir ateityje bus dalyvavimas NATO vadovaujamose bei ES tarptautinėse operacijose, krizių ir konfliktų prevencijoje", o gynybos išlaidoms turi būti skiriamas stabilus bendrojo vidaus produktas (BVP).

"Lietuvos gynybos išlaidos 2002 m. bus 2 proc. BVP, o 2003-2004 metais šis procentas nebus mažinamas", - teigiama susitarime. Anot susitarimo, siekiant efektyviai panaudoti kariuomenei skirtas lėšas, jos plėtra bus vykdoma pagal nustatytas prioritetines sritis.

Pagal susitarimą 2002-2004 m. pagrindiniai kariuomenės plėtros prioritetai yra šie: karių mokymo ir švietimo sistemos tobulinimas, karių tarnybos sąlygų gerinimas, valdymo, kontrolės ir ryšių sistemos tobulinimas, oro gynybos kūrimas ir plėtra, logistikos sistemos plėtra, ginkluotės ir technikos įsigijimas ir modernizavimas bei gynybos infrastruktūros plėtra.

Susitarimu partijos pritaria nuostatai iki 2006 m. sukurti brigadą, pajėgią veikti kartu su NATO pajėgomis pagal Šiaurės Atlanto sutarties 5 straipsnį Lietuvoje, o iki 2002 m. bus sukurtas batalionas, gebantis vykdyti bendras operacijas su NATO pajėgomis užsienyje.

Taikos metu JT ir NATO tarptautinėms taikos palaikymo operacijoms Lietuva planuoja skirti padalinius iki kuopos dydžio.

Susitarimą pasirašė valdančiosios Lietuvos liberalų sąjunga (LLS), Naujoji sąjunga (socialliberalai), Centro sąjunga, Moderniųjų krikščionių demokratų sąjunga (MKDS), opozicinės Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), Tėvynės sąjunga (Lietuvos konservatoriai) bei kelios mažesnės partijos - "Jaunosios Lietuvos" , naujųjų tautininkų ir politinių kalinių sąjunga, politinė partija "Lietuvos krikščionys demokratai", Naujosios demokratijos partija, Nuosaikiųjų konservatorių sąjunga.

"Tai yra kompromisinis susitarimas", - po pasirašymo ceremonijos pažymėjo LSPD vicepirmininkas Vytenis Andriukaitis.

Pasirašymo ceremonijoje nedalyvavo, bet prie jo vėliau ketina prisijungti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovai. Derybose dėl dokumento dalyvavo ir Lietuvos laisvės sąjungos (LLS) lyderis Vytautas Šustauskas, tačiau į pasirašymo ceremoniją jis taip pat neatvyko.

LSDP susitiko pasirašyti susitarimą po to, kai į jį buvo įtraukta keletas naujų formuluočių. V.Andriukaitis atkreipė BNS dėmesį į tai, jog tekstas buvo papildytas nuostata, kad "ilgalaikiai krašto apsaugos sistemos plėtros planai ir stabilus finansavimas galimas tik parlamentinių partijų sutarimu bei turint platų visuomenės palaikymą ir pritarimą šiems tikslams".

Krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius pripažino, jog pasirašytas susitarimas neturi įstatymo galios, tačiau "tai yra pagrindas atsižvelgti svarstant biudžetą". Remiantis prieš porą metų Seimo priimtu įstatymu dėl krašto apsaugos sistemos finansavimo, šiemet krašto apsaugai ketinama skirti 1,95 proc. BVP.

L.Linkevičius pareiškė viltį, kad partijos garbingai laikysis susitarimo, svarstant krašto apsaugos finansavimo klausimą. Susitarimo dėl gynybos politikos projektą parengė Krašto apsaugos ministerija.

Dokumento derinimas užtruko dvi savaites, nors su pagrindinių politinių partijų lyderiais tokio dokumento pasirašymo idėja buvo aptarta anksčiau.

Po politinio pakto pasirašymo KA ministras L.Linkevičius išdalijo partijų vadovams žydras kepurėles su NATO simbolika. Užsidėję šias kepuraites, partijų lyderiai nusifotografavo "šeimyninei nuotraukai".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (16)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Švedijos pakilimo istorija: kodėl jiems sekasi (100)

Švedijoje susiformavusiai ekonominei ir socialinei politikai didelės įtakos turėjo šalyje...

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (714)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Iš kelto Ryga-Stokholmas iškrito lietuvis, jo paieškos bevaisės (50)

Šeštadienį vakare iš „Tallink“ kelto „Isabelle“ iškrito lietuvis. Jo gelbėjimo...

Signatarų namuose atidaryta Vasario 16-osios akto paroda (2)

Sekmadienį Signatarų namuose Vilniuje iškilminga ceremonija atidaryta į Lietuvą iš Vokietijos...

Valančiūnas ar Sabonis: kurio lietuvio savo komandoje labiau norėtų NBA žaidėjai? specialiai DELFI iš Londono (35)

Tik antrąjį sezoną Nacionalinėje krepšinio asociacijoje ( NBA ) rungtyniaujantis Domantas...

Krepšininkas Simas Jasaitis įtariamas smurtu šeimoje, vyras atsidūrė policijoje (723)

Krepšininkas Simas Jasaitis atsidūrė policijoje dėl smurto artimoje aplinkoje. Garsus...

Gyvenimas pasienyje – jautukai lenkams, mėsa į namus iš lenkiškų parduotuvių (64)

Lietuvos kaime, ypač nederlingose Dzūkijos žemėse, sparčiai populiarėja mėsinių galvijų...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyro finalas: „Lietuvos rytas“ - „Stellazzurra“ (7)

Eurolygos jaunimo atrankos turnyro finalas: „Lietuvos rytas“ - „Stellazzurra“. Tiesiogiai iš...

Užkalnis: jei susapnavote, kad galite kurti restoraną, nieko nedarykite (61)

Būna tokių sapnų, kurie kankina savo beviltiškumu: pavyzdžiui, eini ilgu ilgu koridoriumi, ir...